Oile care agonizează la Capul Midia. Suntem mai răi ca oaia UPDATE: oenge salvează oi pe mare, pe mal jandarmii "fac zid" în jurul proprietarului care le duce la tăiere. Operațiunea de salvare abandonată

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Marţi, 26 noiembrie 2019, 14:03 Actualitate | PERSPEKTIVA


Oi care nu vor să moară
Foto: Facebook
Epavă. Se aud behăiturile morții. De jur împrejur apă, oilor le e sete. De jur împrejur carne moartă, oilor le e foame. E al dracului de frig. Pe mal, funcționarii mai trag un șpriț și se duc să-și mângâie pisicile acasă.

Uite așa au trecut trei zile. Mii de oi zac într-o corabie eșuată la Capul Midia - Marea Neagră. Unele încă vii, altele putrede de moarte. Un transport de oi dinspre Dobrogea a plecat spre Libia și s-a înecat în mare. Oamenii au fost salvați imediat, zeci de mii de oi lăsate în morții mamii lor.

UPDATE: ONG Letea Wild Horses și ISU au salvat ieri parte din oile în viață. Ajunse la mal, oile au fost preluate de proprietar, protejat de Jandarmerie, și trimise la sacrificiu. Oengiștii și ISU muncesc în zadar. Proprietarul de oi se bucură de protecția jandarmilor.

Săptămâna trecută un urs la Praid a zăcut zi și el noaptea pe caldarâm, a urlat după ajutor omenesc pe șosea. Niciun semn de ajutor.

Săptămâna asta, a venit rândul acestor oi plecate din Capul Midia să pățească la fel: să-și trăiască letargia sub ochii românului.

Avem deci un fel de a fi. Avem deci un act cu repetiție, cum zice și Vlad Ursulean:



Ce-i de făcut? Ce-i de înjurat?

Nu m-aș întreba din nou de ce autoritățile nu-și fac datoria și contemplă moartea unor animale. N-aș putea decât să vorbesc iar și iar despre niște băieți angajați “la stat”, la ANSVSA, Ministerul Agriculturii, etc.

Niște angajați flămânzi după un salariu.
Care luptă cu propria lipsă de știință, sunt paralizați de lehamitea de fiecare zi și au o singură dorință: unde își petrec concediu?

Nu-s conștienți de vidul lor. În firea lor nu-i scris să salveze oi, urși, maimuțe, pinguini, inorogi. Vidul acesta e mai tare decât legea care-i obligă să acționeze, decât poziția la ANSVSA, din ministere. Cred că nici nu citesc regulamentele, legile pe care ar trebui să le respecte. Cred că nu-i nimeni nici să-i pedepsească. Șefii sunt în aceeași relație cu Vidul lor personal. Plus că au un dispreț pentru orice oenge de salvare a animalelor.

Deci aici nu-i mare lucru de spus.
VIDUL Funcționarilor este VIDUL multora dintre noi.
Este felul nostru de a fi.
Mulți dintre noi când vedem o oaie, vedem o oaie. Când vedem un urs, vedem un urs. Nimic mai mult.

O să-ntrebați: dar ce-ar trebui să vedem?

Păi, să vezi viață. Da, oaia e viață. Ca omul, oaia are viață. Ca omul, oaia este viață.

Se spune că sărăcia te face să nu vezi dincolo de aparențe. Se spune că sărăcia te face brută. Când vezi oaie, vezi pastramă.

O fi și asta, dar nu cred în teoria asta în totalitate. Să vezi în oaie, o pastramă pe care o halești nu ține doar de sărăcie-flămânzenie. E multă lume cu banul în buzunar care nu vede în oaie decât ce este: o pastramă eco, un lapte bio și o brânză bio.

La oaie și la om este foame, sete, este turmă-socializare. Este viață.

Mărturisesc că eu nu știu dacă ochiul meu vede cu adevărat viață într-o oaie. Și eu văd prima oară pastramă, dar când aud urletul morții din Midia cred și în întrebarea asta:

“Suntem îndeajuns de inteligenți pentru a înțelege inteligența animalelor?”

