Europarlamentarii USR PLUS au propus la Bruxelles o acțiune coordonată a UE prin care toate străzile unde se află ambasadele Belarus să fie redenumite "Roman Protasevici"

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 27 mai 2021, 7:22 Actualitate | MEET Your MEP


Protest in fata ambasadei Belarusului din Varsovia
Foto: Attila Husejnow / Zuma Press / Profimedia
Delegaţia USR PLUS în Parlamentul European a propus, miercuri, reprezentanţelor statelor membre ale Uniunii Europene la Bruxelles o acţiune coordonată, împreună cu primarii din toate capitalele din UE, prin care toate străzile pe care se află ambasadele Republicii Belarus să fie redenumite, simbolic, "Roman Protasevici".

Anunțul USR PLUS vine după ce Andrei Oișteanu, profesor la Universitatea București, a propus ca strada Tuberozelor din Sectorul 1 - unde este reprezentanța diplomatică a Belarusului la București - să se numească Str. Roman Protasevich, idee susținută și de primarul Clotilde Armand, care a spus că va înainta propunerea la Primăria Capitalei.

Cei opt eurodeputați USR PPLUS spun că, "deşi apreciem concluziile Summitului Consiliului European din 24 mai 2021 referitor la măsurile care trebuie luate împotriva funcţionarilor şi companiilor care susţin Regimul Lukaşenko, credem că acestea pot fi completate şi de acţiuni simbolice”.

”Dorim să vă atragem atenţia asupra acţiunilor doamnei Clotilde Armand, primarul Sectorului 1 al Bucureştiului, sector în care se află sediul Ambasadei Republicii Belarus în România. Astăzi, doamna Armand a anunţat că, în urma apelurilor din partea societăţii civile, va propune o modificare a numelui străzii, redenumind-o 'Roman Protasevici'", se spune într-o scrisoare al delegației USR PLUS, potrivit Agerpres.

Conform documentului trimis miercuri către reprezentanţele statelor membre ale Uniunii Europene, "un astfel de răspuns european coordonat şi unit ar da un semnal puternic regimului de la Minsk că Uniunea Europeană şi statele sale membre nu ignoră acest incident".

Ideea de redenumire a Străzii Tuberozelor a apărut prima oară în spațiul public marți pe pagina de Facebook a lui Oișteanu, care a scris că, după o astfel de decizie ”toată corespondenţa ambasadei ar veni în şi ar pleca din strada cu numele jurnalistului disident. De asemenea, diplomaţii ar avea numele lui Roman Protasevich imprimat pe cărţile lor de vizită.”

Miercuri, primarul USR PLUS al Sectorului 1, unde se află strada a spus că susține inițiativa.

”Trăim într-un stat european și acest act de terorism al președintelui Aleksandr Lukașenko de a deturna un zbor comercial între două state membre UE & NATO nu poate rămâne nepedepsit”, a scris Clotilde Armand pe Facebook.


Președintele Alexander Lukașenko a susținut miercuri că bloggerul Roman Protasevici plănuia organizarea unei ”rebeliuni sângeroase” în Belarus, transmite agenția rusă TASS, preluată de Reuters. Protasevici, arestat duminică la Minsk după ce avionul să a fost deturnat de către autoritățile belaruse sub pretextul unei amenințări cu bombă, era pe lista ”teroriștilor” căutați în Belarus.

În primele sale declarații de după incidentul criticat de lideri europeni drept deturnarea unui avion de către autorități statale, Lukașenko a spus că a acționat legal, respectând normele internaționale, dar ”cei rău intenționați” încearcă să folosească incidentul pentru a-l submina.

”Așa cum prezisesem, răuvoitorii din afara și din interiorul țării și-au schimbat metodele de atacare a statului”, a declarat Lukașenko în parlament.

”Ei au depășit multe linii roșii și au abandonat bunul simț și morala umană”, a adăugat cel supranumit ”ultimul dictator european”.

Răspunsul Occidentului la devierea cursei aeriene este parte a unui ”război hibrid” contra țării sale, iar el va răspunde dur la orice sancțiuni sau provocări”, a mai spus Lukașenko, potrivit agenției Belta.

