„Jos mâinile de pe hijab!”: Tinerele musulmane din Franța protestează împotriva legii anti-separatism islamist

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 4 mai 2021, 14:59 Actualitate | Internaţional


Femei franceze protestand impotriva interzicerii hijabului
Foto: Jacopo Landi / AFP / Profimedia Images
Mariem Chourak, în vârstă de 16 ani, este o musulmană evlavioasă care consideră purtarea hijabului o expresie a devotamentului ei față de profetul Mahomed însă o propunere a senatorilor francezi i-ar putea interzice în curând să facă acest lucru în public, relatează Reuters.

Amendamentul adus proiectului legii „anti-separatism” redactată pentru a întări protejarea valorilor seculare ale Franței ar urma să se aplice fetelor cu vârsta de sub 18 ani, atrăgând indignare și declanșând o mișcare de protest în mediul online sub hashtagul #PasToucheAMonHijab („jos mâinile de pe hijabul meu”).

„Este parte a identității mele. Să mă forțezi să mi-l dau jos ar fi o umilință”, susține Chourak. „Nu pot să înțeleg de ce ar vrea să adopte o lege care discriminează”, adaugă adolescenta.

Rolul religiei și a simbolurilor religioase purtate în public reprezintă un subiect controversat de ani de zile în Franța, o țară puternic seculară care însă are cea mai mare minoritate musulmană din Europa.

Franța a interzis purtarea vălurilor islamice în școlile de stat din 2004 și în 2010 a fost interzisă și purtarea niqabului, vălul care acoperă întreaga față, în locurile publice.

Amendamentul propus acum de senatorii francezi ar urma să se aplice tuturor simbolurilor religioase dar opozanții săi afirmă că acesta vizează musulmanii.

Senator Christian Bilhac a declarat în luna aprilie că amendamentul va proteja tinerii. „Părinții nu ar trebui să își impună dogma asupra copiilor”, a declarat acesta, un membru al partidului Stânga Radicală, în camera superioară a legislativului de la Paris.

Un grup de femei tinere care promovează campania #PasToucheAMonHijab din sufrageriile părinților lor a atras susținere din partea unor influenceri de pe platformele social media, a unui congresmen american și a lui Ibtihaj Muhammad, prima femeie americană care a purtat un hijab în timp ce concura la Jocurile Olimpice.

„(Politicienii) vor emanciparea noastră, vor să ne salveze de această oprimare imaginară dar ei sunt cei care ne oprimă”, afirmă Mona el Mashouly, o studentă la medicină în vârstă de 25 de ani din Strasbourg.

Președintele francez Emmanuel Macron a avertizat în mod repetat că separatismul islamist subminează unitatea republicii franceze iar guvernul său a propus o lege anti-separatism care își propune să elimine căsătoriile forțate și testele de virginitate pentru fete, precum și o supraveghere mai atentă a asociațiilor religioase.

Amendamentul referitor la împiedicarea minorilor să poarte hijabul în public a fost adăugat proiectului de lege în Senatul de la Paris alături de alte două prevederi care vizează interzicerea mamelor să poarte hijabul pe autobuzele școlare dacă își însoțesc copii și interzicerea costumului de baie burkini.

O comisie comună a celor două camere ale parlamentului francez va dezbate amendamentele și ar putea decide înlăturarea lor din forma finală a legii însă pentru Hiba Latreche, în vârstă de 22 de ani, răul a fost deja făcut:

„(Este) un simptom al controlării constante a corpurilor femeilor, al alegerilor și credințelor pe care le avem în Franța”, afirmă aceasta, acuzând de asemenea „instrumentalizarea” femeilor musulmane.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11039 vizualizari

  • +31 (37 voturi)    
    Nu doar Franta... (Marţi, 4 mai 2021, 15:15)

    Cataleya [utilizator]

