Articol actualizat

Noua variantă Omicron se extinde: Opt țări din Europa au confirmat cazuri / Israel devine prima țară care își închide complet granițele, dar nu va renunța la concursul Miss Univers

de R.P.     HotNews.ro
Duminică, 28 noiembrie 2021, 8:32 Actualitate | Internaţional


Coronavirus Israel
Foto: DEBBIE HILL / UPI / Profimedia
Noua variantă de coronavirus B.1.1.529 sau Omicron, detectată prima dată în Africa de Sud, s-a extins în Europa, iar în doar câteva zile de la semnalul de alarmă tras de experții sud-africani, până duminică seara Marea Britanie, Germania, Olanda, Austria, Italia, Cehia, Belgia și Danemarca anunțaseră cazuri de infectare cu această tulpină. Israelul a anunţat că va interzice intrarea tuturor străinilor în ţară şi va reintroduce sistemul de urmărire telefonică pentru a limita răspândirea noii variante de coronavirus, potenţial mai contagioasă. Asta după ce țara a confirmat un caz de infectare cu noua variantă Omicron și alte șapte cazuri suspecte. De asemenea, și Australia a confirmat primele cazuri.

Tot mai multe state au anunțat restricții de călătorie, pe măsură ce sunt confirmate cazuri de contaminare cu noua tulpină Omicron detectată în zona Africii de Sud și declarată vineri de OMS ca fiind una ”îngrijorătoare”.

Cele mai importante informații, LIVETEXT


22.00: OMS: Testele PCR rămân eficiente în detectarea variantei Omicron a coronavirusului

21.35:Botswana confirmă 19 cazuri de COVID-19 cu varianta Omicron şi susţine că originea acesteia este în altă ţară

19.50: Prima ”imagine” a variantei Omicron arată mai multe mutații decât la varianta Delta

17.55:Marea Britanie a înregistrat și ea al treilea caz de infectare cu noua varianta Omicron

17.40: Ce a făcut posibilă apariția variantei Omicron

16.02:Germania a confirmat al treilea caz de infectare cu Omicron

15.00 Cel puțin 13 cazuri de infectare cu noua variantă Omicron au fost confirmate în Olanda, după ce 61 de pasageri fuseseră depistați pozitiv pentru Covid-19 la aterizarea pe aeroportul din Amsterdam.

12.56 Pacienții care s-au infectat cu noua tulpină sud-africană Omicron NU au dezvoltat forme severe. Ce simptome au avut

12.20 Austria a înregistrat primul caz de infectare cu noua tulpină.

11.58 Ministrul britanic al sănătății, Sajid Javid, a declarat. duminică, pentru BBC că este posibil să fie mai mult de două cazuri de infectare cu noua variantă Omicron în Regatul Unit. El a adăugat că guvernul face tot ce-i stă în putință pentru a controla răspândirea noii tulpini.

11.27 În ciuda noilor restricții anunțate de guvern, Israelul nu va renunța la găzduirea concursului de frumusețe Miss Univers care este programat pentru data de 12 decembrie. Anunțul a fost făcut duminică de ministrul turismului Yoel Razvozov, potrivit Reuters.

10.04 Elveţienii se pronunţă duminică asupra legii Covid-19 care a permis instituirea permisului sanitar, la sfârşitul unei campanii electorale furtunoase, poliţia fiind în alertă în faţa a noi manifestaţii.

09.40 China se teme de o explozie de cazuri Covid-19, dacă relaxează restricțiile după model american

08.57 Australia a confirmat două cazuri de infectare cu noua tulpină Omicron, au anunțat autoritățile citate de The Guardian. Este vorba despre două persoane care s-au întors sâmbătă seara din Africa de Sud. Ambele persoane sunt complet vaccinate, nu prezintă simptome și au fost plasate în ziolare.

Decizia Israelului a fost anunțată după o ședință de urgență a guvernului condus de Naftali Bennett care a durat mai bine de 3 ore, sâmbătă noaptea. Măsura va intra în vigoare duminică noaptea și este valabilă pe o durată de 14 zile.

