VIDEO Shanghai Daily: Cel mai lung pod din lume deasupra marii, inaugurat saptamana trecuta in China, are probleme de siguranta

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 6 iulie 2011, 11:06 Actualitate | Internaţional


Jiaozhou Bay
Foto: Agerpres
Cel mai lung pod din lume situat deasupra marii, Jiaozhou Bay, inaugurat saptamana trecuta, se confrunta cu probleme de siguranta, potrivit Shanghai Daily, care citeaza postul CCTV. Constructia masoara 41,6 kilometri si leaga orasul-port Qingdao, din estul tarii, de insula Huangdao. Constructia podului a inceput in mai 2007, iar costurile s-au ridicat la 2,3 miliarde de dolari.

Potrivit informatiilor, exista temeri ca, in dorinta de a termina constructia inainte de inaugurarea sa oficiala, unele dintre lucrari au ramas nefinalizate.

Astfel, mai multe crapaturi au fost descoperite in parapetii instalati pe pd, unde unele suruburi nu sunt fixate corespunzator sau nu sunt acoperite.

Unul dintre muncitori a afirmat ca nu au avut timp suficient sa instaleze toti parapetii sau sa fixeze suruburile inainte de deschiderea oficiala, care a avut loc la 30 iunie, in ajunul aniversarii a 90 de la infiintarea Partidului Comunist din China.

In plus, muncitorii trebuie sa finalizeze instalarea sistemului de iluminat al podului, care nu era terminat in momentul inaugurarii.

Un alt muncitor a spus ca "tocmai am inceput sa instalam elementele de sprijin pe pod, lucru care ne va lua doua-trei luni".

Un reprezentant al investitorului, Shandong High-speed Group Co, a afirmat ca muncitorii au indepartat suruburile pentru a ajusta sistemul de cabluri, lucru perfect normal dupa deschiderea traficului pe pod.

Multi soferi intervievati si-au exprimat ingrijorarea fata de probleme de siguranta, mai ales ca viteza de circulatie pe pod este mare, iar barierele de protectie sunt absolut necesare.

Din momentul inaugurarii, pe pod au trecut zilnic circa 18.000 de autovehicule.

Podul Jiaozhou Bay masoara 26 de mile lungime (41,6 kilometri) si leaga orasul-port Qingdao, din estul tarii, de insula Huangdao. Potrivit agentiei Xinhua, constructia podului a inceput in mai 2007, iar costurile s-au ridicat la 2,3 miliarde de dolari. Podul va scurta timpul de calatorie intre orasul Qingdao si insula Huangdao la 20 de minute, fata de 40 de minute, cat era pana acum. El este sustinut de peste 5.000 de piloni.

Guvernul din Shandong a anuntat inainte de inaugurare ca podul a fost construit sa reziste la cutremure si taifunuri.



Citeste mai multe despre   


















13834 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Tot... (Miercuri, 6 iulie 2011, 11:12)

    martianu [anonim]

    chinezarie se cheama. :)
  • 0 (18 voturi)    
    Pod inutil (Miercuri, 6 iulie 2011, 11:15)

    madriano [anonim]

    Un pod inutil facut doar pentru marirea Partidului Comunist chinez. Imi aduce aminte de vremurile "bune" de la noi cand propaganda comunista era in floare. Drumul pe uscat e cu 15 km mai lung dar e folosit de majoritatea chinezilor deoarece e fara taxa :)
    • +11 (11 voturi)    
      Geografie (Miercuri, 6 iulie 2011, 11:51)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui madriano

      Nu stiu zona insa daca citesc articolul observ cuvantul insula.
      Din ce am invatat eu la scoala o insula este o bucata de pamant inconjurata de ape care nu comunica cu uscatul. Daca nu comunica inseamna ca nu exista "drum pe uscat".
      Acum nu stiu ce sa zic, eu am dat BAC-ul acum vreo 13 ani si poate sunt mai prost decat generatia actuala de genii care nu stiu sa citeasca.
      • -1 (3 voturi)    
        Eu vad ca e peninsula (Miercuri, 6 iulie 2011, 12:25)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Uite: http://maps.google.com/maps?q=Qingdao&hl=en&ll=36.1534,120.138245&spn=0.637583,1.875916&sll=32.175612,122.036133&sspn=10.683428,21.643066&t=h&z=10

        Probabil a gresit HotNews
        • +2 (8 voturi)    
          Scoala (Miercuri, 6 iulie 2011, 13:45)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