    ...ci intreaga Europa a pierdut "lupta" cu islamismul, sub toate aspectele.
    Si nu e vb de ultimii 10 ani, ci de ultimii 50!
    • +19 (29 voturi)    
      e vorba (Marţi, 4 mai 2021, 15:58)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      despre islam si nu islamism...de altfel respectiva chiar zice ca invesmantarea e expresia iubirii fata d eprofet si coran...in alta oridne d eidei, daca nu ii convine, nu o opreste nimeni sa se intoarca in tara de origine a ei/familiei, ma indoiesc ca unui crestin de acolo i se permite sa poarte o cruce ca smen distinctiv al iubirii fata de Isus, asa ca reciprocitatea e bine venita
      • -6 (16 voturi)    
        Las-o asa. (Marţi, 4 mai 2021, 16:23)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui martel55

        Ca Europa are de furca cu islamismul nu cu islamul.
        Dar daca nu reusesti sa faci diferenta, te priveste.
        • +11 (17 voturi)    
          ba are de furca si cu unii, si cu altii (Marţi, 4 mai 2021, 16:35)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          islamul se poate usor transforma in islamism, istoria a dovedit-o.
    • +4 (8 voturi)    
      :-/ (Marţi, 4 mai 2021, 16:43)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Ultimii 50 de ani si viitorii cine stie câti, din pacate :-/.
    • -1 (11 voturi)    
      Poate recunostem ca si cre(s)tinismul (Marţi, 4 mai 2021, 19:37)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Are o recrudescenta si un prozelitism de ai impresia ca ne reintoarcem in evul mediu intunecat.
      Nu exista state laice in Europa din moment ce in toate tarile sarbatorile religioase cretine sunt sarbatori legale !
      • +1 (1 vot)    
        Dvs puteți lucra (Miercuri, 5 mai 2021, 16:22)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        Lăsând la o parte extrem de originala și nemaiauzita glumă cu ș-ul în paranteză... Ca să vă rezolv nemulțumirea - cât se poate de justificată ! - vă sugerez să munciți pe brânci în Vinerea Mare, a doua zi de Paști, a doua zi de Rusalii, de Sântămărie, Sf. Andrei și de Crăciun.

        De fapt, dacă mă gândesc bine, puteți munci chiar și în prima zi de Paști. E drept că e într-o duminică, dar tocmai ca să le faceți în ciudă ăstora cu ș-ul în paranteză !
  • +25 (33 voturi)    
    Sa aleaga o tara islamica ! (Marţi, 4 mai 2021, 15:34)

    Idealistu [utilizator]

    Care-i problema ? Dar ei vor de fapt sa transforme o tara crestina intr-o tara islamica, cu ajutorul tembelilor de stanga.
  • +20 (26 voturi)    
    Sa se duca (Marţi, 4 mai 2021, 15:35)

    AndreiBCO [utilizator]

    pe alte meleaguri mai primitoare
  • +18 (26 voturi)    
    daca europenii au devenit prea fatalai.. (Marţi, 4 mai 2021, 15:39)

    qwerasdf [utilizator]

    si permisivi... asta se intampla... o sa fim inlocuiti cu totii de musulmani si alte popoare migratoare din africa, asia..

    nu va dura mult pana le vor impune ei sharia francezilor!
    • +14 (18 voturi)    
      „Este parte a identității mele." (Marţi, 4 mai 2021, 18:00)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Incorect. Este o parte a identitiatii religiei ei. Pentru ca intrebarea e, daca nu i-ar fi fost "predat" Islamul, indiferent de tara de nastere, ar mai fi conisderat hiijab-ul ca "identitate" a ei?