Pe lângă interdicția de intrare în țară pentru străini, cetățenii israelieni vaccinați vor fi obligați să intre în carantină pentru 3 zile la sosire, iar cei nevaccinați pentru 7 zile, informează și BBC.

Israelul, prima ţară care şi-a închis complet graniţele pentru a proteja populaţia de contaminarea cu varianta Omicron, a confirmat până în prezent un caz de îmbolnăvire cu această variantă, precum şi alte şapte cazuri suspecte.

Italia, Marea Britanie, Germania și Cehia au confirmat primele cazuri de infectare cu noua variantă de coronavirus Omicron, după ce vineri a fost înregistrat primul caz pe teritoriu european în Belgia.

De asemenea, 61 de persoane care au aterizat la Amsterdam cu două curse din Africa de Sud au fost testate pozitiv pentru Covid-19, iar autoritățile olandeze au anunțat că sâmbătă dimineața fac analize suplimentare pentru a stabili dacă vreunul dintre aceste cazuri are legătură cu noua variantă a coronavirusului Omicron, relatează Reuters.

Și în Danemarca au fost depistate două cazuri suspecte de contaminare cu noua tulpină Covid-19.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















34157 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Omicron? (Duminică, 28 noiembrie 2021, 8:48)

    atc [utilizator]

    Ce atata graba, sa trecem de la Delta(4) direct la Omicron( 15) din alfabetul grecesc? Si daca nu ne vor ajunge literele? Nu-i corect!
    • +3 (3 voturi)    
      Ceausescu ar fi invidios (Duminică, 28 noiembrie 2021, 22:48)

      traianw [utilizator] i-a raspuns lui atc

      Astia raporteaza, rand pe rand, mult mai repede "alinierea la noul trend" decat au facut-o lingaii lui Ceausescu.
  • +19 (31 voturi)    
    61 de cazuri de infectare (Duminică, 28 noiembrie 2021, 9:43)

    Un_cetatean_oarecare [utilizator]

    in doua avioane care au ajuns in Olanda. Cred ca realizeaza toti ca sunt vaccinati si au calatorit pe baza certificatului. Cei nevaccinati ar fi trebuit sa aiba test recent pentru a putea calatori, nu este asa?
    • +14 (26 voturi)    
      Lupta cu orbetii (Duminică, 28 noiembrie 2021, 11:46)

      Shoshok [utilizator] i-a raspuns lui Un_cetatean_oarecare

      Tu vorbesti degeaba amice. Dai din gura si nici macar nu te asculta nimeni. Oamenii au deja dop in urechi si cablu tv mainstream infipt in.. Nu ai cum sa o scoti la capat cu orbetii. Sa le spui ca deasupra e frumos, soare si lumina. Ei stiu ca bezna este adevarul suprem, te ataca si iti sar la gat deoarece pentru ei esti vrajmas al speciei.
      • +4 (10 voturi)    
        Macar ii enervam un pic (Duminică, 28 noiembrie 2021, 14:12)

        Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Shoshok

        si ii scoatem din zona de odihna totala a neuronilor. Tot iti trebuie un sfert de neuron activ sa alegi intre sosoc, covidiot si inca vreo doua asemenea.
      • -22 (24 voturi)    
        Carnatilor! (Duminică, 28 noiembrie 2021, 17:57)

        Boshoarca [utilizator] i-a raspuns lui Shoshok

        Auzi mai lache.. eu m-am vaccinat ieri cu booster-ul si am fost in Gibraltar acum o saptamana si nimic. Deci mai lasati vrajeala si vaccinati-va, du-va'n.... bip bip. Daca as fi Iohannis as bloca Romania si as pune armata sa va bage ser vrand nevrand, cu vizite la rezidenta.
        • +10 (14 voturi)    
          Ia si un calmant (Duminică, 28 noiembrie 2021, 18:53)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Boshoarca

