Diavolul din detaliile unei numiri

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2009, 20:32 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Propunerea ca Lidia Barbulescu sa fie numita presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie este o declaratie antireformista explicita din partea CSM, o rusine pentru magistrati, o provocare adresata seful statului si o sfidare a Comisiei Europene. Pana la urma, veti spune, de ce e atat de scandalos ca un judecator mediocru ajunge in varful sistemului judiciar din Romania? Ce poate face, de acolo, un judecator? Ce puteri are ca sa influenteze in rau un intreg sistem? Diavolul se ascunde in detalii si regulamente.  Citite cu atentie, din ele rezulta ca seful instantei supreme are o influenta enorma, nu doar simbolica. Inalta Curte s-a dovedit pana azi cimitirul marilor dosare.

Impostorul agresiv. In primul rand, CV-ul Lidiei Barbulescu descrie perfect nulitatea agresiva, specie de mare succes in Romania. Zece ani la Judecatoria din Slatina, inca vreo 14 la Tribunalul Olt, dupa care, tusti, de pe umerii Rodicai Stanoiu sare direct la Curtea Suprema.

Mai aruncati un ochi in CV-ul damei: Lucrari publicate, zero. Activitate stiintifica, zero. Activitate in cadrul societatii civile, zero. O mica eroare biografica. S-a batut, la televizor, pentru lefurile magistratilor si cu Traian Basescu. Perfecta pentru sefia Inaltei Curti.

Cazul Stanculescu. Dar ce a judecat ea la Inalta Curte? De exemplu, un recurs in anulare in dosarul lui Victor Athanasie Stanculescu. A fost presedintele completului care l-a tot judecat trei ani si in final l-a admis.

Generalul a scapat ani de zile de condamnare in dosarul Revolutiei si cu ajutorul celei propusa astazi de CSM sa conduca Inalta Curte. Dar sa zicem ca dosarele sunt ceva complicat, inaccesibile intelegerii muritorilor de rand. Cum e, totusi, posibil, ca dintre zecile de juristi eminenti, de doctori in drept si alte somitati, Inalta Curtea sa se procopseasca cu un CV penibil de gol?

Culmea imposturii: insasi cea care a promovat nulitatea absoluta, Rodica Stanoiu, s-a dezis in cele din urma de ea. A exclus-o de la doctorat, dupa vreo sase ani de cazne academice. Asa se face ca, in CV-ul ei, nu gasim astazi nici un titlu stiintific.

Doctoratul ratat. Desigur, rusinos pentru magistrati a fost si cand au ales-o in Consiliul Superior al Magistraturii. Sa le fie rusine si astazi, cand tac, cu capul adanc varat intre urechi, dupa ce sectia de judecatori din Consiliul Superior al Magistraturii a votat-o cu 8 voturi pentru si unul impotriva (Predoiu?) la Inalta Curte.

Judecatorilor le pasa doar de lefurile lor mari, se leaga cu lanturi si fac revolutie doar atunci cand se atinge cineva de privilegiile lor. Cu o propunere ca Barbulescu la Inalta Curte, toti magistratii ar trebui sa intre in greva generala. Propunerea CSM e un afront adus profesionistilor din sistem.

E o lovitura data celor care spera ca sistemul se va reforma. Dar tacerea lor complice arata ca sistemului ii este foarte bine asa cum e. Vor bani, nu reforma. Comparati CV-ul ei cu alte CV-uri contracandidatilor publicate pe www.juridice.ro. Vi-l recomand pe cel al judecatoarei Gabriela Barsan, de pilda, desi oricare altul pare mai bun. Detalii, aici.

Asteptarile Comisiei Europene. Cu astfel de propuneri, Comisia Europeana va consemna un nou regres pe calea reformelor din justitie. In ultimul raport din iunie, Comisia exprima asteptari ridicate: "Numirea unui nou presedinte al ICCJ in toamna va fi o ocazie propice pentru a demonstra angajamentul in ceea ce priveste reforma si modernizarea sistemului judiciar, precum si privind o mai mare transparenta a acestuia". Ce va demonstra Romania daca Traian Basescu va semna numirea Lidiei Barbulescu? Ce legatura are judecatoarea-sindicalist, specializata in emisiuni TV pe tema lefurilor magistratilor, cu reforma din justitie?

Cimitirul justitiei din Romania. Aproape toate marile dosare isi gasesc sfarsitul aici. Cortegii de corupti mari si mici scapa definitiv la instanta suprema. Flagrant este cazul Ion Dumitru, fostul sef Romsilva, trimis in judecata de DNA pentru fapte de coruptie obscene, probate, clare. A fost achitat de Inalta Curte.

Tot aici moare incet dosarul Copos, care se apropie de prescriptie. Cazul sau i-a revoltat pana si pe birocratii posaci de la Bruxelles, care au notat in ultimul raport: “Printre aceste cazuri se numara cel al unui fost vicepremier, trimis in judecata la 6 iunie 2006, al carui proces dureaza de peste trei ani fara ca actul de acuzare sa fi fost citit, singurele actiuni in acest dosar limitandu-se la discutarea unor chestiuni procedurale. Ancheta DNA in acest caz a durat mai putin de un an”. Tot Curtea Suprema face un revoltator ping-pong cu dosarele DNA, amana cauze, le ingroapa sau le dezgroapa la comanda.

Puterile presedintelui ICCJ. De ce e important controlul sefiei Inaltei Curti? Diferenta fundamentala fata de alte instante este ca aici nu functioneaza repartizarea aleatorie. Masura a fost introdusa la presiunile UE in toate instantele - cu exceptia completului de noua judecatori de la Inalta Curte - tocmai pentru a se limita posibilitatea de influentare a unui proces prin repartizarea dosarelor anumitor judecatori.

Or, la Inalta Curte, potrivit legii, seful instantei alege judecatorii care intra in asa numitele complete de 9, care judeca recursurile impotriva hotararilor pronuntate in prima instanta de Sectia Penala a aceleiasi Inalte Curti. Exceptia de la regula ar trebui eliminata, intrucat creeaza o bresa in sistem exact acolo unde se pronunta sentintele definitive. Degeaba ai repartie aleatorie la instante inferioare, daca instanta suprema  lasa loc arbitrariului.

Altfel spus, Lidia Barbulescu ar urma sa decida in mod discretionar cine pronunta sentinta finala in marile dosare de coruptie, de exemplu, numind, pentru fiecare dosar in parte, membrii completului de 9. Or, fiecare instanta are judecatori buni si rai, profesionisti si manipulabili, verticali si corupti. Iar seful instantei, alegandu-i pe unii sau pe ceilalti, decide practic soarta unui Adrian Nastase, Miron Mitrea sau George Copos.

Cheia e la Basescu. In mod normal, Traian Basescu este obligat sa respinga propunerea CSM. Altfel, va dovedi ca reformismul sau e de fatada si ca, in momente cheie, se preda in fata marilor franari din Romania. Teoretic, nu va fi greu sa motiveze de ce respinge un impostor agresiv, ca Lidia Barbulescu, propulsata aiuritor de catre CSM in varful sistemului de justitie din Romania.

Practic, insa, refuzul de a o numi la Inalta Curtea va declansa, in mod previzibil, o noua criza stupida, un nou razboi intre magistrati si Traian Basescu. Seful statului va fi acuzat iarasi ca respinge numiri in functii cheie pe criterii subiective, ca doreste sa controleze justitia etc. Si asta in plina campanie electorala. Insa fiecare gest reformist, oricat de mic, are costurile lui. Cu cat mizele cresc, costurile sunt mai mari pentru cei care-si asuma misiuni reformatoare. 


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9662 vizualizari

  • +64 (70 voturi)    
    T.B: nu-mi voi compromite acum cei 5 ani de mandat (Joi, 22 octombrie 2009, 20:41)

    ion [anonim]

    Tinand cont ca a repus-o in functie pe Kovesi dupa ce CSM a respins-o in unanimitate, nu cred ca Basescu o sa aiba prea multe procese de contiinta s-o respinga pe judecatoarea care lupta inversunat impotriva declararii averii judecatorilor.
    • -43 (57 voturi)    
      corect! (Joi, 22 octombrie 2009, 20:51)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Sa o respinga!
      Nu pare sa-i pese prea mult de chestiile "consultative" - si nici de parerea pe care o are lumea despre el.
      Il intereseaza "imaginea"? sau "binele tzarii"?
      • +50 (58 voturi)    
        esti pe langa subiect (Joi, 22 octombrie 2009, 21:17)

        sebi [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        in afara de clica de comunisti din care face parte si care au votat-o pentru a le sustine interesele, nimeni si nimic nu o recomanda pe distinsa doamna.
        Daca o va respinge inseamna ca Basescu chiar tine seama de chestiile consultative, ca sa te citez.
        Cum ar arata Pactul pe justitie purtand pecetea "garantat Barbulescu"?...
        • -31 (41 voturi)    
          cum adica? (Joi, 22 octombrie 2009, 21:26)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui sebi

          Prin ce anume "sunt pe langa subiect"?
          Am zis: "sa o respinga"!
          Care era chestia "pe langa subiect" in asta?
          • +35 (41 voturi)    
            esti pe langa subiect (Joi, 22 octombrie 2009, 21:37)

            sebi [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            in general.

            In general nu te intereseaza pe ce subiect se comenteaza pe aici. Postezi doar sa-ti faci norma anti-basescu, indiferent de tema.Pana la urma e si asta o ocupatie, poti sa ti-o treci in CV.
            • -17 (23 voturi)    
              aha, am inteles... (Vineri, 23 octombrie 2009, 1:39)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui sebi

              ... esti obsedat de Basescu...

              Ok, pai atunci fie cum vrei tu: sa n-o respinga, domne, na! Asa e mai bine? Esti multumit? >:
              • +2 (4 voturi)    
                ???? (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:14)

                Cristi [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                Cineva a remarcat ceva mai devreme ca esti pe langa subiect. Confirm ca numitul sebi are dreptate. Anume ca esti total pe langa subiect. Mai pe intelesul tau, adica bati campii! Iti recomand si eu, la randul meu, ceea ce corect iti sugera sebi: iti poti trece in CV-ul tau postarile anti-basescu. Cine stie, te-ar putea ajuta in cariera.