Frans de Waal, autorul studiului cu numele ăsta, o spune răspicat aici: nu știm cât mult suflet au animalele, sau cât de inteligente sunt animalele, dar sigur este că noi, oamenii nu avem suflet și inteligență ca să le înțelegem.

Deci nu le înțelegem, de ce să le mai și ajutăm?

Pe scurt, sărac sau bogat, tânăr sau bătrân, angajat la stat sau la privat, nu suntem în stare să privim în jurul nostru și să vedem viață în oaie, maimuță, urs, elefant.

În România, întrebarea-povestea asta e tragică. Dece?
În lumea civilizată, da, acolo legile se aplică măcar. Nu-i știință de carte, nu-i reacție, nu-i empatie, nu-i nimic, dar e lege măcar.

Și legea se gândește la oaie, la urs.

La noi, legile nu se aplică, iar cei care văd viață într-o oaie, oengeurile pentru drepturile animalelor, sunt înjurate.



Oaia este la discreția noastră, a celor care n-avem educație, n-avem reacție, n-avem empatie. Dar n-avem nici lege.
Deci, acum hotărâți voi nu suntem mai răi ca oaia care behăie după viață la Midia?


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















22644 vizualizari

  • +35 (47 voturi)    
    foarte trist (Marţi, 26 noiembrie 2019, 14:20)

    Alter_Ego [anonim]

    Omul, cel mai crud animal.
    Pentru o natie care are miorita intre miturile fondatoare suntem ingrozitor de indiferenti fata de chinul si moartea a mii de suflete.
    Bagam niste cruci ca e postul Craciunului, sacrificam niste porci si gata, a mai trecut un an...
    • -4 (16 voturi)    
      La ce greutate in sus exista conceptul de suflet? (Marţi, 26 noiembrie 2019, 15:43)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui Alter_Ego

      .
      • +5 (5 voturi)    
        Video: Oile au murit repede prin asfixiere nu înec (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 10:54)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        Eforturi de recuperare a oilor vii se fac și sunt foarte riscante (vezi filmul de mai jos). Problema este ca prin răsturnarea vasului pe o parte animalele au venit unele peste altele și majoritatea au murit asfixiate, nu înecate.

        Uitați-va la oamenii din video, parca sunt alpiniști. Risca mult doar ca sa recupereze foarte puține oi vii, ca restul sunt moarte în grămezi.

        Video:
        https://www.dailytelegraph.com.au/news/world/raw-sheep-found-alive-on-the-capsized-queen-hind/video/1df6bae330c2fd15b4d02ca9a8df2f0b
    • -2 (6 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 9:21)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Alter_Ego

      natia asta de carnivori care mananca oaia chinuita si porcul tavalit...
      crud e putin spus,eu zic ca romanii astia sunt salbatici.am auzit nu stiu unde,cica manaca si sangerete.adica sange prajit.asa o fi?si mai ales pastrama.adica carne vie.sa nu mai vorbim de carnatii aia presati,cum le ziceeee.
      ma rog nista salbatici carnivori care nu respecta oaia sau mielul ei.
      hastag free oaia.alerta miorita etc samd

      istodoare tata iar ai ramas fara muza?noroc cu ong-urile astea ca-ti mai dau de munca.la saiba nene,lasa pe altii
    • +5 (5 voturi)    
      tristetea ..... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:28)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Alter_Ego

      ....de care ai fost cuprins iti aduse o caruta de plusuri,de unde si zicerea ...nu,numai un caine aste scurt de coada !!! Tu cam ce mananci de craciun !!??? Isteria romaneasca ce se manifesta din te miri ce este in toata splendoarea ei !!! Au fost pe vasul ala 14.000 de oi si acum se dau anunturi ...au fost salvate 7,apoi 10,apoi 20 apoi... si apoi... !!!!Salvatorii cateva zeci de oameni, vasele ce misuna permanent pe acolo si care triumfal le aduc la mal ,asta este peisajul !!!! Vieti puse in pericol ,sume imense cheltuite ,pentru ce !!??? Nu santem sanatosi la cap ,fara doar si poate !!!!
  • +39 (49 voturi)    
    mi-e greu sa inteleg (Marţi, 26 noiembrie 2019, 14:23)

    KayT [utilizator]

    Cand s-a chinuit ursul ala, saracul, o zi intreaga pe marginea soselei, toata lumea a fost oripilata. Si pe buna dreptate.

