Alexandr Lukașenko amenință UE: ”Ce-ar fi dacă vom închide gazele?”

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 11 noiembrie 2021, 13:39 Actualitate | Internaţional


Alexandr Lukasenko
Foto: Maxim GUCHEK / AFP / Profimedia
Președintele belarus Alexandr Lukașenko a amenințat joi cu închiderea tranzitului de gaze naturale către Europa prin Belarus, ca represalii la orice noi sancțiuni impuse de Uniunea Europeană din cauza modului în care țara sa tratează migranții, transmite Reuters.

Miercuri, UE a acuzat Belarusul că a organizat un "atac hibrid" împotriva blocului comunitar, încurajând mii de migranți care fug de sărăcie și de zonele devastate de război să încerce să treacă în Polonia, și se pregătește să impună noi sancțiuni împotriva Minskului.

Lukașenko, susținut de aliatul său apropiat Rusia, a respins criticile și a acuzat blocul celor 27 de națiuni și Occidentul că au alimentat criza de la granița țării sale cu statele UE.

Joi, el a invocat posibilitatea de a întrerupe gazoductul Yamal, care transportă gazul rusesc prin Belarus în drum spre Polonia și Germania.

"Încălzim Europa și ei încă ne amenință că vor închide granița. Ce-ar fi dacă vom închide gazele naturale acolo?", a declarat Lukașenko potrivit agenției de presă Belta.

"Prin urmare, aș recomanda conducerii poloneze, lituanienilor și altor oameni fără cap să se gândească înainte de a vorbi", a spus el, citat.

Piața europeană a gazului, unde prețurile au atins niveluri record în ultimele săptămâni, ar fi foarte sensibilă la orice întrerupere a fluxului de gaz rusesc prin Belarus.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2710 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    Are si el dreptate (Joi, 11 noiembrie 2021, 13:42)

    ionescu.pop2222 [utilizator]

    Liderii politici din UE, ar trebui sa fie mai constructivi in abordare, si mai directi cand chiar este vreo problema.
    • 0 (12 voturi)    
      avioane rusesti (Joi, 11 noiembrie 2021, 14:19)

      Laurell [utilizator] i-a raspuns lui ionescu.pop2222

      Romania, Polonia de ce nu inchid spatiul aerian pentru avioanele din rusia si belarus???? Mai ales spre transnistria.
      NATO ne poate sustine!!!
  • +10 (14 voturi)    
    belarusul traieste din tranzitul gazelor (Joi, 11 noiembrie 2021, 13:42)

    jorj_bv [utilizator]

    Pe termen scurt rusii ar putea accepta, dar pe termen lung poate aparea o diversificare care i-ar face inutili.
  • +7 (11 voturi)    
    il mazileste putin in 3 minute (Joi, 11 noiembrie 2021, 13:44)

    MG [utilizator]

    orice oprire a gazelor rusesti inseamna miliarde pierdute de putin.
    Gazul este arma rusului, nu a bela-rusului
    • +7 (9 voturi)    
      Gaze... (Joi, 11 noiembrie 2021, 14:37)

      Lucris [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Corect!

      Dacă Lukașenko oprește gazul, a oprit imediat și fluxul de bani către Rusia.
      A dat și el declarație de dragul declarației... Să nu tacă...
  • +4 (12 voturi)    
    Centrale nucleare (Joi, 11 noiembrie 2021, 13:48)

    cristi_an [utilizator]

    hai mai repede, birocrati idioti!!!!
    Si o altfel de nucleara peste botul lui Lukashenko
  • +9 (13 voturi)    
    :))) (Joi, 11 noiembrie 2021, 13:53)

    Soljenitin [utilizator]

    Ce-ar fi daca Belarus n-ar mai primi nimic din UE? :))))
  • +3 (9 voturi)    
    cum ce ar fi? (Joi, 11 noiembrie 2021, 13:58)

    sentenced [utilizator]

    Nu ai auzit niciodata de "War on Terror"? :))
    Stai cuminte, pustiulica.
  • +5 (9 voturi)    
    Pai sa-l sune tov Merkel (Joi, 11 noiembrie 2021, 13:58)

    Idealistu [utilizator]

    Ca doar ea se intelege asa bine cu Putin si a facut tot este posibil ca UE sa aduca gaz din Rusia. SUA pot aduce gaz lichefiat in cateva saptamani, daca idiotii care conduc UE ar dori.