Cum a ajuns Iohannis sa conteze pe Dragnea

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 27 octombrie 2015, 19:50 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Cam toata lumea cu care am discutat in cursul zilei de marti a cazut de acord ca presedintele Klaus Iohannis nu dispune de un plan B sau, mai corect, va trebui sa-l resapeze pe cel vechi. L-a sfatuit pe vicepremierul Oprea sa demisioneze fara sa stie care sunt pasii urmatori in caz de refuz. Asadar, ce urmeaza? Pe Gabriel Oprea l-a impins in bratele lui Victor Ponta. Premierul spune adevarul cand il toarna pe Oprea ca negocia conditiile tradarii cu liberalii si cu seful statului. Minte, evident, cand il prezinta pe Oprea drept un om serios si de cuvant care a rezistat tentatiei.

Liderul UNPR se predase demult. A pierdut insa, la mustata totul. Doua scandaluri majore l-au oprit sa ajunga azi premier in locul lui Ponta: acuzatiile de plagiat, acuzatiile de abuz in serviciu soldat cu moartea unui politist. Pe Oprea nu se poate conta niciodata, in nici un caz pe termen lung.

Acum, ca a ramas fara solutie la functia de premier, pe cine poate conta, totusi, presedintele Iohannis? Sa-i luam pe rand. Pe liberalii nu poate conta. Au tras ca fraierii singurul glont mult prea devreme iar acum nu mai pot depune motiune de cenzura. Apoi, cine ar conta pe Tase, Petrache, Blaga, Gorghiu in afara de procurori?

Pe Catalin Predoiu nu-l prea inghite. Il va nominaliza premier doar pentru a-si tine promisiunea din campanie, dar nu va trece de Parlament. Va cauta  pe altcineva. A cautat deja, din cate aud.

Oamenii lui de la Cotroceni? Nu exista decat unul care conteaza. Din pacate, pe Mihalache nu poate conta. Lucreaza impotriva presedintelui si cand e treaz,  mai ales cand nu e. Mare vulnerabilitate, ma mir ca inca e la Cotroceni.

Pe servicii nu mai poate conta suta la suta. Si aia pareau sa conteze tot pe Oprea, omul interesului national.  

Pe el insusi nu prea poate conta. Nu se descurca in tot hatisul politicii de unul singur. Gafeaza si cand tace si cand vorbeste, cade in sondaje iar publicul e tot mai dezamagit.

Poate conta inca pe sprijin extern, mai precis pe americani. N-a pierdut inca increderea lor, s-a tinut departe mafioti si corupti. Tot pe ajutorul lor - pe ajutorul americanilor, nu al mafiotilor cum ati putea crede - conteaza si Dragnea. A pariat totul pe o corecta intelegere a mersului istoriei. Prin urmare, de ce n-ar conta Iohannis pe Dragnea? Cheia este la el.

Numai liderul PSD il mai poate scapa de premierul penal, Victor Ponta. Cum? Ei, asta e mai complicat dar nu imposibil. In PSD a inceput o ciudata agitatie pe tema codului de conduita, conditii de integritate si reforma. Nu suna bizar?

Toata tevatura s-ar putea transa, vineri, la Comitetul Executiv. Dragnea vrea sa impuna o serie de reguli care vor face imposibila mentinerea unui trimis in judecata pentru coruptie in functia de premier. Da, numai daca Victor Ponta ramane fara sprijinul politic al PSD se termina tot balciul asta, cu Ponta, Oprea, penali si pitecantropi la carma guvernului. Asta era planul B mai vechi - retragerea sprijinului - luat in calcul doar ca ultima solutie. Azi, nu mai exista alta. (Despre acest scenariu am scris prima data la jumatatea lunii septembrie, cand am explicat ce l-a scapat pe Victor Ponta pe termen scurt)

Ponta conteaza probabil pe ostilitatea partidului fata de reforma si pe faptul ca se bucura de o reala simpatie interna.

Nu uitati aplauzele indelungi de la ultimul congres de cate ori era pomenit numele lui Ponta. Nu uitati raceala manifestata fata de Dragnea si nedumerirea totala in fata solicitarii de a cere scuze victimelor dictaturii comuniste si mineriadelor.

