Anihilarea presedintelui

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 20 decembrie 2017, 12:22 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Presedintele Klaus Iohannis a pierdut in cele din urma dreptul a numi seful sectiei speciale care se va ocupa de investigarea infractiunilor comise de magistrati. Prin scoaterea Cotroceniului din joc, PSD reuseste sa deschida astfel un precedent. De ce l-ar mai mentine in procesul de numire la celelalte parchete, din moment ce acceptam ca la sectia speciala seful sa fie numit de CSM? Aici au fost suficient de vicleni cat sa nu bage ministrul justitiei in procedura de numire, ci sa lase totul in seama unei comisii formate din trei judecatori si un procuror din Consiliul Superior al Magistraturii.

Modificarea s-a operat subit marti, in Comisia Iordache, inainte ca proiectul de lege privind organizara judiciara sa fie trimis la Senat pentru votul final. Celor care tipa acum ca presedintele Iohannis este scos din joc, PSD le-ar putea raspunde ca politicul este evacuat intotalitate din procedura de numire, mutata cu totul la magistrati. Deci, care ar fi problema? Nici presedintele, nici ministrul justitiei nu se ocupa de numirea sefului sectiei speciale. Atributul numirii revine integral CSM, in urma unui concurs. Comentarii? (Vezi aici noile modificari obtinute de HotNews.ro)

Repet, mutarea n-a fost facuta pentru a prelua in mod direct parghia de control asupra magistratilor, cat pentru a crea un precedent valoros in sustinerea ideii ca presedintele trebuie evacuat din procesul de numire al tuturor procurorilor sefi. Si nu doar de aici, ci evacuat in general din numirea in toate functiile cheie din stat, dezbracat de atributii si lasat in final doar cu functia simbolica de reprezentare a Romaniei. Pe scurt, redus la stadiul de presedinte decorativ.

Am uitat poate cam repede ca in cursul acestui an, presedintele a fost scos  in luna aprilie de Guvernul Grindeanu, prin ordonanta de urgenta, din procedura de numire a conducerii ANCOM, arbitrul pietei telecom, alta institutie importanta. Tot in primavara, Senatul a eliminat CSAT din procedura de avizare a sefului Directiei Generale de Protectie Interna (DGPI), presedintia denuntand atunci un plan de limitare a atributiilor sefului statului. Curtea Constitutionala a respins in vara sesizarea opozitiei, asa ca presedintele Iohannis a ramas cu atributiile amputate. In fine, coalitia PSD-ALD a initiat un proiect de lege prin care sa-l scoata pe Klaus Iohannis si din procedura de revocare a sefului serviciului secret al Armatei. Proiectul a fost adoptat si retrimis de Iohannis la Parlament la revizuire.

Pe de alta parte, Parlamentul a lucrat de zor in acest an si la inhibarea Serviciului Roman de Informatii, prin intermediul Comisiei de control SRI care s-a comportat ca si cum ar conduce de facto serviciul prin solicitarea fara precedent de a trece in rezerva un anumit general. N-ar fi de mirare ca la un moment dat sa puna in discutie trecerea serviciilor de sub presedinte la Parlament, prin schimbarea procedurii de numire a sefilor SRI si SIE, sub pretextul luptei cu statul paralel.  

Presedintele Klaus Iohannis a fost pus apoi in situatii cel putin delicate in relatia cu partenerii externi. PSD i-a subminat autoritatea si in acest domeniu, prin comportamentul din Parlament. Unul din punctele forte ale presedintelui in relatia cu partenerii strategici (SUA si NATO) este faptul ca Romania a alocat 2% din PIB inzestrarii armatei, ceea ce putine state occidentale au reusit. Bucurestiul este dat exemplu de solidaritate in interiorul aliantei.

Numai ca pana si acest atu i-a fost dinamitat prin utilizarea contractelor militare de catre PSD drept arma de santaj si negociere. Vezi stanjenitorul episod cu rachetele Patriot din Parlament, avizarea achizitiei fiind deblocata abia dupa o escala inopinata a secretarului de stat Rex Tillerson la Bucuresti.

Liderul PSD, Liviu Dragnea si liderul ALDE, Calin Popescu Tariceanu au continuat in plan simbolic opera de anihilare a presedintelui inceputa in plan institutional. Cei doi il sfideaza si jignesc pe seful statului de cate ori au ocazia: refuza invitatia de 1 Decembrie, se aseaza ostentativ pe scaun la ceremonii oficiale cand intra presedintele (vezi episodul de la funeraliile regelui) sau il ameninta cu suspendarea chiar si in rarele momente cand critica guvernul sau devine mai vocal.