    Acum ca se chinuie sute (!) de oi de trei zile pe vaporul care se scufunda incet dar sigur, nemancate, fara apa potabila, in niste conditii greu de imaginat, nu intereseaza pe nimeni.

    Adevaratul caracter al oamenilor se vede dupa cum acesta ii trateaza pe cei mai slabi ca el. Ce spune asta despre caracterul nostru ca natie?
    • -16 (28 voturi)    
      fax (Marţi, 26 noiembrie 2019, 14:40)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui KayT

      e guvern pnl si a iesit iohanis, deci nimeni nu mai protesteaza
    • +4 (8 voturi)    
      mai exact (Marţi, 26 noiembrie 2019, 15:25)

      veganu [utilizator] i-a raspuns lui KayT

      14600 de oi au murit inecate
    • 0 (0 voturi)    
      oitele de pe vapor (Joi, 28 noiembrie 2019, 6:37)

      .......... [anonim] i-a raspuns lui KayT

      Cine ti-o fi spus tie ca nu intereseaza pe nimeni....Pe autoritati nu prea le intereseaza, dar ele nu reprezinta pe restul...
  • +13 (19 voturi)    
    trist (Marţi, 26 noiembrie 2019, 14:37)

    sorvas [utilizator]

    ii doare la basca pentru ca pe noi ne doare la basca. indiferenta noastra o hraneste pe a lor. rusine Romania. rusine mie.
    • +3 (5 voturi)    
      asa este! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 8:26)

      1980 [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

      Rusine mie, ...si tuturor!!!
      pur si simplu stam cu mainile in san si asteptam...si nu ma refer doar la bietele oite ...
      asteptam si rabdam, CE, PANA CAND???
      ne meritam soarta din pacate!!
    • +1 (3 voturi)    
      Nu exista happy-end in filmul asta (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:55)

      independentu [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

      E ca un film categorie B, in care:
      1) oile mor pe vasul scufundat
      sau
      2) oile mor la abator, conform scenariului initial.
      Nu stiu la ce se asteptau oengistii, oile sa fie duse la un azil pentru oi batrane?
      • 0 (0 voturi)    
        deci genial :) (Joi, 28 noiembrie 2019, 17:39)

        hanu [utilizator] i-a raspuns lui independentu

        desigur ca nu exista happy end, oile in cauza ar fi fost sacrificate oricum. Este multa ipocrizie pe lumea asta.
    • 0 (2 voturi)    
      oare (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:07)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

      ce vina are Tara ta?de ce sa-i fie rusine?poate de pitifelnici ca tine si majoritatea soyboilor de pe aici!
      cum se intampla ceva,orice,gata sar trepanatii de cur in sus:''rusine Romania".de parca tarisoara asta ar responsabila de toate relele si nenorocirile din lume.
      orice tara are belele ei,numai a noastra e cea mai rea.de ce?
  • +2 (16 voturi)    
    "colectivul" oilor (Marţi, 26 noiembrie 2019, 14:53)

    zaboo [utilizator]

    gestionat de noua putere...
  • -2 (22 voturi)    
    spalare pe creier (Marţi, 26 noiembrie 2019, 15:03)

    -dorian- [utilizator]

    Ce numar de porci sau oi sunt sacrificati in acest moment in Romania, sau in lume? Oare faptul ca oricum erau sacrificate in cateva zile nu intereseaza pe nimeni? Plangem ca prostii, dar asta e legea firii. Nu o sa mai mancati carne de Craciun?
  • -2 (14 voturi)    
    Salvarea depinde de cat de frumoasa e oaia! (Marţi, 26 noiembrie 2019, 15:04)

    dd1 [utilizator]

    Ma uit si vad scancete de genul, cat de crud e omul etc.
    O mare lamentare, trebuie sa intelegem clar: Omul este un animal in esenta. Daca are mai multa inteligenta, omul este un animal mai inteligent, nimic mai mult.
    Aceste oi, capre si ce or mai fii sunt parte din hrana noastra, deci papate si gata cu lamentarile.
    Cata ipocrizie, VAAAAAIII mor oile inecate, plangeti cumva ca nu au fost sacrificate? Nu e cumva acelasi sfarsit pentru oi de fapt?

