Viktor Orban acuză Washingtonul şi Bruxellesul de amestec în politica ungară pentru ca el să piardă alegerile

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 21:47 Actualitate | Internaţional


Viktor Orban
Foto: ATTILA KISBENEDEK / AFP / Profimedia
Premierul ungar Viktor Orban a acuzat sâmbătă Washingtonul şi Bruxellesul că încearcă să se amestece în politica internă a Ungariei de partea rivalului său la alegerile de anul viitor, Peter Marki-Zay, care a susţinut în paralel că actualul regim de la Budapesta a devenit nesustenabil moral.

Pentru prima dată de când a venit la putere în anul 2010, partidul Fidesz al lui Viktor Orban se va confrunta la scrutinul din aprilie anul viitor cu un front unit al opoziţiei, amintesc Reuters și Agerpres. Toate partidele opoziţiei ungare, şase la număr, incluzând aici social-democraţii, liberalii şi fosta extremă-dreaptă Jobbik redefinită acum ca formaţiune de centru-dreapta, au decis să lase la o parte diferenţele dintre ele pentru a se uni împotriva lui Viktor Orban.

Acestea au desfăşurat o consultarea naţională pentru stabilirea unui candidat comun cu şanse de a câştiga în faţa actualului premier conservator, din care a rezultat tot un conservator, Peter Marki-Zay, în vârstă de 49 de ani şi în prezent primarul unui mic oraş.

Vorbind în faţa a zeci de mii de simpatizanţi adunaţi la Budapesta pentru a marca revolta anti-sovietică din anul 1956, Viktor Orban a spus că Washingtonul şi miliardarul George Soros ajută opoziţia ungară cu bani, reţele de activişti şi mass-media. „Dar ce contează nu este ceea ce ei doresc la Bruxelles, la Washington şi în mass-media controlate din străinătate. Maghiarii sunt cei care-şi vor hotărî propriul destin. Forţa noastră stă în unitate (...), credem în aceleaşi valori: familia, naţiunea şi o Ungarie puternică şi independentă”, a clamat el.

„Vom opri propaganda agresivă LGBTQ la poarta şcolii” şi a sosit momentul ca Bruxellesul să înţeleagă că „nici măcar comuniştii nu ne-au putut înfrânge”, a mai spus Orban, cu referire la noua lege ungară împotriva promovării homosexualităţii în şcoli, act normativ ce a agravat conflictul Budapestei pe tema statului de drept cu Comisia Europeană, care din acest motiv refuză să aprobe planul de redresare şi rezilienţă (PNRR) al Ungariei.

La un miting separat al opoziţiei, Marki-Zay a promis că, dacă va deveni premier, guvernul său va elabora o nouă Constituţie, va combate corupţia, va introduce moneda euro şi va garanta libertatea presei. „Acest regim (al lui Orban) a devenit nesustenabil moral (...) Dinamica pozitivă pe care o avem acum ar trebui să ne ducă (la victorie) în aprilie 2022”, speră candidatul opoziţiei.

Conform sondajelor, Fidesz şi alianţa opoziţiei sunt în prezent umăr la umăr, cu circa un sfert dintre alegători încă nehotărâţi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6105 vizualizari

  • +19 (37 voturi)    
    Da, da, stim noi, agenturile straine... (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 21:58)

    taro [utilizator]

    Toti dictatorii cand le suna ceasul au probleme cu agenturile straine.

    Oricum la cat a lucrat asta pentru Rusia a adunat deja destul pentru o pensie speciala si o vila langa Moscova.
    • -10 (34 voturi)    
      Pai si tu crezi (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 22:15)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Ca SUA si Bruxelles nu se implica in treburile interne ale statelor?
  • +16 (34 voturi)    
    Latrau ! :) (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 22:09)

    sfarleaza [utilizator]

    Nu se amesteca nimeni bre, s'au trezit ungurii si s'au aliat sa te dea de pamant, atat!
    Populismul merge o vreme apoi iese la iveala ca'i gaunos pe dinauntru, nu ofera nici o solutie la probleme, niciuna !
  • +13 (23 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 22:09)

    mitg [utilizator]

