VIDEO Papa Francisc face duminică o vizită fulger în Ungaria. De ce șederea sa la Budapesta este una neobișnuit de scurtă

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 12 septembrie 2021, 10:02 Actualitate | Internaţional


Vizita Papei francisc in Ungaria
Foto: Tiziana FABI / AFP / Profimedia
Papa Francisc a sosit duminică dimineață în Ungaria, pentru o vizită neobișnuit de scurtă ce subliniază diferențele de poziție față de premierul naționalist și anti-imigranți Viktor Orban, transmite Reuters.

Sfântul Părinte, în vârstă de 84 de ani, va petrece doar șapte ore în Budapesta, unde va participa la închiderea unei întruniri internaționale a Bisericii Catolice, iar apoi va merge în Slovacia, unde va sta mai mult și va vizita patru orașe, urmând să plece miercuri.

”Reîncepem vizitele, iar acest lucru este important deoarece putem aduce cuvintele și saluturile noastre oamenilor”, a declarat jurnaliștilor Francisc în avionul spre Budapesta.

Întrebat despre recenta operație chirurgicală suferită, Papa a spus că se simte bine.

La aeroport, capul Bisericii Catolice a fost primit de vicepremierul Zsolt Semjen, de cardinalul Peter Erdo și de episcopi ungari. Papa, zâmbitor, a făcut cu mâna copiilor care îl așteptau, apoi a plecat spre centrul Budapestei.

Potrivit programului, Francisc se va întâlni cu Viktor Orban și cu președintele Janos Adler, cu episcopi și reprezentanți ai unor comunități evreiești, înainte să țină slujba de încheiere a unui congres al Bisericii ce a început duminica trecută.

Extrem de scurta sa ședere în capitala ungară a făcut ca diplomați și jurnaliști din presa catolică să sugereze că Papa, ce face prima sa vizită de la operația din iulie, pune în prim-plan Slovacia, ceea ce echivalează cu o mustrare pentru Ungaria.

Francisc a denunțat adesea resurgența mișcărilor naționaliste și populiste, a cerut unitate în europa și a criticat țările ce încearcă să rezolve problema migrației cu acțiuni unilaterale și de izolare.



Citește și Papa Francisc - Prima călătorie în străinătate după intervenția chirurgicală din iulie îi va testa sănătatea și diplomația






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7508 vizualizari

  • -9 (25 voturi)    
    Normal (Duminică, 12 septembrie 2021, 10:33)

    veratec [utilizator]

    Ce sa caute intr-o tara condusa despotic de un bolnav de putere mitoman?
    • +8 (24 voturi)    
      oare esti constient? (Duminică, 12 septembrie 2021, 11:58)

      Tulai doamne [utilizator] i-a raspuns lui veratec

      Orban este cel mai bun premier in ultimii zeci de ani, singurul care a reusit sa unifice ungurimea de pretutindeni. Este iubit si apreciat de ungurime, a fost singurul care a blocat invazia necontrolata a imigrantilor. Cea care a distrus Germania si Europa este Merkel, bine ca pleaca. Traiesc in Germania aproape de jumatate secol, stiu ce scriu. Pe strada, in tren, in busuri nu mai auzi lb germana. Oare e bine asa?
      • -5 (15 voturi)    
        Intrebare (Duminică, 12 septembrie 2021, 13:08)

        petefoxx [utilizator] i-a raspuns lui Tulai doamne

        Dar matale cand ai ajuns prima data in Germania, vorbeai perfect acelasi dialect ca al celor din jur? Aveai exact aceleasi obiceiuri ca cei din jur? Oarte era bine asa????
        • +8 (14 voturi)    
          Adevarul (Duminică, 12 septembrie 2021, 13:32)