    In loc sa se organizeze operatiuni de salvare etc.
    Ar fi trebuit sa l-i se asigure o moarete rapida si fara suferinte si GATA. Apoi pestii sa-si faca treaba, ca au nevoie si ei de hrana.
  • +1 (31 voturi)    
    Chemati-o pe Greta Tumbberg (Marţi, 26 noiembrie 2019, 15:09)

    Alex735 [utilizator]

    Le va scoate la mal
  • +4 (26 voturi)    
    dar (Marţi, 26 noiembrie 2019, 15:15)

    codrean [utilizator]

    daca un capitan de vas sirian esueaza imediat dupa ridicarea ancorei (da, intr-un port romanesc) ce are asta cu romanii si cu Romania ? Mai terminati cu autoponegrirea sistematica a tarii si a romanilor ! Cu "formatori" de asemenea opinii e de mirare ca milioane de tineri, "prelucrati" de mici in acest fel n-au alt gand decat sa plece ? Si cati dintre ei nu regreta mai apoi ... chiar daca le e jena sa recunoasca ?
    • +13 (23 voturi)    
      aloooo (Marţi, 26 noiembrie 2019, 16:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      aici nu e vorba de incompetenta capitanului (aia e cu totul alta discutie)

      aici e vb. ca in x zile nu esti in stare sa rezolvi problema cu un vas esuat!
      daca erau oameni aveam colectiv 2, probabil...
      • -2 (2 voturi)    
        aloooo (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 10:23)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        nu crezi ca exagerezi?
        • 0 (4 voturi)    
          ba deloc (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:45)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Point

          exemplele trecute (elicopteru smurd, avionul din apuseni, colectiv etc) cumulate cu acest eveniment tragic, arata ca nu am invatat nimic.

          clar ca e mai greu sa salvezi oi decat oameni, din multe motive, dar nu crezi ca e o problema ca s-au salvat nici 1%?!
          nu crezi ca e o problema ca pluteasca cadavre pe apa?! descompunerea crezi ca face bine la ten cand intrii in apa aia?!

          important e ca s-a intervenit (pentru a cata oara) execrabil!
          asta ma duce pe mine cu gandul la faptul ca isu , smurd, ambulanta etc sunt la fel de incompetente ca inainte de colectiv (daca stam sa ne gandim ca s-au inchis spitale de arsi, poate chiar mai incompetente).
  • +24 (26 voturi)    
    Societatea noastra (Marţi, 26 noiembrie 2019, 15:48)

    Martinezu [utilizator]

    nu e in stare sa salveze o fata care striga dupa ajutor. salvarea ajunge la timp sa constate decesul ...micutii mor in maternitati...
    Credeti ca este in stare sa salveze niste biete oi?
    Nu vedeti ca e putred totul in tara? Ca un butoi care curge prin toate crapaturile? Astupi o gaura si se casca doua?
  • +13 (21 voturi)    
    eu astept (Marţi, 26 noiembrie 2019, 16:00)

    liviu_ [utilizator]

    sa vina arafat sa ne spuna cum ca s-a intervenit exemplar si oile erau deja moarte (chiar si cele care-s acu in viata) si ca nu putea nimeni sa faca mai mult!

    serios acum... ce kkt e bataia asta de joc nene?!
  • +10 (16 voturi)    
    PS: (Marţi, 26 noiembrie 2019, 16:04)

    liviu_ [utilizator]

    oare daca era un vapor cu oameni, tot zile intregi asteptam sa fim salvati?!

    acest dezastru (impeuna cu cel cu ursu, gropile din drumu taberei etc) dovedesc doar INCOMPEETNTA si NEPASAREA autoritatilor!