                P.S. Alora care posteaza isteric anti-basescu desi subiectul e altul cum li se poate spune? Oare nu cumva obsedati? Esti penibila.
                • -2 (4 voturi)    
                  "numitul sebi" (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:10)

                  Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

                  "Numitul Sebi" n-are NICI o "dreptate" (asa cum nu ai nici tu)! Am postat FIX "la subiect"! In articolul lui Tapalaga era vorba despre numirea lui madam Barbulescu la ICCJ si la - citez: "Ce va demonstra Romania daca Traian Basescu va semna numirea Lidiei Barbulescu?"; "In mod normal, Traian Basescu este obligat sa respinga propunerea CSM".
                  Am spus foarte clar in prima postare: Basescu are posibilitatea sa NU o confirme! Ba chiar mai mult: ca ASTA si vreau! sa nu o confirme!
                  "Numitul Sebi", desi eu am scris CLAR "la subiect" vine cu o atitudine persiflanta - dupa cum tu, probabil chiar fara sa fi citit ce am scris eu, vii si-i dai dreptate nu doar demonstrand ca habar nu ai care e "subiectul" (sau ce am scris eu) dar si ca n-ai scris decat ca sa insulti, adica sa mai cauti un prilej sa te manifesti (ca sa te citez) "Isteric" si "penibil". Asta face parte din "politica" voastra de a le baga pumnul in gura tuturor, "politica" cat se poate de vizibil, de altfel, promovata de Base, care are asta ca UNICA ocupatie "prezidentiala".
                  Nu zic "sa va fie rusine", ca sunt CONVINSA ca, daca ati avut asa ceva, ati pierdut-o de mult! Zic doar: "sa va dea Dumnezeu ca stilul vostru sa vi se intoarca inmiit si sa-l inghititi de la cei mai apropiati de voi, pana la sfarsitul vietii !!"
                  Iar marinarului, sa i se intoarca la fel!!!
                  • +1 (1 vot)    
                    Uitasem... (Vineri, 23 octombrie 2009, 15:34)

                    Cristi [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                    Esti si o mare mincinoasa... Revenind la prima ta postare din care reiese cu totul altceva decat vrei tu sa corectezi acum. Tardiv.
                    • +2 (2 voturi)    
                      Parol ! (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 0:17)

                      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

                      Stii dar are dreptate tu fato. Parol! DDD
              • +1 (1 vot)    
                Subscriu! (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 0:12)

                Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

                @ Ceredt: Codruta Draga asa e ! Cu regrete am peste 61 de ani deci pentru sexul frumos numai de bine.Un proverb Spaniol : O femeie sa nu o atingi nici cu o floare. Secolul XX cu emanciparea a dus la o reactie contrara.Deci si o complectare: Daca te supara...gavanosul..,DDD
          • -21 (23 voturi)    
            bordureanu (Joi, 22 octombrie 2009, 22:30)

            justitia [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            Hotarireadin vara prin care videanu trebuia sa plateasca 4 mil de euro pentru niste borduri nu-ti spune nimic?
      • -33 (41 voturi)    
        >:) (Joi, 22 octombrie 2009, 21:27)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Deduc, din faptul ca am primit atatea "minusuri", ca lumea ar dori ca Barbuleasca sa fie pastrata... >:)
        • +28 (34 voturi)    
          deduc (Joi, 22 octombrie 2009, 21:36)

          misescu [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          ca ai o problema de perceptie, sau de deducere daca vrei!
        • +21 (31 voturi)    
          sau ar dori sa nu mai puti pe aici (Joi, 22 octombrie 2009, 21:49)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          dar refuzi sa pricepi =))
          • -21 (27 voturi)    
            limbaj tip "sustinator de Basescu" >: (Vineri, 23 octombrie 2009, 1:41)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            q.e.d.!
            Eu zic, daca iti miroase a ceva, sa te uiti in jos...
            • +19 (27 voturi)    
              Te-ajut eu sa pricepi (Vineri, 23 octombrie 2009, 7:38)

              Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

              Parintele Cleopa spunea să nu fii niciodată de acord cu dracul, nici măcar formal. Nici chiar daca îţi spune că există Dumnezeu, să nu îl aprobi ! O reacţie asemănătoare este acum şi faţă de tine. Aşa eşti percepută...Nimeni nu vrea să fie de acord cu tine, chiar dacă ai formulat şi o frază corectă. De-asta ai minusuri. Eu nu te ştiam, dar faptul că ai postat cu titlui "limbaj tip susţinător de Băsescu", m-a edificat. Nu neapărat comentariile tale sunt notate cu minus, ci tu.
        • +26 (36 voturi)    
          Minusuri (Joi, 22 octombrie 2009, 22:07)

          Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Nu, Codruta. Lumea a inceput sa te cunoasca pe aici :)
      • +26 (30 voturi)    
        Bine, tu! (Joi, 22 octombrie 2009, 21:31)

        Codreanu-Zelea Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Si-acum fugi inapoi in baie, ca-ti intra sapun in ochi.
        • -14 (24 voturi)    
          vai, ce v-ati enervat... >:) (Vineri, 23 octombrie 2009, 1:44)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Codreanu-Zelea Corneliu

          Zic si eu o data ceva ca Base ar putea sa faca ceva "bun", ii acord prezumptia de "bune intentii" si... cand colo... sustinatorii lui incep sa spumege si sa dea in clocot - oare de ce?

          Astept si eu de la el sa-si arate Maretia - sa faca un lucru mic-micutz, maruntzel de-a dreptul: sa NU o confirme pe Barbuleasca in functie! POATE sa o faca! S-a plans tuturor ca e "rau" cu astia vechi! Are SANSA sa o faca...

          Ok! eu zic sa o faca (adica sa n-o confirme)! De ce v-ati enervat? :)
          • +16 (24 voturi)    
            Am citit "duelul" generat de (Vineri, 23 octombrie 2009, 8:59)

            gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            postarea ta initiala, raspunsul care ti l-ai dat singura, jignirile aduse tuturor celor care nu gandesc ca tine.
            Toate mi s-au parut incorecte pentru ca:
            1. postarea initiala nu era opinia ta ci o referire ironica la ceea ce ar trebui sa faca Basescu;
            2. jignirea tuturor celor care ti se pare tie ca ar fi sustinatori Basescu in conditiile in care doar o persoana ti s-a adresat ... deosebit.
            Nu cred ca sustinerea politica a cuiva trebuie sa ne influenteze modul de a gandi ci ceea ce consideram ca este bine pentru noi.
            Daca vrei argumente "politice" pot sa iti spun ca pe Geoana nu-l vad refuzand-o pe Barbuleasca pentru simplul motiv ca PSD-ul a adus-o in functia prezenta iar pe Antonescu nici atat pentru ca scara lui de valori, tehnocratia lui se opreste la Bogdan Olteanu la BNR.
      • +15 (19 voturi)    
        si? (Vineri, 23 octombrie 2009, 2:17)

        eugen [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Mi se pare ca daca "imaginea" si binele "tarii" merg impreuna este perfect.
        Ele nu sunt opuse una altuia. Norocul nostru, cum bine ai remarcat, este ca Basescu le intruchipeaza pe amandoua :).
      • +18 (20 voturi)    
        Asta e corect? (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:21)

        silicon [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Asta e corect? Ti-ai gasit momentul in care Basescu sa faca pe democratul si sa tina cont de "chestiile consultative". Tocmai la numirea Lidiei Barbulescu. Daca o respinge, e clar: dictator mai mare ca Basescu nu exista, o sa fie belit zile-n sir pe antene si realitatea, nemernicul face doar ce vrea el. S-au gasit "democratii" Voiculescu si Lidia Barbulescu pe baricadele democratiei in lupta cu dictatorul basescu.

        FYI, Basescu a facut destul lucruri bune si democratice pe pozitia de giga contra, adu-ti aminte doar de legile PSD de informare a infractorului cu 24 de ore inainte de perchezitie, respinse de la promulgare de Basescu. La fiecare lege puturoasa scoasa pe goarna de "democratii" PSD, ONG-urile sareau la Base: base, nu o promulga, base, nu o promulga. Acu' vad ca a uitat toata lumea asta.
      • +5 (11 voturi)    
        Intrebare (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:47)

        Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        te citez:
        Il intereseaza "imaginea"? sau "binele tzarii"?

        Sunt cele doua chestii contradictorii? Nu se poate ca, cel putin in acest caz, sa existe o convergenta?
        • -3 (3 voturi)    
          ba da... (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:15)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Pepi

          BINEINTELES ca "ar putea sa existe o convergenta" - numai ca nu asta e ceea ce il intereseaza pe Basescu. Pe el il intereseaza (si se va dovedi chiar ACUM, cu ocazia acestei "numiri") ca singurul lucru care il "intereseaza" e sa-si vada de poftele lui si ale gastii care il inconjoara!
          Astept cu interes sa o RESPINGA pe Barbuleasca - pe CE pariem ca nu o va face?
          • +2 (2 voturi)    
            fac eu pariu că o respinge (Vineri, 23 octombrie 2009, 16:07)

            Radu B. [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            pe un tuns la chelie al celui care pierde? :)
          • +2 (2 voturi)    
            Fac eu pariu! (Vineri, 23 octombrie 2009, 16:10)

            meioza [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            Pe ce vrei tu... Dar cum pot controla că te vei ţine de cuvînt dacă pierzi?
    • -16 (18 voturi)    
      despre"procese' (Vineri, 23 octombrie 2009, 8:15)

      JUDE [anonim] i-a raspuns lui ion

      Lidia Barbulescu e foarte buna sa fie presedinta ICCJ, chiar daca nu o avea CV plin de nu stiu ce doctorate 9nu m-am uitat sa vad daca e asa sau nu) insa are mult bun simt si mai are mai ales un bun management. Nu avem nevoie in fruntea ICCJ de nu stiu de mare doctor in drept ci de o persoana care se va price sa conduca bine justitia intreaga! Ca doamna judecator nu e pe placul presedintelui jucator, care confunda justitia cu echipa de fotbal Steaua, asta e cu totul altceva! De asemenea e cu totul altceva si imprejurarea ca aceeasi Doamna nu e pe placul celor pro-Basescu! Numai ca refuzul va trebui sa fie motivat bine, insa nu cu argumente de genul "ca asa vrea muschii mei ", ca asta nu tine! Oricum Basescu nu e Dumnezeu in tara asta si eu ma mir cum de nu face un referendum sa desfiinteze toata justitia romana sau macar cea mai mare parte a ei! Deh, prietenii stiu de ce ; probleme cu flota, cu ceva case atribuite siesi, etc Hai lasati-o balta cu haiducul Basescu, care ia de la bogati si da la saraci! Iar daca doar atat va duce capul sa ganditi inseamna ca va meritati soarta prezenta si viitoare!
      • 0 (0 voturi)    
        Lipsa de informatie sau reavointa? (Luni, 26 octombrie 2009, 7:42)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui JUDE

        Matale cre' ca nu stii cine e ICCJ. E ultima instanta la care se poate contesta o decizie data de vreo curte inferioara. Orice judecator de-acolo, inclusiv seful ICCJ, pe langa atributiile administrative, tre' sa mearga in instanta si sa judece cazuri de obicei dificile, cu avocati pledanti dintre cei mai buni. Un judecator fara solide cunostiinte profesionale nu doar ca e "facut" de avocati cum vrea muschii lor, dar nici n-are cum sa-si invete colegii, nici n-are cum selecta si promova oameni pe criterii profesionale. Cu alte cuvinte, numirea unui judecator slab profesional la ICCJ este o catastrofa pe termen lung. si o garantie relativ puternica pt. orice infractor care ajunge acolo ca exista posibilitatea sa scape de o pedeapsa meritata.