Dar baronii, pesedistii de ce-ar mai conta pe Ponta? Cum i-ar putea salva de la moarte unul aflat cu un picior in groapa?

Pe termen lung, Ponta mai conteaza cumva si pe revenirea lui  Traian Basescu, dupa care suspina la fiecare iesire publica. Din pacate, pe fostul presedinte chiar nu se mai poate conta fiind excesiv de ocupat cu Elena Udrea. Nici pe ea nu se mai pot baza amicii ei ca in vremurile bune, cand le trimitea semne cu degetul la nas. Intre timp, s-a apucat sa ameninte pe fata ca de data asta va turna tot.

Iohannis conteaza, asadar, pe Dragnea, dar trebuie sa se grabeasca. Cat de curand s-ar putea ca liderul PSD sa fie condamnat si sa nu mai poata conta nici pe el. Iar dupa Dragnea vine Zgonea. Vi se pare ca se poate conta pe el?

In general vorbind, in tara asta nu se mai prea poate conta pe politicieni. Din fericire sau nefericire - greu de stabilit asa pe genunchi -  puterea nu se mai afla la ei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18986 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    Dragnea este cheia momentului... (Marţi, 27 octombrie 2015, 20:25)

    Lucky [anonim]

    ...am spus asta de multe ori in ultimele zile dar nu e cine trebuie sa vada si, mai ales, sa faca ceva...

    Si, da, timpul este esential aici, Iohannis risca sa piarda aceasta optiune daca mai ezita inca sa actioneze.

    La urma urmei, cel mai important lucru este ca hipertoxicul Ponta si guvernul sau de codosi pc si unpr sa fie dizolvat. Iar Dragnea a spus-o clar pentru toata lumea: "sunt gata sa merg la Presedintie sa negociem, dar nu ma cheama nimeni"...

    Ce vrea Johannis, sau PNL? sa aiba ei prim ministrul acum? este exclus, nu au sprijin de nicaieri iar liderii pnl-isti nu produc nimic decat niste balbaieli caraghioase si neinspirate.

    Terminati cu Ponta, incheiati un acord cu PSD garantandu-i guvernarea, poate cu unele ministere date pnl-ului. O colaborare fructuoasa, adica in folosul tarii, nu al politicienilor exlusiv, este un atu pentru alegerile care vin si pentru viitoare colaborari, in cazul ca nu reusesc in alegeri adjudecarea unei majoritati parlamentare.
    • +2 (10 voturi)    
      de la ce (Marţi, 27 octombrie 2015, 21:27)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Lucky

      ti se trag visele astea suprarealiste?
      "incheiati un acord cu PSD garantandu-i guvernarea, poate cu unele ministere date pnl-ului. O colaborare fructuoasa, adica in folosul tarii,"
      • +7 (9 voturi)    
        Realistul construieste o casa din materialele (Marţi, 27 octombrie 2015, 22:13)

        Lucky [anonim] i-a raspuns lui victor L

        ...pe care le are disponibile.

        Opusul acestuia, suprarealistul, este in stare sa astepte o viata intreaga pentru a construi casa cu materialele visate si, in majoritatea cazurilor, sfarseste visand sa...

        Cine este suprarealistul in cazul nostru?
    • 0 (2 voturi)    
      DA (Marţi, 27 octombrie 2015, 23:37)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Lucky

      sunt de acord cu Dvs, desi imi vina asa de greu sa aud de ala cu mortii...

      In fine, cred ca exista o miza - o cauza mai mare si mai importanta.

      Cui amanetam viitorul nostru? -ma gandesc la urmatoarele alegeri locale si parlamentare!
      Cine o sa vine la putere?
      • -2 (2 voturi)    
        ..... (Miercuri, 28 octombrie 2015, 10:39)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        usl patronat de placidul' si incapabilul johanis, care lucreaza pentru ''linistea noastra'',la fel ca iliescu la vremea respectiva.
    • -1 (5 voturi)    
      Dragnea e Mare Maestru Gr. 33 Mason (Miercuri, 28 octombrie 2015, 1:17)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui Lucky

      si e de bine.
      Toti pasoptistii au fost si la ASE era o lista cu toti fostii rectori si mari profesori. Toti fusesera masoni.