Din acelasi registru face parte si declansarea discutiilor despre referendumul privind trecerea la monarhie (trecere imposibila, de altfel, dupa cum arata Constitutia). Luni, Tariceanu teoretiza cu subiect si predicat necesitatea ca rolul presedintelui sa fie unul decorativ: "Cred ca suntem una din putinele tari care facem o exceptie de la regula democratiilor parlamentare unde presedintele joaca mai degraba un rol de reprezentare. La noi este aceasta problema permanenta pe care va trebui intr-o buna zi sa avem curajul sa o abordam. Monarhia constitutionala are avantajul ca situeaza monarhul deasupra si in afara jocului politic si a partidelor politice... Presedintele in loc sa fie arbitru prefera tot timpul sa devina un jucator”.

Nu asistam la o lupta personala cu Klaus Iohannis, ci doar un alt episod al razboiului declansat de PSD-ALDE impotriva statului de drept si democratiei. Prin diminuarea atributiilor predintelui, prin slabirea legilor justitiei, intimidarea procurorilor, judecatorilor si a serviciilor, Dragnea, Tariceanu si partidele lor cauta sa anihileze toate institutiile pe care nu le controleaza si care asigura intr-o democratie functionala echilibrul puterilor in stat.

Aceste atacuri dezlantuite au din pacate un aliat nesperat: insusi presedintele Klaus Iohannis. Seful statului pare paralizat in fata actiunilor puterii. Una din armele cele mai puternice la indemana unui presedinte este cuvantul, insa Klaus Iohannis tace de prea multa vreme. Strada face eforturi admirabile, tot mai multi lideri de opinie taxeaza neimplicarea presedintelui (vezi observatiile perfect legitime facute de Liviu Avram sau Moise Guran), opozitia s-a mai trezit si ea din letargie, ba chiar USR se lupta cu toate armele din dotare, numai dinspre Cotroceni nu se aude nici un sunet.

Pana la urma, presedintele Klaus Iohannis nu va putea fi salvat daca nu vrea. Sa nu se asteptesa lupte altii pentru el mai mult decat o face singur, pentru el insusi. Nu se poate, totusi, ca Departamentul de Stat sa spuna mai mult despre legile jusitiei decat o face seful statului sau sa asteptam de la Bruxelles reactii mai puternice decat de la presedintele Romaniei, primul chemat prin Constitutie sa vegheze la buna functionare a autoritatilor publice si sa medieze intre stat si societate.

Cand a functionat mai prost Parlamentul decat in aceste zile crunte si cand am avut un conflict mai grav intre putere si societate decat acum? Daca presedintele Klaus Iohannis asista atat de pasiv la propria sa anihilare si la distrugerea propriei tari, cu ce argumente va convinge publicul sa-l voteze in 2019 pentru un nou mandat?


Citeste mai multe despre   
















12841 vizualizari

  • +14 (40 voturi)    
    Care nou mandat? (Miercuri, 20 decembrie 2017, 12:30)

    Kindred [utilizator]

    Eu l-as demite pe KI pentru ca nu respecta fisa postului, el TREBUIE sa vegheze la respectarea constitutiei si a statului de drept, ceea ce nu face. Isi face degeaba iluzii cu un al doilea mandat, intr-o tara amortita dupa jaful PSD prezenta va fi la 40% si exista posibilitatea ca PSD sa castige presedintia din primul tur.
    • +6 (18 voturi)    
      nu prea are ce face... (Miercuri, 20 decembrie 2017, 12:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

      parlamentul ar trebui dizolvat la ce magarii face...
      dar consitutia nu prefede asa ceva...

      pe langa asta nu cred ca s-a terminat lupota...
      sa nu uitam ca Iohannis s-a tot plimba prin ue...
      eu cred ca lupta de abia acum incepe... si nu cred ca psd a castigat (cel putin nu inca)
      • +10 (12 voturi)    
        are ce sa faca! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:11)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        SA vorbeasca si sa spuna ceea ce nu vor sa auda multi care iubesc P$D-ul.

        Mai mult asa arata unei lumi intregi, nu numai romanilor, ca stie ce face si ca vrea sa apere statul de drept.

