SUA: Aproape jumătate din republicani consideră greșită condamnarea polițistului Derek Chauvin (sondaj)

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 27 aprilie 2021, 15:38 Actualitate | Internaţional


Afis al Partidului Republican
Foto: Jason Redmond / AFP / Profimedia Images
Un procent de 46% dintre susținătorii Partidului Republican din Statele Unite consideră că verdictul de condamnare a polițistului Derek Chauvin pentru uciderea afro-americanului George Floyd este greșit, relatează The Grio.

Un sondaj realizat de CBS News/YouGov care a chestionat peste 2.500 de americani a descoperit diferențe semnificative cu privire la verdict în rândul susținătorilor celor două partide ale duopolului politic american.

Potrivit sondajului, 90% dintre democrați consideră condamnarea lui Chauvin în toate cele trei capete de acuzare - crimă de gradul doi, crimă de gradul trei şi omor prin imprudenţă - verdictul „corect”.

În rândul persoanelor ce s-au declarat independente procentul a scăzut la 75% însă doar puțin peste jumătate din cei care au afirmat că sunt republicani consideră că deznodământul procesului a fost corect.

46% din susținătorii sau membrii Partidului Republican au afirmat că verdictul este greșit.

Un alt sondaj realizat de Morning Consult arată că 66% din alegătorii republicani consideră că „violența împotriva poliției” este o problemă mai serioasă decât violența împotriva afro-americanilor.

Polițistul Derek Chauvin a fost condamnat pe 21 aprilie pentru asasinarea afro-americanului George Floyd în urma unui proces care a încheiat un caz răsunător care a lăsat o amprentă profundă asupra Americii ilustrând diviziunile rasiale din țară.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1815 vizualizari

  • +10 (28 voturi)    
    L-au folosit pe Derek Chauvin (Marţi, 27 aprilie 2021, 15:48)

    moto33 [utilizator]

    ca tap ispasitor ca sa multumeasca proletariatul de negri si studentii spalati pe creier de programul marxist din scoli si universitati.

    Fentanyl Floyd a devenit un martir cum era Barabas pentru iudei.
    • -3 (15 voturi)    
      Ahaaa (Marţi, 27 aprilie 2021, 16:41)

      Libanu [utilizator] i-a raspuns lui moto33

      Deci vina e a altcuiva, si politistuk e doar tap ispasitor, primeste el toata vina, nu? Nu conteaza ca l-a calarit pe fraierul ala pina l-a omorit, el ispaseste alte crime..
      • -1 (1 vot)    
        Floyd nu era usa de biserica (Miercuri, 28 aprilie 2021, 10:00)

        moto33 [utilizator] i-a raspuns lui Libanu

        Umbla zvonul ca a fost gasit cu pistolul la burta unei femei gravide.

        Din nou tehnica cu piciorul pe gat, face parte din doctrina politiei, imprumutata de la Mossad mi se pare.

        Politistul era doar executant al manualului: cazul A de manifestare al infractorului => aplica tehnica de imobilizare B ("neck restraint").

        De-asta zic, ca decizia judecatorului si juratilor e de natura politica, cand tot departamentul de politiei se face vinovat.
    • +3 (9 voturi)    
      not really (Marţi, 27 aprilie 2021, 16:50)

      an_drei [utilizator] i-a raspuns lui moto33

      Problema este ca subiectul este prea incarcat. Decizia de a-l condamna sau nu pare a fi strans legtata cu BLM si acceptarea/respingerea ei.

      Cred ca trebuie separate lucrurile clar si nu trebuie aderat la nici o turma. Politistul este vinovat si merita sa raspunde pentru omor din imprudenta.

      Dar asta nu insemna ca el, toata polita si toata SUA e rasista. Dar cum toate aceste idei vin la pachet, uneori e greu sa le separam si sa iesim din acest discurs.
      • +5 (7 voturi)    
        Intr-adevar (Marţi, 27 aprilie 2021, 17:13)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui an_drei

        Acceptarea sau respingerea BLM. Unii care sustin ca "Black Lives Matter" si altii care spun ca "Black Lives No Matter".Tertium non datur.
      • -1 (1 vot)    
        Are loc o dialectica (Miercuri, 28 aprilie 2021, 9:49)

        moto33 [utilizator] i-a raspuns lui an_drei

        marxista, de separare pe baza rasei intre clase oprimati si opresori, astfel incat daca un negru omoara un alb se considra crima, dar daca un alb omoara un negru se numeste crima a urii, hate crime.

        Decizia de a-l condamna e de natura politica sa multumeasca o parte a electoratului. Da prost la imagine politica achitarea lui Derek.
        • 0 (0 voturi)    
          asa e (Miercuri, 28 aprilie 2021, 10:05)

          an_drei [utilizator] i-a raspuns lui moto33

          Chiar daca se intampla fenomenul de care spui, asta nu inseamna ca Derek e nevinovat si ca trebuia achitat. All lives matter, si black si white, si cea a lui Derek. Politistul a gresit, indiferent cine era sub genunchiul lui.