          Acum inteleg de ce a zis Basescu ca scoala scoate tampiti si sa invete de pe google.
          Unii nici sa se uite pe o harta nu sunt in stare.
          Huangdao - este insula, se vede si pe harta.
        • 0 (0 voturi)    
          ASTA E PODUL (Miercuri, 6 iulie 2011, 23:23)

          nicu [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

          http://maps.google.com/maps?q=Qingdao&hl=en&ll=36.1534,120.138245&spn=0.637583,1.875916&sll=32.175612,122.036133&sspn=10.683428,21.643066&t=h&z=10
      • +4 (4 voturi)    
        Chiar daca e legata de uscat (Miercuri, 6 iulie 2011, 18:35)

        Sile [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Printr-un pod construit de om, tot insula ramine.Probabil intre uscat si insula marea nu e prea adinca de au putut fi construiti atitia piloni.O zi buna !
    • +5 (5 voturi)    
      Insula (Miercuri, 6 iulie 2011, 12:19)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui madriano

      Pe o insula nu se poate ajunge pe un drum pe uscat. Eu asa am invatat la geografie, ca o insula e o bucata de pamant inconjurata de ape.
      Ma surprinde ca primesti 3 plusuri.
      • +1 (1 vot)    
        Harta Chinei (Miercuri, 6 iulie 2011, 13:17)

        madriano [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Si eu am facut geografie dar nu stiu harta Chinei pe de rost. Asa ca m-am uitat pe internet unde e golful Jiaozhou si unde s-a construit podul. Acesta leaga trei puncte de pe marginea golfului (vest, nord si est), nefiind vorba de nicio insula. daca te uiti pe Gugal Maps o sa vezi mai bine.
        • +1 (3 voturi)    
          Internet (Miercuri, 6 iulie 2011, 13:48)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui madriano

          Se pare ca si internetul asta nu e pentru toti. Nu puteam sa ma gandesc ca sunt unii care nu stiu sa citeasca macar o harta si sa vada ca Huangdao e insula. Dupa ce ca sunt afoni mai fac si pe desteptii.
          E o vorba cu fudulia si prostia.
          • +1 (1 vot)    
            Ai perfecta dreptate (Miercuri, 6 iulie 2011, 14:56)

            madriano [anonim] i-a raspuns lui Alex

            Si ma tot intreb ce cauti tu pe internet daca nu esti in stare sa il folosesti.
          • +2 (2 voturi)    
            esti "afon " (Miercuri, 6 iulie 2011, 16:18)

            xman [anonim] i-a raspuns lui Alex

            AFÓN, -Ă, afoni, -e, adj. (Despre oameni) Bolnav de afonie. ♦ Care nu poate cânta corect, care n-are voce.
        • -2 (2 voturi)    
          Serios? (Miercuri, 6 iulie 2011, 13:51)

          Mircea [anonim] i-a raspuns lui madriano

          Inseamna ca te-ai uitat degeaba pentru ca Huangdao este o insula care se vede foarte bine.
          Nu te mai uita pe Gugal ci pe Google, de aici e posibil sa intervenit eroarea, ai sursa de informare gresita.
          • +2 (2 voturi)    
            Eu nu vad insula... (Miercuri, 6 iulie 2011, 15:19)

            AlexM [anonim] i-a raspuns lui Mircea

            E un joc ceva sau unde e insula - da un link. Pe google maps nu arata a insula
            • 0 (0 voturi)    
              Uite insula, nu e insula... (Miercuri, 6 iulie 2011, 17:54)

              rosty [anonim] i-a raspuns lui AlexM

              http://tunneltalk.com/China-Jun11-Undersea-tunnel-opens.php
              • +2 (2 voturi)    
                Amplasarea podului (Miercuri, 6 iulie 2011, 19:32)

                eugenb [anonim] i-a raspuns lui rosty

                Are o fotografie foarte buna si mai ales sugestiva - http://tunneltalk.com/China-Jun11-Undersea-tunnel-opens.php
                Ar trebui sa o arate cei de la HotNews pt ca sa nu mai fie atatea certuri la comentarii.
      • +2 (2 voturi)    
        Pai drumul nu e pe uscat ci pe piloni (Miercuri, 6 iulie 2011, 18:38)

        Sile [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Care se sprijina pe fundul marii. O zi buna !
    • +3 (3 voturi)    
      totusi (Miercuri, 6 iulie 2011, 13:22)

      mahabaratan [utilizator] i-a raspuns lui madriano

      daca stai si te gandesti ca oamenii au muncit,au luat salarii si nu au stat aiurea prin baruri sau pe la cozi la somaj......tot e ceva. si se mai si vede ceva in urma lor desteptule
    • +1 (1 vot)    
      Inutil? (Joi, 7 iulie 2011, 10:39)

      Zhongguaren [anonim] i-a raspuns lui madriano

      Nu e deloc inutil. Ca sa ajungi la Huangdao din Qingdao trebuie sa iei un ferryboat care are spatiu pt vreo 10 masini si cam 100 persoane. Altfel ocolul e destul de mare. Am facut drumul asta (cu ferryboatul) acum o luna.
  • +5 (5 voturi)    
    18000 (Miercuri, 6 iulie 2011, 11:52)