        Asa ca tre intreb pe matale: cand ai postat, ce te-a manat: lipsa de informare sau reavointa?
  • +35 (39 voturi)    
    jigodiile ataca (Joi, 22 octombrie 2009, 20:44)

    sandu [anonim]

    Cind trebuie Basescu sa o accepte sau refuze pe aceasta nulitate? Are un timp limita legal? Poate sa astepte pina dupa alegeri sau nu?
    • +15 (15 voturi)    
      Ar fi bine sa se grabeasca ... (Vineri, 23 octombrie 2009, 8:52)

      GT2 [utilizator] i-a raspuns lui sandu

      Daca doamne fereste se intampla ceva si iese vreun Geoana :(? Avem o Lidie Barbulescu la Casatie si atunci sa te ti.
      • +16 (16 voturi)    
        Adevărata miză este... (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:52)

        Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui GT2

        ...blocarea dosarelor de mare corupţie, în principal dosarele lui Năstase ! Mafia spune, implicit, următorul lucru : "Aţi mutat cu Mătuşa Tamara ? Am răspuns cu Tanti Lidia."
    • 0 (0 voturi)    
      Conform legii, parcă 20 de zile (Vineri, 23 octombrie 2009, 16:12)

      meioza [utilizator] i-a raspuns lui sandu

      pentru legile normale, dar nu ştiu dacă şi deciziile ICCJ intră în categoria asta (dar nu văd de ce nu).
  • +39 (41 voturi)    
    doar moartea ne mai scapa de scursurile astea? (Joi, 22 octombrie 2009, 20:47)

    dadan [utilizator]

    capusele astea Iliesciene au acaparat aproape in intregime sistemul si au demonstrat ca niste hoaste stafidite ca Barbuleasca si ca Pivnicieru pot paraliza si santaja un stat intreg .
    justitia romana are nevoie sa-si recastige demnitatea....facand nominalizari de-astea demonstreaza rezistenta imensa la reforma....
    domnule Basescu - stiti ce aveti de facut!
  • +38 (48 voturi)    
    "Majoritatea" PSD/PNL de peste 90% + 1 in Presa (Joi, 22 octombrie 2009, 20:48)

    Se face LINISTE [anonim]

    Completata cu :
    - cu o Televiziune PUBLICA condusa de PSD
    - cu un Radio PUBLIC condus de PSD
    - cu "majoritatea absoluta" PSD/PNL din parlament,
    - cu Guvern PSD/PNL de aceeasi culoare POLITICA cu Presa
    - cu SRI si SIE PSD/PNL de culoarea Guvernului si a parlamentului
    - cu o Curte de conturi cu sef PSD
    - cu CNSAS condus de o majoritate PSD/PNL

    Si completata cu criza economica,

    Vor da "LINISTE" ... ?


    Nu auziti un "zgomot" ciudat datorat .... “LINISTII”?
    ...carei "linisti"...?

    Zgomotul “LINISTII” din aceasta campanie electorala, cand nu se mai sperie nimeni ca PSD/PNL are "majoritate absoluta" peste tot, in timp ce in campania electorala din 2008 ne isterizau s-avem grija sa nu castige PDL 50% + 1 … PRIN VOT . Nu la televizor -
    • +21 (27 voturi)    
      "Majoritatea" unita PSD/PNL (Joi, 22 octombrie 2009, 22:50)

      Se face LINISTE [anonim] i-a raspuns lui Se face LINISTE

      – adica Cei MAI MULTI - a detinut Puterea pentru CEL MAI MULT TIMP in ultimii 20 de ani:

      ► CRITERIU: timpul cat au detinut PUTEREA (guvernarea)

      ♦ PSD si PNL = CEI MAI MULTI ANI LA PUTERE
      separat sau impreuna cu altii: PSD+PNL = 16

      2= ‘90-92 PSD+PNL+PDL
      2= ‘92-’94 PSD+PNL
      2 = ’95-96 PSD
      4= 2000-2004 PSD
      2= 2007-2008 PSD+PNL

      ♦ PDL = CEI MAI PUTZINI ANI LA PUTERE,
      separat sau impreuna cu altii: PDL = 8

      2= ‘90-92 PSD+PNL+PDL
      4= ‘97-2000 PDL+PNL+PNTCD
      2= ‘2005-2006 PDL+PNL

      Sursa: ROMPRES Guvernele Romaniei
      • -14 (18 voturi)    
        nu ai dreptate! (Vineri, 23 octombrie 2009, 8:41)

        mazepa [anonim] i-a raspuns lui Se face LINISTE

        de ce? fiindca nu spui si despre felul in care a guvernat pdl. adica, a guvernat prost, conflictual si mincinos. pentru impotenta sa de vina au fost mereu altii. fara paranoia din fruntea sa se va aseza in praful istoriei devenind relicva. asa sfarsesc nulitatile.
        • +10 (12 voturi)    
          Asta ai vazut tu la Televizoarele PSD/PNL (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:46)

          Urmeaza un Program de LINISTE PSD/PNL.Tv [anonim] i-a raspuns lui mazepa

          Doar nu si-au cumparat TOATA Presa ca sa-ti spuna adevarul cu ea ?

          Guvernarile se judeca dupa criterii masurabile, care se pot aplica LA-TOTI-LA-FEL
          Adica dupa indicatorii economici care arata mersul economiei si care nu pot minti

          In 20 de ani Cei MAI MULTI - adica "majoritatea" unita PSD/PNL - au prapadit Cei MAI MULTI ANI de crestere economica

          ► CRITERIU: cei mai multi ani de guvernare pe “crestere economica"

          Romania a avut 10 ani de crestere economica: 1999-2008, care au fost guvernati de primi-ministri de la urmatoarele partide:

          1 = 1999 - 2000 = cdr (pdl+pnl+pntcd)
          4 = 2001 - 2004 = psd
          2 = 2005 - 2006 = pdl+pnl
          2 = 2007 - 2008 = psd+pnl

          TOTAL:
          psd = 6 ani
          pnl = 5 ani
          pdl = 3 ani

          PSD+PNL = 7 ani
          PDL+PNL = 3 ani

          CONCLUZIE
          ♦ Din cei 10 ani de crestere economica,
          PSD+PNL au guvernat separat sau impreuna: 7 ani
          PDL+PNL au guvernat separat sau impreuna: 3 ani
      • -10 (16 voturi)    
        Esti de serviciu in Modrogan (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:39)

        oschy [anonim] i-a raspuns lui Se face LINISTE

        Ai umplut site-urile cu datele tale din sursa Rompres.
        Ai uitat sa pui si anii 1992-1996 si anul 2008-2009.
        Calitatea guvernarii PD-Leba a fost nula din dorinta de a acapara putere economica pentru hotii lor de serviciu care in ultimii ani au acaparat averi considerabile
        • +14 (18 voturi)    
          ADEVARUL NU E MEMBRU DE PARTID ! (Vineri, 23 octombrie 2009, 10:02)

          Se face din nou LINISTE [anonim] i-a raspuns lui oschy

          .

          ADEVARUL NU E MEMBRU DE PARTID !

          Si nici MONOPOLUL vreunui partid !

          Daca e ceva ne-adevarat in ce-am scris eu ai avea dreptate sa spui ca mint, sau ma insel - dar nici atunci n-ai avea dreptate sa spui ca fac propaganda.

          In schimb, tu minti (sau nu stii)

          Intre 1992 si 1996 PDL a fost partid in opozitie. PDSR a guvernat singur, apoi PDSR a guvernat impreuna cu patrulaterul rosu.

          Guvernarea cu prim-ministru PDL e singura guvernare PE CRIZA ECONOMICA MONDIALA pe care a gestionat-o vreun partid romanesc. Deci nu se poate compara cu nicio guvernare anterioara.


          Niciun alt partid nu si-a mai luat in ultimii 20 de ani asupra lui o sarcina atat de grea vreodata. Ce a facut PDL se mai poate compara doar cu ce-a facut PNTCD intre 1996-2000, cand a gestionat o criza economica creata de data asta chiar de nomenclatura comunista.
          Insa, dupa ce-au gestionat criza si tara a inceput sa se redreseze, ambelor partide li s-a aplicat de catre "majoritatea" PSD/PNL acelasi tratament: excluderea de la putere si de la guvernare (si din viata politica, in cazul PNTCD).

          CUM se explica acest fapt?

          .
        • +1 (1 vot)    
          Demagogie de partid (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 9:51)

          aac [utilizator] i-a raspuns lui oschy

          raspunde cu argumente tembelizatule nu cu lozinci.
      • 0 (0 voturi)    
        Eu as zice ca PDL mai putin (Luni, 26 octombrie 2009, 7:49)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Se face LINISTE

        In primul rand n-as include in calcule perioada pana in '92, ca la vremea aia abia ce se dumirea lumea ce se intampla, asa ca Iliescu & Co. au cam taiat si spanzurat cum au vrut ei. Iliescu & Co. fiind in momentul de fata la PSD< as pune cei doi ani strict in carca lu' PSD.

        '97 - 2000: formal, da. Dar la vremea aia PD avea putin din felie, si inca nu reusise sa se defineasca ideologic - ei la vremea aia inca se considerau partid de stanga.

