Trump denunță „incompetența” lui Biden în Afganistan la 20 de ani de la 11 septembrie / ”Biden a părut ca un idiot”

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 septembrie 2021, 17:34 Actualitate | Internaţional


Trump
Foto: Captura YouTube
Fostul președinte republican Donald Trump a denunțat sâmbătă „incompetența” lui Joe Biden, a cărui gestionare a retragerii trupelor americane din Afganistan „l-a făcut să pară un idiot”, într-un mesaj video înregistrat pentru a comemora douăzeci de ani de la 11 septembrie, potrivit AFP.

După ce a omagiat „curajul” pompierilor, polițiștilor și salvatorilor care au intervenit în acea zi, Donald Trump a criticat sever acțiunea succesorului său democrat în Casa Albă și sfârșitul celui mai lung război din America, care începuse după atacurile Al Qaeda din 11 septembrie 2001, care au provocat aproape 3.000 de morți.

"Este, de asemenea, un moment trist pentru modul în care războiul nostru împotriva celor care au făcut atât de mult rău țării noastre s-a încheiat săptămâna trecută", a spus el.

„Conducătorul țării noastre a părut ca un idiot... Ne vom reveni cu greu din stânjeneala cauzată de această incompetență”, a continuat miliardarul în videoclipul său.

Regretând moartea a 13 soldați, uciși într-un atac în apropierea aeroportului din Kabul în august, Donald Trump a denunțat confiscarea de către talibani a echipamentului militar american „fără ca un singur foc să fie tras”.

„Joe Biden și administrația sa incompetentă au capitulat”, a spus el.

Donald Trump, care nu participă la nicio comemorare oficială, va comenta sâmbătă seara un meci de box între fostul campion mondial la greilor Evander Holyfield și vedeta braziliană de arte marțiale mixte Vitor Belfort.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















2065 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    In mare masura cand se va trage linia (Sâmbătă, 11 septembrie 2021, 17:44)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Se va constata ca America a iesit sifonata!
    Niste primitivi au facut varza armata invadatoare!
    A fost o multime de americani ce au fost corupti de sumele uriase puse in joc.
    Coruptia a fost cheia pierderii razboiului.
    Jocul perfid al serviciolor de informatii incapabile sa detecteze pericole a avut o influenta mare.
    Cred ca zona va fi un rezeror de teroristi daca nu incep razboaie religioase locale.
    • +5 (11 voturi)    
      politicul e varza, nu armata! (Sâmbătă, 11 septembrie 2021, 18:16)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Au facut talibanii varza armata americana????? Ha, ha, ha! Miitar americanii au castigat fara niciun drept de apel!
      In schimb politic, da, talibanii au facut varza clasa politica americana!
  • +7 (23 voturi)    
    nu sunt de acord cu Trump! (Sâmbătă, 11 septembrie 2021, 17:48)

    Crup [utilizator]

    Biden nu a parut un idiot, nu. Cu asta nu sunt de acord. Biden chiar a fost un idiot, nu doar ca a parut a fi un idiot!
    • 0 (12 voturi)    
      Se poate mai rau (Sâmbătă, 11 septembrie 2021, 18:29)

      autan [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Decat cu trump? Ohoho si inca cum. Incredibil, neasteptat dar atat de adevarat.
    • -4 (4 voturi)    
      Si totusi (Sâmbătă, 11 septembrie 2021, 22:57)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Trump NU a spus ca Pres. Biden ESTE un Idiot, ci doar l-a alintat un pic, caci - de multe ori - ceea ce ni se PARE a fi ceva, se dovedeste a fi altceva.

      INSA, Dv. afirmati in mod CLAR ca: "Biden chiar a fost un idiot...", ceea ce face ca si multi membri al Partidului Democrat sa fie de ACORD cu D-voastra.

      Din punctul meu de vedere, America s-a SPART Ireparabil si - cred eu - ca asta este foarte periculos

      Cine doreste o ALTERNATIVA la Puterea USA, poate opta de acum incolo pentru Rusia, China sau chiar un Iran bine dotat...

      Alegerea viitoarei DIRECTII de dezvoltare a lumii se va face in mod democratic, sau NU...!
  • -4 (18 voturi)    
    Trump (Sâmbătă, 11 septembrie 2021, 18:25)

    deville2010 [utilizator]

    este un cretin sinistru.Habar nu are ca el a retras SUA din Afganistan.
  • -3 (17 voturi)    
    Nu are de ales (Sâmbătă, 11 septembrie 2021, 19:17)

    utilizator1 [utilizator]

    Trump nu are de ales.
    Când te amenință rușii cu un Kompromat zici tot ce ți se spune sa zici.
    • +1 (7 voturi)    
      Biden a acceptat Nord Stream 2, nu Trump (Sâmbătă, 11 septembrie 2021, 23:42)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      Iar Crimeea a fost anexată în vremea marelui pacifist Obama. Ai cărui părinți s-au cunoscut la cursuri de limbă rusă, pentru cine a uitat acest mic amănunt. Biden era vicepreședintele marelui pacifist, la vremea anexării Crimeei.

      Faptul că democrații americani îi dau înainte cu ”Rusia, Rusia” e problema lor. Dar faptul că alocă bani și pentru răspândit poveștile astea până și pe forumurile de limbă română, merită reținut.