      Tipul are un discurs corect si e versatil, smeker. Nu are insa cultura.
  • +14 (16 voturi)    
    Noi pe cine sa contam (Marţi, 27 octombrie 2015, 20:32)

    matei [anonim]

    Si noi prostimea pe cine sa contam, pe un presedinte nesigur pe el si aflat intr-o functie care il depaseste, intr-un premier imatur in primul rind, intr-un ''Marele PNL'' condus de niste lideri penibili?
    • +1 (3 voturi)    
      exista si o a treia forta (Marţi, 27 octombrie 2015, 23:38)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui matei

      Este o mare sansa, Matei.
    • 0 (2 voturi)    
      Presedintele are alternative limitate (Miercuri, 28 octombrie 2015, 12:00)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui matei

      Tot ce poate face Johannis e sa ii garanteze lui Dragnea ca numeste premier de la PSD in cazul in care Ponta e mazilit. Dar asta ar insemna o pierdere serioasa de popularitate si pt Johannis si pt PNL. De aia totul e blocat. Iar Ponta pare sa pluseze saptaminal cu noi si noi pomeni care vor arunca in aer bugetul anilor viitori. Doar il are alaturi pe Tariceanu, care dupa ce a dat foc tarii in 2007-2008, e apreciat inca de o parte insemnata de popor.

      Asha ca, nu vad de ce acuzi presedintele ca e nesigur... Pur si simplu nu are optiuni. Tu ce-ai face in locul lui? Te-ai intrebat?
  • -3 (11 voturi)    
    imposibil de inteles. (Marţi, 27 octombrie 2015, 20:34)

    victor L [utilizator]

    in articolul de ieri era o formulare:
    - "oricat s-a straduit Klaus Iohannis sa nu semene deloc cu Traian Basescu, tot la conflict, scandal si coliziune a ajuns cu guvernul Ponta. Si nu pentru ca le-ar fi cautat si provocat, ci pentru ca nu se poate altfel cu borfasii. Ori ii elimini cu toate forta din peisaj, ori te omoara ei pe tine. Uneori, la propriu.”
    Azi, perplexitate:
    -"Pe termen lung, Ponta mai conteaza cumva si pe revenirea lui Traian Basescu, dupa care suspina la fiecare iesire publica. Din pacate, pe fostul presedinte chiar nu se mai poate conta fiind excesiv de ocupat cu Elena Udrea."
    Asta nu se numeste ziaristica, ci can-can.
  • -2 (10 voturi)    
    Nu stiu de ce, dar impresia mea e ca ... (Marţi, 27 octombrie 2015, 20:35)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...articolul nu e despre Iohannis, ci despre Dan Tapalaga...Tapalaga (o fiinta inteligenta, un non pitecantrop), repet - am impresia, a ajuns sa conteze pe Dragnea ca sa scape de Ponta...
    Opinez ca PNL-ul si acest JoHabarN-amMi-s (tare: i-am cerut demisia lui Oprea pentru comunicare dezastruoasa!) prefera ramanerea lui Ponta decat orice varianta PSD-ista: in Ponta pot trage, au motiv (penal, trimis in judecata), pe cand in altul fara pedigri autentificat de DNA, nu...
  • -4 (14 voturi)    
    Si totusi ? (Marţi, 27 octombrie 2015, 20:48)

    Omega66 [anonim]

    Erau atat de aprope de un acord cu UNPR-ul si sunt sigur ca-n acele conditii nu am mai fi vazut acest macel facut pe cadavrul politistului. Nu cred ca Oprea va pleca dar ceea ce am vazut zilele astea seamana tot mai mult cu ce vedem prin politica cutumiala a triburilor din Africa. Extrem de rusinos felul in care s-au urcat peste decesul acelui politist... ar trebui sa stim cand sa ne oprim. Odihneasca-se in pace.
    • +6 (8 voturi)    
      Pacat ca Oprea a sacrificat un politist ... (Marţi, 27 octombrie 2015, 23:15)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Omega66

      ...."interesului national " ,...fara sa aiba dreptul legal sa circule cu 105 km/ora in oras ,cu girofar !!!
    • 0 (2 voturi)    
      De unde stii ca erau aproape? (Miercuri, 28 octombrie 2015, 12:07)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Omega66

      UNPR are nevoie ca de aer de alianta electorala ca sa intre in parlament toamna viitoare. Si nu vad PNL-ul aliindu-se cu interesul national la alegeri, si criticind concomitent guvernarea Ponta.

