Decizie CEDO: Alexander Litvinenko a fost ucis de Rusia / Concluziile judecătorilor

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 21 septembrie 2021, 11:33 Actualitate | Internaţional


Litvinenko
Foto: Stirile ProTV
Curtea Europeană a Drepturilor Omului a decis marți că Rusia este responsabilă pentru uciderea, în 2006, a lui Alexander Litvinenko, care a murit într-o agonie cumplită după ce a fost otrăvit la Londra cu Poloniu 210, un rar izotop radioactiv, transmite Reuters.

”Rusia a fost responsabilă pentru asasinarea lui Alexander Litvinenko în Regatul Unit”, a spus Curtea.

Rusia a negat tot timpul că ar avea vreo implicare în otrăvire.

”Curtea a concluzionat, mai ales, că există un puternic caz prima facie că, în otrăvirea domnului Litvinenko, domnii Lugovoi și Kovtun au acționat ca agenți ai statului rus”, se spune în comunicatul oficial.

”Curtea a stabilit, dincolo de orice dubiu rezonabil, că asasinarea a fost făcută de domnii Lugovoi și Kovtun. Operațiunea, pregătită dinainte și complexă, ce a implicat procurarea rarei otrăvuri mortale, aranjamentele de călătorie pentru cei doi și încercările repetate și susținute de administrare a otrăvii indică faptul că domnul Litvinenko a fost ținta operațiunii”, arată CEDO.

Asasinarea lui Litvinenko, probabil la comanda lui Putin


De asemenea, judecătorii au spus că statul rus este de vină și că, dacă cei doi bărbați ar fi desfășurat o operațiune neautorizată, Moscova ar fi avut informațiile necesare pentru a dovedi această teorie.

”Totuși, guvernul (rus) nu a făcut nicio încercare serioasă de a oferi asemenea informații pentru a contrazice concluziile autoritățile britanice”, spune instanța CEDO.

În 2016, o anchetă britanică a ajuns la concluzia că probabil Putin a aprobat operațiunea serviciilor rusești din Londra.

De asemenea, ancheta a arătat că fosta gardă de corp FSB Andrei Lugovoi și alt rus, Dmitri Kovtun, au desfășurat asasinatul ca parte a unei operațiuni ghidate probabil de Serviciul Federal de Securitate al Rusiei, succesorul KGB-ului sovietic.

După ce s-a mutat în Marea Britanie, Litvinenko, fost ofițer FSB ce a făcut dezvăluiri despre serviciul secret rusesc, a devenit un critic vocal al președintelui Vladimir Putin.

REFERINȚE:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8804 vizualizari

  • -17 (27 voturi)    
    litvinenco ce meserie a avut? (Marţi, 21 septembrie 2021, 11:57)

    credinciosul [utilizator]

    a fost profesor,doctor,fermier,curier?
    rea lume sa se lege de un nevinovat!
    • +3 (7 voturi)    
      a fost FSB-ist, (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:27)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

      dar un FSB-ist pocait care s-a aliat cu Marea Britanie.
      Insa, chiar si asa, Putin nu avea dreptul sa il asasineze.
      • -2 (8 voturi)    
        yeah, right (Marţi, 21 septembrie 2021, 15:03)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Sunt meserii din care iesi doar cand mori. Cand mai si tradezi...
        Valabil pentru toate tarile, nu numai rusia.
        • -2 (6 voturi)    
          cand tradezi ceri extradarea tradatorului (Marţi, 21 septembrie 2021, 16:24)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          nu il otravesti.
          • +3 (5 voturi)    
            :))))) (Marţi, 21 septembrie 2021, 21:43)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            tell that to mossad :))))))))))))))))))))))))))))))))

            La sauditi e mai simplu, nu e necesar sa-ti tradezi tara. E suficient sa-l supi pe arabetele sef si esti rezolvat cu un fierastrau. Ciudat cum nu exista indignare si sanctiuni la nivel mondial, ci doar niste comenzi mai grase platite de sauditi...
  • +2 (12 voturi)    
    Ok. Si acum.... ???? (Marţi, 21 septembrie 2021, 12:30)

    Valtran [utilizator]

    .
    • +2 (8 voturi)    
      acum ... (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:13)

      LL [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      esti informat ....conosti adevarul!
      E important sa-ti cunosti dusmanul ...e important sa stii ca cineva minte si o face ...cu un scop, isi arata puterea (rauvoitoare). Din pacate, vecinii ni ti-i alegi!
      • +1 (3 voturi)    
        Din partea mea, (Marţi, 21 septembrie 2021, 16:32)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui LL

        nu era necesar sa il omoare pe omul ala ca sa stiu ce pot rusii....
    • 0 (10 voturi)    
      nu o sa-i mai mearga bicicleta lui Putin (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:16)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      ca ii ia caii.
      • +1 (3 voturi)    
        Lasa, ca-i rămân boii... (Marţi, 21 septembrie 2021, 16:07)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        ...si se descurca el.
    • +5 (7 voturi)    
      mda...buna intrebare (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:31)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Chiar daca ai luat minusuri, intreabarea este justificata: ce vor face Marea Britanie si Uniunea Europeana acum, dupa ce chiar CEDO a decis ca Rusia l-a asasinat. Pai, in mod normal ar trebui sa treaca la masuri punitive, asemanatoare celor de dupa anexarea Crimeei (embargou economic). Sa ii vedem daca au si curaj...
  • -1 (7 voturi)    
    intre kgb,fbi si omerta (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:26)

    credinciosul [utilizator]

    exista doar nuante,iesi din sistem mai bogat cu radiu,poloniu,novocioc,in partea cealalta cu un glont in cap sau cu piciorele la racit intr-un lighean de beton!
    sifoanele stiu variantele,de cand intra in sistem si si le asuma!
  • +2 (10 voturi)    
    Putin și gașca lui de silovikii agresivi și (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:31)

    Rescator [utilizator]

    lipsiți de orice urmă de moralitate au ordonat și au
    executat sute de asasinate pe teritoriul Rusiei și în
    toată lumea,cele mai multe neștiute.În cazul Litvinenko
    dovezile sunt zdrobitoare,dar Putin aplică formula:
    *CÎINII LATRĂ, URSUL RUS MERGE*.Este posibil ca în
    Iad să fie vecin de cazan cu Pol Pot!
  • -2 (4 voturi)    
    Problem cap coada (Marţi, 21 septembrie 2021, 15:54)

    Setalcott [utilizator]

    Traducere execrabila

    "există un puternic caz prima facie"
    "procurarea rarei otrăvuri mortale"

    Decizie execrabila.
    "a fost ucis de Rusia". Și ce face CEDO, bage Rusia la închisoare?
    Băgăm oameni la închisoare pe "puternic caz prima facie"
    Guvernul rus trebuie sa dovedească nevinovăția, nu cel britanic vinovăția.
    Guvernul britanic dovedește "probabil".
  • +1 (5 voturi)    
    Fiind ofiter superior (Marţi, 21 septembrie 2021, 21:03)

    RoyPeters [utilizator]

    in serviciul de informatii si seccuritate, a dezertat/defectat si, evident, tradat. Era sub juramant si a comis CEA MAI GRAVA fapta din sistemul serviciilor secrete. Orice tara, indiferent regimul, pedepseste sever si neconditionat tradarea. Este elementar, la nivelul intelectual al bacteriei.

    Daaar, fiind vorba de Rusia si Putin, se aplica alte criterii legale si morale decat pentru restul lumii, conform ordinelor....