Kanye West a purtat ciorapi în papuci la nuntă. Rapper nesimțit, mitocan sau trend-setter?

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 august 2018, 9:19 Actualitate | PERSPEKTIVA


Kanye West
Foto: Facebook
Kanye West s-a arătat în papuci și ciorapi la o nuntă. Ce mitocănie! E trend setter! Cine a spus astea? Obișnuința noastră. Regula socială. Repet: iubitul lui Kim Kardashian, adică Kanye West, a venit în ciorapi și papuci de spital (New York Times) / în ciorapi și papuci Yezzy (Guardian, Mirror) la nunta prietenului 2Chainz. Cum judecăm? Nu cumva papucul de damă, cu blăniță și-a găsit partenerul? Papucul masculin cu ciorap?

Știu, e veche știrea. Dar mi-a trebuit vreo săptămână să ies din șoc și să-nțeleg. Pentru că, da. Trebuie să-nțelegi, apoi să judeci. 

Rapperul Kanye West este eroul timpurilor noastre (un scriitor rus Lermontov a catalogat situația astfel într-o carte). 



Portul ciorapi în papuci este o lecție simplă despre lumea noastră. Uite-o!

Nu-i așa că nu suntem pe lumea regulilor sociale? Nu! frate, trăim lumea părerii personale. Ciorap în papuc? Mie îmi place și am șdemii de like-uei și share-uri. Mie nu-mi place și am șdemii de likeuri și share-uri. Asta-i lumea chefului. A părerii personale de conjunctură. Ce credem astăzi, mâine urâm. Mintea nimănui nu se pierde în judecăți prea grave și-n opțiuni morale mai mult de cinci minute. 

Părerea noastră despre Ciorapii și papucii lui West este atât de importantă precum este RIP scris pe Facebook în anunțul privind decesul cuiva cunoscut. 

Vezi papucii lui Kanye? Constatarea/Indignarea ta durează 5 minute. 




Apoi te întrebi cât costă. Papucii. 

Unii spun că nu-s pe piață, alții spun că-s 150 de dolari. Eu zic că din Piața Obor, sau orice obor din țară ți-i poți cumpăra. La 20 de ron max. 

Deci, "ciorap în papuc". Pui ștampila repede. E mitocan! E trend-setter. Apoi, la shopping ți-e gândul. Cu asta chiar ești furat, halit. Oare mai ești judecător al lui West dacă tu ai fugit cu gândul la shopping?

Acum totuși cum m-am luminat eu. După vreo săptămână.

Am văzut aseară pe stradă doi dreptcredincioși islamici în București. Ce credeți, înfășurați în portul tradițional dar cu papuci în picioare. Așa mi-am dat seama că West nu sparge vreo gheață. În vastul și vechiul Imperiu Otoman și în Asia de astăzi papucul, chiar cu ciorap în el, este frecvent. Pe stradă. 

Se numea “terlik” în Imperiul Otoman. Noi îl numim târlig și e la mare modă astăzi. Și, da, terlik se purta și ciorapul era sub terlik. 



Să revenim la prejudecățile noastre. DEx definește papucul ca fiind încălțăminte de casă. Ciorapul și el are tradiția purtării pe sub încălțări de ieșit în oraș. De aici ciorapul și papucul sunt antagoniști, se resping. Kanye West a reușit să-i împace. Ciorapul și papucul. Revin: Mitocan sau trend setter? 

Un răspuns este: 

“Poopy-di scoop Scoop-diddy-whoop Whoop-di-scoop-di-poop Poop-di-scoopty Scoopty-whoop Whoopity-scoop, whoop-poop Poop-diddy, whoop-scoop Poop, poop Scoop-diddy-whoop Whoop-diddy-scoop Whoop-diddy-scoop, poop?”

  

Al doilea răspuns este legat de papucul cu blăniță. 

Cred că îl vedeți zilnic pe stradă. E de damă, face picior liber. Eu cred că pur și simplu papucul cu blăniță și-a găsit perechea: papucul cu ciorap.



Nu-i așa?