        Atlfel poate sa ne mai trimita niste glumite...
        • +1 (1 vot)    
          No hai! (Joi, 21 decembrie 2017, 9:23)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          E singura solutie!!!
      • 0 (2 voturi)    
        presedintele uluit (Miercuri, 20 decembrie 2017, 22:19)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Am invins ,greu ,dar am invins ,liberalismul in Romania a fost invins definitiv .
        Ce sa faca Santa Klaus se uita cum UE in fiecare zi mai primeste o palma !Polonia ,Cehia,Ungaria ,Romania,Bulgaria si mai nou extrema dreapta in Austria ,sublim.
        Anul ce vine sarbatorim PSD va da presedintele asta ca sa fie coliva perfecta pentru #rezist.
      • +2 (2 voturi)    
        Are ce face (Joi, 21 decembrie 2017, 8:58)

        Gruia.Novac [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Trebuia sa transmita niste semnale, trebuia sa
        se adreseze si manifestantilor care-l apara si pe presedinte, dar a ales sa fie ficus. Eu personal ma simt descurajat si am sa-mi caut salvarea ca milioane de alti romani in plan individual. Aceasta tara este esuata iar faptul ca a nascut acesti monstri care ne conduc dovedeste faptul ca suntem un popor de imbecili si ne meritam soarta. Eu nu ma resemnez dar nici nu mai umblu pe strazi pt toti tampitii din tara asta de ca cat.
    • -1 (9 voturi)    
      Ardeleanul a uitat (Miercuri, 20 decembrie 2017, 13:36)

      Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

      A uitat de referendumul pe tema justiției pe care l a promis. Sau e prea lent! Vă spun, ardeleanul dar și marinarul, sunt falși. Au folosit aceeași schemă a președintelui patriot și progresist, dar fără majoritate in parlament. E o schema, suntem mințiți, sunt înțeleși intre ei!
    • +2 (4 voturi)    
      anticipatele parlamentare (Miercuri, 20 decembrie 2017, 23:23)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

      Dupa ce PSD a trecut linia rosie anticipatele sunt obligatorii ! Indiferent de rezultatul lor anticipatele pot reconcilia societatea ! In caz contrar convulsionarea societatii se amplifica !
  • +31 (33 voturi)    
    Pot sa dau in judecata Parlamentul ? (Miercuri, 20 decembrie 2017, 12:30)

    lp [utilizator]

    hai sa facem asta. ori fiecare separat, ori cu totii - un proces comun. Vreau sa acuz institutia ca atenteaza la libertatea mea si imi pericliteaza siguranta mea fizica
    • +9 (13 voturi)    
      Nu (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:15)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui lp

      dar putem initia masuri pentru modificarea constitutiei prin care sa obligam parlamentarii sa prezinte rapoarte anuale si sa poate sa fie demisi atunci cand nu ne mai reprezinta.

      Exista cadrul legal si lumea este aprinsa/furioasa.

      Asta putem face!
      • +2 (4 voturi)    
        ha ha ha (Miercuri, 20 decembrie 2017, 18:06)

        un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        adica TOTI abonatii la putere sa se stie la mana prostimii? TOATA tarla de potentati atat cei actuali dar si cei care spera ca se'nvarte roata si vor ajunge si ei odata si;odata la ciolan sa-si puna dansele in calea teslei? TOTI potentialii aspiranti la guvernarea discretionara impinsi in fata si sustinuti de oligarhia clepto-birocratica impreuna cu papusarii, marionetele si trompetele lor nu vor accepta niciodata (de bunavoie) democratia pentru catei...
    • +2 (2 voturi)    
      E genial (Joi, 21 decembrie 2017, 0:29)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Dar suntem greu de urnit
  • -2 (16 voturi)    
    Exista o explicatie: (Miercuri, 20 decembrie 2017, 12:42)

    A_n_c_a [utilizator]

    asul nevazut din mana lui Livache este ca-l are pe domnul presedinte la mana cu ceva, destul de important pt ca acesta sa accepte santajul (tacerea de ambele parti - vedem ca dl Iohannis e mai absent ca niciodata din peisaj).
  • -2 (18 voturi)    
    ce ati vrea domne (Miercuri, 20 decembrie 2017, 12:53)

    Doru490348 [utilizator]

    sa isi ia si presedintele placute de protest, boxe cu muzica de Bach si stickul de selfie, si sa vina la parlament, ca exaltatii aia imaturi?

    Presedintele are o armata de oameni in spate, care gandesc, lucreaza, nu e singur. Sunt sigur ca daca tace, e pentru ca e cea mai buna optiune a lui in acest moment. Prea multe gloante nu are pe teava, oricum
    • +4 (8 voturi)    
      NU CRED! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:19)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Doru490348

      ca are o armata de oameni pregatiti -

      Da si presedintele putea sa actioneze de mai mult timp nu doar ambasadorii pot sa isi ia placute si sa mearga la Ministrul Justitiei.