    Ciprian [anonim]

    18000 de masini/zi nu este putin. Deloc.
    • +2 (2 voturi)    
      18.000 de masini (Miercuri, 6 iulie 2011, 15:36)

      Bug [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      Si nu sunt masini mici, majoritatea sunt tiruri care duc/aduc marfuri in/din port.
  • -1 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 iulie 2011, 12:10)

    dan [anonim]

    da, dar saptamana trecuta toata presa romaneasca trambita sus si tare ca a costat de 4 ori mai putin decat pasajul basarab. acum se poate vedea de ce .
  • +1 (7 voturi)    
    Pai cum altfel (Miercuri, 6 iulie 2011, 12:13)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Tot mi-am luat minusuri cand am mai zis ca lor le lipseste inovarea si ca o fabrica straina care profuce in china la standarde occidentale nu e acelasi lucru cu un produs pur chinezesc.....asa se intampla cand faci lucrurile fara cap doar pentru a fi mari si pentru a justifica regimul comunist.

    P.S: Nu ma mai luati ca ei au inventat praful de pusca si de la ei se spalau acum mii de ani ca aceea era cu totul alta societate fata de ceea ce e astazi societatea chineza
    • +2 (4 voturi)    
      Oare? (Miercuri, 6 iulie 2011, 20:00)

      Peter [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      In afara de masinile produse in China, iti gasesc orice produs care da cu "flit" fabricilor din Europa sau USA, voi aberati in continuoare, tipic romanesc, pe langa asta da-mi exemplu de 3 fabrici straine in China, iarasi aberezi, fabrici straine? sau fabrici chinezezsti in care isi fac produsele strainii? Eu sunt intrading business de 7 ani de zile si am vazut sute, sa nu spun mii de fabrici, afacerile mele au inceput cu Romania dar dupa 1 an de zile am renuntat, de ce? Afaceristul roman care cumpara din China e cel mai josnic om de afaceri posibil, daca un produs costa 50 dolari il vroia si mai ieftin (20 de dolari), chiar daca ii spuneam mai omule daca vrei mai ieftin calitatea va fi nasoala, dar el: "La fraierii din Romania merge" Produsul respectiv a fost vandut in Romania cu 100 USD, dupa ce sa stricat ce sa spuna romanul? aha Made in China...
      Ai vazut vreodata in viata ta cum se construieste vreo autostrada in China? stii cat ciment se toarna? stii ca aici nu gasesti o singura groapa pe autostrazi?
      Uite ma la ei ce se dau ei cu parerea despre subiecte de care habar nu au...
      Tipic Romanesc.
      Cat despre podul acesta, el era necesar, nu am vazut nimic pe CCTV apropo de acest pod, dar in schimb am vazut azi ca la metroul din Beijing o scara rulanta Schindler (brand mare NU? si nu e chinezesc) ia cedat sistemul de coborare , morti si raniti, acum, CCTV ar fi trebuit sa spuna ca scara era de la firma Schindler si binenteles montat de ei ??? Gata de maine nici o scara Schindler in China?
      Intelegi diferenta?
      Arunca tot ce ai chinezesc in casa si ramai in pielea goala, nici masina nu o mai poti conduce...
      • 0 (2 voturi)    
        ciment (Miercuri, 6 iulie 2011, 22:41)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Peter

        Si tu ar trebui sa stii ca nu ”se toarna ciment” ci se toarna beton, care nu-i deloc acelasi lucru :) S-ar putea sa arunc tot ce am chinezesc in casa si ghici ce? Raman imbracat :)
  • 0 (2 voturi)    
    se rezolva (Miercuri, 6 iulie 2011, 12:33)

    jimmy ykx [anonim]

    vor fi impuscati proiectantul, dirigintele de santier, directorul santierului si zece-cinshpe sefuti.
    apoi, mai baga inca 3 mild. sa'l faca din nou. sau mai fac unul, paralel. are china si dolari si forta de munca.
  • +3 (3 voturi)    
    Cat? (Miercuri, 6 iulie 2011, 12:55)

    Dmc [anonim]

    2,3 mld $? Cat costa la noi autostrazile..si in principal orice fel de constructie? Aha... am inteles.
  • +1 (1 vot)    
    podul de piatra (Miercuri, 6 iulie 2011, 14:37)

    raul [anonim]

    m-am linistit!! deci de aia dureaza la noi asa de mult sa finalizam 50 km de autostrada pentru ca noi atunci cand facem ceva facem de calitate nu....vorbe....
  • 0 (2 voturi)    
    Chinezarii... (Miercuri, 6 iulie 2011, 15:09)