 

Mai multe despre papucii lui Kanye West. Conjunctură. Prețuri. Shopping 
Standard
Mirror


Despre terlik un pic și superficial

PDF “Un erou al timpului nostru” la Editura Polirom. CLICK aici. Este de cumpărat

 

Citește pe Perspektiva:

Tigrul Platanului sau simpla lecție de corupție românească
Urziceni. De ce-i 5 lei kilu de piersici
Tânțari 2018
Sinaia și vara asta unde-s toate alimentele românești otrăvite 


Citeste mai multe despre   


















7796 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    De cand un mitocan nesimtit.... (Sâmbătă, 25 august 2018, 10:42)

    gigiN [utilizator]

    ..poate fi considerat un "trend-setter"? V-ati incalta astfel ???!!!
    • +17 (19 voturi)    
      Mitocan..... (Sâmbătă, 25 august 2018, 14:55)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      ............. in toata "splendoarea" lui.....au si ei cocalariilor !!!:))
    • +6 (8 voturi)    
      il face presa trend-setter (Sâmbătă, 25 august 2018, 17:17)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      sunt o gramada de cantareti celebri (sau actori, politicieni etc) care se imbraca elegant, dar nu e subiect de "hot news"...
    • +9 (9 voturi)    
      mai (Sâmbătă, 25 august 2018, 23:10)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      dar cine naiba e asta?!
      • +5 (7 voturi)    
        Un (Duminică, 26 august 2018, 9:46)

        sipu [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

        COCALAR .............
    • +1 (1 vot)    
      trend-setter (Luni, 27 august 2018, 15:14)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Trend-setter-ii sunt si ei ca orice categorie, unii de succes, altii nu. Orice moda noua pare dubioasa la inceput. Daca prinde, devine normal, ochiul se obisnuieste, chiar ajunge deseori sa placa. Rapperul din articol incearca si el, poate este sponsorizat de o firma de papuci, poate este doar un capriciu al lui. Putin probabil sa prinda in masa, de aceea cred ca va ramane la nivelul 1, cel al incercarii nereusite.
    • +1 (1 vot)    
      un taran desavarsit!! (Luni, 27 august 2018, 15:24)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Dupa revolutie la mine la tara aparuse moda sa se umble pe strada in pantaloni de stofa, camasa alba (sau eleganta) plus ciorapi albi si papuci de cauciuc.
      Era rasul curcilor, am ras de m-am prapadit de cat de mandrii erau taranii de vestimentatia lor. Se credeau cool.
      Ei bine, si asta e un taran de aceiasi categorie ca cei pe care ii stiu eu. Nu credeam ca cineva poate fi vreodata asa lipsit de gust sa combine costum de stofa cu ciorapi albi si cu papuci de cauciuc.
  • +23 (25 voturi)    
    solicitare informatie (Sâmbătă, 25 august 2018, 11:17)

    Walking_dead [utilizator]

    Cine e acest individ?
    • -29 (33 voturi)    
      Informatie (Sâmbătă, 25 august 2018, 12:26)

      woodstar [anonim] i-a raspuns lui Walking_dead

      Unul dintre cei mai mari artisti ai generatiei noastre
      • +17 (21 voturi)    
        Bravo! (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:15)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui woodstar

        Mi’e milă tare de generația voastră.
  • +26 (26 voturi)    
    Un taran (Sâmbătă, 25 august 2018, 11:46)

    banel [utilizator]

    Care crede ca e cool. Sigur, in lumea lui (din pacate din ce in ce mai mare) probabil ca e cool si chiar va crea un trend.
  • +15 (15 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 25 august 2018, 12:03)

    Adrian_1234 [utilizator]

    a fi nesimtit poate fi un trend dar nu un deziderat
  • +18 (20 voturi)    
    O fi avut basici in talpa .... (Sâmbătă, 25 august 2018, 12:14)

    KTerinca [anonim]

    Si eu cand eram in armata, dupa un mars de 30 de km in bocanci, am facut basici cat corcodusele.
    Dupa, am mers o perioada numa' in papuci cu ciorapi, cu voie de la ofiter.
    Asa ca , ce o bagati pe asta cu "trend setting".
    Omu' are basici in talpa si basta.
    • +10 (10 voturi)    
      să zicem (Sâmbătă, 25 august 2018, 14:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      mersi că si-a tras ciorapi și nu a venit cu piciorul gol. Ce ne faceam daca venea fără ciorapi?
      Să te ții acuma invazie de papuci și șlapi purtați de cei care-l consideră model în viață, de genul lui @woodstar de mai sus.
  • +14 (14 voturi)    
    Care trend? (Sâmbătă, 25 august 2018, 12:54)

    xan [utilizator]