      Cit despre politica cutumiala a triburilor din Africa... asta se intimpla macar din 2012, cind Ponta a dizolvat comisia care-i constata plagiatul in mijlocul lucrarilor. Si a infiintat repede alta care a spus ca nu e sigur plagiatul pentru ca fontul difera fata de cel original. Ce se intimpla azi cu Oprea e doar o continuare a acestui conflict de interese strigator la cer in care ministrul e verificat de comisii guvernamentale daca nu a plagiat, sau verificat de propriul minister daca e sau nu vinovat de moartea politistului. Atit timp cit opinia publica accepta astfel de fracturi morale, oamenii astia vor continua sa-si faca de cap.
  • +2 (12 voturi)    
    Iohannis este problema. Este catastrofal. (Marţi, 27 octombrie 2015, 22:14)

    George [anonim]

    Mie mi se pare cel mai grav faptul ca romanii onesti nu pot conta pe Iohannis. In nici un fel. Avem un presedinte irrelevant, defazat si slab, cu un discurs anost, inodor si incolor. Pare incapabil sa gestioneze probleme chiar minore. Pe cele cu adevarat serioase nici macar nu are curajul sa le abordeze. Iohannis pare paiata perfecta a sistemului.
    • -1 (3 voturi)    
      serios? (Miercuri, 28 octombrie 2015, 12:08)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui George

      Zi-mi ce putea sa faca Johannis, conform atributiilor prezidentiale, si n-a facut?
  • -4 (8 voturi)    
    Dragnea spuneti (Marţi, 27 octombrie 2015, 23:29)

    millenium [anonim]

    Total gresit,Dragnea nu sufla in fata lui Ponta ,daca Ponta cade il vor mazili baronii pe mister Dragnea simplu de tot cu dosare din sertar.
    Dragnea ca Prim ministru va fi o catastrofa comparativ cu Ponta ,nu risca PSD cu un an inainte de alegeri.
    Eu cred ca daca nu pica Ponta va castiga alegerile,daca pica cu ajutorul lui Dragnea vom asista la o coalitie UNPR ALDE PSD cu Tariceanu pe post de sef al coalitiei daca nu chiar de Prim ministru,caz in care va aparea subit un dosar cu Dragnea.
  • -2 (4 voturi)    
    ce sa fie, ce sa fie (Miercuri, 28 octombrie 2015, 5:01)

    zarzarea [utilizator]

    Inamplare sau nu, aseara pe Realitatea, dl Gherman (domnul acela in varsta, fost PDL, actualmente PMP), ii lua apararea lui Ponta in mod categoric. Observ de asemenea o buna colaborare intre PMP si Romania TV.

    Intre timp, latura KGB-ista (Oprea, Ponta, &co) par sa se duca in jos, insa, din nefericere, ce nu se vede la TV este ca se pregatesc intens de alegeri in teritoriu. Par sa se certe cei doi? Doar pare. Realitatea e ca Oprea pare sa-i pregateasca partid lui Ponta. Oprea e in campanie de doi ani de cand a strans toata masa lu Dianconescu si alde d-astia.

    Dragnea este agreat de o serie de oameni si institutii. Incepand cu Traian Basescu, trecand prin servicii, si mai nou chiar si Iohannis ii arunca cate-o ocheada.

    Suntem prinsi intr-o lupta surda intre KGB si americani. Cine castiga? Tinand cont ca ambasadorul american se intreba cum a ajuns Oprea general, ma tem ca balanta o ia spre KGB.
  • -3 (11 voturi)    
    de ce il subestimati pe iohannis? (Miercuri, 28 octombrie 2015, 6:56)

    de-departe-vin [utilizator]

    citind aceasta analiza - ca si altele, de altfel - stau si ma intreb ce ii face pe comentatori sa il subestimeze pe Iohannis? cand noul presedinte a spus ca va face "alt fel de politica", toti analistii nostri, aproape fara exceptie, s-au dus cu gandul doar la exemplele cunoscute din jurul nostru. indrazniti, domnilor jurnalisti si comentatori, sa ganditi "out-of-the-box" si veti afla ca exista pe lume si alte feluri de a gandi lucrurile si solutiile. este un indemn sincer, nu o critica. traiesc de niste ani in strainatate si ma intalnesc foarte des cu modul de comunicare si de gandire al lui Iohannis. mi-a trebuit si mie putina rabdare sa inteleg, dar va asigur ca functioneaza. abia astept sa vad ca si altii l-au inteles.
    • +1 (3 voturi)    
      ghinion (Miercuri, 28 octombrie 2015, 11:02)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui de-departe-vin