          .
        • +3 (3 voturi)    
          Nu suna nimeni la112? (Duminică, 28 noiembrie 2021, 22:49)

          traianw [utilizator] i-a raspuns lui Boshoarca

          Devine pericol public...
        • +5 (5 voturi)    
          Asculta amice.. (Luni, 29 noiembrie 2021, 0:15)

          Shoshok [utilizator] i-a raspuns lui Boshoarca

          Lake e tac'tu, nu ma vaccinez. Am anticorpi, am trecut prin boala. Mai mult timp nu pierd cu tine. Pa.
        • +5 (5 voturi)    
          La revedere "lache" (Luni, 29 noiembrie 2021, 0:18)

          Shoshok [utilizator] i-a raspuns lui Boshoarca

          Incet incet imi dau seama ca voi, toti vaccinistii, ati devenit niste fascisti si nazisti. Va dati arama pe fata
        • +2 (4 voturi)    
          Posibil sa fii vre-un trol platit la postare (Luni, 29 noiembrie 2021, 6:18)

          Idiotul_fUtil [utilizator] i-a raspuns lui Boshoarca

          Misiunea ta e doar sa dai cu batul prin gard.
          Mai sunt si alte necuvantatoare ca tine pe-aici gen Izmail, Valtran, T-ora, lumi743..
          E amuzant pana la un punct.
  • +10 (20 voturi)    
    Pai? (Duminică, 28 noiembrie 2021, 9:46)

    Gigi Kent [utilizator]

    Nu a fost Israelul prima tara la vaccinare? Nici nu stia multa lume ca exista vaccin/uri si Israelul se vaccina. De ce sa protejeze populatia?

    Se pare ca au infrant pandemia ...
  • +8 (24 voturi)    
    Măsuri preventive! (Duminică, 28 noiembrie 2021, 9:50)

    JohnDoe666 [utilizator]

    Nu ca la noi, unde vaccinații o să se fâțâie de coco colo de sărbători, fără restricții sau testare la revenire în țară, și o să aducă în țară toate variantele posibile de virus, apoi o să dea vina pe nevaccinați că nu se vaccinează!
  • +6 (8 voturi)    
    Exista Film cu Acest Nume (Duminică, 28 noiembrie 2021, 9:51)

    un domn [utilizator]

    Ciudata Coincidenta

    https://www.imdb.com/title/tt0191326/
    • +3 (9 voturi)    
      există și 12 monkeys (Duminică, 28 noiembrie 2021, 11:40)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      .
      • -3 (7 voturi)    
        Cumva (Duminică, 28 noiembrie 2021, 11:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        Omnicron Monkeys ? Ca sa inteleg comentariul tău, relevanta lui.
      • -1 (1 vot)    
        hehehehe (Duminică, 28 noiembrie 2021, 23:34)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        Exista si filmul Deep Throat.
    • +3 (3 voturi)    
      Programare predictiva (Duminică, 28 noiembrie 2021, 22:51)

      traianw [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sindromul Hamburg este un alt film folosit tot pentru programare predictiva.
  • +9 (19 voturi)    
    BSL-4 (Duminică, 28 noiembrie 2021, 10:05)

    Mazeta [utilizator]

    În Africa există doar două laboratoare cu biosecuritate nivel 4, unul dintre ele aflându-se la granița dintre Africa de Sud și Botswana. O coincidență, desigur.
  • +9 (27 voturi)    
    e o panica indusa la nivel global pt Craciun (Duminică, 28 noiembrie 2021, 10:20)

    Kivek [utilizator]

    vine Craciunul si oamenii nu pot fi lasati LIBERI, trebuie tinuti in continuare sub control prin frica
    • -9 (17 voturi)    
      Ca sa ce? (Duminică, 28 noiembrie 2021, 12:51)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Ca sa ce? Ia hai explica, cu subiect si predicat, ce avantaje au guvernele tinand oamenii in casa in loc sa-i lase sa munceasca si sa le aduca profit?
      Voi ganditi mai departe de un mic si o bere?
      • +2 (12 voturi)    
        Pai... (Duminică, 28 noiembrie 2021, 13:44)