        Dupa parerea mea, singurii ani in care se poate considera ca PSD a fost la guvernare sunt primii doi ani (de fapt doar primul) ai guvernarii Tariceanu, plus anul guvernarii Boc.

        Chiar daca formal, legal, guvernarea '97 - 2000 a emis o gramada de legi, acestea n-au fost aplicate multi ani dupa aceea. Singurele perioade in care nu doar s-au emis legi reformiste ci s-au si aplicat, au fost anii in care PDL a fost la guvernare.

        Ma folosesc de ocazie, chiar daca-s putin off topic, sa aduc din nou in discutie legea pensiilor. Presupun ca de-aia a cazut guvernul Boc, ca daca intra legea pensiilor in vigoare, conform obiceiului PDL de a aplica legile care se emit, toata mafia privilegiilor necuvenite din jurul PSD si PNL ar fi pierdut zeci de milioane de EUR venituri lunare.
    • -13 (15 voturi)    
      Televizunile (Vineri, 23 octombrie 2009, 8:15)

      Paul13 [anonim] i-a raspuns lui Se face LINISTE

      Nu va e rusine?
      basescua aparut si la Radioul public si la TVR cand au vrut muschii lui.
      daca luam numarul de aparitii ale presedintelui senatului si ale Basescului pe la posturile de radio si tv publice, basescu este CAMPION ABSOLUT.
      Ce va tot plangeti aici.

      tapalaga si multi din voi nu o plac pe Lidia Barbulescu pentru ca a vut curajul sa se ridice impotriva imixtiunii in justitie a lui Basescu.
      Inclinatiile proBasescu ale lui tapalaga sunt cunoscute.
      Ce este reforma in justitie.
      Si-a asumat una TANDEMUL Macovei-basescu in 2005, iar acum constatm cu tristete ca acea reforma a DISTRUS JUSTITIA.
      M-am saturat de reformele pe genunchi marca Basescu.
      de fapt va deranjeaza nu CV-ul doamnei Barbulescu, ci faptul ca a avut curajul sa-l puna la punct pe Base.
      Si bine a facut-o.
      sa terminam cu imixtiunea lui basescu in justitie.
      • +5 (9 voturi)    
        tvr a dat telenovele cand Basescu... (Vineri, 23 octombrie 2009, 10:40)

        buha [utilizator] i-a raspuns lui Paul13

        Cand Basescu anunta decretul privind referendumul in legatura cu Parlament unicameral si micsorarea numarului de parlamentari la TVR au bagat telenovele. Din seria dormiti, PSD lucreaza pentru dumneavoastra!
  • -30 (36 voturi)    
    Basescu e interesat doar de imaginea sa... (Joi, 22 octombrie 2009, 20:48)

    radu [anonim]

    ...si-si urmareste interesul propriu (vezi cazul EBA vs. PDL).
    Prin urmare, n-o sa faca nici un gest pro-reforma justitiei acum, inaintea alegerilor, gest care sa-i pericliteze procentele.
    • +28 (34 voturi)    
      De ce n-a fost PSD/PNL "interesat" in acealasi mod (Joi, 22 octombrie 2009, 21:13)

      Se face LINISTE [anonim] i-a raspuns lui radu

      - in ultimii 5 ani - in loc sa-si faca doar imagine cu isterie si jos basescu televizor, dar niciodata prin fapte .
      ia gandeste: cate s-ar fi putut face pana acum?

      cate nu se vor mai face fara basescu ?

      de fapt, cea facut psd/pnl in ultimii 5 ani ?
      • -23 (31 voturi)    
        PSD/PNL ? Ai si uitat ? Au guvernat cu PDL ! (Joi, 22 octombrie 2009, 21:24)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Se face LINISTE

        Chiar in ultimii cinci ani. :-)
        • +23 (29 voturi)    
          PSD/PNL au guvernat singuri timp de 2 ani (Joi, 22 octombrie 2009, 22:02)

          Se face LINISTE [anonim] i-a raspuns lui radu

          intre 2007 si 2008

          CE au facut bun si durabil ?

          Intre 2005 si 2006 Guvernul PDL/PNL a realizat multe, dar toate au fost facute de ministri PDL.
          Guvernul PSD/PNL - ce-a facut ?

          De ce nu si-a facut PSD/PNL "imagine" cu lucruri bune ?
          • -8 (16 voturi)    
            Da` ce-ar fi facut CDR daca nu-i sapa Base ? (Vineri, 23 octombrie 2009, 5:46)

            radu [anonim] i-a raspuns lui Se face LINISTE

            Te-ai gandit la ce ar fi putut face CDR dupa ce am scapat de Iliescu, daca Basescu nu sapa temeinic la temelia taranistilor ?
            Te-ai gandit de ce au fost infiltrati/anihilati taranistii, Casa Regala, liberalii ?
            Te-ai gandit de ce nu avem "dreapta" politica ci numai demni reprezentanti ai esalonului doi PCR/UTC/UASCR/secu, care poarta masti de "dreapta" ?
            Daca nu, incearca sa o faci, nu doare.
            • +10 (14 voturi)    
              De ce n-a facut "CDR" toate astea ACUM ?! (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:36)

              Se face LINISTE [anonim] i-a raspuns lui radu

              acum, intre 2005 si 2008, cand a avut ocazia sa le faca, fie impreuna cu basescu – caci basescu a vrut sa le faca - fie impreuna doar cu pnl –
              pentru ca pnl a fost intre 2007 si 2008 - atentie - in alianta politica cu pntcd – si a detinut singur puterea timp de 2 ani fara sa-i bata nimeni la cap
              daca acum cand a avut puterea, acest "cdr" nu a vrut sa le faca – nici singur nici impreuna cu basescu - atunci inseamna ca nu basescu e cauza
              ci ca nu au vrut sa le faca de fapt niciodata
              pentru ca daca vroiau sa le faca cu adevarat, nu stateau la ciolan 2 ani doar ca sa nenoroceasca romania si sa nu faca nimic pentru romani
              ci renuntau la ciolan asa cum a facut pdl in 2007
              si cereau votul suveranului popor pentru un nou program de guvernare de drepta - asa cum face basescu azi.
              • -8 (12 voturi)    
                Unde sunt tepele din Piata Victoriei ? (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:54)

                radu [anonim] i-a raspuns lui Se face LINISTE

                Basescu a castigat in 2004 cu promisiunea-slogan "tepele din Piata Victoriei".
                Unde sunt tepele ?
                Daca imi spui ca sunt EBA, Ridzi, Udrea, sunt de acord cu tine.
                Ne-a tras-o !
                Da` vad ca unora chiar le place... :-)
                • +7 (11 voturi)    
                  Uite-le. CARE SUNT TZEPELE PSD/PNL ...? (Vineri, 23 octombrie 2009, 11:38)

                  IncepeProgramul de LINISTE al Televiziunii UNITE [anonim] i-a raspuns lui radu

                  1. TEPELE SUNT LEGILE date de Monica Macovei, drept pentru care au pus-o EI pe EA in tzeapa
                  2. TEPELE SUNT ANCHETELE DNA care-au fost oprite toate de parlament si de judecatori, fapt UNIC in istoria din ultimii 20 de ani a justitiei din Romania
                  3. TEPELE SUNT FUNCTIONAREA DNA indiferent de schimbarea puterii in ultimii 5 ani, si faptul ca Comisia Europeana lauda activitatea si independenta DNA indiferent de regimul politic: PDL/PNL, PSD/PNL, PSD/PDL.

                  4. DAR CEA MAI MARE TEAPA este ca n-ati putut sa-l suspendati pe basescuuuu ...!:)))))))


                  ♦ Anchetele DNA trimise in instanta in ultimii 5 ani, amanate de judecatori de la trimiterea lor in intanta si pana astazi,
                  ♦ Anchetele DNA amanate de Parlament prin votul PSD/PNL pe diverse proceduri de intarziere (de ex: votul votul PSD-PNL împotriva nesuspendării proceselor pentru excepții de “neconstituționalitate” - procedura cea mai folosita de PSD/PNL pentru amanarea dosarelor):
                  NB: mai jos sunt doar doar amanarile care privesc dosare ajunse in instante ale demintarilor de rang INALT
                  - In TOATA istoria Romaniei, NICIUN demnitar de rang inalt nu a ajuns in puscarie.
                  - In cei 20 de ani care au trecut de la revolutie, doar in ultimii 5 ani au fost incepute si finalizate anchete privind coruptia la nivel inalt.
                  TOATE aceste dosare sunt in asteptare in instantele de judecata.

                  - Patriciu,
                  - Voiculescu,
                  - Vantu, - TOTI PATRONII DE TELEVIZIUNI PSD si PNL -
                  - Nastase,
                  - Caltabos,
                  - Remes,
                  - Muresan
                  - Pacuraru,
                  - Mitrea,
                  - Miki Spaga,
                  - Seres,
                  - Nagy,
                  - Mazare,
                  - Sechelariu,
                  - Morega,
                  - Timofte


                  CARE SUNT TEPELE MAJORITATII "UNITE" PSD/PNL ?
                  Raspuns: ..... TOTI ultimii 20 de ani
                  • -2 (6 voturi)    
                    Alea sunt scobitori, nu tzepe ! (Vineri, 23 octombrie 2009, 12:31)

                    radu [anonim] i-a raspuns lui IncepeProgramul de LINISTE al Televiziunii UNITE

                    Iar lista mafiotilor e incompleta.
                    Baga si puscariabilii PDL !
                    • +2 (4 voturi)    
                      Erau mai multe daca PSD/PNL erau de partea lui TB (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:09)

                      IncepeProgramul de LINISTE al Televiziunii UNITE [anonim] i-a raspuns lui radu

                      :)

                      1. De ce n-au facut PSD/PNL mai mult si mai bine ca el?


                      2. CARE SUNT TZEPELE PSD/PNL ...?


                      3. Ce-a facut BUN "majoritatea" PSD/PNL in ultimii 5 ani ?
                    • 0 (0 voturi)    
                      Bine ma ... (Luni, 26 octombrie 2009, 8:08)

                      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui radu

                      .... daca esti asa destept, da matale o lista. Ca replica asta am tot vazut-o, da' pana acuma, in afara de Ridzi si Udrea, care inca n-au fost nici macar anchetate de procurori, necum sa fi fost trimise in judecata, nu ziceti de nimeni. Nu cumva ideea asta, cum ca exista o lista comparabila de uscaturi si la PDL, e o alta tzeapa PSD+PNL?
                  • -4 (4 voturi)    
                    spume spumante (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:12)

                    crios [utilizator] i-a raspuns lui IncepeProgramul de LINISTE al Televiziunii UNITE

                    "4. DAR CEA MAI MARE TEAPA este ca n-ati putut sa-l suspendati pe basescuuuu ...!:)))))))"

                    Nu tremura, incetisor, ca sar spume in toate partile. Poate ar trebui sa te gindesti la tine, la prietenii tai, la cetatenii acestei tari mai degraba decit sa lucrezi comentator propoliticieni pe forumuri.

