Primăria Capitalei oferă un ajutor financiar de 200 lei bucureștenilor care pleacă în vacanță, în străinătate, pentru a se testa de COVID-19 / Firea: Venim în sprijinul celor care nu au cum să plătească la o clinică privată 300-400 lei

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2020, 12:15 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: PMB
Primăria Capitalei oferă un ajutor financiar de 200 lei bucureștenilor care pleacă în Grecia și alte destinații de vacanță pentru a se testa de COVID-19 , potrivit unui proiect adoptat miercuri de Consiliul General al Municipiului București. Primarul Gabriela Firea spune că vrea să vină în sprijinul bucureștenilor care doresc să plece în vacanță, dar nu își permit să plătească un astfel de test. Asta în condițiile în care o vacanță în Grecia, de exemplu, transport și cazare, pentru o săptămână, costă in medie 500 de euro/persoană, iar prețul unui test pleacă de la 250 lei la privat.

Practic, Consiliul General al Municipiului București a completat proiectul ”Testăm pentru București”, aprobat în luna iunie, care prevede acordarea unui sprijin financiar de 200 lei farmaciștilor, persoanelor care lucrează în alimentație publică, funcționarilor, jurnaliștilor, sportivilor CSM și curierilor pentru a se testa de COVID 19. Impactul bugetar inițial al proiectului era de 633.000 lei, iar după introducerea bucureștenilor care pleacă în vacanță a ales la peste 4 milioane lei. Numărul persoanelor testate a crescut de la 11.000 la 20.000.

”Este un proiect important, care ar trebui replicat pentru toți românii, testarea în masă a românilor care nu se încadreazîă în definiția de caz astfel încât să putem determina gradul de infectare. Astăzi adăugăm o nouă categorie, cea a bucureștenilor care pleacă în vacanță. Mai multe țări solicită un test valabil de COVID 19, prima țară care a anunțat acest lucru a fost Grecia, ne dorim să venim în sprijinul bucureștenilor care nu au cum să plătească la o clinică privată 300-400 lei pentru un astfel de test”, a declarat Gabriela Firea la începutul ședinței de Consiliu General.

Gabriela Firea spune că acest proiect nu va aglomera spitalele. ”Nu aglomerăm aparatele de testare, am achiziționat 5 noi aparate de testare,investițiile noastre în sănătate și-au dovedit utilitatea. Avem o capacitate de testare de 1.500 de teste/zi, în afară de testele realizare potrivit definiției de caz. Nu va fi o presiune fiindcă nu pleacă toți bucureștenii în același timp în vacanță”, a mai spus Firea. Aceasta a declarat că bugetul proiectului va fi suplimentat, astfel încât toți cei care doresc să fie testați.
Începând de mâine Bucureștenii interesați se pot înscrie pentru a fi testati în programul Primăriei Capitalei.

Opoziția a contestat proiectul.

”Prin acest proiectul Testăm pentru Nu mi se pare în regulă să testăm gratuit oamenii care se duc în vacanță, nu fac parte din categoriile vulnerabile. Dacă tot îi testăm pe oamenii aceștia, poate ar fi mai potrivit să-i testăm după ce se întorc în țară, la întoarcerea din concediu, ca să asigure securitatea celor care nu pleacă în vacanță și stau în municipiul București. Este o acțiune de campanie”, a declarat Cătălin Deaconescu, consilier General PNL.

Și Ana Maria Ciceală a declarat că persoanele care își permit o vacanță în Grecia pot să plătească și aceste teste.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9958 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    wow (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:18)

    nellino [utilizator]

    Primaria da ajutoare sociale celor care vor sa isi petreaca vacanta in alta tara.
    Saracii turisti bogati!
    • +3 (3 voturi)    
      Si noi stam fara apa calda in Bucuresti (Joi, 16 iulie 2020, 7:45)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Dupa ce primaria a preluat RADET-ul e dezastru...poate se duc oamenii sa se spele in vacanta:))
  • +18 (18 voturi)    
    ce nenorociti! (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:18)

    ion_de_la_tara [utilizator]

    dau bani ca sa incurajeze romanii sa plece in vacanta in strainatate! Ca la noi, la nimeni! Cum e posibil asa ceva?
  • +17 (19 voturi)    
    Cat este parandaratul la DUamna Gabi ? (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:19)

    un domn [utilizator]

    Asta i Intrebarea !
  • +22 (22 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:29)

    ak33 [utilizator]

    Nu au bani de testare dar au bani sa plece in grecia
  • +23 (23 voturi)    
    Bună vrăjeală. Mită pe față. (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:35)

    Amad [utilizator]

    1. Adică pleacă în vacanță în strîinătate dar este amărât și trebuie să-l ajutăm că nu are bani de testare.
    2. Ce țară idioată mai plătește pentru testare pentru a petrece vacanțe în altă țară? Nu-i deajuns că nu suntem în stare să-i facem să cheltuiască banii în țară, dar mai și plătim pentru asta.

