VIDEO Cât de mult se poate apropia un elicopter inamic de o navă de război a SUA? Iranienii au testat apele

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 16 noiembrie 2021, 14:29 Actualitate | Internaţional


Elicopterul iranian apropiindu-se de nava americana
Foto: Captura Twitter
Mass-media iraniană a publicat luni o înregistrare video care arată un elicopter militar al Teheranului apropiindu-se la câțiva metri de USS Essex, o navă de asalt amfibiu a Marinei Statelor Unite ce se afla în Golful Oman, relatează Fox News.

Pentagonul a acuzat Iranul de o conduită „periculoasă și lipsită de profesionalism” după ce elicopterul naval s-a apropiat la 23 de metri de Essex și a înconjurat nava de război de trei ori.


„Fără a intra în detalii, echipajul Essex a luat măsurile de protecție adecvate pe care le-a considerat necesare și a acționat în concordanță cu dreptul internațional”, a declarat John Kirby, secretarul de presă al Pentagonului.

Incidentul a avut loc pe 11 noiembrie, Kirby notând că acesta nu a afectat în vreun fel operațiunile navei.

Institutul Naval al SUA a relatat că USS Essex se află acum în Golful Persic unde desfășoară exerciții comune cu HMS Queen Elizabeth, nava-fanion și singurul portavion al Marinei Regale a Marii Britanii.

„Când ai o altă forță armată, în cazul de față marina iraniană, care se comportă în felul ăsta, cu siguranță riști un fel de escaladare sau o greșeală de calcul din partea oricăreia dintre părți”, a mai declarat Kirby, citat de revista militară Stars and Stripes.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9255 vizualizari

  • +12 (22 voturi)    
    mda (Marţi, 16 noiembrie 2021, 14:34)

    SoulSearcher [utilizator]

    era destul sa apese americanii un buton si zburau iranienii la tata lor mohammed :DDD
  • -6 (16 voturi)    
    americani (Marţi, 16 noiembrie 2021, 14:40)

    victor L [utilizator]

    fraieri.
    Asteptati un alt Pearl Harbour
  • -8 (16 voturi)    
    Jalnic (Marţi, 16 noiembrie 2021, 15:18)

    holinessdani [utilizator]

    Cand te gandesti ca noi ne bazam pe astia in caz de probleme...
    Adica oricine se poate apropia de o nava de razboi americana?
    Si aia dormeau in post, sau erau beti morti?
    Macar unu sa fi iesit cu o prastie sa traga in elicopter.
    Adica le era frica de un incident international daca trageau cu prastia?
    Ii condamna ONU ca au tras cu prastia?
    Si cand spun prastie chiar la un bat si un elastic ma refer.
    Dar se pare ca mareata armata america nici prastii nu au, saraki!
    • -2 (10 voturi)    
      Pai (Marţi, 16 noiembrie 2021, 17:19)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      cine este seful armatei U.S ? Slepy Jo, nu ? Si atunci, ce pretentii sa mai avem de la armata US ?
  • -8 (22 voturi)    
    Vai da nesimtiti sunt Iranienii astia (Marţi, 16 noiembrie 2021, 16:44)

    Scarface1000 [utilizator]

    Ce cauta armata Iranului in Golful Mexic aproape de granitele SUA?

    oh wait...

    Iranienii au toate motivele sa fie acolo deoarece acea nava inamica pentru ei este la cativa kilometrii de tara lor!

    Ce ar zice americanii daca navele de razboi ale Iranului ar fi la cativa kilometrii de coastele americii!


    hai sa nu fim ipocriti...
    • +4 (10 voturi)    
      Exista (Marţi, 16 noiembrie 2021, 17:16)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      notiunea de " ape internationale"!
    • -1 (7 voturi)    
      dreptul (Marţi, 16 noiembrie 2021, 19:19)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      fortei. America e mai tare decat Iranul. Alte intrebari?
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 10:17)

        [anonim] i-a raspuns lui hanu

        • 0 (0 voturi)    
          evident (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 20:26)

          hanu [utilizator] i-a raspuns lui

          ca nu a fost mai tare decat afganii, sau nu i-a pasat.
  • +3 (7 voturi)    
    cred ca americanii (Marţi, 16 noiembrie 2021, 19:19)

    hanu [utilizator]

    nu inteleg ca sunt testati de catre toti despotii din lumea asta...si pana acum au cazut la cam toate testele.
    Se pune tacit problema daca America mai are statut de hegemon mondial. Pierderea unui elicopter ar fi irelevanta in acest context. Aici e vorba de faptul ca, in acest caz Teheranul, testeaza daca America joaca la cacealma. Fiti siguri ca Rusia si China privesc cu mare interes...
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 noiembrie 2021, 10:22)

      [anonim] i-a raspuns lui hanu