      Domnul Her President nu s-a deplasat pentru o discutie cu Her PM si nici nu ma intereseaza daca exista o intelegere in Her PM si Her President pentru ca vom continua sa avem guvernare psdista.

      Au demonstrat ca nu sunt in stare sa conduca? DA!
      S-a demonstrat ca au avut un program de mare prostie care a condus la adancirea dezechilibrelor economice? DA!

      Asa ca valea!
      Sa plece - ACUM!

      Enough is enough!
  • -2 (16 voturi)    
    nu poti ajuta o femeie in varsta sa treaca strada (Miercuri, 20 decembrie 2017, 12:55)

    mnicku [utilizator]

    daca ea nu vrea."

    In fond Presedintele se comporta ca un presh.

    Doarme in papucii statului de la instalare , nici ca-i pasa de Romania; nici o luare de pozitie ferma referitor la actiunile borfasilor, .....zero barat

    Daca astia i-ar da foc la palat la propriu, kiwi s-ar culca la loc
  • +8 (12 voturi)    
    Intreb si eu ca cetateanul turmentat (Miercuri, 20 decembrie 2017, 13:17)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Presedintele poate suspenda Parlamentul in timpul vacantei parlamentare? Daca da, succes, ca motive are destule.
    • +6 (8 voturi)    
      Buna intrebarea rasucita... (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:22)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Intrebarea mea este daca un presedinte care nu se prea comporta ca un presedinte poate sa actioneze?

      are parghii constitutionale, au existat expriente anterioare - si ultima: oare chiar vrea sa actioneze?

      Ne vedem spre seara!
    • +1 (1 vot)    
      RTFM (Joi, 21 decembrie 2017, 9:04)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Ce dreaq rezistati toti dar nu sunteti in stare sa cititi cateva pagini? Exista UN SINGUR MOTIV pentru care Parlamentul poate fi dizolvat. Nu are treaba nici cu vacanta, nici cu lipsa vacantei, nici cu adoptarea legilor noaptea, ziua sau la mijloc, nici cu rezistenta, jelania sau lipsa de rezistenta si taierea de porc, nici cu nimic. UN SINGUR MOTIV - respingerea a doua solicitari de investitura a primului ministru.

      Cu guvern in functie nu se dizolva nici un Parlament.
  • +5 (7 voturi)    
    Mai stiti in ianuarie (Miercuri, 20 decembrie 2017, 18:13)

    un_carnat [utilizator]

    Cand Iohannis zicea ca o sa faca un referendum?
    Acum ar trebui sa-l faca. Dar chiar acum.
  • +9 (11 voturi)    
    Presedintele pas cu pas, inapoi... (Miercuri, 20 decembrie 2017, 19:07)

    Lim Vasy [utilizator]

    Cand a zis "pas cu pas" poate presedintele s-a referit la pasi inapoi...cine stie ? Dar domnul Tapalaga are dreptate, nimeni nu te salveaza daca tu nu vrei !
  • +5 (5 voturi)    
    mortii mamii lor.... (Miercuri, 20 decembrie 2017, 20:52)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    aici trebuie revolutie pentru ca e sabotaj. Adica ei invoca reprezentarea populimii cu 3-4 milioane de voturi dar presedintele care a luat 6,2 milioane nu reprezinta oamenii? De asta, trebuie iesit in strada si eventual iordache sa fie prins si sa primeasca un mare sut in cur.
  • +6 (6 voturi)    
    Rolul presedintelui (Miercuri, 20 decembrie 2017, 22:37)

    motanul_gri [utilizator]

    Parerea mea este ca presedintele asteapta momentul cel mai potrivit in care sa declanseze contraatacul. Acel moment va veni odata cu retrimiterea legilor la Parlament.

    Pentru maximizarea sanselor de reusita, ideal ar fi ca toate fortele democratice din tara sa isi coordoneze eforturile si sa actioneze in acele clipe la unison. Ma refer la partidele din opozitie, formatorii de opinie, organizatiile studentesti, societatea civila, dar in primul rand la Strada.

    Felul in care va reactiona Strada va fi factorul determinant care va decide soarta jocului. O mobilizare masiva, de sute de mii de cetateni, va fi catalizatorul care va aripa toate celelalte forte implicate.