                    Iertata-mi fie intruziunea, dar parca prea mult de agiti pentru niste oameni care, sa recunoastem, chiar nu fac nimic pentru noi;)
                    • 0 (0 voturi)    
                      sau poate chiar ma enerveaza lipsa de bun-simt (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:37)

                      Se face NOAPTE [anonim] i-a raspuns lui crios

                      a mincinosilor ?!

                      "Am voie" sa ma enervez de ne-simtirea celor care dupa ce-au cumparat TOATA Presa insista de 5 ani sa-mi bage--n cap doar minciuni... ?

                      Credetzi ca "am voie" sa am aceste sentimente ne-cuvenite fata de mareatza Televiziune UNICA PSD/PNL si de "reprezentantii" sai din Parlament ...?
                • 0 (0 voturi)    
                  Nu schimba (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 9:56)

                  aac [utilizator] i-a raspuns lui radu

                  subiectul de discutie cind nu mai ai argumente! Te-au parasit pina si vorbele. Huoooo!
    • +9 (13 voturi)    
      Cred ca gresesti dar, (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:04)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui radu

      sa nu uit, nu-mi merge caloriferul din baie. PRECIS BASESCU E DE VINA!!!!
      • -4 (8 voturi)    
        Shablonu` e prafuit, incearca altceva (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:33)

        radu [anonim] i-a raspuns lui gabifm

        Umbli cu "strofe" vechi, pline de mucegai.
        Doar lipsa de imaginatie sau pe astea le primiti de la "centru" si sunt obligatorii ?
        • +4 (8 voturi)    
          NICIODATA, absolut niciodata NU (Vineri, 23 octombrie 2009, 10:01)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui radu

          am fost (nici inainte de 89) membru al unui partid sau sa primesc vreo comanda de la cineva, "centru" cum ii zici tu. Pur si simplu asa gandesc eu vazand modul agresiv in care este abordat totul la televiziunile de stiri. Am vrut sa fiu in ton cu ele.
      • -1 (1 vot)    
        ciudat (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:15)

        crios [utilizator] i-a raspuns lui gabifm

        Cel mai caraghios e ca atunci cind face cineva o boacana ii scoateti ochii si-i pirjolitsi, oferind spectacol multimii (vezi comentariile de mai sus); insa atunci cind va apucati voi de batut cimpii, voi, sustinatori ai unor nulitati crase: vezi pogea, berceanu, udrea, eba si altele asemenea, e perfect ok, sint doar niste "glume de bun gust".

        Nu, nu sint. Si introspectia e o foarte buna metoda de a te mai uita si sub propriul nas.
        • 0 (0 voturi)    
          Idunno ... (Luni, 26 octombrie 2009, 8:15)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui crios

          Io sunt de parere ca matale suferi la capitolul pricepere a ceea ce citesti, asa ca hai sa-ti explic eu asa, ca sa pricepi si matale: omu' a ironizat afirmatia lu' radu, care era comparabil de neargumentata, dar mai angajata si mai agresiva decat a lui. In fapt, comentariul lu' gabifm e o ilustrare perfecta si extrem de concisa a integii campanii anti-Basescu dusa de PSD si PNL - in fapt, de toate fortele reactionare din RO.

          In alta ordine de idei, sa zic doar de Pogea: io nu cred ca Croitoru, finantist totusi priceput, apreciat de catre alti profesionisti nu doar la noi ci si in tari cu traditie democratica mai veche si mai stabila, l-ar fi pastrat in functia de ministru de finante daca omu' era chiar pe langa. Asa ca io imi pun probleme despre cine bate campii: matale sau aia de-l sustin pe Basescu si afirma - arugmentat - ca PSD si PNL nu fac in nici un fel campanie constructiva, si de fapt nu au argumente valabile impotriva sa.
  • +39 (41 voturi)    
    Excelent articol (Joi, 22 octombrie 2009, 20:49)

    urania [utilizator]

    D-le Dan Tapalaga, felicitari pt acest excelent articol, analitic, sintetic si la obiect!. Cat despre CSM si Lidia Barbulescu, speram si noi ca dl presedinte Basescu va respinge aceasta propunere. Este in campanie electorala si tocmai acest gest de respingere ii va confirma intentia de reformare a institutiilor fundamentale ale statului. Cat despre urmarile previzibile - noua criza, valul de emisiuni de tocat marunt Basescu de la antenele lui voiculescu sau irealitatea lui vantu, presedintele este obisnuit, nu va fi ceva iesit din grila de programe de pana acum a acestor asa-zise canale de stiri.
  • +31 (33 voturi)    
    Curte de justitie (Joi, 22 octombrie 2009, 20:53)

    Sarsaila [anonim]

    Subscriu total parerii dv.. Consider chiar ff grava provocarea ordinara ,nu atat la campania de prezidentiabil al lui Basescu,cat la adresa UE. Ea este o adevarata sfidare de o obraznicie imensa.,care ne creeaza prjudicii tuturor!!!! Cum e posibil asa ceva? Este inca o dovada ca trebuie aduse serioase revizuiri Constitutiei noastre. Cine o face? Crin Antonescu jubileaza cu siguranta in aceste momente.
  • +31 (33 voturi)    
    salvatoarea judecatorilor corupti (Joi, 22 octombrie 2009, 20:58)

    gigi [anonim]

    Marea miza este declaratia de avere a judecatorilor. Dupa 20 de ani de coruptie in justitie nu-si doresc sa se afiseze public averi imposibil de facut din salariile de judecatori. Iar d-na Barbuescu era salvarea lor.
  • +32 (36 voturi)    
    Reforma in Justitie (Joi, 22 octombrie 2009, 21:08)

    Adrian [anonim]

    Justitia in Romania imi aminteste de grajdurile lui Augias. Prin cantitatea mare de mizerie si duhoarea pe care o raspandeste. Basescu va trebui sa aiba puterea lui Hercule ca sa curete aceste grajduri. Dar el este singurul din candidatii la presedentia care VREA sa faca acesta curatenie.Puterea trebuie sa i-o dam noi prin vot!
    Urmeaza schimbarea constitutiei si reforma justitiei.
    • -22 (24 voturi)    
      Lidia Barbulescu si justia (Joi, 22 octombrie 2009, 21:35)

      Aida [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Daca Basescu este " singurul " presedinte care reprezinta binele si adevarul inseamna ca situatia este identica cu cea dinainte de 1989 cand Ceausescu era cel mai bun dintre pamanteni.De asemenea , daca el este
      " singurul " om de bine inseamna ca Romania s-a transformat intr-o tara de smintiti si de misei si El-Basescu este " mantuitorul nostru". asa cum alti impostori de aiurea spun ca vin sa ne mantuiasca .
      • +22 (24 voturi)    
        Cine i-a impiedica pe ceilalti sa faca (Joi, 22 octombrie 2009, 22:55)

        Se face LINISTE [anonim] i-a raspuns lui Aida

        "mai mult" sau "mai bine" ca Traian Basescu ?

        CE a facut "majoritatea" PSD/PNL bun in ultimii 5 ani ?


        Singurul lucru vizibil si cert este ca PSD/PNL a cumparat TOATA Presa.

        Asta e "bine"?
        Asta e "democratie"?
        E buna Presa UNICA ?
      • +11 (13 voturi)    
        Inseamna ca ceilalti sunt marionete (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:07)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Aida

        nu ca il poti compara cu ceea ce a fost inainte de "89.
        Prin Antonescu il vezi pe Patriciu, Vantu, etc. prin Geoana il vezi pe Voiculescu, Nastase, Vanghelie. Atat de transparenti sunt.
      • +1 (1 vot)    
        Pentru aida (Vineri, 23 octombrie 2009, 19:49)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Aida

        Am scris "singurul dintre candidatii la presedintie".
        Se vede ca esti intoxicata de Ciutacu si nu mai reusesti sa citesti. Ai ochii impaienjeniti de ura!
        Numai ca oamenii cu mintea limpede si inima curata sunt mai multi. Cu ajutorul lui Dumnezeu vom invinge!
  • +35 (39 voturi)    
    Totul e evident (Joi, 22 octombrie 2009, 21:23)

    Cristi [anonim]

    D-le Tapalaga, pana la urma, din nefericire cele mai sumbre previziuni s-au adeverit. Justitia s-a "reformat" exact asa cum au cerut-o grevistii ilegalisti din sistem. Salarii babane si reforma ioc! Dovada? Alegerea acestei individe gretoase in fruntea ICCJ. Ceea ce imi confirma inca o data ca tara noastra este foarte puternic ancorata in trecut si ca in mai toate institutiile statului avem de-a face cu indivizi care lucreaza impotriva poporului roman. Tot ceea ce s-a intamplat in aceasta tara in ultimii 20 de ani constituie un puternic argument ca tara noastra e tinuta in loc prin tot felul de agenti de influenta. Totul se leaga. Mineriadele, guvernarile PSD, privatizarile cu miros penal si antinational, lipsa de reforma reala, simulacrul schimbarii puterii in 1996, guvernarea Nastase, guvernarea Tariceanu si jocul murdar si complice al PNL in cardasie cu PSD, incercarea de suspendare a presedintelui, grevele bugetarilor in spatele carora se ascund interese politice si economice, mizeria din media video si scrisa, caderea guvernului Boc, coalitia Grivco, ... Totul se poate explica foarte simplu. Rusia lucreaza din rasputeri, prin multimea ei de agenti de influenta, ca Romania sa nu reuseasca! Altfel nu se explica de ce personaje incompetente ajung in posturi cheie din statul roman. Dupa Bogdan olteanu ajuns viceguvernator la BNR, Lidia Barbulescu la ICCJ ce va mai urma? revenirea PSD in cardasie cu PNL si UDMR la putere? Ar fi un dezastru pentru aceasta tara. Mai ales ca Geoana nu a preluat de la Ion Iliescu stafeta ci bata si lampasul de miner. Geoana va fi paiata lui Iliescu, Vantu, Voiculescu si Hrebenciuc iar Chucky Antonescu paiata lui Patriciu si a gastii de petroliberali din jurul acestuia. In ce tara traim?
    • +18 (18 voturi)    
      Maica Rusia (Joi, 22 octombrie 2009, 21:57)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      asa apreciem si noi, ca in spatele astora se afla tare de tot Rassia...
    • +20 (24 voturi)    
      Cristi : In ce tara traim? (Joi, 22 octombrie 2009, 23:10)

