VIDEO Întâlnire de gradul 1 în Marea Neagră: Un avion de luptă rusesc trece razant pe lângă un distrugător al SUA

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2021, 18:18 Actualitate | Internaţional


Su-24 trecand pe langa USS Donald Cook
Foto: Captura video
​Un avion de luptă rusesc Su-24 a zburat la altitudine joasă în apropiere de distrugătorul USS Donald Cook duminică în Marea Neagră, unde marina americană a trimis trei nave pentru exerciţii, relatează site-ul Stars and Stripes citat de Agerpres.

Un bombardier Su-24 a trecut razant pe lângă distrugătorul american, la o înălţime foarte mică, în timp ce se afla în apele internaţionale, a indicat Flota a 6-a a SUA într-un comunicat.


Marina SUA a explicat că operează în Marea Neagră pentru a le da încredere aliaţilor din regiune şi „a asigura securitatea şi stabilitatea” în zonă.

USS Donald Cook operează alături de distrugătorul USS Porter şi nava de alimentare USNS Laramie. Alimentarea pe mare este fundamentală pentru marină, iar a face aceasta în Marea Neagră reprezintă un „nou model operaţional în noul an”, a declarat comandantul de pe USS Donald Cook, Matt Curnen.

„A lua combustibil pe mare este mijlocul cel mai concret pentru noi de a susţine operaţiuni independente”, a adăugat el.

Un avion P-8A al forţelor navale americane participă de asemenea la exerciţiile actuale împreună cu cele trei nave, iar prezenţa maritimă americană în Marea Neagră poate însemna o atenţie sporită din partea forţelor ruse, care urmăresc de fiecare dată mişcările navelor US Navy atunci când intră în apele Mării Negre.

Marina americană nu a contestat deocamdată public survolul de duminică al avionului Su-24 în imediata apropiere a distrugătorului său, dar a postat pe contul său de Twitter o înregistrare video care surprinde zborul avionului rusesc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


24893 vizualizari

  • +21 (45 voturi)    
    Manevra deja tipica si stupida (Luni, 1 februarie 2021, 18:43)

    Plagarus [utilizator]

    Daca nu ar reusi acrobatia asta ce ar urma ?
    • +1 (43 voturi)    
      Rusia lui Putin e patetica (Luni, 1 februarie 2021, 19:11)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Rusia se da smechera pana maraie putin America.

      Putin se milogea de americani sa-i dea Europa.
      • -15 (41 voturi)    
        Rusia își apără teritoriile (Luni, 1 februarie 2021, 19:59)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Marea Neagra e la granița Rusiei, nu a SUA.
        Oare ce ar spune americanii daca rușii și-ar plimba distrugătoarele prin Cuba?
        • +13 (25 voturi)    
          Marea Neagra (Luni, 1 februarie 2021, 22:32)

          GPoh [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Rusia isi plimba submarinele si in Atlantic si in Pacific aproape de coastele Americii cu regularitate.
          Prezenta americanilor in Marea Neagra este datorita cererii noastre de a fi in NATO si apararii noastre de imperiul raului de care singuri nu ne putem apara.
          NATO si in special USA a venit mai aproape de granitele Rusiei si Marea Neagra pentruca toate tarile foste comuniste au cerut asta datorita agresivitatii Rusiei.
        • +8 (10 voturi)    
          Isi apara teritoriile furate!!! (Marţi, 2 februarie 2021, 9:43)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Asa se pune problema baiatzal!
        • +6 (8 voturi)    
          exact (Marţi, 2 februarie 2021, 11:21)

          IpseAnton [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          prin siria, prin atlantic, mediterana, exact acolo unde au granite directe
        • -1 (3 voturi)    
          stii ce sunt alea distrugatoare rusnacel? (Marţi, 2 februarie 2021, 17:01)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          De ce nu isi trimite singurul portavion nu te intrebi?
    • +9 (27 voturi)    
      Sensul (Luni, 1 februarie 2021, 19:43)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      D-voastra intrebati: "Daca nu ar reusi acrobatia asta ce ar urma ?", insa si EU am o intrebare:
      - Ce se intampla daca zburau si cateva avioane chinezesti pe celalat sens?...
    • +3 (17 voturi)    
      Exact la asta ma gandeam si eu, zau ca da (Luni, 1 februarie 2021, 20:46)