UE a adoptat primele sancțiuni împotriva Belarusului luni seară, închizând spațiul său aerian pentru avioanele din țara respectivă și recomandând tuturor companiilor aeriene să evite spațiul aerian din Belarus, apel care a fost urmat pe scară largă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4613 vizualizari

  • +1 (25 voturi)    
    Ok, ne facem de lucru (Joi, 27 mai 2021, 7:37)

    Maspp [utilizator]

    De lucruri sesioase precum eliminarea pensiilor speciale mai zice ceva conducerea USR ? Ca in campanie au batut apa in piua pe tema asta la greu.
    • 0 (0 voturi)    
      de eliminarea (Joi, 27 mai 2021, 18:17)

      Wn [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      pensiilor si salariilor speciale parca le este frica sa zica ceva clar, apai sa si faca ceva.
  • -3 (19 voturi)    
    //// (Joi, 27 mai 2021, 8:15)

    GemstonesPig [utilizator]

    Asta e o masura gen acoperim gaura ciorapului. Nu o sa mai poata trai cu rusinea asta Lucasenco ca primeste corespondenta nu stiu unde.
    • +7 (19 voturi)    
      te deranjeaza ...rusnacule.? (Joi, 27 mai 2021, 8:54)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui GemstonesPig

      e o masura buna.O alta masura buna ar fi demolarea tuturor monumentelor ostasilor sovietici de pe intreg teritoriul uniunii europene!!!
      • -1 (1 vot)    
        o masura cu adevarat inteligenta (Joi, 27 mai 2021, 18:15)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

        o masura foarte inteligenta si care arata cu adevarat capacitatea usrplus de a reforma Roamania.
        ce facem daca ala numeste strada pe care e ambasada noastra "nicolae ceausescu" sau "adrian nastase" sau strada rromilor?
        • +1 (1 vot)    
          pe cine intereseaza ce face tractoristrul (Joi, 27 mai 2021, 20:13)

          florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

          la el in tara....pe mine unu nu ma intereseaza...poate sa isi denumeasca toate strazile nicolae ceausescu!!!!
  • -5 (25 voturi)    
    Baliverne useriste (Joi, 27 mai 2021, 8:27)

    AndyXXX [utilizator]

    O sa vedeti ca absolut nimeni nu-i baga in seama.
  • -1 (19 voturi)    
    părere (Joi, 27 mai 2021, 8:36)

    Arl [utilizator]

    Penibil...Și dacă după ceva timp aflăm ceva urât despre personajul respectiv, ce facem? Prea ne repezim să facem eroi...
    • +8 (12 voturi)    
      de lukashenko stim ca si-a permis rusnacul (Joi, 27 mai 2021, 8:58)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      sa deturneze un avion care avea ruta intre 2 state membre UE si NATO!l
  • +9 (19 voturi)    
    Superb (Joi, 27 mai 2021, 8:44)

    Dogul [utilizator]

    La nivel de simbolistică, e perfect. Asta ii roade pe ruși și pe belaruși. La liderii lor mă refer.
  • +2 (24 voturi)    
    Au rezolvat toate problemele țării useriștii (Joi, 27 mai 2021, 8:46)

    Lovercraft [utilizator]

    asta mai rămăsese restantă, în rest economia duduie și trăim o perioadă cu o înflorire fără precedent, vorba Cîțului...
    • +4 (16 voturi)    
      saracii rusi (Joi, 27 mai 2021, 8:59)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      la cum duduie economia rusnacilor...cred ca in curand ...o sa va plateasca si in natura...!!!
    • +2 (12 voturi)    
      Habar n-ai (Joi, 27 mai 2021, 10:50)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Ți-a zis cineva că renunță la “treburile țării” și se ocupă de Belarus? Ori doar comentezi ofticat că nu ai cum să ajungi să conduci tu țărișoara asta? :))))
  • -2 (18 voturi)    
    si ambasadele sua (Joi, 27 mai 2021, 8:58)

    f512 [utilizator]

    si ambasadele sua sa fie pe strazile snowden sau assange!
    • +3 (7 voturi)    
      Gogule...UE hotaraste ce si cum...nu rusnacii (Joi, 27 mai 2021, 9:36)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui f512

