O membră a echipei filmului Rust îi dă în judecată pe Alec Baldwin și pe alți producători

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 17 noiembrie 2021, 21:24 Actualitate | Internaţional


Alec Baldwin
Foto: Matt Agudo / Shutterstock Editorial / Profimedia
O membră a echipei care lucra la filmul Rust luna trecută, atunci când arma lui Alec Baldwin s-a descărcat și a ucis-o pe regizoarea de imagine Halyna Hutchins, a spus într-o plângere penală că scenariul nu prevedea niciun foc de armă în acel moment al filmului, relatează Reuters, citând Hollywood Reporter. Acum, supervizoarea de scenariu, Mamie Mitchell, îi dă în judecată pe Baldwin și pe alți regizori.

Mamie Mitchell, supervizor de scenariu, acuză că a fost rănită de o armă cu care s-a tras la câțiva metri de ea.

Ce este mai remarcabil la noua plângere a lui Mitchell depusă la Curtea Superioară din L.A. este că, potrivit acesteia, scenariul nu presupunea vreun foc de armă în acel moment.

”Nu era nimic în scenariu despre pistolul care a fost descărcat de inculpatul BALDWIN sau de către orice altă persoană”, spune aceasta.
Ea mai adaugă, în plângerea depusă de ea, că împotriva protocoalelor de siguranță de bază, ea nu a fost în niciun moment informată că va fi descărcată o armă.

Ea îl învinovățește pe Baldwin pentru că nu a verificat dacă arma era încărcată și, după ce acesta tras, ea spune că a auzit un zgomot puternic în urechi și că s-a temut pentru viața ei. Incidentul a dus la moartea regizoarei Halyna Hutchins, iar regizorul Joel Souza a fost rănit.

Dl Baldwin nu se poate ascunde în spatele regizorului adjunct pentru a încerca să scuze faptul că nu a verificat el însuși arma, a mai spus ea.
Mamie Mitchell este și cea ca a sunat la 911 imediat după incident.

Și electricianul-șef de pe platoul de filmare al westernului „Rust” i-a acționat în instanță pe actorul Alec Baldwin și alți membri cheie ai echipei de producție în urma împușcării mortale a regizoarei de imagine Halyna Hutchins luna trecută.

Citește și:

Uciderea unui cineast de Alec Baldwin: Avocații armurierului evocă un posibil „sabotaj”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3277 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 21:51)

    [anonim]

  • 0 (6 voturi)    
    Si ea a fost ranita? (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 22:05)

    LiviuX [utilizator]

    Parca numai o persoana fusese ranita, acum mai apar si altele? Oare cate? Apoi, daca nu era prevazuta arma, oare de ce i s-a dat, i s-a spus ca e OK, deci verificata si ca putea fi folosita? Ca nu cred ca a luat-o ca sa se joace doar cu ea, ca un copil care n-are ce face! Cum de nimeni nu a sesizat pana acum ca arma nu era necesara? Si daca nu era in scenariu, de ce a tras, de ce a fost filmat tragand?
  • 0 (12 voturi)    
    Un dezastru total pt Baldwin (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 22:12)

    animatron [utilizator]

    Daca tribunalul (juriul sau/si judecatorul) va decide ca dl Baldwin nu a respectat legea si nu a verificat arma inainte de a o folosi (e ultima masura de siguranta si e obligatoriu daca ai o arma si o utilizezi), va fi o condamnare penala.

    Dar e vorba de USA, o tara in care sistemul de justitie permite acorduri amiabile intre partile implicate, de obicei pe baza financiara.

    In cazul omorului "din culpa" (nu a avut intentia, nu a planificat, dar a provocat moartea unei persoane) ce-l are ca autor pe acest actor (faimos in ultimii ani pt rolul de a-l imita ironic pe presedintele Trump) limitele unor eventuale acorduri se vor ridica la nivel de multe milioane de dolari.

    Evident, vor apare destui "traumatizati" de profesie care vor incerca sa obtina niste bani, cariera si viata linistita s-au terminat pt dl Baldwin.
    • +2 (6 voturi)    
      Pai de ce sa o verifice? (Joi, 18 noiembrie 2021, 9:29)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Cand avea armurier si inca o persoana al caror rol era sa verifice armele?

      Apoi, cum poate verifica el ca arma respectiva are gloante reale si nu gloante oarbe...are cunostintele necesare, stie cum sa faca distinctia intre ele?
    • 0 (0 voturi)    
      Cu exceptia primei parti, cam ai dreptate (Joi, 18 noiembrie 2021, 15:41)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Eu unul nu stiu de nici o lege care sa ceara actorului sa verifice arma. O poti preciza, da un link te rog? Nu de alta, dar sunt atatea filme in care copii, unii chiar mici, folosesc arme. Mi se pare absurd sa le ceri lor sa stie cum si sa-si verifice singuri armele. De ce mai exista armurierii, celelalte persoane care fac (ar trebui sa faca) asta? Ca in cazul de fata, cand i s-a spus clar ca e o "arma rece".
  • +5 (9 voturi)    
    sacalii (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 22:20)

    andimi [utilizator]

    incep sa se adune sacalii...
  • +4 (4 voturi)    
    Mda... (Joi, 18 noiembrie 2021, 7:02)

    John M. [utilizator]

    In asemenea ocazii, in America nu mai ai mama, nu mai ai tata, dai in judecata si cu banii te muti in Bahamas, iar restul lumii poate sa te judece ca pe tine te doare exact in cot...
  • +2 (6 voturi)    
    s-a mai (Joi, 18 noiembrie 2021, 8:34)

    nahir [utilizator]

    trezit o haplea ahtiată după bani.
  • -1 (1 vot)    
    .. (Joi, 18 noiembrie 2021, 10:23)

    albastru de Romania [utilizator]

    soarta vs alec - 2:1