      vudejea [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Daca pica naiba cum ne-au obisnuit MIG-urile si se infinge ca un kamikaze , nu sinucide intreaga Rusie? Ma mai gandeam ca asa fac cateii dilai cand treci pe langa ei, se fac ca te iau de pantaloni...Daca te intorci la `ei, fug schelalaind de zici ca i-a calcat trenul
  • +13 (45 voturi)    
    Halatu' unde e halatul? (Luni, 1 februarie 2021, 18:44)

    rov [utilizator]

    Pardon, palatul...:))
    • -6 (34 voturi)    
      cam penibil (Luni, 1 februarie 2021, 19:40)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Cineva ar trebui sa verifice in DEX cuvantul "razant".
      • +5 (5 voturi)    
        nu! (Marţi, 2 februarie 2021, 9:39)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Nu obisnuiesc sa "discut" cu trolii kremlinisti, dar, semnatic vorbind, ai perfecta dreptate.
        Su-ul a trecut la altitudine joasa, dar nicidecum pe deasurpa distugatorului, nu a fost nici-un "razant"!

        titlul este pur gurnalistic, cum se vede chiar la inceputul articolului:

        "Un avion de luptă rusesc Su-24 a zburat la altitudine joasă în apropiere de distrugătorul USS"
      • +3 (3 voturi)    
        Nu știi ce înseamnă "razant" ? (Marţi, 2 februarie 2021, 14:20)

        niciolae [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        @pehash [utilizator]
        RAZÁNT, -Ă, razanți, -te, adj. Care trece cu repeziciune la mică distanță de o suprafață, aproape atingând-o. – Din fr. rasant
        Mai învață și tu limba română...
        • -2 (2 voturi)    
          ... (Marţi, 2 februarie 2021, 16:27)

          BigJ [utilizator] i-a raspuns lui niciolae

          Perfect. Acum uite-te la video cu atentie, si vezi daca se aplica definitia cuvantului.
          • -1 (1 vot)    
            uite-te la video (Marţi, 2 februarie 2021, 18:33)

            niciolae [utilizator] i-a raspuns lui BigJ

            @BigJ [utilizator]
            Pentru un avion rusesc, la viteza aceea, o mică eroare putea să ducă la un impact, fie cu suprafața mării, fie cu nava "inamică"...
            • -1 (1 vot)    
              m-am uitat... (Marţi, 2 februarie 2021, 22:16)

              BigJ [utilizator] i-a raspuns lui niciolae

              la video inainte sa postez comentariul, care, apropos, se referea la definitia cuvantului razant, nu la "mici erori" sau scenarii care mai de care mai catastrofale. La fel de bine putea sa intre-n atmosfera Pamantului un meteorit, si atunci nu mai vedeam nici un video.
  • -31 (59 voturi)    
    pe cand (Luni, 1 februarie 2021, 18:55)

    chiuariu [utilizator]

    o intalnire de gradul 1 pe la florida keys?
    • +7 (35 voturi)    
      nu le ajunge benzina pan' acolo (Luni, 1 februarie 2021, 19:09)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      pt aia tre'sa traverseze atlanticul cu niscai portavioane. adica sa treaca prin marea nordului, adica, pe sub nasul britzilor si vikingilor.. nici n'ar trece bine de islanda, ca le'ar plezni fierea.
      ce facura ei acu', fu ca sa'l testeze pe bidon, sa vada care'i pulsu' mosului...
      • 0 (0 voturi)    
        Adicătelea, (Marţi, 2 februarie 2021, 16:38)

        Vruum [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Это вызов/провокация,господа !
    • -28 (56 voturi)    
      Ce de minusuri... (Luni, 1 februarie 2021, 19:14)

      P.Antipov [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      ... ai luat! ca si cand ai zice bancuri cu nebuni la casa de nebuni...
      Serios: ce cauta distrugatoare americane in Marea Neagra? era prea multa liniste si a trebuit sa faca putina vanzoleala?
      • +20 (46 voturi)    
        Тов. Антипов, (Luni, 1 februarie 2021, 19:27)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui P.Antipov