      "ma intalnesc foarte des cu modul de comunicare si de gandire al lui Iohannis"
      Adică trăiești într-o lume surdo-mută. Ghinion.
  • +2 (6 voturi)    
    GO M10! (Miercuri, 28 octombrie 2015, 7:19)

    Anonim [anonim]

    GO Monica Macovei!!!!
  • +2 (10 voturi)    
    CINE N-ARE BASESCU, SA-SI CUMPERE ! (Miercuri, 28 octombrie 2015, 7:42)

    Susufler0 [utilizator]

    Necazul romanasului este ca el sta intr-o mahala paduchioasa, plina de gropi, de gunoaie si cu noroaie pana-n gat din care, ca sa iasa in "Centru", ca sa nu se faca tot numai o zoaie, in loc de costumul de duminica si de pantofii de lac noi-nouti, e obligat sa imbrace o salopeta si sa incalte niste cizme de cauciuc Acasa la televizor vede bulevardele stralucitoare din Londra, din Paris din New York, pline de staruri de cinema imbracate la patru ace, vede Obami si Cameruni si Holanzi care vorbesc destinsi, zambitori si deodata, romanasilor li se pune pata... gata nu mai vrem scandal intre cel pe care l-am ales, dupa chipul si asemanarea noastra, ca sa ne scoata din mahala si din noroaie, pt ca vorbeste prea mult, e conflictual, e scandalagiu, rade nepotrivit, e chiomb, nu stie sa poarte o haina si ne face de ras in societate. Gata vrem si noi unul cum i-am vazut pe aia la televizor : inalt, bine facut, cu un zambet de star de cinema. Tac-pac, l-am ales, il avem si acum constatam ca pt "mahalaua" noastra, cu noroaie pana-n gat si cu vecini carora nu poti sa le vorbesti o data la 3 luni ci trebuie sa le vorbesti aproape zilnic si "pe limba lor", Alesul nostru este total inadecvat. Cum facem, cum nu facem si tot la cel pe care l-am avut, la "Scandalagiu" aducem vorba si ne amintim ca el stia sa vorbeasca cu "vecinii" de mahala in asa fel, cum necum l-au ales de Sef si i-a trecut prin iarna si parca, desi nu era din "Lumea" lor, s-a descurcat si cu Domnii ce locuiesc in Centru. Pe cand starul nostru de cinema...ioc ! Astia din cartier, din mahala, il injura si fac misto de el iar cei din centru nu-l baga in seama pt ca el nu stie sa se faca bagat in seama .Iar noi, acum ne dam de ceasul mortii cum sa facem sa o scoatem la capat cu cel inalt si manierat Ei, incet -incet, PAS CU PAS, cate-un pic, cate-un pic, om razbi cu el, ca doar n-om avea GHINION !
    • +1 (3 voturi)    
      felicitari pentru comentariu (Miercuri, 28 octombrie 2015, 10:40)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ramane de vazut din voturi, cati l-au si inteles....
    • -1 (3 voturi)    
      brrrrr... (Miercuri, 28 octombrie 2015, 11:36)

      jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      vremea lui Basescu a trecut. in plus a avut 10 ani la dispozitie doar ca sa arate ca nu poate. a contribuit din lin la mahalaua aia paducioasa si plina de gropi, gunoaie, etc. a sfarsit prin arata el insusi ca un gunoi...
      • +1 (3 voturi)    
        FAC O "NEFACUTA" : RASPUND UNUI TROLL I (Miercuri, 28 octombrie 2015, 13:39)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jijelul , troll platit de ruznaci

