UE dă în judecată Polonia și Ungaria din cauza discriminării minorității LGBTQ

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 15 iulie 2021, 13:42 Actualitate | Internaţional


Comisia Europeana
Foto: pixabay.com
Comisia Europeană a demarat procedura juridică împotriva Ungariei pentru legea care interzice promovarea conținutului LGBTQ pentru minori și împotriva Poloniei pentru instituirea așa ziselor ”zone libere de persoane aparținând minorităților sexuale”. Decizia vine după ce legea adoptată de Cabinetul Viktor Orban a generat cel mai tensionat summit UE din ultima vreme, acesta fiind confruntat fățiș de mai mulți lideri europeni. Cel mai vocal a fost premierul Olandei Mark Rutte care invita Ungaria să iasă din UE dacă nu poate respecta valorile uniunii.

”Europa nu va permite niciodată ca părți ale societății sale să fie stigmatizate. fie că este vorba despre iubire, vârstă, etnie, opinii politice sau credințe religioase. Am demarat acțiunea legală împotriva Ungariei și Poloniei pentru încălcarea drepturilor fundamentale ale persoanelor LGBTQ”, a transmis joi Comisia Europeană, într-un comunicat de presă.

Egalitatea și respectul pentru demnitate și drepturile omului sunt valori esențiale ale UE, prevăzute la articolul 2 din tratat, astfel încât Comisia va uza de instrumentele pe care le are la dispoziție pentru a apăra aceste valori, mai precizează sursa citată. Comisia lansează astfel procedurda de infringement împotriva Ungariei și Poloniei în legătură cu egalitatea și protejarea drepturilor fundamentale.

Surse diplomatice declarau recent, pentru Reuters, că executivul de la Bruxelles ia în calcul acțiuni legale împotriva Poloniei din cauza deciziei unor autorități locale privind instituirea așa-numitelor ”zone libere de persoane LGBT”.



UE insistă că toate statele membre trebuie să respecte drepturile LGBT, însă puterea naționalistă de la Varșovia este cunoscută pentru politicile sale anti-gay incluse în platforma de guvernare. În martie a interzis explicit persoanelor de același sex să adopte copii, în timp ce peste 100 de orașe și regiuni s-au proclamat ”zone libere de persoane LGBT".

"Verificăm dacă există o încălcare a tratatelor UE”, în această operațiune de creare a zonelor, a precizat un oficial european, adăugând că procesul nu a fost încă finalizat. Un al doilea oficial de la Bruxelles a confirmat că dosarul este în lucru. Procedura de infringement ar obliga Polonia să elimine zonele respective, în caz contrar fiind pasibilă de amenzi.

Contactat în legătură cu acest lucru, purtătorul de cuvânt al guvernului polonez a precizat: ”Nu există legi în Polonia care să discrimineze între persoane pe baza orientării lor sexuale”. Comisia Europeană a demarat deja proceduri împotriva Poloniei pentru subminarea statului de drept.

Polonia a fost și una dintre cele două state, alături de Slovenia, care i-au luat apărarea premierului Ungariei, Viktor Orban, la ultimul summit UE.

Ungaria a adoptat la 15 iunie o lege care interzice ”reprezentarea sau promovarea” în rândul minorilor a homosexualităţii sau a schimbării de sex.

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a calificat drept o ”ruşine” această lege, intrată în vigoare săptămâna trecută, însă guvernul ungar a respins criticile şi cererile executivului european.

În Polonia, o sută de comunităţi locale au adoptat din 2019 o rezoluţie ”anti-ideologia LGBT”. Comunităţile respective reprezintă o treime din teritoriul Poloniei şi sunt situate în principal în estul şi sud-estul ţării, zone cu puternică tradiţie catolică.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2805 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Hai, ma declarati-le razboi, (Joi, 15 iulie 2021, 13:46)

    Cripto [utilizator]

    luati-le avutiile, pamantul...oricum de coloana veretbrala pe care o au nu o sa va puteti atinge. Pacat ca nu creste si pe la noi. Sau mai stii...poate rasare pana la urma.
  • +17 (19 voturi)    
    Aici au dreptate Ungaria si Polonia (Joi, 15 iulie 2021, 13:58)

    smeuletz [utilizator]

    Sa nu se inchine la UE. Fiecare tara are cultura ei, si pentru unii, promovarea LGBT inclusiv catre copii mici, e prea mult. Tolerarea da, si aia deja se intampla si mergea bine. Acum, de cand cu atatea discutii, nu stiu daca o sa mai fie lumea chiar asa de toleranta...
  • +16 (18 voturi)    
    Excelent. Sa curga dovezile. (Joi, 15 iulie 2021, 13:59)

    Lok [utilizator]

    Sunt mega curios cum au fost discriminati LGBT-istii?
  • +14 (18 voturi)    
    Niste intrebari (Joi, 15 iulie 2021, 14:28)

    CezarN [utilizator]