      Rasismul si religia au un singur lucru in comun: este intotdeauna "predat" de altii. Nimeni nu se naste cu o religie (sau mai multe), dar nici rasist. Si ambele sunt la fel de toxice. Indiferent cum sunt prezentate. Fie ca elemente "salvatoare", sau purificatoare sau altceva. Si aici ma refer la orice religie.
      • +5 (5 voturi)    
        kudos (Marţi, 4 mai 2021, 20:41)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        .

        si de reamintit: credinta nu are nimic de a face cu religia decit in mintea celor indoctrinati, dupa cum ai specificat.
        • +4 (6 voturi)    
          Corecta incheiere (Marţi, 4 mai 2021, 23:14)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

          As merge mai departe si as spune asa, cel putin despre Romania, nu ma pronunt legat de alte state.

          Romanii pun egal, desigur nu voit, intre urmatoarele cuvinte:

          religie = credinta = superstitie = ritual

          Sau mai bine zis, le este greu sa le deosebeasca. Cel mai simplu lucru: intrebati pe cineva de ce face semnul "plus" cu mana cand trece prin fata unei biserici. Raspunsul cred ca 9/10 daca nu 10/10 va fi "as ase face". Ceea ce evident, nu raspunde la intrebare. Scrie undeva despre acest ritual in Biblie? Cati mai cred in puterea horoscopului? Iar lista continua. Putem spune de mersul pe sub masa, mersul in jurul mesei, mersul cand se pupa icoane de la o directie la alta neaparat si tot asa.

          Cineva tehnic ar numi asta "programare conditionata" :)
  • +18 (24 voturi)    
    Dar dincolo cum este? (Marţi, 4 mai 2021, 15:52)

    Bogart [utilizator]

    Atunci cand in Arabia Saudita, Etc femeile vor fi libere sa iasa pe strada fara hijab sa li se dea si in Europa drept femeilor musulmane sa-l poarte. De ce intotdeauna Europa discrimineaza? Tarile musulmane nu? Acolo sunt numai libertati iar in Europa numai discriminari. Sa fim seriosi.
  • +18 (26 voturi)    
    Ciudat (Marţi, 4 mai 2021, 16:01)

    siviufxx [utilizator]

    Sa auzi pe unii care vin din comunitati ce omoara crestini, homosexuali( sau oameni cu mentalitate diferita/occidentala) ca vorbesc de oprimare.
    • -8 (10 voturi)    
      mai moale cu mentalitatile (Marţi, 4 mai 2021, 19:07)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui siviufxx

      mai moale ca macane, romanii arunca fix cu aceleasi pietre precum tarile profund islamice cand vine vorba de mentalitati diferite. Homosexualii sunt huliti de pupatorii de moaste locali, si ca vine vorba de mentalitati si religii diferite. UITA-TE LA COMENTARII. Ura si frica fata de ce nu cunosti vad in aproape toate comentariile.
      Si care e problema ca vin unii din tarile astea si incearca sa isi pastreze niste identitati. Religia a cazut in extrama mereu, dar mereu in societatile lipsite de educatie. In occident doar aia fara carte sunt ori profund crestini ori profund islamisti si cad in extrema. Nu vad ura din partea oamenilor cu educatie din societatile dezvoltate. Nu vad agresiune, nu vad acte teroriste. Vad doar oameni fara educatie care sunt usor de manipulat si pentru ca au o conditie financiara precara!
      Franta prietene a colonizat toate tarile astea si a incercat sa impuna crestinismul acelor state. Si vii sa te plangi ca acum cetatenii francezi, eliberati din colonii vor sa isi pastreze identitatea si religia?
  • +22 (30 voturi)    
    așa, și? (Marţi, 4 mai 2021, 16:01)

    Lionheart [utilizator]

    Dacă nu le convine, sunt o grămadă de țări mulsumane, unde se pot duce să-și practice religia așa cum le taie capul.
  • +9 (15 voturi)    
    Fiecare are dreptul sa fie prost! (Marţi, 4 mai 2021, 16:12)

    remicristian [utilizator]