    Nu suntem zdraveni...
  • +18 (18 voturi)    
    Penibil... (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:35)

    Tkay [utilizator]

    Daca nu isi permit 300 -400 RON pentru a pleca in tara respectiva, trebuie sa se orienteze catre altceva. De ce se platesc din banii contribuabililor ajutoare pentru unii care merg... in VACANTA?
  • +17 (17 voturi)    
    si romania? (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:38)

    marius_i [utilizator]

    Pai nu era mai ok sa dea cei 200 ron sa se faca vacantele in RO ? Nu discut de calitatea serviciilor sau alte lucruri, ma refer doar la faptul ca in loc sa se ajute turismul local prefera sa dea bani sa il ingroape...
  • +18 (18 voturi)    
    Tatisme electorale! (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:44)

    VasilicaPokemon [utilizator]

    Dar de ce? Cei care stau in tara sunt mai prosti si trebuie sa plateasca pentru cei care vor sa plece?
    De ce eu ca platitor de impozite trebuie sa platesc pomeni electorale? Eu vreau ca de banii platiti de mine sa se faca strazi spre exemplu!
    Inteleg si ajutorul pentru nevoiasi care nu au cu ce sa isi cumpere mancare dar pentru toti trogloditii care vor sa mearga in Grecia nu! Nu iti permiti stai acasa sau avem si noi litoral!
    • +9 (9 voturi)    
      Pai atunci faci ceva să iasă alt primar (Miercuri, 15 iulie 2020, 13:51)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui VasilicaPokemon

      E frustrant dar asta e singura soluție.
      Acum să-i aud pe ăia care nu fac politica, nu se bagă sau cred că toți politicienii sunt la fel.
  • +19 (19 voturi)    
    "Venim in ajutorul..." (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:47)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    De ce vorbeste in numele meu cu banii mei?!

    A fost vreo dezbatere publica de la care am lipsit si nu stiam eu? Si sa nu vorbim nici despre "banii ei" ca din cate stiu eu, Primaria e a statului, iar statul nu produce, doar ia. Deci salariul ei tot de la noi e.

    Eu de exemplu nu vreau sa ajut pe nimeni care e inconstient si se duce "in vacanta" ca sa riste infectarea mai multor romani. Eu nu vreau sa stau acasa in stare de alerta ridicata iarca in Martie doar pentru ca sunt idioti care nu respecta reguli de bun simt.
    • +11 (11 voturi)    
      Pentru ca isi face campanie electorala (Miercuri, 15 iulie 2020, 13:27)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      pe banii nostri. Si nu de azi de ieri. Vezi si reclamele platite la toate posturile TV, tot din bani publici.
      Nu e ea de vina, ci noi, ca am permis ca ea sa ajunga acolo si sa ne rada acum in nas.
      La alegeri eram plecati la munte si la mare.
  • +12 (12 voturi)    
    Arunca (Miercuri, 15 iulie 2020, 13:09)

    Alexa.99. [utilizator]

    in stanga si-n dreapta cu banii bucurestenilor. Doar nu da de la ea. Daca mai obtine voturi cu toate pomenile astea, e multumita. Daca pierde alegerile, macar a cheltuit aiurea banii unora pe care i-a batjocorit.
    Cine nu merge la vot, sa caste ochii la toate mizeriile astea care se intampla pentru ca nu ii pasa.
    Nu suntem lipsiti de noroc si victime. Suportam consecintele alegerilor noastre.
  • +11 (11 voturi)    
    pomana (Miercuri, 15 iulie 2020, 13:14)

    liviu_ [utilizator]

    ca vin alegerile...

    (nu am bani si timp ca sa fac asta), dar daca as putea de-al dracu m-as duce in dubai la 7 stele si as cere ajutoru de 200 lei de la primarie!

    cand iti petreci vacanta in strainatate , nu prea stai in 200 de lei...
    sa nu mai vb. ca probabil pierzi 6 ore ca sa iei aia 200 de lei (cu alte cuvinte nimeni nu o sa ii ia ),

    dar o sa dea bine pe pancarda electorala: "am ajutat bucurestenii sa-si petreaca vacantele in strainatate"!
  • +13 (13 voturi)    
    parca (Miercuri, 15 iulie 2020, 13:44)

    martel55 [utilizator]

    pesedul se procalama aparatoru saracilor, cat de saraci sunt oare aia de isi permit vacante in strainatate dar nu isi permit sa isi plateasca testele? iar arunca firea pe geam cu banii bucurestenilor,luand de la saraci si dand la bogati
  • +6 (6 voturi)    
    alta... (Miercuri, 15 iulie 2020, 20:48)

    asada [utilizator]

    pomana electorala mascata inventata de madam Pandele !! Lepra este disperata ca nu o sa mai prinda ciolanul plin de carne ,care este primaria Bucurestiu-lui !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Inechitate! (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 10:37)

    Rozalia Badea [anonim]

    Eu nu comentez alegerile nimanui dar nu este corect sa suportam noi niste costuri pentru distractia unora. Acestia nu fac parte din categoria de populatie care necesita ajutor social! Cine doreste sa mearga oriunde in lume ,nu are decat s-o faca dar isi suporta cheltuielile oricare ar fi ele! Testul ar trebui facut mai ales la intoarcere daca doriti cu adevarat sa protejati cetatenii acestei tari si sistemul medical pe de alta parte,dar suportat de iubitorii de vacante in strainatate!