    dar mare atentie... "autoritatile" sunt tot oameni ca noi ! aici nu e (numai ) vina pnl sau psd sau cine vreti voi, e vina noastra pentru ca noi ramanem indiferenti. veterinaru care nu a facut nimic pt urs nu era parlamentar. cei ce ar fi trebuit ca pana acum sa rezolve problema cu oile nu sunt parlamentari, nu fac parte din guvern. sunt simplii oameni, putin psihopati, cam incompetenti si foarte miserupisti!
    evident sanctiunile intarzie sa apara ... pentru ca romania (cu r mic)
  • +6 (14 voturi)    
    “Felul de a fi”- pe dracu! (Marţi, 26 noiembrie 2019, 16:11)

    V. Istina [utilizator]

    Ce mizerie de atitudine, sa scuipi in vant, desi stii ca-l primesti in freza de dragul “adevarului neplacut”. Asta e oare? Ma indoiesc, nici macar la delasare criminala ori indiferenta cruda nu suntem cine stie ce campioni.

    Suntem insa campioni la fatarnicie, la aroganta bolnavicioasa si perversa de genul “asa-i felul romanului”!

    Da’ pasca masiii, ca ai mei nu sunt asa! Pur si simplu! Si cu asta, gata cu generalitatile astea otravite de carciumar parerolog.

    E mai usor sa vedem peste tot probleme metafizice, in loc de probleme complexe, dar rezolvabile.

    Una doua, gata, trantim o flegma pe mormintele alor nostri, ca de, trebuie “curaj” sa “spui adevarul”. Asta nu e adevarul. E o prostie otravita!
    • +1 (9 voturi)    
      om normal (Marţi, 26 noiembrie 2019, 17:29)

      sitizan [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Multumesc ca pot cit si un om intreg la minte in puhoiul de ipocrizie de aici...
      Astia care fac atata parada (public, cu voce tare, sa-i auda toti.) de sentimente inalte, fara ca, in realitate, sa miste un deget sa schimbe ceva...mi se face greata...
      Nu doare, da' deloc...sa dai din gura aiurea, asa-i, sensibililor de duminica ?...
  • +2 (16 voturi)    
    Oameni fara nici un Dumnezeu... (Marţi, 26 noiembrie 2019, 16:15)

    Namaste [utilizator]

    fac comert cu oile urmand a fi sacrificate ritual de musulmani, in schinb, gasindu-si, accidental, o moarte atroce sub ochii, absolut necrestini (!), ai autoritatilor romane...
  • +11 (19 voturi)    
    Nu pot sa nu ma intreb (Marţi, 26 noiembrie 2019, 17:00)

    Barnacopul [utilizator]

    Unde e domnul Daea?
  • +1 (11 voturi)    
    umor putred (Marţi, 26 noiembrie 2019, 17:23)

    sitizan [utilizator]

    Oi.."putrede de moarte"...
    Hai, ma. istodoare, la asa suflet sensibil ce te dai periodic in public, se poate sa comiti asa joc vioi de cuvinte ?!?...Profiti ca saracele nu te mai pot auzi ?
  • +7 (11 voturi)    
    Niste oameni incearca sa salveze ce se mai poate (Marţi, 26 noiembrie 2019, 19:11)

    mary [anonim]

    in acest moment.
    ONG ul Letea Wild Horses incearca sa salveze cele cateva zeci de oi care inca mai traiesc pe nava.
    https://www.facebook.com/CaiiLiberidinLetea/
    Hai sa-i ajutam si noi.

    Pentru ca inca nu au curajul de a interveni, autoritatile raman impasibile. In curand oile deja inecate vor intra in putrefactie si nu se mai putea intra pe nava din cauza pericolului epidemiologic.
    Pentru un popor care are in istorie si in traditii acest animal suntem cumplit de indiferenti.

