Ministrul britanic al Sănătății a demisionat după ce a încălcat regula distanțării sociale sărutând o consilieră

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 iunie 2021, 20:55 Actualitate | Internaţional


Matt Hacock are o aventura cu o consiliera
Foto: The Sun
Ministrul britanic al Sănătății, Matt Hancock, și-a dat sâmbătă demisia după ce a fost surprins încălcând în mai regula distanțării sociale sărutând și îmbrățișând o consilieră, ceea ce a dus la nemulțumirea colegilor și furia britanicilor care erau în carantină la acea vreme, relatează Reuters.



Hancock, 42 de ani, i-a scris prim-ministrului Boris Johnson pentru a-i spune că demisionează după ce ziarul The Sun a publicat fotografii cu ministrului căsătorit și cu copii îmbrățișând o femeie pe care a numit-o într-o funcție finanțată de contribuabili pentru a examina performanța departamentului său.

„Le datorăm oamenilor care s-au sacrificat atât de mult în această pandemie să fim sinceri când i-am dezamăgit, așa cum am făcut eu, încălcând măsurile de restricție”, a spus el în scrisoare.

Johnson a spus ca răspuns că îi pare rău că a primit această scrisoare.

”Ar trebui să fii extrem de mândru de munca ta", a scris el." Sunt recunoscător pentru sprijinul tău și cred că contribuția ta la serviciul public este departe de a fi terminată".

The Sun a publicat fotografii cu Hancock sărutându-și consiliera luna trecută, într-un moment în care contactul intim cu o persoană din afara gospodăriei era împotriva măsurilor de distanțare sociale.


Liderul laburist Keir Starmer a declarat pe Twitter că Hancock a avut dreptate să demisioneze. - Dar Boris Johnson ar fi trebuit să-l demită.

Laburista Anneliese Dodds l-a acuzat pe ministru de 'încălcarea propriilor reguli în materie de COVID', dar şi de posibil 'abuz de putere' şi 'conflict de interese' în acest caz.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11447 vizualizari

  • +13 (27 voturi)    
    In ce lume traim? (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 21:19)

    Gigi Kent [utilizator]

    Traim intr-o lume in care un sarut e o problema din punct de vedere pandemic dar inselarea sotiei nu e nici o problema.

    Daca era sa isi dea demisa pentru ceva era pentru lipsa de moralitate si inselarea sotiei, nu pentru regulile de distantare sociale aiurea in tramvai.
    • -1 (17 voturi)    
      deci (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 22:24)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      cunii mai stiu ca e o manipulare masiva toata gogomania asta si masurile inutile
    • +2 (16 voturi)    
      Cooorect (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 22:29)

      winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      S’au inversat valorile de nu mai stim pe ce lume traim….
    • +5 (5 voturi)    
      Corect! (Duminică, 27 iunie 2021, 8:33)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      "[...] într-un moment în care contactul intim cu o persoană din afara gospodăriei era împotriva măsurilor de distanțare sociale"
      Astia nu-s intregi la cap :)))))
    • -1 (1 vot)    
      In plus (Duminică, 27 iunie 2021, 8:56)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      A fost angajata de nea si platita din bani publici. Asta sigur nu e motiv de demisie…lol..gagiul a incurcat etica cu prostitutia. Sper ca sogia sa se aleaga cu o gramada de bani iar boris sa ajunga in rusia.
  • -5 (17 voturi)    
    prosteste londrA? (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 21:27)

    winston_smith [utilizator]

    Nimic despre protestele de la Londra? Anti restrictii? In cea mai vaccinata tara din Europa?
  • -12 (20 voturi)    
    La noi Orban (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 22:40)

    galeo [utilizator]

    A fost prins de 2 ori facand petreceri fara distantare, si nici gand de demisie. Din contra, mai vrea sa fie o data sef la PNL
  • -9 (21 voturi)    
    Ce sa mai vb de vv (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 23:18)

    winston_smith [utilizator]

    In mandatul caruia au ars vreo 3 spitale, l’au prins de 2 ori fara masca, si a dat afara din spital oameni operati pe coloana de cateva ore la foisor, fortandu’l pe catu sa’l demita, si inca se da victima….
  • +3 (3 voturi)    
    cum (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 23:53)

    AMDATi [utilizator]

    s-a manifestat "furia britanicilor"? Au facut demonstratii? Referendum de demitere?
    Sau aceasta "furie" e doar in paginile tabloidelor, care s-au proclamat "vocea natiunii"?
  • +3 (3 voturi)    
    HeHe... (Duminică, 27 iunie 2021, 0:16)

    Cataleya [utilizator]

    Dupa felul in care si-a sarutat consiliera, mai mult ca sigur ca demisia a fost din cu totul alte motive, nicidecum pt nerespectarea distantei "de pandemie"
  • +3 (7 voturi)    
    Daca era cu un barbat.. (Duminică, 27 iunie 2021, 0:53)

    Dodel540 [utilizator]

    Daca l-ar fi prins sarutandu-se cu un barbat era probabil ok , demiterea sa ar fi fost discriminare pentru Lgbt
  • -1 (5 voturi)    
    Pentru utilizatorii galeo si winston smith ! (Duminică, 27 iunie 2021, 8:54)

    Cugetator [utilizator]

    Mai gargaragiilor politici ,care atacati pe adversarii locali ca Orban si Vlad Voiculescu , nu uitati ca in articol este vorba de un ministru englez, care se manifesta plenar, ca un etern curvar !
  • 0 (0 voturi)    
    un gest (Luni, 28 iunie 2021, 0:05)

    stefan2008 [utilizator]

    de neinteles pentru romani :))))))
    Btw... cum se traduce "conflict de interese" pe romaneste?