Turcia își construiește propriul Pentagon, mai mare decât cel american și în formă de semilună

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 1 septembrie 2021, 12:58 Actualitate | Internaţional


Pentagonul turcesc
Foto: Twitter
Turcia a început construirea unui sediu pentru forțele sale armate, acesta fiind poreclit „Pentagonul turcesc”. Complexul urmează să fie mai mare decât Pentagonul de la Washington, în prezent cea mai mare clădire administrativă din lume, relatează Insider.

Președintele turc Recep Erdogan a declarat luni la ceremonia de inaugurare a lucrărilor că clădirea va „inspira teamă” inamicilor Turciei, potrivit Nikkei Asia.


Întregul complex se va întinde pe o suprafață de aproape 13 milioane de metri pătrați în timp ce birourile vor ocupa un spațiu de 890.000 de metri pătrați.

Erdogan a declarat că Pentagonul turcesc, denumit oficial „Steaua și semiluna” va putea găzdui până la 15.000 de angajați, relatează Daily Sabah.

Birourile Pentagonului de la Washington se întind pe 338.879 de metri pătrați, acesta având în jur de 26.000 de angajați.

Pentagonul Turciei va avea o structură concentrică similară „omologului” său american însă aceasta va încorpora steaua și semiluna de pe steagul turcesc.

Complexul ar urma să fie finalizat până în primăvara lui 2023 și va fi folosit de către forțele armate ale Turciei și de către ministerul apărării de la Ankara.

„Vom crea aici o structură care va inspira teamă în inamicii noștri prin alura sa și le va oferi încredere prietenilor noștri”, a mai spus Erdogan.


„Pentagonul turcesc” este văzut de unii ca fiind cel mai nou proiect megaloman al președintelui Recep Erdogan, un fan al marilor proiecte de infrastructură care să arate puterea economică a Turciei, în pofida devalorizării record a lirei turcești.

Un alt astfel de proiect este și canalul Istanbul, puternic contestat de opoziția din Turcia și comunitatea internațională.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5955 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Mda (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:04)

    BillytheGreat [utilizator]

    Nici un faraon megaloman fara piramida lui.
    • +4 (10 voturi)    
      Ce mentalitate de copil de 10 ani (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:34)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui BillytheGreat

      Pe premisa "da? ai cladire? e mare si frumoasa? daaaa? eh fac si io una. SI MAI MARE !! SI VA FI SI MAI FRUMOASA CA A TA !!!"

      Genul ala "Ce? Vii cu tata? Tatal meu e si mai tare si il bate pe tatal tau!"

      Na, atata poate dictatorul asta, atat poate bibilica lui... nu m-ar surprinde sa vad si la Putin sau chiar la talibani la fel. Ca in mintea lor, ala care o are mai mare, e mai tare in parcare. Mai mare cladirea, desigur. Ca mintea, tot ca a unuia de 10 ani o au.
      • +1 (7 voturi)    
        Cu mentalitatea (Miercuri, 1 septembrie 2021, 14:01)

        autan [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        asta, omul dincolo de faptul ca e dictator in toata regula, face autostrazi, tramvaie, drone si orice in Turcia. Nu ca i-ar spala pacatele, dar strict pe problema cladirii construieste pentru ca isi permite.
        Romanul inafara decat sa critice de pe canapea nu face nimic, capitala e o ghena.
        • +3 (5 voturi)    
          - (Miercuri, 1 septembrie 2021, 14:58)

          andrei9999 [utilizator] i-a raspuns lui autan

          sigur "isi permite"? sau ca ceausescu?
        • +5 (5 voturi)    
          Romanul "nu face nimic" (Miercuri, 1 septembrie 2021, 15:47)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui autan

          Ai vrea cumva sa mai trantim inca o casa a poporului pe undeva prin centrul Bucurestiului? Sa demolam Piata Unirii si sa construim o cladire pt molii bugetare si sa o numim eventual "Casa Mare a Poporului", pt ca bine-nteles ca va fi si mai mare si irelevanta decat prima!

          Pe de alta parte:
          "Erdogan a declarat luni că clădirea va „inspira teamă” inamicilor Turciei"... :))))) Rasul lumii, nu altceva!
          Defapt, o sa fie fix invers! O sa fie o tinta imensa, usor de lovit cu avioane civile deturnate de teroristi fara pregatire aeronautica!
          Nebunul chiar baga tara aia in groapa cu astfel de investitii!
  • +10 (14 voturi)    
    semiluna cu motz! (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:21)

    Antenistontel [utilizator]

    rahat turcesc!
    • +2 (4 voturi)    
      Forma fara fond (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:53)

      doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Rupti in cur dar cu pentagon sau...semilunogon
  • +3 (7 voturi)    
    o idee buna (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:40)

    codyrocco [utilizator]

    ...sa pui toate ouale in acelasi cos, da numa' rezultate excelente!
    plus ca se scuteste capacitate de procesare in computerul de dirijare a rachetei (aleia!) , trebuie doar comparare de fotografii de magaoi!
  • 0 (2 voturi)    
    Chelul cu tichie de margaritar (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:57)

    doz2018 [utilizator]

    Anul trecut se infoiasera la greci cum fac de obicei cu avioane cu tot felul de prostii doar ca nimerisera o perioada in care erau peste 100.000 de francezi turisti in Grecia. A fost deajuns sa se apropie o fregata franceza de tarmul lor ca au si facut cacauta pe ei instantaneu. Gasiti in presa din august de anul trecut.
  • +3 (5 voturi)    
    Casa poporului turc (Miercuri, 1 septembrie 2021, 13:57)

    utilizator1 [utilizator]

    Ceausescu ar fi fost invidios.
  • +3 (5 voturi)    
    Prostu' nu e prost destul (Miercuri, 1 septembrie 2021, 14:16)

    persuasiv [utilizator]

    daca nu e si fudul.
  • +3 (3 voturi)    
    Insa (Miercuri, 1 septembrie 2021, 15:40)

    Joseph18 [utilizator]

    Cred ca in FINAL 'Pentagonul Turcesc' va fi transformat intr-o Moschee, sau - cine stie - poate va deveni chiar Noul Parlament al Turciei
  • 0 (0 voturi)    
    Oare de ce ? (Miercuri, 1 septembrie 2021, 15:42)

    adrian88000 [utilizator]

    De ce se spune " Semiluna" cand de fapt seamana mai mult cu " Luna noua "?!
  • -2 (4 voturi)    
    armata Turciei (Miercuri, 1 septembrie 2021, 17:21)

    Scarface1000 [utilizator]

    este a 2-a ca marime din NATO dupa armata SUA

    Deci nu sunt doar vorbe goale...

    Romania nici nu poate visa la dotarile si tehnica pe care o detine armata Turca
  • 0 (2 voturi)    
    cu o crestere a economiei de 20% (Miercuri, 1 septembrie 2021, 18:32)

    Scarface1000 [utilizator]

    cea mai mare dintre tarile G20 pot face ce doresc!

    https://www.economica.net/turcia-va-inregistra-o-crestere-economica-record-in-trimestrul-doi-din-2021-bloomberg_529339.html