    1. Ce inseamna fiecare din genurile de mai jos (disponibile in feisbuc si promovate de UE) si cum sunt ele stiintific,biologic si legal certificate si verificabile.
    Agender
    Androgyne
    Androgynous
    Bigender
    Cis
    Cisgender
    Cis Female
    Cis Male
    Cis Man
    Cis Woman
    Cisgender Female
    Cisgender Male
    Cisgender Man
    Cisgender Woman
    Female to Male
    FTM
    Gender Fluid
    Gender Nonconforming
    Gender Questioning
    Gender Variant
    Genderqueer
    Intersex
    Male to Female
    MTF
    Neither
    Neutrois
    Non-binary
    Other
    Pangender
    Trans
    Trans*
    Trans Female
    Trans* Female
    Trans Male
    Trans* Male
    Trans Man
    Trans* Man
    Trans Person
    Trans* Person
    Trans Woman
    Trans* Woman
    Transfeminine
    Transgender
    Transgender Female
    Transgender Male
    Transgender Man
    Transgender Person
    Transgender Woman
    Transmasculine
    Transsexual
    Transsexual Female
    Transsexual Male
    Transsexual Man
    Transsexual Person
    Transsexual Woman
    Two-Spirit

    Poate oricine sa se trezeasca dimineata si sa zic "Eu astazi sunt de genul Bg45#! Vreau sa fiu recunoscut ca atare, sa mi se inventeze un pronume specific si sa mi se elibereze un nou buletin."?

    2. Vedem zi de zi cate face Comisia pentru LGBTIQ...
    2.1. De ce se folosesc fondurile/energiile UE pentru a promova agresiv agenda unei minoritati la cel mai inalt nivel?

    2.2. Ce face Comisia pentru a incuraja cresterea natalitatii in UE? O problema cu adevarat presanata si importanta. Despre asta nu prea auzim masuri si lupte ale Comisiei. Desigur, in afara de acceptarea de migranti fara numar si incurajarea barbatilor sa nasca.
    • 0 (2 voturi)    
      CIS.. (Sâmbătă, 17 iulie 2021, 0:07)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      nu e fosta URSS ? Poate stie Mazeta
  • +13 (15 voturi)    
    Daca faceau zone libere de Covid, ca-i tot o boala (Joi, 15 iulie 2021, 14:32)

    CezarN [utilizator]

    Tot asa ar fi reactionat Ccomisia? :)
  • +14 (18 voturi)    
    Respect! (Joi, 15 iulie 2021, 14:53)

    Zubizareta [utilizator]

    Polonia si Ungaria! Felicitari! Romania normala a
    Lui Hohannis a ramas lingaul
    Uniunii europene!
  • -4 (12 voturi)    
    In sfarsit, a sarit si UE (Joi, 15 iulie 2021, 15:00)

    baimarean [utilizator]

    ca pana nu demult s-a dat la fund.
  • +17 (19 voturi)    
    Ah, din nou Olanda... (Joi, 15 iulie 2021, 15:01)

    taro [utilizator]

    foarte preocupata de drepturile minoritatii lgbt....

    In acelasi timp Olanda blocheaza de ani de zile aderarea Romaniei la Spatiului Schengen, discriminand o tara intreaga.
  • +16 (18 voturi)    
    Fii ce vrei, dar la tine in dormitor! (Joi, 15 iulie 2021, 15:07)

    Jolly Roger [utilizator]

    Chiar nu înțeleg de ce trebuie etalate public, in căutare de "recunoaștere și apreciere" toate aberațiile astea! Ce stigmatizare, ce încălcare de drepturi? Nu mă interesează ce faci in dormitor, așa că nu te lauda cu asta!

    Chiar nu mai e nimic bun de promovat în cultura și civilizația umană?
  • +16 (18 voturi)    
    Huooo Uniunea Sovietica Europeana !!! (Joi, 15 iulie 2021, 16:02)

    van [utilizator]

    " Comisia Europeană a demarat procedura juridică împotriva Ungariei pentru legea care interzice promovarea conținutului LGBTQ pentru MINORI"

    Asta e o Europa dementa, fundamentalist-progresist sinucigasa, nicidecum o Europa a normalitatii la care speram .
    Sa nu ne miram daca la urmatoarele alegeri partidele nationaliste si anti-europene vor avea peste 50 de procente.
  • +12 (14 voturi)    
    Nici nu e de mirare ca o Comisie Europeana (Joi, 15 iulie 2021, 16:26)

    Harald2 [utilizator]

    condusa de o persoana mediocra precum doamna Ursula nu are nimic mai bun de facut decat sa se razboiasca cu tarile membre pe subiecte artificiale.

    Sau poate doamna Ursula nu e atat de mediocra, doar slujeste unor interese exterioare Europei.

    Mult mai util era un program de consiliere psihologica decat obligarea oamenilor sa puna semn de egal intre normal si anormal, ceea ce evident ca nu vor face (de unde alte tensiuni).
  • +12 (14 voturi)    
    Buricul UE (Joi, 15 iulie 2021, 16:39)

    Claudiu. [utilizator]

    Si Polonia poate cere premierului Mark Rutte ,daca nu-i convine, sa scoata Olanda din UE. Asa am scapa de istericalele unor olandezi care se cred buricul UE.
  • +7 (9 voturi)    
    Judecatorul (Joi, 15 iulie 2021, 19:10)

    CHURCHILL [utilizator]

    Si aia care judeca procesu' ce orientare au ?
  • +6 (6 voturi)    
    Uniunea deviatilor (Joi, 15 iulie 2021, 21:30)

    Vlad-I [utilizator]

    Daca UE se invarte in jurul fermoarului de la pantaloni, mai bine sa dispara si cat mai repede. Cand s -au votat valorile ca nu-mi aduc aminte ? Trebuie sa votati Aur, chiar daca sunt mai fara experienta, cel putin reprezinta in chestia asta cetateanul.