    Se dileste.
  • +11 (21 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 22:19)

    falcoind [utilizator]

    Si la noi s-au aliat stânga cu dreapta , cu naționaliști , chiar și cu stânga maghiara sa jefuiască in continuare in liniște aceasta tărișoară .
  • +8 (18 voturi)    
    Orban (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 22:44)

    minup [utilizator]

    L-am vazut pe Orban fotografiat la un vaccin anticovid vaccini de origine chinezeasaca(comunista). Parintii si cei din generatia lor care s-au sacrificat in contrarevolutia comunista s-ar inoarce in mormant. Pleaca demagog!
  • +6 (12 voturi)    
    O micâ corecție: (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 23:37)

    nick24 [utilizator]

    “Forţa noastră stă în unitate (...), credem în aceleaşi valori: familia, naţiunea şi o Ungarie puternică şi independentă'', a clamat el.”
    Independentă - csindependentă
  • +4 (16 voturi)    
    Orban e șoșoaca lor (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 23:38)

    nick24 [utilizator]

    oare și la noi va ajunge la putere?
  • -8 (16 voturi)    
    CRED ca (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 23:42)

    Joseph18 [utilizator]

    Trebuie ramarcata afirmatia că: "...'nici măcar comuniştii nu ne-au putut înfrânge'', - ceea ce este cat se poate de adevarat.

    Insa, in acelasi timp - este necesar sa intelegem ca vechiul Sistem Comunist NU avea FORTA pe care o reprezinta astazi Big Tech si chiar Media obisnuita...!

    Daca comunistii au intrat cu tancurile in Budapesta - in 1956 - dupa care la Praga - in 1968 - acele actiuni au avut ca urmare o UNITATE mai puternica a popoarelor Ungar si Ceh.

    Astazi insa, LUPTA Ideologica se duce cu alt fel de ARME: Internet, Facebook, Twitter, etc - ceea ce schimba in mod hotarator SCENA pe ca se desfasoara actiunile de cucerire.

    Totusi, noi trebuie sa fim Optimisti si sa speram ca se va ajunge la trezirea din procesul de Hipnoza politica care se practica astazi prin intermediul IT

    Aveti aici info suplimentare despre aceasta Super IT:

    https://ro.wikipedia.org/wiki/Tehnologia_informa%C8%9Biei
    • -4 (10 voturi)    
      Joseph 18… (Duminică, 24 octombrie 2021, 9:46)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

      …cei care ți-au dat minusuri sunt cei pe care nu-i duce mintea, cei neobișnuiți să citească un comentariu până la capăt, pe scurt cei care (acum) nici nu muncesc, nici nu gândesc!
      Dar nu sunt toți așa. Din fericire.
      • -2 (4 voturi)    
        Da, din fericire! (Duminică, 24 octombrie 2021, 14:40)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

        Dupa parerea mea, numai aici pe Hotnews se poate afirma ceea ce ati scris D-voastra in final, si anume:
        - "Dar NU sunt toti asa. Din fericire" -
        Pe alte ziare romanesti NU exista acesta diferenta...

        La fel de adevarat este ceea ce ati afirmat referitor la capacitatea de a intelege, sau cel putin de a verifica informatiile afisate pe marginea unui articol.

        Cei mai multi 'utilizatoril' citesc numai cateva cuvinte - pe care le raporteaza la ceea ce au auzit el pe 'undeva' - dupa care, in cea mai mare viteza, trec la alt subiect, si asta fara a face cel mai mic efort de a intelege - in profunzime - esenta articolului, sau a comentariului respectiv.

        Oricum, trebuie sa stiti ca multimea de minusi [pe care le primesc de foarte multe ori] - NU nu ma descurajeaza in intentiile mele de a oferi date istorice reale care - cine stie din ce motive - NU au putut fi asimilate de catre unii 'utilizatori'.