          NituCt [utilizator] i-a raspuns lui petefoxx

          Creadeai ca ai raspunsul perfect dar uiti DOVEZILE care demonstreaza ca NU romanii sunt cei care doresc sa schimbe mentalitatea locurilor pe unde pleaca. In schimb iubitii tai migranti (de obieci musulmani) au dovedit ca NU se pot adapta.
          Din pacate esti prea ignorant sa estimezi 10-20-30 de ani in viitor.
          • -4 (8 voturi)    
            Adevarul? (Duminică, 12 septembrie 2021, 14:08)

            petefoxx [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

            Eu nu am facut decat sa observ multa multa ipocrizie. Intotdeauna "ei da", dar noi "noi nu".
            Tu cunosti situatia in Germania intr-adevar? Imigrantii musulmani nu sunt "iubitii mei", dar daca iti imaginezi ca "iubitii tai" anti-imigrare din Germania (in majoritate AfD) sunt mai putin anti-romani, sau anti-polonezi decat anti-sirieni sau afgani, te inseli... Si macar polonezii au de partea lor faptul ca sunt catolici.
            • +2 (6 voturi)    
              Adevarul 2 (Duminică, 12 septembrie 2021, 17:36)

              NituCt [utilizator] i-a raspuns lui petefoxx

              Ca si roman ce locuieste in strainatate, pot avea o discutie logica si matura cu un extremist de dreapta, dar e imposibil sa faci acelasi lucru cu cineva care isi conduce viata dupa niste norme stabilite de un om al pesterii acum cateva sute de ani in urma.
              • +1 (5 voturi)    
                Cu un extremist de dreapta poti discuta (Duminică, 12 septembrie 2021, 19:18)

                Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

                Dar doar daca esti la randu-ti extremist de dreapta. De altfel, prin limbaj iti tradezi exact aceasta orientare.
        • +4 (10 voturi)    
          buna intrebarea... (Duminică, 12 septembrie 2021, 13:58)

          Tulai doamne [utilizator] i-a raspuns lui petefoxx

          ... raspunsul, da cunosteam lb germana la sosirea in Germania. Am vizitat in Romania scoala cu lb de predara germana, am cunoscut gusturile si obiceiurile nemtesti. Pentru mine a fost ca o mutare dintr-o localitate in alta, nu dintr-o cultura in alta, e o mare deosebire. Nevorbind cu imigranti au sosit si teroristii in Europa. Negrii lucreaza, cei din tarile arabe, Pakistan, Afganistan etc mai putin, traiesc din ajutoare sociale, asta din banii contribuabililor de taxe. Ma aflu in acest moment in Tara, dar nu vad femei alergand cu burca pe strada. Dc lucreaza sau ba nu stiu, dar nu sunt convins.
          • 0 (2 voturi)    
            Esti o exceptie fericita (Duminică, 12 septembrie 2021, 17:26)

            Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Tulai doamne

            Oarecum o exceptie e si in cazul meu: chiar daca am urmat numai scoli obisnuite (am invatat germana doar ca limba straina 2 pana in clasa XII si in facultate numai engleza), mi-am facut un refresh urmand doi ani Goethe-Institut inainte de a veni in Germania. Dar cati dintre romanii imigrati aici, in special dupa aderarea la UE, crezi ca s-au straduit sa invete mai mult de "Danke" si "Guten Tag", daca le stiu si pe astea? Pentru cati a fost o mutare "dintr-un oras in altul" ori "dintr-o provincie in alta" si pentru cati a insemnat contactul cu o lume complet noua?

            Pentru impartirea pe state de provenienta a celor care traiesc din mila statului, te rog sa consulti statisticile Bundesagentur für Arbeit. S-ar putea sa ai surprize, gasind nu numai tari arabe, ci si est-europene. In cazul multora dintre ele, cu zecile de mii.
            • 0 (4 voturi)    
              da si ba Ioane (Duminică, 12 septembrie 2021, 20:16)

              Tulai doamne [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

              ... in anii 80 si 90 a fost cum scrii. Dupa aceea majoritatea somerilor s-au intors in patria natala, vorbesc de polonezi cehi, unguri etc La unguri cunosc cifre concrete. In orasul in care traiesc din Germania erau 800 unguri, azi mai sunt vreo 80, cu studii superioare casatoriti cu o localnica etc. Dupa 90 au venit din Romania indeosebi tigani, care dupa catva ani s-au intors in Romania. Au cunoscut Germania, au facut cursuri profesionale si cu cunostintele dobandite lucreaza si construiesc patria natala. Chapeau! In ultimii ani si eu am lucrat in Romania pt holdinguri germane, am construit firme de la 0 la 180. Chiar si acuma ma trage spre casa, ma aflu in centrul orasului admir o echipa de stegari italieni, care prezinta folclorul lor national. Nu te poti rupe de tara, nostalgia te recheama.
        • 0 (0 voturi)    
          Intamplator! (Luni, 13 septembrie 2021, 10:54)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui petefoxx