    La fel ca antivaxerii domnisoarele cu hijab sau nicab au dreptul la propria prostie si char sa o manieste atita timp cit nu afecteaza pe ceilalti sau nu incearca sa isi impuna celorlalti propria alegere! Sa fii prost este o alegere sau o traditie de familie. Nici habotnicii ortodoxiei sau ultraortodoxii evrei sau oricare extermisti religiosi nu sunt mai penibili in prostia lor. Inca nu isi dau seama ca totusi de peste 100 ani omul reuseste sa zboare sa comunice la distanta sau sa previna boli prin vaccinarea in masa sau sa nu trateze femeile ca pe vite de prasila! religia a aparut mai degraba ca o modalitate de control mental a maselor acum mii de ani cind alternativa era controlul cu sabia sau bita. Ca orice gogomanie spusa si repetata de nenumarate ori aceasta devine in mintea maselor adevar absolut o stie orice incepator din domeniul marketingului si daca beneficiezi de eperienta milenara a copywriterilor din domeniu atunci succesul este garantat mai ales ca fiecare religie monoteista tinde sa eradice orice concurenta!
  • -2 (12 voturi)    
    o non-stire marca Reuters (Marţi, 4 mai 2021, 16:18)

    c2 [utilizator]

    .
  • +5 (13 voturi)    
    cred (Marţi, 4 mai 2021, 16:31)

    hanu [utilizator]

    ca e doar o chestiune de timp pana la alegerea unui autoritarist care sa puna lege si ordine in talciocul european. Nu neaparat la nivelul uniunii, e imposibil, ci la nivel national, dupa diverse exituri. Sa nu uitam ca tiparitul excesiv de euro va dinamita moneda, care va fi "arsa" si folosita drept tap ispasitor/paratraznet inainte de revenirea la monede locale.

    Multiculturalismul este o aberatie daca nu exista valori 99% comune. Or, valorile europene moderne nu au absolut nimic in comun cu cele islamice, sunt ca apa si uleiul.

    Adevarul adevarat e ca europenii din vest, amortiti de traiul bun, au fost tradati de proprii politicieni si conditionati sa creada ca stergerea culturii lor de pe harta e un lucru de dorit.

    Acum incep sa culeaga fructele relativismului (politic) postmodernist. Enjoy!
  • +11 (17 voturi)    
    "Devotamentului ei față de profetul Mahomed" (Marţi, 4 mai 2021, 16:42)

    reiand [utilizator]

    Problema e că "devotamentul" față de un criminal de război care a condus armate cuceritoare, a ordonat uciderea de prizonieri, și făcea sex cu minore prepubescente, nu e tocmai compatibil cu valorile civilizației europene.

    Dar cui să explici, stângiștilor care urăsc creștinismul, se închină la religia Climei și Diversității, și sunt pe cale să ruineze Europa? N-ai cu cine...
    • -8 (10 voturi)    
      vezi tu daca citesti coranu de la AUR? (Marţi, 4 mai 2021, 19:18)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      vezi tu daca citesti coranu de la AUR? Unde ai citit tu toate mizeriile astea?
      Adica eu sunt ateu, dar tu daca crezi in dumnezeu a fost bun iar mahomed rau.... :)))). Cel ce a adus molima si boli in egipt pentru ca Faraonul Ramses, nu a vrut sa ii lase pe evrei liberi? Cel in numele caruia Biserica omora europeni? Au murit sute de milioane de crestini in numele crestinismului, ucisi de crestini, cretini!
      Cand crezi ca pamantul a fost acum 6 mii de ani, esti limitat! Eu de ce trebuie sa te accept pe tine BAAAA? si tu nu poti sa accepti pe altii de alte religii BAAAA?
      Eu nu cred in mizeria asta de religie dar va accept si voi mandri romani, daci si toleranti muscati din aia care nu sunt precum voi!
  • +9 (17 voturi)    
    Franta e stat islamic (Marţi, 4 mai 2021, 16:47)

    same.dan [utilizator]