      Theodoricus [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      In fosta a treia exportatoare de petrol de pe la inceputul secolului 20 care si-a dat definitiv rezervele de titei printr-o "privatizare" egala cu beneficiul obtinut pe un an si ceva de functionare necapusata.
      In tara cu cei mai mari latifundiari din Europa care au strans zeci de mii de hectare de cel mai bun pamant plecand doar de la vre-o cateva stelute. De metal argintat si de pe umerii lor cei lati...
      In tara in care energia ieftina din hidrocentralele construite din bani publici este vanduta de Grivco-vieni cu suprapret unor entitati care de asemenea sunt proprietate publica.
      In ceea ce pentru moment se numeste marginea Uniunii Europene dar pe care copii nostri s-ar putea sa o cunoasca dept Vecinatatea Apropiata...
      Bine curatita de resursele economice, sufocata de Barbulesti, Olteni, Prostanaci, Chucky-luti, cu creierele locuitorilor spalate de Realitationisti, Antenisti, Postaci nu cumva Romania poate sa fie "acceptata" in viitoarea CSI, sau MegaUniune, sau Casa Noastra Europeana sau cum o vor mai boteza-o???
      • 0 (0 voturi)    
        Doar doua chestii ... (Luni, 26 octombrie 2009, 8:24)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Theodoricus

        ... perfect de acord cu matale in absolut toate privintele. Cu doua precizari:

        1. RO a exploatat petrol en-gros pana in '89. Nemtii au pompat enorm in vremea razboiului. Resursele RO erau deja semnificativ reduse cand a fost privatizat PETROM. Drept e totusi ca inca avem resurse de petrol suficiente ca sa sustina jumatate din consum, ceea ce ne plaseaza pe o pozitie extrem de buna cel putin la nivelul EU.

        2. In ciuda (i)realitatii tv, a antenelor si a propagandei murdare si mincinoase impotriva lui Basescu, eu tot cred ca pe termen lung vom evolua spre o democratie stabila si solida. Pe moment, majoritatea votantilor sunt inca din cei formati in vremea de dinainte de '89, asa ca propaganda asta bazata pe emotii, nu pe argumente, inca tine. Desi consider ca exista un risc major ca Basescu sa piarda alegerile (de-aia postez la greu pe hotnews, e singurul mod de a-i face reclama lu' Basescu pe care mi-l permit), nu cred ca pe termen lung treaba asta ne va afecta evolutia in directia democratizarii statului si a intaririi sistemului de justitie. Drept e ca pana atunci toti cei care au devalizat statul in perioada de dupa '89 se vor face probabil scapati, dar Dumnezeu e mare, si nu bate cu parul.
  • +24 (24 voturi)    
    Excelente argumente! (Joi, 22 octombrie 2009, 21:56)

    anonim [anonim]

    perfect ati aratat ca NU are lucrari publicate, nici doctorat nimic.
  • -11 (19 voturi)    
    Pentru domnul Tapalaga (Joi, 22 octombrie 2009, 21:59)

    corneliu [anonim]

    Domnule Tapalaga,

    Inteleg ca scopul pe care il urmariti este sa o promovati pe doamna Barsan . Si asta doar pentru faptul ca are un CV mai impresionant, ca are si ceva publicatii? Dar ce zice-ti despre fostul presedinte, profesorul Popa, la ce au ajutat toate cartile lui?
    Dar ce zice-ti despre faptul ca doamna Barsan, foarte recent, umbla in delegatie impreuna cu doamna Barbulescu si Mona de Iasi sa apere salariile magistratilor?
    • +14 (16 voturi)    
      odihna multa (Joi, 22 octombrie 2009, 23:37)

      amidona [anonim] i-a raspuns lui corneliu

      nu va enervati stimate domn, exersati in continuare scierea cuvantului "zice-ti".
  • +19 (21 voturi)    
    Sa nu ne facem griji (Joi, 22 octombrie 2009, 22:17)

    Caloianu [anonim]

    Daca este sa respinga, Basescu va gasi foarte usor un mod de a motiva decizia care sa nu-l dezavantajeze.
    • +21 (21 voturi)    
      romanii tot prosti au ramas (Joi, 22 octombrie 2009, 23:51)

      george [anonim] i-a raspuns lui Caloianu

      Daca Base o respinge pe fosila asta comunista face un mare bine Romaniei.
      Pai daca si la 20 de ani de la asa zisa revolutie antocomunista, romanii continua sa mai dea vot masiv tuturor fosilelor comuniste atunci a avut dreptate Brucan cand a spus ca romanii sunt un popor de prosti , foarte usor de manipulat .
      Cum e posibil ca dupa atata timp, fosila Iliescu sa mai aiba inca un cuvant greu de spus in politica romaneasca? doar datorita prostiei crase a poporului roman
  • +24 (26 voturi)    
    din partea unui magistrat (Joi, 22 octombrie 2009, 23:46)

    nu are importanta [anonim]

    decizia CSM imi provoaca greata si rusine. Avem si noi magistratii vina noastra ca am ales in CSM asemenea exemplare. Ceea ce nu se cunoaste este faptul ca la modul in care a avut loc desemnarea membrilor CSM in urma cu ceva timp, nu exista alta posibilitate decat sa alegi sefi de instante in CSM. Consecinta este aceea ca azi a fost desemnata o asemenea persoana pentru a fi sef al ICCJ. Repet, imi e greata si rusine. Si noi magistratii avem soarta pe care ne-o meritam.
    PS. Nu ma simt reprezentat de actualul CSM, dar desi nu sunt de acord, nu prea am ce face
    • +16 (18 voturi)    
      ba are importanta (Vineri, 23 octombrie 2009, 0:16)

      traian [anonim] i-a raspuns lui nu are importanta

      Nenorocirea noastra a inceput si continua cu impacarea,cu resemnarea!Nimeni nu generalizeaza cand vorbeste de problemele justitiei!Dar resemnarea nu va ajuta niciodata oamenii din bransa! Nu va imbunatati imaginea justitiei si nu va credibiliza corpul magistratilor onesti!
      imi pare rau ca trebuie sa va spun dar tainuirea problemelor cu nume si prenume din justitia romana este mai grava decat tainuirea unui simplu criminal de rand !
    • +16 (18 voturi)    
      Pentru magistratul sensibil (Vineri, 23 octombrie 2009, 1:35)

      platitor de taxe Fraierelu Mioritic [anonim] i-a raspuns lui nu are importanta

      Domnule "Nu are importanta" ,de profesie magistrat DACA NU VA CONVINE DECIZIA CSM DE CE NU MAI FACETI O GREVA ??? CA TOT ATI PRIN GUSTUL! INTELEG CA PROSTIA SI INCOMPETENTA O TOLERATI MULT MAI USOR DECAT O REDUCERE DE SALARIU-SAU DE CREIER !!!
  • +14 (18 voturi)    
    excelent (Vineri, 23 octombrie 2009, 2:00)

    dino [anonim]

    articol, domnule Tapalaga, asa cum ne-ati obisnuit.
    Multumim,
    Dino
  • +19 (21 voturi)    
    din ce am vazut la tv (Vineri, 23 octombrie 2009, 4:15)

    I [utilizator]

    nici nu trebuia sa-i aflu cv-ul ca stiam ca ii o pramatie. Se vede in felul cum vorbeste, in atitudinea ei.
  • +19 (21 voturi)    
    Exasperant (Vineri, 23 octombrie 2009, 4:37)

    nae [anonim]

    Bai frate cand scapam de personaje de acest gen?
    Eram pustan cand a fost Revolutia si am crezut ca astia dispar pana ma fac eu mai mare dar astia parca sunt dinozauri,nu dispar asa de usor.
  • +14 (18 voturi)    
    "Majoritatea" PSD/PNL unita de 20 de ani (Vineri, 23 octombrie 2009, 7:46)

    PUTEREA "Majoritatii" unite [anonim]

    a acumulat in ultimii 20 de ani Cea MAI MULTA PUTERE

    “Majoritatea” - CEI MAI MULTI - DA PUTEREA :
    "Majoritatea" PSD/PNL are:

    - CEI MAI MULTI politicieni bogati,
    - CEI MAI MULTI politicieni cu dosare penale,
    - CEI MAI MULTI politicieni corupti
    - CEI MAI MULTI securisti si comunisti,
    - CEI MAI MULTI politicieni - de fapt *singurii*
    politicieni - care voteaza cu consecventa de 5 ani impotriva statului de drept

    - PSD/PNL este "majoritatea" care in ultimii 20 de ani a guvernat CEL MAI MULT TIMP (16 ani din 20),
    - PSD/PNL este "majoritatea" care a prapadit CEI MAI MULTI ani de crestere economica (7 din cei 10 ani),
    - PSD/PNL este “majoritatea” care a privatizat sau a vandut direct (Insula Serpilor) TOATE zacamintele strategice de energie ale Romaniei
    - PSD/PNL este "majoritatea" care a inceput sa recurga in ultimii 5 ani la solutii "TOTALE", cumparand in doar 5 ani TOATA Presa -

    >>> Daca aceasta “majoritate” a reusit in doar 5 ani sa cumpere TOATA Presa:

    - Care e urmatorul razboi “TOTAL” pe care il va duce PSD/PNL impotriva romanilor > in urmatorii 5 ani ?
    - Care e viitorul Romaniei cu PSD+satelitii lui la putere inca 20 de ani ?
    • -1 (3 voturi)    
      hm (Vineri, 23 octombrie 2009, 12:27)

      bob [anonim] i-a raspuns lui PUTEREA "Majoritatii" unite

      de ce nu zici de toti ca-s o apa si un pamant? sau PDL este un partid virgin
      • +2 (2 voturi)    
        N-am cum pt ca PERICOLUL il reprezinta cei care au (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:31)

        Se face LINISTE [anonim] i-a raspuns lui bob

        .

