Un tribunal din Germania a amendat un episcop pentru negarea Holocaustului

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 11 iulie 2011, 18:34 Actualitate | Internaţional

​Episcopul ultra-traditionalist Richard Williamson a fost amendat cu 6.500 de euro de un tribunal din Germania pentru a negat in mod public Holocaustul in 2009, relateaza Reuters.

Williamson, in varsta de 71 de ani, care face parte din Societatea Sf. Pius al X-lea, a facut recurs la decizia de a fi amendat cu 10.000 de euro, pentru ca a afirmat la televiziunea suedeza ca nu mai mult de 300.000 de evrei au murit in timpul Holocaustului si ca nu au existat camere de gazare in taberele de concentrare.

Negarea Holocaustului este infractiune in Germania.

Cazul lui Williamson a afectat serios imaginea Vaticanului la vremea respectiva, pentru ca a fost reacceptat de Suveranul Pontif dupa o excomunicare care a durat 22 de ani la numai cateva zile de la interviu.

Papa Benedict al  XVI-lea a afirmat, in cartea sa din 2010 - "Lumina Lumii", ca nu l-ar fi reprimit pe Williamson daca ar fi stiut despre viziunile sale de extrema dreapta si proasta comunicare de la Vatican a fost o dezamagire.

Williamson si alti trei episcopi au fsot excomunicati in 1988, cand au fost hirotonisiti de fondatorul  Societatii Sf. Pius al X-lea, in ciuda opozitiei clare a Vaticanului. Au fost reacceptati in ianuarie 2009, dupa ce SSPX a scris Papei pentru a fagadui ca il considera pe Papa drept cap al Bisericii.


Citeste mai multe despre   



















835 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    mi se pare mie sau ... (Luni, 11 iulie 2011, 18:42)

    blec-bierd [utilizator]

    sanctiunile de tipul acesta nu respecta drepturile omului ?
    adica libera exprimare ce a patit pana la urma ? mai nou se pedepseste cu inchisoarea ?
    • -2 (4 voturi)    
      nu e vorba de drepturile omului (Luni, 11 iulie 2011, 20:03)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui blec-bierd

      Dovezile privind Holocausul sunt atat de evidente incat a-l nega este ori un act de cretinatate (iar bolnavii pishici nu sunt judecati ci internati in spitale de psihiatrie), ori o atitudine de sprijin moral, indirect dar clar, a unui genocid care a avut loc in Europa in cel de-al doilea razboi mondial. Aceasta este interzis de lege, simpatia fata de genocid si asta nu are nici o legatura cu drepturile omului. Hai sa nu ne prefacem ca nu intelegem.
      Cat priveste comentariul lui unu, eu ii dau dreptate. Comunismul a facut zeci de milioane de victime, mai multe decat nazismul. Ar trebui sa beneficieze de acelasi tratament. Macar asa poate n=ar mai fi atatia tampiti care sunt nostalgici dupa comunism (cum Doamne poti fi nostalgic dupa un regim ce a ucis -lieteralmente ucis - zeci de mii de oameni numai in Romania a caror singira vina e ca aveau alta parere).
      • +2 (2 voturi)    
        @cet23 (Luni, 11 iulie 2011, 23:31)

        mumu [anonim] i-a raspuns lui cet23

        "Dovezile privind Holocausul sunt atat de evidente"... te referi la sapunul din grasime de om? Sau poate la camerele de gazare care aveau sistemul de inchidere accesibil NUMAI pe dinauntru...
        Keep dreamin', real world is tough for ya
      • +1 (1 vot)    
        din cate inteleg (Marţi, 12 iulie 2011, 9:51)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui cet23

        omul nici macar nu a negat holocaustul, doar s-a indoit de numarul imens IN CRESTERE al victimelor. si da, este o problema a dreptului de exprimare, indifirent cate dovezi se vor aduce.
        PS. oricum, Germania sufla si in iaurt acum, asa le inteleg deciziile
  • +4 (6 voturi)    
    ...adevarul (Luni, 11 iulie 2011, 18:56)

    erimia [utilizator]

    intotdeauna deranjeaza pe "cei" care l-au ucis pe Isus si care inca colonizeaza teritorii.
  • -4 (6 voturi)    
    @ blec-bierd & compania (Luni, 11 iulie 2011, 20:20)

    Anton KOVACS [anonim]

    Nu este exprimare a unei opinii omului atunci cand cineva face o afirmatie care contrazice grav adevarul documentat. O minciuna fraglanta nu are nimic cu libera exprimare. Si fapta este mult mai grava cand acea afirmatie mincinoasa este facuta de un formator de opinie, asa cum este un preot.
    Una este sa afirm ca oamenii se trag din Adam & Eva, (situatie in care eventual as putea fi considerat dobitoc sau needucat) si alta este sa afirm ca in lagarele de concentrare nu au existat camere de gazare sau ca au fost ucisi numai 300000 de evrei //
    • +1 (3 voturi)    
      Si... (Luni, 11 iulie 2011, 23:37)

      mumu [anonim] i-a raspuns lui Anton KOVACS

      ... cam care ar fi diferenta dintre cele doua afirmatii? In fond ambele se bazeaza pe credinta. Prietenii stiu de ce...

      P.S. Au existat intr-adevar camere de gazare... Dar numai in lagarele 'eliberate' de sovietici... oops! Pura coincidenta

      P.P.S Cine a 'lansat' pe piata numarul de 6 mil de morti? A, da... Stalin. OOOOOPS! Alta coincidenta! Si numai fiindca a venit de la un monstru, si tot ar trebui sa ne puna pe ganduri.
  • +2 (2 voturi)    
    nu e ciudat (Luni, 11 iulie 2011, 22:53)

    dolphi [anonim]

    ca un adevar istoric si proportiile sale sa fie protejat prin lege?
    Mai stiti vreun alt exemplu?
    Mai ales ca legea respectiva exista cam in toata Europa si este in vigoare si la noi.