        Crop [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

        In principiu angajatii nu fac 'profit' ci companiile, cwre dupa se traduc in aport la PIB. Angajatii isi duc salariu acasa ca sa treaca luna sau anu', dupa caz iar in cazul angajatilor disponibilizarea se face mai dificil. De ce? Pentru ca legi, de aia. Drept urmare o companie trebuie sa aiba un fond de rezerva ca sa poata acoperi salariile in astfel de momente 'neproductive'. Tu intrebi ce avantaje au guvernele. Nici eu, in afara de spaga. Aha, ea exista peste tot. Dai spaga ca sa vina cu astfel de idei crete ( lockdown) si afectezi logistica unei companii, direct vanzarile, direct salariile di dupa compania poate fi preluata cu banii bunicii. Capisci? Tot nu e clar. Ia cazul VW unde livrarea unei masini se face intr-un an ca si la Ford. De ce? De semiconductiroi ca e greu de trecut grqnita cu regulile astea 'anticovid'. Intelegi pana aici?
        Renault s-a adaptat si muta piesele de pe o linie productie pe alta ca sapoata livra in 4-5 luni dar tot ii afecteaza restrictiile. Acum..daca cineva din Guvern ia spaga de la competitia lui Renault, Ford etc, sa zicem o companie chineza, atunci avantajul devine clar. Pentru guvern salariile curg la oameni si taxele sunt platite dar si spaga.
        Inca o chestie...guvernele se imprumuta. De ce? Pentru ca un stat nu poate fi executat silit! Stiai asta?

        Acum sa-mi aduci un mic si o bere ca e mai mult de explicat. Lasa media..ca aici ajung informatiile dupa 2 luni de la eveniment.
        • 0 (8 voturi)    
          Hmm (Duminică, 28 noiembrie 2021, 15:52)

          Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui Crop

          Cred ca nici tu nu intelegi ce ai scris acolo. Ai insitar un numar de fraze, bravo.

          Io iti recomand sa nu mai amesteci berea cu alte bauturi, ca o sa te doara capul rau de tot maine.
          • +1 (9 voturi)    
            Zero argumente (Duminică, 28 noiembrie 2021, 16:51)

            Crop [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

            Dar plin de sfaturi. Probabil ai o impresie buna despre tine. Eu it recomand sa scrii corect 'Eu' caci doar cei ce sparg seminte la scara de bloc pot scrie cu Io. Motiv pentru care banuiesc ca nu ai inteles nimic din ce e scris acolo dar nu te ingrijora. Sunt multi analfabeti functionali.
            • -3 (5 voturi)    
              . (Duminică, 28 noiembrie 2021, 17:31)

              Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui Crop

              Reciteste-ti textul si apoi acuza pe altii ca nu scriu corect.
              • +1 (5 voturi)    
                Intocmai (Duminică, 28 noiembrie 2021, 20:47)

                Crop [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

                Analfabetism functional. Se manifesta prin a nu intelege un text. Nu te simti singur caci nu esti. Cat despre gramatica..eu nu scriu doua fraze dar in fine. O sa scriu cu Io pentru tine. Asa o sa fiu mai la nivelul de liceu industrial
        • +2 (2 voturi)    
          hehehehe (Duminică, 28 noiembrie 2021, 23:38)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui Crop

          "guvernele se imprumuta. De ce? Pentru ca un stat nu poate fi executat silit!" - Te rog spune asta guvernelor africane care s-au imprumutat de la RP Chineza si se trezesc acum ca le iau chinezii tot ce e important (porturi, sosele, aeroporturi, banci, etc).
        • 0 (0 voturi)    
          esti convins? (Luni, 29 noiembrie 2021, 9:18)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui Crop