        Tovarășe Antipov,

        Ce cauta kremlinul cu trupe de ocupație în Rep. Moldova?
        • +10 (16 voturi)    
          Doar in Moldova ? (Luni, 1 februarie 2021, 23:03)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

          Rusii au o traditie lunga de a se invita singuri ca niste betivani in casele altora, Dombas Ucraina, Crimeea, Abhazia, Georgia...
      • +10 (20 voturi)    
        komrade (Luni, 1 februarie 2021, 21:39)

        CNBC [utilizator] i-a raspuns lui P.Antipov

        Ce cauta aurul nostru la poporul talhar rus ? Americanii au fost invitati de noi, lasati gargara de troll, cand ne dati ba cele 90 de tone de aur + dobanda ?
      • +9 (17 voturi)    
        Liniste? (Marţi, 2 februarie 2021, 0:21)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui P.Antipov

        Rusia a furat un teritoriu )Crimea) de la Ukraina, stat suveran, iar tu spui ca era liniste?!!!
        • -9 (15 voturi)    
          alt tradator! (Marţi, 2 februarie 2021, 0:47)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

          Ucraina ne-a furat sudul Basarabiei si Bucovina de nord, prin ucraineanul Hrusciov, iar voi acuzati Rusia, tradatorilor?
          • +8 (10 voturi)    
            nu Ucraina a furat, (Marţi, 2 februarie 2021, 8:26)

            mongolul [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            Rusia le-a daruit bunilor prieteni teritoriile frate de la noi, prin acordul cu Hitler. Erau buni prieteni, odata...
          • +7 (11 voturi)    
            Bai Tandalica, invata istorie! (Marţi, 2 februarie 2021, 9:46)

            Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            Pe la 1812 turcii ti-au dat Basarabia rusilor ca au pierdut nush ce razboi si de atunci ai avut numai belele cu ei pe tema asta. Si Sudul Basarabiei e la ucraineni tot datorita rusilor, adica buulhevicilor!!!
          • +6 (8 voturi)    
            Ucraina era URSS la vremea aia! (Marţi, 2 februarie 2021, 12:08)

            Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            Sudul Basarabiei si Bucovina de nord au fost trecute la RSS Ucraina pe vremea lui Stalin, prin intelegerea conducatorilor respectivelor republici.
            Conducatorul RSS Moldova era "moldoveanul" Leonid Brejnev, daca numele lui iti spune ceva, asa ca n-a fost nicio problema ca regiunile respective sa treaca fara cea mai mica obiectie la Ucraina.
            Crimea a trecut de la Rusia la Ucraina pe vremea lui Hrusciov, dar rusii n-au protestat pt ca oricum considerau ca toata Ucraina era doar o provincie a lor!
  • +14 (42 voturi)    
    rusii ne au facut tot timpul (Luni, 1 februarie 2021, 18:56)

    TrickyWicky [utilizator]

    din interior cu oamenii lor crescuti drept romani..
    Unii inca mai traiesc si azi.. alungati de Imperiu Tarist si imbratisati de URSS ... Roman Neulander Ilici Vladimir Ion
    • +2 (14 voturi)    
      "roman neulander" (Luni, 1 februarie 2021, 20:30)

      n4c [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Vezi ca esti antisemit!

      Despre poporul lui Israel, numai de bine!
  • +31 (39 voturi)    
    Eu i-as spune (Luni, 1 februarie 2021, 18:57)

    MAGArusul [utilizator]

    "Intalnire de gradul 0" pentru ca de fapt nu s-a intamplat nimic.
  • +14 (20 voturi)    
    La cat de usor l-a ciocnit (Luni, 1 februarie 2021, 19:14)

    TheFreeOne [utilizator]

    Cred ca se poate face o "amiabila", ca sa nu mai treaca pe la politie.
  • +12 (36 voturi)    
    Rusnacii (Luni, 1 februarie 2021, 19:24)

    deville2010 [utilizator]

    au trimis singurul avion care poate sa zboare.Reusita maxima!
  • +2 (24 voturi)    
    ! (Luni, 1 februarie 2021, 19:32)