    Ala cu papuci la nunta sau ala cu fara camasa la nunta? Ca de la senzatia cu papucii lumea n-a observat ca a venit fara camasa. Bine, are motiv, ca asa se vede mai bine lantul de cocalar.
  • +14 (14 voturi)    
    o alta problema (Sâmbătă, 25 august 2018, 13:28)

    john06 [utilizator]

    ar fi ca papucii aia sunt cu vreo 2 numere mai mici,asta nu e mai cool chiar deloc:)
  • +13 (13 voturi)    
    Heh (Sâmbătă, 25 august 2018, 13:50)

    BillytheGreat [utilizator]

    Se pare ca Mragnea ( duie de la toata lumea) era avangardist cind a venit cu ciorapi flausati in sandale.
  • +7 (13 voturi)    
    Diferente culturale... (Sâmbătă, 25 august 2018, 14:10)

    y0 [anonim]

    Intrebarea din titlu nu are sens. Diferite culturi definesc diferit conceptul de "nesimtit" si "mitocan", iar in unele culturi nici nu exista aceste concepte. Asa ca nu are sens sa ne intrebam asta.
    Daca ar avea sens, inseamna ca ne-am dori ca o parte din California (unde locuieste el - conform Wikipedia) sa fie Romania, ceea ce e ne-realist.
    Din perspectiva noastra putem sa spunem orice despre el, dar nu facem decat sa vorbim ca si cum ar fi aici, in Romania, ca si cum ar fi crescut aici, ca si cum ar avea valorile noastre culturale si sociale. Iar el nu este aici, nu a crescut aici si nici nu are valorile noastre.
    • +1 (5 voturi)    
      Prietene, (Duminică, 26 august 2018, 12:34)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui y0

      stilul e un limbaj universal. Il ai sau nu-l ai. Daca il ai, poti sa-l rafinezi. Daca nu, nu te ajuta toti banii din lume. Le style c’est l’homme, a spus-o un francez celebru prin anii 1750. Si n-are absolut nimic de-a face cu banii sau cu notorietatea. Aha, si nu confunda stilul cu trendul. À bon entendeur, salut.
      • 0 (2 voturi)    
        ei ca*at (Duminică, 26 august 2018, 17:57)

        harapalb [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

        Sunt curios, ce inseamna acest "stil" ca limbaj universal pentru tine? E un fel de bun simt? Un canon estetic, un gust special? Simtul elegantei, un simt artistic, poate echilibru, armonie - ce naiba inseamna acest stil ca limbaj universal? Cine impune acest stil? E insasi extensia personalitatii omului? CE?!

        Poti afisa un stil sau mai multe. Mai ales cu inaintarea in varsta iti schimbi stilurile foarte des, din foarte multe puncte de vedere. Istoric vorbind, stilurile s-au schimbat CONSTANT! Despre ce vorbesti?
  • +5 (11 voturi)    
    Daca nu-i vedeam numele aici, (Sâmbătă, 25 august 2018, 14:19)

    John M. [utilizator]

    n-as fi auzit niciodata de individ. Nu ma intereseaza ("sa fie la ei acolo") si cand ii dau la televizor, schimb canalul. Mi-e mila de cei care cred ca aia e muzica si mi-e sila de cei care o propaga.
  • +6 (12 voturi)    
    Mitocan ?!?! (Sâmbătă, 25 august 2018, 15:26)

    Observatory [utilizator]

    Ce treaba am eu cu el ?
    Mitocan ar este cel care conduce țara , chiar și din umbra, nu poarta el papuci dar asta nu înseamnă ca nu este mitocan..
    • +6 (6 voturi)    
      Corect, who gives a rat's ass about it?? (Sâmbătă, 25 august 2018, 18:37)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      OOO, teleormaneanul, pt ca el e trend setterul in worldwide fashion.
  • +5 (5 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 25 august 2018, 16:20)

    tirolez [utilizator]

    Vad ca ii sunt mai mici cu cel putin 1 numar.
  • -3 (7 voturi)    
    wow (Sâmbătă, 25 august 2018, 16:32)

    Incomod3 [utilizator]

    ce preocupari aveti...
  • +5 (5 voturi)    
    nimic nou sub soare (Duminică, 26 august 2018, 11:56)

    Icsulescu_ [utilizator]

    Ce trend setter? Asa se purta in Romania la inceputul anilor '90. Ciorapii albi, dar slapii erau negri si pantalonii tot negri si bufanti.
  • +2 (2 voturi)    
    banal (Duminică, 26 august 2018, 22:06)

    independentu [utilizator]

    In orice avion din State o sa vedeti multi incaltati asa, mai ales negri