        Basescu in 10 ani a facut mai mult de cat au facut Iliescu (in 10 ani), Constantinescu ( in 4 ani) si Iohannis in primul an), la un loc. Iar cel mai vinovat de situatia actuala este cel care nu a ajuns presedinte in 2004. Rezumand, Iliescu a facut numai rau, Constantinescu, nu a facut nimic iar Basescu a pus bazele statului de drept si a asigurat, pe cat se poate in zilele noastre, securitatea Romaniei si, prin masuri economice dure dar in situatia data obligatorii, a impiedicat Romania sa ajunga o "Grecie" iar ce-i mai important, cred eu, a facut ca dintre toate statele UE care au intrat in criza, Romania sa iasa cel mai repede. Basescu a venit la putere dupa 60 de ani de comunism si a facut si cat societatea i-a permis sa faca. Iohannis , la fel, daca va vrea sa faca ceva, va face cat ii va permite societatea. Iliescu a fost adus la putere ca sa se impotriveasca transformarii in bine a Romaniei si a reusit destul de bine si datorita societatii, care, in marea ei majoritate, "muncea", nu "gandea. Constantinescu, din pacate , este un "accident" al fortelor democratice din Romania acelor ani. ATENTIE, si cu asta inchei : ce face acum Ponta,nu-i nimic altceva decat transpunerea CARITASULUI lui Stoica, din primii ani de dupa 1989. Atunci trebuiau sa cotizeze 8 oameni ca sa ia primul, inca 8 ca sa ia al doilea si tot asa, presupunand ca toti depuneau aceiasi suma de bani. In momentul in care s-a rupt sirul si fondul nu a mai putut fi alimentat corespunzator, a inceput sfarsitul. Oamenii, nu numai ca nu au mai luat nimic dar au pierdut si ce depusesera(pt care unii si mai nesabuiti decat altii si-au vandut , casa, masina, pamantul. Cand schema a fost devoalata, din timp, potop de injuraturi asupra celui care a atras atentia asupra pericolului. Economia Romaneasca trebuie sa produca precum Caritasul ca sa sustina maririle salariale in mod permanent. Dar daca revine CRIZA ( care este ciclica)? Urmeaza II
        • +3 (3 voturi)    
          gresit (Miercuri, 28 octombrie 2015, 16:26)

          zarzarea [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          In ciuda aparentelor, Constantinescu a facut mai multe rele decat toti la un loc. Chiar si Iliescu a fost mic copil in comparatie cu Constantinescu.
          Venit pe un val de popularitate, acest fost sef de UTC, a adus in functii toti neavenitii, au fost rasplatiti mai mult decat generos toti, pana la ultimul. Nici n-a trecut o luna de la inscaunare, si se facusera mii de pomeni electorale, care de care mai mare. Apartamente. Vile. Posturi cu salarii fabuloase.
          Desi nu-mi place sa recunosc, pentru ca l-am votat, a fost perioada cea mai neagra din istoria Romaniei.
          Lucrat de servicii? Nu nene, a fost lucrat de cei carora nu a mai avut ce sa le dea. Pentru ca matrasisera totul.
          Poate vom vedea intr-o zi, si o analiza a acelei perioade, pentru ca, daca Iliescu este vinovat de kaghebism, Constantinescu este vinovat de furt masiv. Poate se vor analiza apartamentele oferite aproape gratis in mandatul lui Constantinescu. Vom descoperi blocuri intregi cedate cu generozitate, in zone centrale din capitala.
      • +1 (3 voturi)    
        " ...RASPUND UNUI TROLL" II (Miercuri, 28 octombrie 2015, 15:40)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jijelul , troll platit de ruznaci