        CEA MAI MULTA PUTERE – tot-timpul

        Ori - PSD/PNL sunt, de 20 de ani, CEI MAI MULTI, deci cei mai puternici > deci sunt capabili sa "faca" singuri regulile pentru TOTI CEILALTI

        Daca NU e bine ce-au "facut" timp de 20 de ani, trebuie schimbati, daca nu-nu – si-atunci merita lasati sa faca inca 20 de ani ce-au facut pana acum.
  • +16 (18 voturi)    
    E straniu (Vineri, 23 octombrie 2009, 7:52)

    sabertooth [utilizator]

    Ca atunci cand au fost atinsi la buzunar principalul lor argument era ca ei reprezinta o clasa sociala de elita prin studii, prin competentele dansilor.

    Insa cand este vorba sa-si aleaga seful/reprezentantul, aleg o gioarsa de om.

    Mie imi este clar ca ceva nu-i deloc normal in democratia noastra. Oare cum putem noi, contribuabilii, "oamenii de bine", talpa acestei tari, noi, cei de a caror existenta stie doar Ministerul de Finante sa influentam cumva modul in inteleg sa ne conduca acesti mascarici?

    CUM PUTEM FACE CEVA???

    In fond pe banii nostri este petrecerea.

    PS: Ascutit articol, ca de obicei.
    • +4 (4 voturi)    
      Putem face ceva? (Vineri, 23 octombrie 2009, 11:50)

      Vival [utilizator] i-a raspuns lui sabertooth

      Da, puteti sa mergeti (mergem) la vot!
    • +1 (5 voturi)    
      Daca acesta va fi un referendum REUSIT (Vineri, 23 octombrie 2009, 11:57)

      CUM PUTEM FACE CEVA??? [anonim] i-a raspuns lui sabertooth

      Ar trebui sa votam masiv la referendumul asta sa ramana doar 300 de parlamentari, si atunci o sa le intre frica in oase si celorlalti: magistrati, judecatori, procurori, etc

      Pentru ca atunci, daca Basescu ramane presedinte, in virtutea acestui referendum reusit, putem sa-i cerem sa mai faca unul, pentru ca membri CSM, ICCJ, etc sa fie alesi PRIN VOT DE CATRE POPULATIE, si nu sa se aleaga intre ei, ca acum
      • 0 (0 voturi)    
        Eu inteleg ce zici matale ... (Luni, 26 octombrie 2009, 8:30)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui CUM PUTEM FACE CEVA???

        ... dar vezi ca ce zici matale e periculos.

        Anume, chiar daca pare o idee buna, in aparenta, e nasoala. Sa explic de ce zic asta: magistratii, spre deosebire de politicieni, sunt mult mai putin vizibili din punct de vedere profesional pt. masa mare a populatiei. Ajungi sa stii ce le poate pielea doar daca lucrezi in sistem. Daca magistratii ar fi alesi prin vot direct de catre toata populatia, asta ar insemna o poilitizare a justitiei la toate nivelele: chiar si la nivelul instantelor locale, numirea magistratilor va fi de fapt o lupta intre partide, nu o lupta intre profesionisti.

        Alternativa ar fi ca magistratii sa fie alesi prin vot direct de catre membrii baroului. Exista bineinteles si in avocatura multe scursuri, ca de altfel in orice tagma profesionala din RO, dar si acolo, ca si in alte parti, majoritatea e totusi de buna credinta. In plus, avocatii sunt oameni rationali: nu vor risca sa numeasca judecator pe cineva care e cunoscut de coruptibil, ca pe urma sa se trezeasca ca da decizii impotriva lor.
  • +1 (11 voturi)    
    Membrii CSM, romani ca tot romanul (Vineri, 23 octombrie 2009, 8:25)

    hotnewsfil [utilizator]

    Eu consider ca CSM a facut o treaba buna. A ales-o in fruntea Inaltei Curti de Casatie si Justitie pe cea mai buna dintre toti membrii acestui for de conducere a magistraturii - CSM. I-au recunoscut astfel superioritatea profesionala si morala, in raport cu fiecare dintre ei.
    De ce sa pretindem membrilor CSM sa fie mai buni, mai responsabili decat noi? Sunt, si ei, de -ai nostri. Sunt adevarati romani.
  • +15 (17 voturi)    
    Socant pentru mine dar normal (Vineri, 23 octombrie 2009, 8:45)

    gabifm [utilizator]

    pentru magistrati. Asa am receptat aceasta stire.
    Trebuie sa recunosc ca dupa numirea lui Bogdan Olteanu in CA al BNR nimic nu ma mai poate lua prin surprindere. Cu atat mai mult cu cat aceasta nulitate de Barbulescu este propusa de frana modernizarii justitiei si anume CSM.
    Sper sa o rejecteze Basescu veti vedea proteste atat ale "magistratilor" cat si ale televiziunilor (puscariabililor) de stiri.
    Bietul popor.
    PS: Evident acest tip de comentariu ii va supar pe psdpnlei. Ei interpretand totul politic refuza sa vada incompetenta.
  • +15 (17 voturi)    
    - (Vineri, 23 octombrie 2009, 8:53)

    parere [anonim]

    din pacate, nulitatea agresiva este tot mai pregnanta ...nu fac nimic, dar nu las nici pe altul! Asta pentru ca nu reusim sa scoatem la iveala profesionalismul si harnicia, pentru ca ne este mai usor sa aratam cu degetul decat sa muncim, sa fim ressponsabili.
  • +9 (13 voturi)    
    Cel mai bun articol de astazi (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:04)

    zexe [anonim]

    Ce mult mi-as dori sa avem o presa in care sa citesc articole precum cel al domnului Tapalaga. Fara sa imi doresc sa fiu partinitor, constat ca jurnalismul a devenit si el parte din sistem. Chiar si asa, as dori sa citesc macar un articol pe zi, indiferent daca jurnalistul este liber sau face parte din "presa ticalosita", ca sa ma exprim plastic, de dragul jurnalismului. Toata stima, domnule Tapalaga.
  • +10 (14 voturi)    
    Sa luptam prin semnaturi (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:10)

    mihailescu.mirela [anonim]

    Toata stima si recunostinta domnule Tapalaga.Haideti sa mai facem un pas:sa ne afiliam cuiva, nu stiu ,poate Asociatiei civile,sa ne revoltam concret si pragmatic cum ar fi strangerea celor 500 de semnaturi pt reformarea constitutiei sau stabilirea unui referendum.Haideti sa redam increderea in sine a acestei natii ,sa-i convingem ca noi putem schimba ceva daca ne trezim din aceasta apatie disperata si neputincioasa.Propun ca prin pas strangerea de semnaturi impotriva acestei numiri laCurtea Suprema ,poate adevaratii magistrati se vor simti sprijiniti si ni se vor alatura.
  • +12 (14 voturi)    
    Se poate si mai rau ! (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:13)

    martin [anonim]

    Domnule presedinte Basescu, va rog sa nu o numiti in niciun caz pe Lidia Barbulescu, fiindca inafara defectelor reale mentionate in articol, are ochi "albastrii " tipici pentru zona Pajura si mai ales buze extrem de subtiri, tipice pentru un om femeie foarte rau. Ca sa fie perfect, mai bine numiti direct pe Mona Pivniceru , care are o dictie perfecta de dublu doctor (nu stim unde a castigat titlurile culese) si mai ales o pereche de buze uriase date direct cu "Duco" ,de om foarte bun !
  • +8 (8 voturi)    
    Un excelent articol (Vineri, 23 octombrie 2009, 10:07)

    Sorin [anonim]

    Ma bucur d-le Tapalaga ori de cate ori citesc cate un asemenea articol pertinent, avand "substanta". Felicitari!
  • 0 (6 voturi)    
    poate vor sa scape de ea de la CSM si nu stiu cum. (Vineri, 23 octombrie 2009, 10:31)

    george [anonim]

    poate fi o tehnica a magistratilor sa scape de mizeria asta din curtea lui... se practica peste tot, promovarea in alta parte = plecarea de pe pozitia actuala...
  • 0 (8 voturi)    
    la fel ca Tr. Basescu (Vineri, 23 octombrie 2009, 10:50)

    ESCU [anonim]

    Stimate domnule Tapalaga....dar este tipologia umana promovata sustzinut de insusi Traian Basescu: cea a impostorului agresor , insusi domnul Basescu fiind un reprezentant de marca, urmeaza bineinteles Boc, Fluture, Tr. Ungureanu, Preda etc. etc.
    Doar ca dna. Barbulescu este o ,,contra Basescu". Asta nu inseamna ca este altfel decat Basescu si ceilantzi : rai, agresivi , ipocritzi, mincinosi.
  • +4 (6 voturi)    
    Uite Tzepele. CARE SUNT TZEPELE PSD/PNL ...? (Vineri, 23 octombrie 2009, 11:24)

    PSD/PNL Tv:: Urmeaza un Program de LINISTIRE [anonim]

    1. tepele sunt legile date de monica macovei, drept pentru care au pus-o ei pe ea in tzeapa
    2. tepele sunt anchetele dna care-au fost oprite toate de parlament si de judecatori, fapt unic in istoria din ultimii 20 de ani a justitiei din romania
    3. tepele sunt functionarea dna indiferent de schimbarea puterii in ultimii 5 ani, si faptul ca comisia europeana lauda activitatea si independenta dna indiferent de regimul politic: pdl/pnl, psd/pnl, psd/pdl.

    4. dar cea mai mare teapa este ca n-ati putut sa-l suspendati pe basescuuuu ...!:)))))))


    ♦ anchetele dna trimise in instanta in ultimii 5 ani, amanate de judecatori de la trimiterea lor in intanta si pana astazi,
    ♦ anchetele dna amanate de parlament prin votul psd/pnl pe diverse proceduri de intarziere (de ex: votul votul psd-pnl împotriva nesuspendării proceselor pentru excepții de “neconstituționalitate” - procedura cea mai folosita de psd/pnl pentru amanarea dosarelor):
    nb: mai jos sunt doar doar amanarile care privesc dosare ajunse in instante ale demintarilor de rang inalt
    - in toata istoria romaniei, niciun demnitar de rang inalt nu a ajuns in puscarie.
    - in cei 20 de ani care au trecut de la revolutie, doar in ultimii 5 ani au fost incepute si finalizate anchete privind coruptia la nivel inalt.
    toate aceste dosare sunt in asteptare in instantele de judecata.