          1. Totusi, in afara de "spaga"( evident, dovedita), din care tu crezi ca guvernele traiesc,se pare ca principala lor sursa de "trai" sunt impozitul pe profit, ,pe salarii, TVA....Pai, cu lockdownu' ce taman l-am provocat, ce ne facem noi, guvernul, doar cu spagile?
          2. In general, pe de-o parte te imprumuti, pe alta platesti ratele cu dobanda. Asta, prin toata lumea mai rasarita ( nu neaparat din "rasarit")
      • +2 (2 voturi)    
        Ca sa isi piarda radacinile (Duminică, 28 noiembrie 2021, 22:57)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

        Astfel incat sa fie niste pioni depresivi si neajutorati ce pot fi manipulati usor,un fel de hopa mitica.
  • +10 (16 voturi)    
    Grozav (Duminică, 28 noiembrie 2021, 11:20)

    cristi_an [utilizator]

    iar o dam in paranoia cu masuri care sunt absolut inutile.
  • +6 (12 voturi)    
    Alpha si Omega (Duminică, 28 noiembrie 2021, 11:21)

    Jolly Roger [utilizator]

    Cat mai e pana la Omega?
    Am impresia ca după ea vom putea vorbi de zorii unei noi civilizații... cu adevărat civilizata ;)
  • +9 (19 voturi)    
    Agentii au raspandit eficient tulpina pe mapamond (Duminică, 28 noiembrie 2021, 11:42)

    Shoshok [utilizator]

    Inainte ne-a anuntat mr Boris Johnson ca urmeaza un nou val "blizzard". Imediat, dupa nicio luna, a aparut noua tulpina, bine distribuita. Interesant este ca si cei de pe insule din mijlocul Pacificului la mii de km de continent au fost testati cu noua tulpina. Sa fie oare pescarusii cei care transporta Covid, ori pestii trans-pacifici (specia Guvid19)?
  • +10 (18 voturi)    
    Ca sa vinzi antivirusul, lansezi intai virusul. (Duminică, 28 noiembrie 2021, 11:50)

    Shoshok [utilizator]

    Israel anunta acum 4 saptamani ca lucreaza la doza a patra pt cazul in care - CUMVA - "apare" o alta mutatie. La numai 2 saptamani apare si mutatia. Bai, deci te doare capul nu alta..
    • -9 (9 voturi)    
      huh (Duminică, 28 noiembrie 2021, 16:11)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Shoshok

      Vezi ca deja ai 43 de comentarii publicate azi pe HN. Stim cu totii ca nu esti postac #rus si de aceea te si ajut. Probabil nu ai aflat dar daca depasesti 50 de comentarii in 35 de ore trebuie sa platesti o taxa de 170 de euro altfel esti pasibil de puscarie. Altadata sa citesti mult mai atent termenii si conditiile inainte sa-ti dai acordul pentru asa ceva
      • +3 (3 voturi)    
        fake niuz (Duminică, 28 noiembrie 2021, 20:37)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        are 44 de comentarii. ai ratat unul.

        mai numara de inca 3 ori. sau 5, pentru siguranta
      • +4 (4 voturi)    
        Hai da-ma dreq.. (Luni, 29 noiembrie 2021, 1:25)

        Shoshok [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        "taxa de 170 de euro" esti bolnav psihic, ce-ar fi sa-mi .. cele doua oua ?!
  • +2 (8 voturi)    
    Deja e peste tot (Duminică, 28 noiembrie 2021, 12:38)

    Task Damager [utilizator]

    nu-l mai poti opri blocand avioanele :(
  • -6 (16 voturi)    
    hmm (Duminică, 28 noiembrie 2021, 17:34)

    dum_i [utilizator]

    Cand citesc mizeriile de comentarii ale rromanilor de pe hotnews, nu pot decat sa imi dau seama ca isi merita tara, politicienii, tot. O tara de prrrosti tinuta sub control de hoti.