          Aproape sigur nu; da' nu dadea cu cutzitu-n localnici!
      • -3 (7 voturi)    
        Muta-te ... (Duminică, 12 septembrie 2021, 17:56)

        danmarian [utilizator] i-a raspuns lui Tulai doamne

        Tulai Doamne si ... trazneste-l ! Pai dece nu te muti in Hungaria desteptule ? Ai sa auzi numai ungureste si vei fi fericit ! Nu ca as iubi nemtii sau pe madam Merkel - dar o canalie ca V. Orbam ma umple de scarba ! Nationalist feroce ! Dusman al oricarei alte nationalitati ! Dusman de moarte al slovacilor si romanilor ! Pupator in coor la Putin ! Ne pune in pericol cu o noua centrala - viitoare bomba - nucleara rusesca (vezi Cernobil !!) sluga a comunistilor chinezi - si sper sa-l vad "sub ocupatie chineza" - asa cum se plang alti idioti ai Europei : sarbii ! In rest ... sa auzim NUMAI de bine si cu speranta ca va veti realiza visul vietii mutandu-va in Hungari - chiar daca nu "prea mare" si veti auzi numai o limba .... ungureasca de pusta ! 
        • +3 (7 voturi)    
          chiar? (Duminică, 12 septembrie 2021, 19:30)

          hobo [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

          Domnule "danmarian", presupun ca nu sunteți ardelean de ii urâți așa de mult pe unguri. Dv. neștiind ungurește, toate informațiile le primiți gata digerate de alții, așadar nu cunoașteți realitatea din Ungaria.

          (pt cultura dv. in anul 1000, regele ungurilor primea coroana regala de la Vatican...și noi am vrea sa fi avut așa ceva)

          In alta ordine de idei daca tot ii defaimaiti pe unguri, vedeți un pic cati laureati ai premiului Nobel de origine maghiara sunt?

          Ziceti așa : "dar o canalie ca V. Orbam ma umple de scarba ! Nationalist feroce ! Dusman al oricarei alte nationalitati" v-am citat si intreb, cu ce va afecteaza pe dv. personal politica lui Orban? (concret daca se poate).

          In rest...ionopot chivanoc peeseedee
        • +1 (5 voturi)    
          ai baut vecine? (Duminică, 12 septembrie 2021, 19:56)

          Tulai doamne [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

          ... asa o iesire necontrolata si ura fata de ungurime, fata de Orban, numai un nationalist feroce poate avea. Chiar si Simion de la AUR este un moderat fata de tine. Eu locuiesc de f. multi ani in Germania, bine ca am plecat. Nu sunt curios sa mai intalnesc indivizi ca tine.
        • +1 (1 vot)    
          Zau asa! (Luni, 13 septembrie 2021, 11:01)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

          E un miracol al istoriei cum- inconjurati aproape complet de "canalii " si "idioti" ( exceptie: bulgarii, ucrainenii, moldovenii si, fireste, Marea Neagra), am ramas noi, romanii. o oaza de "dashteptaciune"!
    • +5 (13 voturi)    
      papa (Duminică, 12 septembrie 2021, 12:20)

      ic.ram1945 [utilizator] i-a raspuns lui veratec

      Eram de acord cu cele scrise de matale, daca Papa lua masuri si trimitea un vapor cu cateva mii de migranti de religie musulmana in tara sa natala: Argentina...Asa ca ideile Dv au valoarea zero!
  • +5 (15 voturi)    
    aberant (Duminică, 12 septembrie 2021, 12:46)

    srpc [utilizator]

    un papa globalist-"progresist"!