          La fel cum nici ce s-a inamplat la Capitoliu nu e ok, chiar daca totul a fost exagerat (reactie militara, expunerea in mass media).

          De aceea cred ca trebuie sa separam fapta in sine de incarcatura polititca si culturala. Noi am avut exemplul referndumuli pentru familie. Acesta a fost asociat cu un Dragnea si PSD si subiectul lui nu a mai contat pentru oameni. Mesajul transmis era ca daca mergi la referendum esti de acord cu hotiile lui Dragnea.
  • +3 (19 voturi)    
    asta-i (Marţi, 27 aprilie 2021, 16:00)

    codrean [utilizator]

    dezavantajul "Curtii cu jurati" !
    Se "aranjeaza" un juriu afro-american, politistul asta - in actiune oficiala, impotriva unui infractor in flagrant, cu antecedente ,care se opune violent - este condamnat iar asasinul propriei sotii "caucaziene" Osy Osborne (parca asa il chema ?) afroamerican este declarat nevinovat de un juriu ... colorat.
    Si un antecedent din Romania "interbelica" : un juriu - din Turnu Severin - il declara nevinovat (?) pe Corneliu Zelea Codreanu, cel care l-a ucis in vazul lumii pe prefectul politiei din Iasi, Manciu !
    Cum ar fi aratat Istoria Romaniei daca "juriul" ...
    • +5 (9 voturi)    
      acelasi sistem... (Marţi, 27 aprilie 2021, 16:47)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      permite respingerea unui numar de jurati. Sugerezi ca avocatul lui Derek Chauvin a fost partas la "aranjament"?
    • -1 (1 vot)    
      nu s-a opus violent (Marţi, 27 aprilie 2021, 21:32)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      arestării. S-a opus. E altceva și s-a văzut la proces.
      Că întreaga comunitate negroidă s-a regăsit în infractorul Floyd este semnificativ. Tot nu pricepi, dar... oricum nu te privește
  • +1 (7 voturi)    
    E o problema mai complexa. (Marţi, 27 aprilie 2021, 16:42)

    Teszzt [utilizator]

    * Prima idee (si poate cea mai importanta) e ca un individ care face parte dintr-o majoritate nu are cum sa stie cum e pe "partea cealalta".

    * Fiecare traieste in bula proprie (asta cumva intra si la prima idee).

    * Printre democrati (mai ales tineri) e cool sa fii BLM. Daca nu esti chiar de acord cu verdictul, nici asa nu zici, sa nu cumva sa fii tu ala diferit. Daca se intampla sa fii cineva, imediat intra cancel culture in actiune impotriva ta.

    * Invers - la republicani e naspa sa fii BLM.
  • +2 (12 voturi)    
    Oare ? (Marţi, 27 aprilie 2021, 17:28)

    danmarian [utilizator]

    USA a devenit o tara de nebuni ! Vezi "asa zisele" premii Oscar "donate" aproape in exclusivitate coloratilor !! USA - cu o populatie afro-americana, cum isi zic coloratii - de ca 13 % a devenit o tara terorizata de colorati !! BLM - ANTIFA si tot felul de hoarde colorate fac legea in USA actualmente !! Iar ca rezultat ? La premierea OSCAR nu s-a mai uitat aproape nimeniu ! u o scadere de audienta - O PRABUSIRE de audienta !
    • 0 (2 voturi)    
      că delirezi injurii (Marţi, 27 aprilie 2021, 21:37)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

      la adresa unor concetățeni americani, e una.
      Că primești plusuri de la niște români de pe nicăieri, satisfăcuți că măcar nu s-au născut negri sau țigani, e jignitor pentru mine, ca român din România.
      Totuși, nu schimbi realitatea cu injurii. Doar cu taxe mai mari, ca să se reducă decalajele sociale. Poate scăpați fără revolte generalizate. You're welcome :)
  • -1 (3 voturi)    
    cum e posibil? (Marţi, 27 aprilie 2021, 20:45)

    xan [utilizator]

    Cum poate cineva fi vinovat de crima de gradul 2, de gradul 3 si de omorul prin imprudenta a aceleiasi persoane?

    A fost omorat voluntar si involuntar, in forma agravanta si fara forma agravanta in acelasi timp? Cum e posibil ca 90% din orice grup de oameni sa fie de acord cu asa ceva?
    • 0 (2 voturi)    
      e posibil foarte bine (Marţi, 27 aprilie 2021, 21:39)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui xan

      trebuie doar să pricepi că 1. nu ai vreo treabă cu realitățile americane, câtă vreme ești absent, ca orice bun român, de la propriile ședințe de bloc și 2. nu cunoști dreptul penal american (aici deja te-am surprins).