        De asemenea, atunci cand primesc o replica bine argumentata, sau un mesaj de intelegere a unei anumite situatii [asa cum este si al D-voastra] desigur ca sunt multumit deoarece simt ca exista pe Forum si acei oameni cu care se poate duce un DIALOG si - dupa cun se stie - orice forma de dialog Civilizat - chiar in contradictoriu - inseamna, deja, un schimb de informatii si - uneori - chiar la o intelegere reciproca.

        Va doresc sanatate si mult calm in aceasta Lume atat de descumpănită

        PS
        Cand am citit replica Dv aveati, deja 3 minusuri !, asa incat am vrut sa le stric frumuseatea majoritatii LOR de 100%,
        Asadar, am 'plusat' ...impotriva celor TREI [!!] care, evident, NU fac parte din grupul celor pe care i-ati exceptat cand ati scris: "Dar nu sunt toți așa"!
  • -10 (20 voturi)    
    Nu am nici o indoiala (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 23:43)

    Vlad-I [utilizator]

    Asa zise puteri democrátice nu sunt altceva decat grupuri mafioste rafinate. ( nu exista democratie nicsieri, pur si simpllu de fond au o guvernare ilustrsta, partidele ssu gastile apartin ca in Iran sistemului, sunt excluse cele care canta alta melodie) . Nu am nici o indoiala ca marime puteri prefera jocul murdar la alegeri decat o confruntare directa. Au faultat ei pe Trump, pe Orban il executa.
  • -4 (26 voturi)    
    De ce??? (Duminică, 24 octombrie 2021, 0:36)

    Eusa8 [utilizator]

    De ce este Victor Orban dictator?
    Pentru ca așa spune presa neomarxistă din Europa de vest?
    Pentru ca nu vrea propaganda homo în școli? Pentru ca apară familia formată dintre un barbat si o femeie? Sau pentru ca a adus Ungaria în cea mai bună poziție economică din istoria ei? Pentru ca obliga ONG-urile să declare sursele de finanțare pentru a stii oricine ce interese se află în spatele acestora?
    De ce este dictator?
    Pentru ca Ungaria are cel mai mic tarif din Europa la gaze și electricitate? Pentru ca a folosit toate fondurile europene pentru dezvoltarea Ungariei? Nu ca România 30% din bani. Pentru ca Ungaria are cel mai mare număr de angajați din istoria ei?
    Ati vrea voi un așa ,,dictator" în România?
    • -5 (11 voturi)    
      @ " De ce este Victor Orban dictator? " (Duminică, 24 octombrie 2021, 9:49)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Eusa8

      Pentru ca sunt multi sovini pe hn .
    • +4 (6 voturi)    
      Te-a indoctrinat bine Orban :) (Duminică, 24 octombrie 2021, 11:18)

      gavrone [utilizator] i-a raspuns lui Eusa8

      Reciti propaganda ofciala ca un adevarat pionier. Pastreaza-ti vaicareala pentru pentru momentul cand va pierde alegerile si va da socoteala pentru toate ticalosiile.
      • +1 (3 voturi)    
        Vorbesti de Ludovic .. (Duminică, 24 octombrie 2021, 18:12)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui gavrone

        Asai ?
  • -9 (13 voturi)    
    se vede, (Duminică, 24 octombrie 2021, 2:27)

    nick1587873340950 [utilizator]

    asa de rau ca vad si orbi, cum se implica. Exact la ffel cum se vor implica si in alegerile noastra, sa nu cumva sa iasa un nationalist, ca e rau (pentru ei), dar ghinion, u vor putea fura cit vom vota noi patriotii
  • +5 (11 voturi)    
    Indiferent ce fac SUA si UE, nimeni nu e pe viata. (Duminică, 24 octombrie 2021, 4:55)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Decat poate domnul Arafat..
  • +5 (7 voturi)    
    Vizon lataszro, Orban bacsi, (Duminică, 24 octombrie 2021, 10:35)

    John M. [utilizator]

    Daca li s-a pus pata pe tine, e timpul sa-si cumperi echipament de pescuit...
  • +4 (6 voturi)    
    Isi pregateste elicopterul...pentru Moscova (Duminică, 24 octombrie 2021, 11:20)

    gavrone [utilizator]

    Deja a inceput discursul cu cu agenturilii....