Gorbaciov, la 30 de ani după căderea URSS: „Dacă ar fi să încep din nou, aş face multe lucruri diferit”

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 3 august 2021, 12:05 Actualitate | Internaţional


Mihail Gorbaciov
Foto: HotNews.ro
Ultimul preşedinte sovietic, Mihail Gorbaciov, a susţinut luni programul de reforme politice cunoscut sub numele de Perestroika (Restructurare), dar a recunoscut totodată că ambiţiosul proiect nu a fost lipsit de erori, relatează agenția EFE, citată de Agerpres.

„Dacă ar fi să încep din nou, aş face multe lucruri diferit”, a semnalat Gorbaciov într-un articol publicat în revista „Rusia în politica globală”.

Fostul lider al URSS a admis că Perestroika a traversat mai multe etape, cu „erori şi realizări”, dar a insistat că reformele au avut o „justificare istorică”.

„Aceasta însemna că Perestroika era necesară şi că mergeam în direcţia corectă”, susţine Gorbaciov. El a remarcat şi faptul că autorii schimbărilor care au culminat în anul 1991 cu destrămarea URSS sunt acuzaţi astăzi de „naivitate”, de „trădare” ori de lipsa unui plan concret de acţiune.

„Unii chiar spun că Perestroika nu era necesară. Dar despre aceste persoane pot spune doar un lucru: că au o memorie foarte scurtă”, a apreciat el amintind de ambianţa din societate la începutul reformelor în anul 1985.

„Nu se mai putea trăi în acest mod”


Ultimul lider sovietic, acum în vârstă de 90 de ani, a insistat că oamenii „aveau nevoie de schimbări”.

„Toţi, atât conducătorii cât şi oamenii de rând simţeau că ceva merge prost în ţară. Stagnarea se adâncea şi dezvoltarea economică în realitate se oprise”, explică Gorbaciov.

Prin urmare, „majoritatea absolută considerau că nu se mai putea trăi în acest mod (...) Aceasta (nevoia de schimbare) nu s-a născut în capul meu, ea era pe buzele tuturor”, îşi mai aminteşte „părintele” Perestroikăi.

El a admis că reformele radicale pe scară extinsă implică mereu unele riscuri, dar rămâne la părerea că conducerea sovietică de la acea vreme trebuia să-şi asume riscul.

„În conducerea ţării, Biroul Politic (al Comitetului central al Partidului Comunist), exista unanimitate în această privinţă”, notează Gorbaciov despre una dintre etapele cele mai comentate ale Perestroikăi.

Acest proces de reforme era orientat către cetăţeanul sovietic şi avea scopul de a-l transforma în stăpânul propriului său destin după secole de existenţă ale unui Stat autocrat şi apoi totalitar.

„A fost o ruptură cu trecutul (...), un progres către viitor”, concluzionează ultimul lider al URSS.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















34105 vizualizari

  • -10 (12 voturi)    
    Cu vodka ce-ar face? (Marţi, 3 august 2021, 12:18)

    Taras_Bulba [utilizator]

    Ar ieftini-o sau ar da-o pe gratis la fruntasii in productie?
  • -10 (18 voturi)    
    Cherchez La Femme! Raisa adora luxul, laudele (Marţi, 3 august 2021, 12:26)

    D-or [utilizator]

    occidentalilor, vilele, vacantele si era ucrainianca, adica nationalista.

    URSS-ul se crease in jurul ideilor marxiste, renuntarea la marxism avea sa antreneze, implicit, disolutia URSS-ului in favoarea Ucrainei care-si intarise politicile nationaliste si-si alipise teritorii.

    Semintele distrugerii, odata plantate, si-au urmat cursul.

    Exact cum zice francezul: Cherchez La Femme!