    - patriciu,
    - voiculescu,
    - vantu, - toti patronii de televiziuni psd si pnl -
    - nastase,
    - caltabos,
    - remes,
    - muresan
    - pacuraru,
    - mitrea,
    - miki spaga,
    - seres,
    - nagy,
    - mazare,
    - sechelariu,
    - morega,
    - timofte


    care sunt tepele majoritatii "unite" psd/pnl ?
    raspuns: ..... toti ultimii 20 de ani
  • +8 (8 voturi)    
    hai ca esti simpatic Dane, (Vineri, 23 octombrie 2009, 11:26)

    directia 5 [anonim]

    citez-propunerea lidiei barbulescu pentru presedentia ICCJ de catre CSM este o rusine pentru magistrati-,ar fi fost o rusine daca lidia ar fi un caz izolat,dar din pacate lidia tinde s a devina o 'figura' emblematica pt 'justitia' romana,in 20 de ani am vazut o iesire din rand a unor peocurori -cazuri destul de izolate si putin mediatizate-,dar judecatori nu cunosc s a iasa cineva din tipar,s au solidarizat,ca si parlamentarii, numai cand privilegile lor au fost periclitate cand s a pus problema reformelor -vezi ultimul exemplu al codurilor-au fost adevarate frane-ca si sindicatele,Parlamentul,-,chiar si atunci cand d-na Macovei s a luptat pentru reala lor independenta s au desolidarizat imediat de incercarile d-nei ministru ,ba mai mult aceste incercari au fost sabotate chiar de principalii beneficiari
  • +5 (5 voturi)    
    Cate sunt de schimbat (Vineri, 23 octombrie 2009, 11:53)

    stefan v [anonim]

    Din nefericire discutia arata cate sunt de schimbat in tara asta. Iluzia ca odata cu democratia FORMALA, celelate se vor schimba de la sine. Aiurea. Cea mai dificila este schimbarea din noi, din fiecare individ. Cand nu vom mai trai doar cu gandul la buzunarul propriu. Cand vom accepta ca exista si lucruri mai importante, ca de exemplu: in ce lume vor trai copii si nepotii nostri.

    Altminteri, schimbarea se poate face si cu sabia, sau cu nenorocirea.
    • +4 (6 voturi)    
      Asta nu se poate cu o TELEVIZIUNE UNICA PSD/PNL (Vineri, 23 octombrie 2009, 12:09)

      Alexi [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      care isterizeaza si dezbina populatia non-stop de 5 ani de zile, si va continua s-o faca inca 5 daca nimic nu se schimba

      Pt. ca oamenii sa gandeasca asa cum spui tu ar trebui sa li se arate Valorile COMUNE; ori, de 5 ani, Valorile COMUNE sunt mistificate la greu de televiziuni.
      Exemplu recent "campania" pt. respect si bun-simt, care programeaza mental oamenii pentru un model de bun simt in contradictie flagranta cu comportamentul/ FAPTELE partidelor (PSD/PNL) ale caror interese le sustin.

      Puterea acestei spalari pe creier este foarte mare, cat timp nimeni nu le opune un anti-dot de putere egal de mare, iar forta de penetrare (audienta) acestor televiziuni este uriasa.
      • +2 (4 voturi)    
        alegerea (Vineri, 23 octombrie 2009, 12:22)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui Alexi

        Alegerea tv-ului este parte a schimbarii de care vorbesc. Ce impiedica omul constient si convins de propaganda desantata sa schimbe programul. Sa judece cu mintea proprie. Sa faca bilantul celor 20 de ani scursi. Sa vada unde am ajuns si a cui este vina. Cine a furat, ce. Unde a disparut economia privatizata, cu ce s-a ales tara.
  • +6 (6 voturi)    
    Vreau referendum pe tema justitiei din Romania (Vineri, 23 octombrie 2009, 12:00)

    Vornicu [anonim]

    As vrea un referendum pe tema justitiei romane. Cu intrebarea : mai vreti o justitie inamovibila a lui Iliescu sau anularea hotararii de inamovibilitate Iliesciana si Reluarea acesteia pe criterii noi, europene ? Ce se poate face oameni buni ? Nu exista nici o solutie.? O sa ma adresez europei ca nu vreau justitie din Romania ! Se poate ? Eu cred ca DA, daca mai multi dintre noi cere acest lucru.
  • +6 (6 voturi)    
    Vreau referendum pe tema justitiei din Romania (Vineri, 23 octombrie 2009, 12:00)

    Vornicu [anonim]

    As vrea un referendum pe tema justitiei romane. Cu intrebarea : mai vreti o justitie inamovibila a lui Iliescu sau anularea hotararii de inamovibilitate Iliesciana si Reluarea acesteia pe criterii noi, europene ? Ce se poate face oameni buni ? Nu exista nici o solutie.? O sa ma adresez europei ca nu vreau justitie din Romania ! Se poate ? Eu cred ca DA, daca mai multi dintre noi cere acest lucru.
  • +5 (5 voturi)    
    Rusine (Vineri, 23 octombrie 2009, 12:12)

    GeorgianaT [utilizator]

    Tot ce se intampla in tara asta este o rusine nationala. Totul pare un scenariu horror pt noi, binenteles. Si mai rau este ca totul este regizat cu maiestrie si cu concursul mediei aservite. Din cioburi marunte, din boabe de nisip se cladeste totul. Chiar daca acest tot este facut sa ne subjuge pe noi si sa-i protejeze pe ei. "Hai sa dam mana cu mana" devine un blestem. Cu cate contre se pun reformarii statului si cu cata grija ne introduc intr-un "matrix relodat" nu ma fac decat sa disper. Oare nu vom avea niciodata vreo sansa sa scapam de aceste grupuri de interese? Poate suna ca as vorbi pe langa subiect, dar nu. Nu, si aceasta numire a dnei Barbulescu face parte dintr-o strategie bine pusa la punct. Toate miscarile sunt calculate ca la o partida de sah in Cismigiu, iar noi suntem chibitii de pe margine. Putem sa ne dam cu parerea, dar ei fac tot ce stiu ei.
    • 0 (6 voturi)    
      exact (Vineri, 23 octombrie 2009, 12:26)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui GeorgianaT

      Fortele opuse modernizarii se regrupeaza. Isi fac transee de atac si rezistenta. Simt ca trebuie sa reactioneze cu determinare. Urmeaza multe alte atacuri pentru ca miza este uriasa. Viitorul presedinte le-ar putea incurca planurile. Antonescu este doar papusa, cred constienta, a fortelor antireformiste. Geoana este si papusa si papusar.
  • +4 (6 voturi)    
    Dane, gresesc cumva? (Vineri, 23 octombrie 2009, 12:28)

    judex [anonim]

    Parca mai daunazi magistratii "protestau pentru reforma justitiei. Acum nu mai au nimic de spus? Restul, din nou o anliza profesionista excelenta, multumim. Si, ca mica barfa, cei de la ziarul-ziarul au niste fotografii cu Vazganian si Mona Pivniceru plimbandu-se impreuna prin Iasi, in Volvo-ul de culoare deschisa a lui Vozganian. S-o lega ceva?!
  • +4 (6 voturi)    
    Am senzatia ca madam Barbulescu.... (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:01)

    judex [anonim]

    bantuie pe forum ca vad ca mi-a ascuns comentariul si trebuie sa-l repet.
    Dane, gresesc cumva? Parca mai daunazi magistratii "protestau" pentru reforma justitiei. Acum nu mai au nimic de spus? Restul, din nou o anliza profesionista excelenta, multumim. Si, ca mica barfa, cei de la ziarul-ziarul au niste fotografii cu Vazganian si Mona Pivniceru plimbandu-se impreuna prin Iasi, in Volvo-ul de culoare deschisa a lui Vozganian. S-o lega ceva?!
  • +5 (5 voturi)    
    securista! (Vineri, 23 octombrie 2009, 13:06)

    emil_m [anonim]

    Cred ca ai uitat un lucru foarte important:a fost colaboratoare a securitatii.
  • +2 (2 voturi)    
    CV Horror (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:11)

    silicon [anonim]

    Si am avut si curiozitatea sa studiez CV-ul. Absolut groaznic, cum bine zice Tapalaga. Este incredibil ca un om fara doctorat, fara lucrari publicate si practic fara activitate didactica sa ajunga in varful magistratilor romani. Dintr-un judecator mediocru de Olt a sarit practic direct sus, impinsa de madam Stanoiu.

    Pt ca CV-ul sa nu fie gol de tot este completat cu "evenimente": am fost la conferinta aia din Maroc, aia din New York, aia de la Copenhaga si tot asa. Zeci, sute de evenimente la care singurul merit al madamei e ca si-a deplasat fundul pana acolo cu avionul la business class pe banii statului roman. Daca as face eu un astfel de CV, orice firma cat de cat mai spalata din Romania mi-ar da un sut in dos la angajare.

    Base, fii barbat si trimite-o la plimbare. Ai votul meu daca faci asta.
  • +1 (1 vot)    
    O greva, ceva? (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:14)

    silicon [anonim]

    Si inca ceva, as vrea sa vad si eu o miscare de protest din partea magistratilor romani fata de numirea doamnei Barbulescu, un om de o calitate jalnica, impinsa de la spate de madam Stanoiu si cu un CV profesional complet nul.
  • 0 (0 voturi)    
    Lidia (Duminică, 25 octombrie 2009, 3:16)

    alt magistrat [anonim]

    Era absolut normal. Credeati ca va fi alta numire? Ha-ha-ha! Nici eu nu sunt multumit, dar cu sefii sistemului nu poti lupta cat esti un neica nimeni, magistrat de judecatorie. Mi se pare distractiv ca nimeni de la ICCJ nu protesteaza, ceea ce inseamna ca pe d-na Lidia o vor si ei. Asa ca am ajuns sa imi pun si eu speranta in Base c-o respinge.
    Oricum, daca e cineva curios, declaratiile de avere ale magistratilor sunt pe site-ul CSM si pe Lidia a desemnat-o sectia de judecatori a CSM, nu toti magistratii din tara.
    P.S. Mai importante vor fi alegerile pt. CSM din 2010, aia ar fi ultima sansa de reformare a sistemului.