    Bunicii mei aveau oi si am crescut in copilarie inconjurata de tot felul de animale. Sunt atat de blande si ascultatoare.
    Haideti sa le dam o mana de ajutor oamenilor de la Letea Wild Horses sa salveze ce se mai poate.
    Si poate scrieti si premierului Ludovic Orban ca sa reglementeze exportul de animale vii
  • 0 (8 voturi)    
    acest (Marţi, 26 noiembrie 2019, 19:29)

    Contrache [utilizator]

    individ este un fel de Dancila al cuvantului scris, un fel de psd, impostori si semidocti in functii de conducere.
  • -1 (9 voturi)    
    Solutia... (Marţi, 26 noiembrie 2019, 23:32)

    Ciprian Nedisan [anonim]

    Vedeti filmul documentar facut de Arnold Scharzenegger si jackie chan, numit "The Game Changers", se afla pe netflix. Si o sa intelegeti ca a fi vegan, inseamna a fi mai sanatos, mai puternic, si mult mai putina cruzime fata de animale.
    Cel mai puternic om din lume, Patrik Baboumian, este vegan.
    • -1 (1 vot)    
      pai se putea (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:55)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian Nedisan

      sa nu apareti si voi? oaia moare si voi va faceti reclama fara rusine sau compasiune.
      #salveaza un vegan#mananca-i iarba#sau o oaie
      iata-isi pe puternicii lumii vegane:
      luati aminte:
      https://www.youtube.com/watch?v=PJnPZgLHHWQ
  • +6 (8 voturi)    
    ehe (Marţi, 26 noiembrie 2019, 23:43)

    dailyshow [utilizator]

    nu toti indivizii unei specii au acelasi grad de evolutie. in poporul roman, majoritar se gandeste cu stomacul. si, da, teoretic, daca iti pasa de oile alea - sau de ursi, caini, pisici, vrabii, NU le mananci. sau macar te gandesti, incepi sa-ti pui niste intrebari.
    tot dsvsa e responsabila si cu animalele vagaboande, care ar trebui sa aplice cumva legea aia cum ca daca nu ai caine cu drept de monta trebuie sa-l sterilizezi. se misca ceva? doar ONG-urile trag pana n-or mai putea, ca tot oameni intinsi ca pelteaua sunt si acolo, iar felul in care au fost tratate ONG-urile care au intervenit la Midia a fost execrabil, ca in anii 90!
  • +2 (2 voturi)    
    oile in deriva ... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 9:53)

    toro [utilizator]

    sunt doar un simptom pentru o tara in deriva.
  • +3 (3 voturi)    
    serios?! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:07)

    liviu_ [utilizator]

    deci proprietarul in loc sa fie ARESTAT, e protejat?!

    "jandarmeria apara hotia" poate acum o inteleg si pesedeii!
  • +1 (1 vot)    
    Salvarea oilor (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 19:58)

    Paul [anonim]

    Cred ca proprietarul nu doreste sa salveze oile care au supravietuit pentru ca probabil primeste mai multi bani de la asigurare decit valoarea unei oi care a trecut prin aceasta suferinata si chin. In concluzie a cerut ajutorul
    jandarmilor sa fie sigur de aceasta. Cine plateste jandarmi sa participe la aceasta crima?
  • +2 (2 voturi)    
    e plin de imbecili pe aici (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 21:08)

    -dorian- [utilizator]

    Vlad Ursulean (il ajuta si fata): "14.000 de oi s-au inecat la Navodari si n-au mai ajuns sa fie taiate", tu te auzi ce spui? Adica se duceau la coafor si au murit, le astepta o viata super la arabi, de ce bateti campii?
  • 0 (0 voturi)    
    Crimele in serie continua (Joi, 28 noiembrie 2019, 7:45)

    Gargara3 [utilizator]

    Statul roman cu functionarii lui vidati de suflet si cu gandul la concediul in care sa-si bronzeze burtile pline, este incapabil sa opreasca torturile si omorurile care se petrec pe vasele ce transporta animale vii. In timp ce ”contempla ” agonia bietelor animale de pe vasul rasturnat, pentru ca i s-a permis sa plece din port, desi a fost supraincarcat, aceiasi functionari ai statului aproba in continuare transporturi de animale vii in exact aceleasi conditiile ca a le celor din vaporul rasturnat, desi UE a interzis astfel de transporturi. Astfel crimele si torturile impotriva animalelor care se petrec pe aceste nave sunt posibile cu complicitatea statului roman.