    Din pacate, noi romanii, condusi de tradatori, am refuzat sa fructificam aceasta sansa unica a istoriei de a ne recupera teritoriile.
    • +6 (12 voturi)    
      doi tradatori sunt de vina: (Marţi, 3 august 2021, 15:13)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Ion Iliescu si Mircea Snegur.
      Iliescu nu vroia sa strice bunele relatii cu Rusia, ia Mircea Snegur nu vroia sa isi piarda functia. Dupa parerea mea, sunt de impuscat amandoi sub acuzatia de tradare.
      atunci era momentul unirii, in 1990, dupa destramarea URSS.
  • -1 (5 voturi)    
    adicaaaa!? (Marţi, 3 august 2021, 12:34)

    acribion [utilizator]

    ��
  • -6 (12 voturi)    
    ce ar fi făcut diferit? (Marţi, 3 august 2021, 12:50)

    nick24 [utilizator]

    așa, concret!
    l-ar fi anihilat pe Yelțin prin 1989?
    • +3 (5 voturi)    
      Dacă nu ghicești este rău. (Marţi, 3 august 2021, 14:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      De tine. Nu vei mai ști ce să scrii. O dezbatere inutilă. Mai contează ce ar face acum Gorbaciov dacă ar fi să înceapă acum perestroika? Există o vorbă-după război mulți deștepți se arată. r ști să evite unele greșeli și ar face altele. Cursul vieții nu-i perfect și de aceia nu-i plictisitor. Mereu apar oportunități, unii le fructifică, alții stau și așteaptă. alții sunt indiferenți.
      • 0 (6 voturi)    
        A ajuns fotomodel pt Louis Vuitton in 2007 (Marţi, 3 august 2021, 15:47)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Si pentru Pizza Hut in 1998
        A meritat efortul, vorba reclamei.
  • +6 (12 voturi)    
    Tot repectul... (Marţi, 3 august 2021, 14:33)

    Nonidem [utilizator]

    Tot respectul si recunostinta pentru acest lider care,dorind sa alinieze URSS la epoca moderna, a modificat -pasnic-lumea!Ii datoreaza lui Mihail Sergheevici Gorbaciov libertatea Statele Baltice, a tuturor asa numitelor Republici unionale-popoarele carora ajunsesera in prag de extinctie.Ii datoreaza libertatea toate statele din "lagar",si noi romanii ide asemenea!Fara exagerare, M.S.Gorbaciov este un OM PENTRU ETERNITATE!
    • +2 (2 voturi)    
      Perfect punctat ! (Marţi, 3 august 2021, 23:41)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Nu uita ca a colaborat enorm cu Reagan, Thacher, și Papa…
      Eroii secolul care a scăpat Europa de ciuma comunista !
  • -6 (10 voturi)    
    Doar poporul lui il poate judeca. (Marţi, 3 august 2021, 14:51)

    D-or [utilizator]

    Conducatorii nu pot fi judecati decit de popoarele lor.
    • +2 (10 voturi)    
      nici macar de ei... (Marţi, 3 august 2021, 15:14)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      uita-te la noi: poporul il vrea judecat pe Iliescu, si el e bine-merci acasa cu ditamai pensia de la stat.
  • +4 (6 voturi)    
    Comunismul ? Tragicomedie Made in Eurasia (Marţi, 3 august 2021, 18:38)

    Dartanian [utilizator]

    Comunismul este o utopie criminala , stupida economic si social , nascuta moarta . O gogorita pentru alienati mintal , neputinciosi , lenesi , inadaptati social , taraie brau din societatile sec XIX, sau inceput de sec XX , promovata preponderent de indivizi cu nume ciudate sau hazlii - cum ar fi spre exemplu , Munte de Aur , Camp cu Flori , Steaua Diminetii , Scut Rosu , Petala de Trandafir , Camp Innsorit , Lassale , Marx , Engels , etc ; criminali ai popoarelor cum ar fi Lenin , Stalin , Bela Kuhn , Kaganovici , Ceausescu , Honecker , etc , etc, etc . URSS si Marionetele din Est - DDR , PL, BG, RO, CZ & SK , etc , ,sucombau economic si fara Gorbaciov , probabil in 10-15 ani . Cum ar putea o corvusstrutocamila , sa supravietuiasca , sa se inmulteasca si sa prospere intr-o lume globalizata , competitiva si eventual , democratica ? Cine plange de dorul comunismului ? Vezi in primele fraze ... Ce ar fi fost ghertzoiu' de Ceausescu daca filmul de prost gust denumit Istoria Secolului XX , nu l-ar fi promovat dupa cum stim ?....