    George [anonim]

    Chinezii tocmai recunosteau si faptul ca fac lucruri de proasta calitate. Economia Chinei este una umflata cu pompa iar China este un urias cu picioare de lut.
    • +3 (3 voturi)    
      chinezarii ? (Miercuri, 6 iulie 2011, 16:41)

      dan [anonim] i-a raspuns lui George

      Uriasul cu picioare de lut tocmai ce a strans frumusica suma de 3 triliarde de dolari ,reprezentand rezerve de stat . Cred ca ne-am dori si noi asa picioare de lut.
  • 0 (0 voturi)    
    Polonia (Miercuri, 6 iulie 2011, 15:12)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Cred ca Polonia se felicita ca nu le fac autostrada aia :))
  • +3 (3 voturi)    
    La noi se fura mai mult (Miercuri, 6 iulie 2011, 17:49)

    gl [anonim]

    Haios. Sau mai bine zis trist. La noi autostrada nimanui care trece peste dealuri facuta de Bechtel de 7-8 ani (au terminat 50 km jalnici dpdv calitativ) costa de trei ori mai mult decat autostrada din Croatia care trece prin munti si se termina (niciodata!!!) mai incet decat autostrada care strabate Albania (facuta de acelasi constructor) si costa jumatate (cost pe km) cat costa aceasta autostrada suspendata? Pai la noi cat se fura frate? Si pana cand?
  • +2 (2 voturi)    
    Citire pe harta (pt incepatori) (Miercuri, 6 iulie 2011, 19:08)

    eugenb [anonim]

    1) Daca veti citi map.google mai atent veti afla ca este vorba de localitatea Huangdao de pe partea cealalta a portului Qingdao. 2) Legatura intre (pe harta) Qingdao Bussines School si Huangdao - Seaside Park se vede foarte bine setand pt 1 mila.
    3) Mult zgomot pt o simpla greseala a celor de la HotNews, care nu au tradus corect articolul respectiv. 4) Mai interesant mi se pare continutul articolului, decat discutiile unor tineri care se dau foarte exigenti cu niste date gresite (intamplator), atunci cand nu au ce spune in realitate.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt amatori : (Miercuri, 6 iulie 2011, 19:13)

    eugenb [anonim]

    Cititi aici articolul cu pricina (care a provocat atata discutie degeaba intre tineri nostri ... vigilenti nevoie mare) care are si fotografii sugestive :
    http://www.shanghaidaily.com/nsp/National/2011/07/05/Worlds%2Blongest%2Bbridge%2Bcenter%2Bof%2Bsafety%2Bfears/
  • 0 (0 voturi)    
    Fotografia marita a podului (Miercuri, 6 iulie 2011, 19:23)

    eugenb [anonim]

    http://www.hotnews.ro/zoom.html?desc=Foto: Agerpres&imgUrl=http://media.hotnews.ro/media_server1/image-2011-06-30-9212488-41-jiaozhou-bay.jpg

    Interesanta este si legatura-dubla spre un alt punct de la capatul podului.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa reziste la cutremure???? (Joi, 7 iulie 2011, 10:42)

    Dani [anonim]

    Eu nu inteleg de ce toata lumea crede ca se pricepe la tot ce vede pe strada. Chiar nu pot sa inteleg. Cantitatea de gogomanii din articol este deranjanta. Autoritatile au anuntat ca podul este construit sa reziste la cutremure??? Pai daca zona unde a fost construit e zona seisminca, insusi codul de proiectare te obliga sa il proiectezi asa. Asta nu depinde de guvernul comunist de acolo si nu e ceva cu care ai de ce sa te lauzi. Asa se fac podurile, sa reziste la solicitarile previzibile pentru acel pod, tinand cont de probabilitatea ca ele sa se produca. E normal sa scrieti un articol despre parapetii de pe pod? Dumnezeule mare!
  • 0 (0 voturi)    
    Comparatie (Joi, 7 iulie 2011, 12:09)

    V.R. [utilizator]

    La 1 ianuarie 1989:
    China: 147 km de autostrada
    Romania: aproximativ tot atat (Buc.-Pitesti si Fetesti-Cernavoda)

    La 1 ianuarie 2011:
    - Romania: 331 km autostrada (aprox. dublu)
    - China: in jur de 74000 km autostrada (de 500 de ori mai multi)
  • 0 (0 voturi)    
    Tipic romanesc (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 11:38)

    Un nimeni [anonim]

    Vorba lunga - saracia omului. Romanii stau si se cearta pe forumuri in timp ce chinezii construiesc autostrazi peste mări si nave cosmice sa ajunga pe Marte. Mda. De aia suntem unde suntem si ne merge cum stim ca ne merge. Sanatate tuturor si numai bine.