      ...asa ca ...ia cu paine...
  • -4 (16 voturi)    
    Exista alte actiuni diplomatice mai potrivite (Joi, 27 mai 2021, 9:15)

    palatin [utilizator]

    Bine ca nu este vreun USR-ist ministru de externe, cu actiuni de-astea ne-am taia singuri craca de sub noi... Redenumirea strazii ca sa facem "in necaz" unei tari aduce mai degraba a logica de adolescent, nu ca as avea ceva cu adolescentii. Dar, in politica externa, e nevoie de ceva mai multa atentie si analiza ca sa nu ne facem de râs.
    • +4 (4 voturi)    
      nu stiu cum am putea noi sa ne facem de ras (Joi, 27 mai 2021, 9:38)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui palatin

      caci belarus e de rasul curcilor...
      • -3 (3 voturi)    
        Ne-am face de râs... (Joi, 27 mai 2021, 14:40)

        palatin [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

        daca s-ar aproba redenumirea strazii.
        Asa ne-am face de râs.
        • -1 (1 vot)    
          ne-am facut de ras oricum (Joi, 27 mai 2021, 18:21)

          Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui palatin

          sa ai 8 europarlamentari sa sustina o idee atat de stupida.....
          • +1 (1 vot)    
            asta cred rusnacii.... (Joi, 27 mai 2021, 20:15)

            florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

            dar cand toata UE o sa faca ia parte la acest lucru....o sa mai vedem care s-a facut de ras!
  • -7 (19 voturi)    
    Inca o data... (Joi, 27 mai 2021, 9:22)

    gigelBalanel [utilizator]

    Inca o data se adevereste ca astia de la USR si alte partide "progresiste" sunt buni doar de actiuni civice. Habar nu au cum sa guverneze sau macar sa "gospodareasca" in jurul lor. Nu sunt implicat politic, dar ma dispera ca unii ca astia iau decizii care imi afecteaza viata mea...
    • +3 (13 voturi)    
      Ivane.... (Joi, 27 mai 2021, 9:39)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui gigelBalanel

      vodka proasta(doar atat stiu sa faca rusnacii) iti afecteaza viata...nu mai bea...si o sa te simti mai bine!
      • -1 (3 voturi)    
        Esti cumva platit sa comentezi? (Joi, 27 mai 2021, 16:12)

        gigelBalanel [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

        Eu cred ca e a patra oara cand am scris un comentariu pe Hotnews. Deci, de unde Ivan prietene? Esti postac de profesie si ai norma pe zi, sa combati orice opinie ce nu va convine?
    • +3 (7 voturi)    
      poate tu (Joi, 27 mai 2021, 9:43)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui gigelBalanel

      ai trait pana acum in Himalaya daca n-ai observat cumva ca, cam de la Cuza incoace, viata noastra este afectata aproape zilnc de decizii politice. Si cand zici ca habar n-au (NB: nu contrazic si nici nu sustin afirmatia ta, pur si simplu cred ca au nevoie de timp sa arate ca de buni sau prosti sunt) care este reperul tau de politician sau administrator public care are habar ? ma refer la un grup cat de cat omogen (ca-l numesti partid, miscare legionara, regenta, dictatura etc).
      Ca eu de 40 de ani traiesc doar in impostura si minciuna, nici nu am repere. M-am nascut cu incompetenti, hoti si tradatori si n-am avut parte de altceva. Si din istoria pe care o studiez nu prea pare ca s-a intamplat mare lucru nici in trecut.
      • -1 (3 voturi)    
        Nici eu. (Joi, 27 mai 2021, 16:16)

        gigelBalanel [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

        Ne place sau nu, cam indiferent de forma de guvernamant, societate, religie etc. de cand s-au strans doi oameni, au incercat sa si-o traga unul la altul. Deci, nu am niciun fel de reper, de la SUA si pana unde vrei tu, peste tot sunt doar interese de clasa. Cei care au ajuns la ciolan tin cu dintii de el. Si eu sunt trecut de 40 de ani si am trecut deja prin mai multe, asa ca nu mai am asteptari. Fac ce pot eu si tine de mine si atata tot. O zi faina!
  • -4 (8 voturi)    
    ce circ .. (Joi, 27 mai 2021, 9:46)