    Multimile au tendinta naturala de a-si alege si de a se identifica in mod spontan cu anumiti lideri. Sa speram ca acesti lideri, indiferent cine vor fi ei, vor avea instinctul sau intelepciunea sa stie ce au de facut.
    • -3 (3 voturi)    
      Problema este că în acest moment (Joi, 21 decembrie 2017, 1:28)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      chiar autorul articolului și susținătorii, precum și alți comentatori pe internet sapă alături de ticăloși la demolarea președintelui țării...Care mai de care se întrec în a-i spune ce nu face... Zău că nu știu la ce folosește chestia asta în acest moment, în afară de a le da apă la moară haitei de politicieni care își fac de cap... Și de a submina încrederea în președinte... Nu știu de ce o fi ceva atât de murdar să încerci să nu-ți pierzi susținătorii... Haita PSD-ALDE face asta tot timpul... Poate că nația își dorește de la vlădică la opincă să-l aibă în fruntea țării pe Dragnea...
  • +6 (6 voturi)    
    Super-GIO este imbatabil? (Joi, 21 decembrie 2017, 0:24)

    valll [utilizator]

    Suntem in capcana a unor indivizi de rea credinta care au descoperit cum sa utilizeze democratia ca sa devina dictatori. O capcana de care regulile de functionare a statului roman sunt incapabile sa ne scape.
    Este clar ca pregatesc un jaf la nivel national, aranjand mai intai legislatia care sa le asigure impunitate pentru jaful deja facut, sau care urmeaza. Si, fiindca presedintele nu apartine super-GIO, il anihileaza.
    Intrebarea este: ar putea face presedintele ceva hotarator, inafara de a vorbi ca sa insufleteasca strada? Are mijloace sa intrerupa aceasta organizare mafiota?

    Presedintele e acuzat de pasivitate. Dar ma tem ca nici legea, nici Constitutia nu ofera solutii inafara de a se exprima. Daca dl Tapalaga si alti ziaristi care il critica stiu ce ar putea face, concret, presedintele, sa spuna!
    Acum cateva minute, la Realitatea tv, dl Diaconescu sugera ca aceasta legislatie ticaloasa poate fi anulata de UE. Dar daca ei refuza, daca nu le pasa de sanctuni pentru tara, cum scapam de ei?
    • +2 (2 voturi)    
      Borduriada ca Daciada. Totul de partid. (Joi, 21 decembrie 2017, 1:01)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui valll

      Nu le pasa de sanctiuni de tara pentru ca sunt noua protipendada, sunt zeii, sunt buba deja de bani, au anvergura. De aceea lucreaza la legile codului penal, cu modificari care sa nu-i mai sacaie, sa-i tina zei eterni peste prostime. Suntem intr-o tara cu democratie originala iliesciana si cu pleiada de baroni, intr-o tara in care legea lustratiei a venit tardiv, nu vedem decat ca, dupa intrarea noastra in UE, smenurile s-au acutizat. S-au furat fonduri europene la greu, s-au dat si se dau tunuri cu juristi de curte saltati in functii de partid, platiti greu, n-avem infrastructura (autostrazi) si multe cele.Noi avem doar borduriade. Tot ce misca in tara e sub obladuirea partidului. Cine cracneste si-o ia.
      • +2 (4 voturi)    
        Mă tem că e mai mult (Joi, 21 decembrie 2017, 1:33)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        decât ce spuneți... Mă tem că acești ticăloși au un spate la răsărit, un spate care ne-a tot ținut sub cizmă mai pe față, mai ascuns de vreo șaptezeci și doi de ani... Mă tem că și-au luat angajamente și au primit promisiuni... Și acum duc planul la îndeplinire...
  • 0 (0 voturi)    
    Iohanis şi strada (Joi, 21 decembrie 2017, 14:04)

    justitiaru [utilizator]

    nu-l va face preşedinte pentru al doilea mandat. E clar ca bună ziua că acest om este rupt de realitate ,şi vorbeşte când vorbeşte numai tâmpenii. Strada e la fel de tâmpită ca el, iar formaţiunea USR este emanaţia lor. Ar avea şansa de a răâne in istorie dacă ar iniţia schimbarea formei de guvernământ şi trecerea la monarhie. Nu avem oameni care să reprezinte funcţia de preşedinte. A se vedea Constantinescu, Băsescu Iohanis care s-au chivernisit atât ei cât şi cei ce iau susţinut. Monarhia salvează România de "negocieri" (jocuri politice) interminabile.