        Poate Ponta( sau cine-i va urma, "de stanga", ori "de dreapta"), pastrand actuala politica economica, sa faca in asa fel incat maririle salariale sa poata fi sustinute , nu 1 an, 2 sau 3 , ci pana cand va fi necesara o noua marire sensibila a salariilor marite, adica, stiu eu, peste 5,6,7 ani ? Poti, ne mai facand investitii si neintroducand taxe si impozite noi, nemarindu-le pe cele existente, sa speri ca exporturile vor creste, anii agricoli vor fi cu totii exceptionali, nu se va intoarce criza economica ,(despre care specialistii spun ca a devenit ciclica), ca astrele vor fi mereu aliniate favorabil, pt ca sa mentii nivelul salariilor si sa-l cresti incontinuu ? In guvernarea liberala s-a votat de-a dreptul nebuneste o marire salariala pt profesori ,de-a dreptul SF pt "puterea" economica a Romaniei de la acea vreme. Toti au votat-o, (dreapta, stanga), nimeni nu a aplicat-o, (guverne de dreapta si de stanga). Ce va fi acum ? Ramane stanga la putere si se straduieste sa mentina aceste masuri, sau , la un moment dat, cand semnele economice sunt clar-negative " preda " putera unei drepte inconstiente si ahtiate de marire care odata instalata nu va putea face fata dpv economic situatiei si se va prabusi in urletele acuzatoare ale stangii care ii va indica pe "gugustiuci" drept creatorii dezastrului ? Inclin sa cred ca asa va fi, ca in 1996. Dar atunci, Ponta va fi departe(de aceste probleme) si totusi atat de aproape (fizic, sper eu, la 2 pasi de Bucuresti).
  • -1 (3 voturi)    
    servicii (Miercuri, 28 octombrie 2015, 9:54)

    vasile [anonim]

    Da ,puterea nu se mai afla la politicieni , se afla de multa vreme la Servicii.
    Si tot ele s-ar putea sa-l scape pe cel mai apropiat sevant al lor , Gabriel Oprea.
  • +1 (3 voturi)    
    da da, cum sa nu (Miercuri, 28 octombrie 2015, 10:22)

    radu [anonim]

    Nu am citit pana la sfarsit dar cred ca stiu concluzia: trebuie sa-l ia pe Basescu.

    Mi-e greu sa exprim intr-un fel politicos ce gandesc eu despre articolul asta, asa ca mai bine tac.
    • -2 (2 voturi)    
      mda... (Miercuri, 28 octombrie 2015, 12:00)

      jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator] i-a raspuns lui radu

      servilul T. scrie si apoi ceata de postaci il aproba. presa e cel putin la fel de mizerabila ca politica. asta e marele pacat al romanilor - sor coruptibili, fara principii, fara coloana vertebrala...
  • 0 (2 voturi)    
    Pai ce plan B sa aiba (Miercuri, 28 octombrie 2015, 11:48)

    bogdan1477 [utilizator]

    E clar ca nu se va intimpla nimic spectaculos pina la alegeri...
    1. Oprea are nevoie sa se alieze cu cineva la alegeri. UNPR singur nu intra in parlament. Si cum cu PNL e cam greu sa intre in alianta (nu da bine), singura solutie ramane PSD, care in mod traditional are cite un aliat de genul asta cu care participa la alegeri pe liste comune in schimbul sustinerii guvernamentale. Deci nu vad ce plan B,C,D sau E ar putea avea Johannis.
    2. Problema acum e Ponta, care, constient ca e pe punctul de afi mazilit, pluseaza saptaminal cu tot felul de pomeni electorale, care incet, incet arunca bugetul anului urmator in aer. Pomeni electorale in fata carora nimeni nu are curaj sa zica nu, privind in urma la ce-a patit PDL. Si PSD si PNL spera sa ajunga la bucate in 2016, si sunt constiente ce inseamna sa preia finaintele tarii cum le-a preluat PDL in 2009. Si care vor fi costurile electorale ale unor noi masuri de austeritate. Pe de alta parte Dragnea nu-l poate da jos pe Ponta fara sa fie sigur ca PSD va prinde postul de premier, iar Johannis nu prea poate sa-l numeasca pe Dragnea premier fara sa piarda serios din popularitate. Iar anticipatele sunt foarte greu de declansat, mai ales in momentul asta.
  • -1 (1 vot)    
    NOU PREMIER? (Miercuri, 28 octombrie 2015, 12:11)

    MARCU [anonim]

    bine punctat dar dilema ramine cine va fi premierul
  • -1 (1 vot)    
    nu stiu daca "conteaza".,.. (Miercuri, 28 octombrie 2015, 16:25)

    lili [anonim]

    Johannis, Ponta, Basescu, Blaga, Oprea, Gorghiu, Udrea.... tot un drac...
    Conteaza unii pe altii pentru ciolan... atat.
    Niciodata pentru romanii care i-au trimis in viata politica prin votul lor.