    Un cetatean german.
    • 0 (0 voturi)    
      Wie geht es dir, Genose? (Duminică, 28 noiembrie 2021, 22:55)

      traianw [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      :)
    • +1 (1 vot)    
      hehehehehe (Duminică, 28 noiembrie 2021, 23:43)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Pai Romania e condusa de un german.
  • +13 (13 voturi)    
    Vrem sa fim ce nu putem, we play God.. (Duminică, 28 noiembrie 2021, 17:50)

    Boshoarca [utilizator]

    Israel, cu aproape 80% vaccinati, baga populatia la puscarie din nou. Olanda, cu aproape cei mai multi vaccinati, aduce boala in Europa prin turisti olandezi cu certificat verde, dar INFECTATI. Austria, cu granite inchise si lockdown complet, se infecteaza si ea. Nu v-ati prins ca oricat ati incerca sa evitati natura, ea va va gasi? Ne propun sa traim artificial, sa ne sensiblizam cu vaccinuri pana vom ajunge firavi precum canarii din colivie. Omul de viitor va fi o fiinta extrem de vulnerabila, deoarece s-a inlaturat de la evolutie si s-a incapatanat sa-si impuna propria dezvoltare artificiala bazata pe mintea lui corupta si infectata de lacomie si egoism. Ne vom degenera ca rasa, treptat.
    • +4 (4 voturi)    
      Crezi ca vor recunoaste vreodata (Duminică, 28 noiembrie 2021, 23:12)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Boshoarca

      Ca toate acesre restrictii cretine au fost si vor fi inutile?
  • +10 (12 voturi)    
    Întrebare?? (Duminică, 28 noiembrie 2021, 17:52)

    Eusa8 [utilizator]

    Cum a ajuns virusul omicron n Europa?
    Cu avionul bineînțeles.
    Cine la adus ?
    Călătorii nevaccinati dar testați sau vaccinatii netestati.
    • -10 (12 voturi)    
      fals (Duminică, 28 noiembrie 2021, 20:44)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Eusa8

      toti ce se urca in avion sunt testati.

      dar prin africa e la fel ca-n romania. vaccinati si testati la chiuveta pe spagi.

      alte nelamuriri?
      • +4 (4 voturi)    
        Da.... (Duminică, 28 noiembrie 2021, 22:16)

        Eusa8 [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        De ce în Europa de vest unde nu se fac vcc la chiuveta și unde rata de vaccinare este peste 80% ..... de ce este rata de infectare mai mare decât acum un an când nu exista vaccinuru. De ce rata de vaccinare în aceste țări super vaccinate este mai mare decât în țările puțin vaccinate din est.
        De ce țările din Africa sunt toate pe verde? De ce puținele spitale din Africa nu au pacienți bolnavi de covid?
        De ce Gibraltar care este vaccinat 100% se găsește pe lista rosie? De ce are rata de infecție de 2.5 ori cât în Romania?
        Mai vrei? Iti mai scriu...!
      • +1 (1 vot)    
        fals. (Duminică, 28 noiembrie 2021, 22:55)

        traianw [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        :)
  • +4 (4 voturi)    
    Opriti-o cu certificatul verde (Duminică, 28 noiembrie 2021, 23:10)

    galeo [utilizator]

    Ca doar de asta l-ati bagat :)))
  • +1 (1 vot)    
    Înțepătura cu apa (Luni, 29 noiembrie 2021, 3:28)

    Timonierul [utilizator]

    sfânta distruge …tot
  • -3 (5 voturi)    
    satisfactie diabolica (Luni, 29 noiembrie 2021, 4:39)

    gemart [utilizator]

    "Specialisti" trepideaza de fericire "vedeti, nu v-am zis noi ca vaccinul nu face doi bani". Se bucura cinic cand aud de cazuri de vaccinati care au luat boala, ignorind fara jena faptul ca majoritatea celor care sufera si mor sunt din randul antivaccinistilor. Nimic nu-i clinteste din ignoranta lor si asta ne costa pe toti. Daca toata lumea s-ar fi vaccinat cat de curand ar fi fost posibil, poate ca n-am fi ajuns la omicron, raspandirea virusului ar fi fost drastic diminuata si s-ar fi salvat milioane de vieti. Dar deh, te pui cu "specialistii".