    muscha mbanana [utilizator]

    poate ala e vreun terorist si noi numim strazile proslavind terorismul ! asa a fost si cu rusul ala si pana la urma a fost dovedit ca nu-i usa de biserica si toti au amutit .cu copii astia de l;a usr , ne facem de ras si mai rau , ne afecteaza relatiile cu statele ue. si mai ales cu prima putere a lumii !
    • +4 (4 voturi)    
      lukashenko s-a dovedit ca e terorist.... (Joi, 27 mai 2021, 13:50)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      si ce putem face?
  • 0 (2 voturi)    
    cinic (Joi, 27 mai 2021, 10:07)

    Kato01 [utilizator]

    Sa zic asa...nici nu a murit inca :(
  • -2 (6 voturi)    
    Inca o incercare (Joi, 27 mai 2021, 12:32)

    eminunat [utilizator]

    Se pare ca nici in tara asta nu mai avem libertatea de a posta un comentariu obiectiv, fara injurii. Mai incerc o data sa vad daca si de data asta imi dau cu flit. Nu credeti ca ar fi cazul ca decizii din acestea ar trebui sa fie luate de oamenii abilitati politic? In ale diplomatiei? Eu le-as recomanda celor de la usr sa inceapa sa faca ce au promis, ca pana acum nu au luat decat exemplul primaritei scandalagioaice. Adica mult zgomot pentru nimic. Si as dori sa stiu cine plateste pentru modificarea tuturor actelor cetatenilor care locuiesc pe strada Tuberozelor in cazul Romaniei? Pentru ca da, contrar opiniilor nedocumentate, la schimbarea numelui strazii, cetateanul are OBLIGATIA legala sa-si schimbe cartea de identitate. Si ulterior evident si permisul. Si apoi pentru firme, certificatele de inmatriculare in cazul sediului sau sa faca o inregistrare mentiuni pt punct de lucru. Deci o gramada de implicatii pt cetateanul de rand, care evident este oripilat de ceea ce se intampla in Belarus, dar care evident nu are timp de toata aceasta alergatura. Mai ales cand aceasta alergatura nu poate sa creeze decat un incident diplomatic, ca sigur nu-l ajuta pe Dl. Protasievici. Ca doar lumea s-a rasculat si cu alegerile din Belarus si? Vad ca e acelasi dictator. Nothing changed. Si pentru necunoscatori, lipit de ambasada Belarusului este o cladire ce apartine de Ambasada Rusiei (mda...tot complexul acela huge de pe kiseleff dupa ambasada Canadei) de unde se iau vizele pt Mother Russia. Nu stiu cat de tare le va placea rusilor aceasta miscare. Dar de ce sa gandim si sa fim diplomati?!
    • -3 (3 voturi)    
      Altceva mai bun nu aveti de facut? (Joi, 27 mai 2021, 13:20)

      macro1999 [utilizator] i-a raspuns lui eminunat

      Va doare pe voi de Belarus....
      D-na CA, chiar s-au terminat subiectele pe FB?
    • +2 (4 voturi)    
      si daca nu le va placea rusilor...? (Joi, 27 mai 2021, 13:49)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui eminunat

      diplomati cu teroristii???ai luat-o pe ulei?
      • -1 (1 vot)    
        Ce teroristi? (Joi, 27 mai 2021, 18:19)

        eminunat [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

        Sunt cumva teroristi la tine in tara? Suferi cumva de paranoia? Nu tot ceea ce se intampa in afara tarii, ce nu tine de tara noastra, trebuie tratat cu abordarea belemista....strigat si scandal. Nu suntem in postura in care sa facem noi scandal pt altii si nici nu va schimba cu absolut nimic daca se redenumesc niste strazi. Daca tu crezi ca nebunului ala din Belarus o sa-i pese (cam la fel cum i-a pasat lui Putinde tot suportul aratat de vest lui Navalnii) inseamna ca traiesti pe alta planeta. Dar gafele diplomatice ne pot costa mult, mai ales ca suntem si noi o tarisoara oarecare. Nu vreo America. Doamne zici ca s-au terminat toate problemele acestei tari si de asta sufeream....lipsa sprijinului altor tari prin masuri imbecile.