    HChifteluta [utilizator]

    https://www.hotnews.ro/stiri-international-24576771-economia-rusiei-inregistrat-2020-cea-mai-grava-contractie-din-ultimii-11-ani.htm
  • +4 (22 voturi)    
    Data viitoare (Luni, 1 februarie 2021, 20:02)

    marcus61 [utilizator]

    ...s-ar putea sa se nimereasca in timpul exercitiului si sa se loveasca de vreun obuz aflat prin aer din intamplare.
    Ca moare un rus, pe Putin nici in cot nu-l doare. Problema este ca Rusia pierde o escadrila.
  • -8 (32 voturi)    
    Razant? (Luni, 1 februarie 2021, 20:28)

    Popescul [utilizator]

    Razant? Serios? Asa arata razant? Daca vasul se afla in apele internationale, banuiesc ca si avionul de lupta era tot in spatiul international. Las ca n a murit nimeni. Nu va mai fandositi atat. Ce va mai place sa va... dati rotunzi.
    • 0 (14 voturi)    
      perfect adevarat (Marţi, 2 februarie 2021, 0:23)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

      N-a fost decat o intalnire intamplatoare in spatiu international.

      E drept ca spatiul asta era mai apropiat de Rusia dar pentru mononeuronali nu se pune !

      Atatatorii la razboi vorbesc ca sa se afle in treaba negandindu-se ca va fi rau si de c.rul lor si al familiilor lor daca izbucneste vreun razboi in zona.

      Doar imbecilii isi pot imagina ca vin americanii,bombardeaza Rusia ,si gata s-a terminat… si ca Rusia nu le va cara rachete nucleare in cap cat cuprinde,atat lor cat si aliatilor lor.
      Dar asta-i Romania ,plina de indivizii pentru care gandeste muschiul lor.

      Dar la urma urmelor de ce ne trebuie noua un Glob terestru populat de atatia natarai si cu o civilizatie inaintata ?...hai sa mai reducem populatia si sa ne intoarcem,eventual, in pleistocen ( pun pariu ca o gramada de indivizi ,warmongers, habar n-au cei ala pleistocen )
    • +4 (6 voturi)    
      Ce-i Pasha, ce te superi asa? (Marţi, 2 februarie 2021, 9:47)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

      Cazul este despre un pilot mujic matrafox si cam asta e tot, nu ai motive sa fii mandru decat daca adori pufaika!
      • 0 (6 voturi)    
        Parere (Marţi, 2 februarie 2021, 11:47)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        Dupa cum te exprimi, pari un tip limitat in gandire, cu idei putin si fixe. Eu intreb de mere, tu-mi raspunzi cu pere.

        Posirca americana ti se pare nobila?

        Sa stii ca a fi idiot util nu e o virtute. Adica, nu e un titlu de glorie sa arati ca esti un simplu idiot util. O persoana poate fi un fan al US si fara sa fie idioata. Parerea mea.
  • +13 (17 voturi)    
    problema (Luni, 1 februarie 2021, 21:17)

    ggogu [utilizator]

    problema va fi cind zboara distrugatorul si pluteste bombardierul!...
  • 0 (8 voturi)    
    Razant (Marţi, 2 februarie 2021, 0:52)

    naftuliv [utilizator]

    la peste 100 de metri.
    • -1 (1 vot)    
      in termeni militari, da, inseamna razant (Marţi, 2 februarie 2021, 17:41)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui naftuliv

      Stii, traim in epoca in care o tinta navala e incadrata de radar dincolo de linia orizontului.
  • 0 (6 voturi)    
    in anii trecuti, (Marţi, 2 februarie 2021, 8:31)

    mongolul [utilizator]

    se vorbea de un sistem de arme (interzis de SUA), care blocheaza toata electronica de lupta a unui avion, nave etc. Pe o raza definita. Rusii au folosit astfel de dispozitive in intilnirile de pe Marea Neagra.
    Acum, probabil, s-au recalibrat aparatele. Sa vada daca americanii au gasit solutia. Ei nu vor sa detina arma asta, desi ei au lucrat primii la ea. Dar au dezvoltat -probabil- contra masuri.
    Peste cativa ani, vom afla, si noi, adevarul.