Un criminal care a strigat „Allahu Akbar” înainte de comiterea faptei a scăpat de răspunderea penală în Franța

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2021, 13:24 Actualitate | Internaţional


Sala judecata
Foto: Kitsdesign / Sciencephoto / Profimedia
Cea mai înaltă instanță a Franței a decis că un bărbat condamnat pentru uciderea unei evreice în vârstă nu va fi judecat pentru crimă, relatează Insider.

Kobili Traoré a recunoscut că și-a ucis vecina, Sarah Halimi, în 2017. Acesta a strigat „Allahu Akbar” („Allah este mare!” în limba arabă”) și „Am ucis diavolul” la scurt timp după ce a aruncat-o pe femeie de pe balconul apartamentului ei de la etajul 3 al unui bloc din Paris, potrivit New York Times.

Curtea de Casație, ultima instanță de apel din Franța, a confirmat miercurea trecută două decizii ale unor instanțe anterioare care au hotărât că Traoré nu poate fi judecat pentru crima sa deoarece acesta se afla într-o psihoză indusă de droguri, relatează France24.

Traoré, un dealer de droguri, a fumat marijuana zilnic timp de 13 ani, ajugând să fumeze și 15 țigări cu drog într-o zi. Analizele toxicologice au arătat că acesta avea canabis în sânge în ziua arestării sale, potrivit ziarului francez Libération.

Curtea de Casație a notat în motivarea deciziei că „o persoană nu poate fi trasă la răspundere din punct de vedere penal dacă în momentul petrecerii faptelor aceasta suferă de perturbări psihice sau neuropsihice care i-au eliminat complet discernământul sau controlul”.

Bărbatul va fi internat într-un spital psihiatric până când doctorii vor considera că este apt pentru reintegrare în societate, relatează presa franceză.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4067 vizualizari

  • +18 (28 voturi)    
    Sunt terminati occidentalii (Luni, 19 aprilie 2021, 13:35)

    salvatore [utilizator]

    Decizia asta e doar unul dintre semnele decompunerii in care se afla societatile vestice. Teama de minoritati isi va spune cuvantul din ce in ce mai mult, BLM e doar un exponent in lupta asta noua, li se adauga drogatii, homo, extremistii politici si religiosi. Praf si pulbere...
    • -3 (9 voturi)    
      ar trebui sa adaugi (Luni, 19 aprilie 2021, 14:00)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      toti care nu sunt romani, daci sau ortodocsi (ca sa fi pe aceasi linie de manipulare a prostilor dictata de soarele de la rasarit). Si care nu beau PET
  • +21 (25 voturi)    
    I-au eliminat complet discernământul? (Luni, 19 aprilie 2021, 13:37)

    IoPaNet [utilizator]

    Păi, "Allahu Akbar" a fost în stare să strige. Mie mi se pare câ știa exact ce face...
    • +3 (5 voturi)    
      clar ca stia ce face: (Luni, 19 aprilie 2021, 15:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      fapta e de cod penal, dar e logica: un arab s-a razbunat pe evrei, iar inainte de crima a strigat clasica urare ,,Allahu akbar" (la fel ca orice terorist inainte de a comite o crima).
      Chiar si asa, odata eliberat nu cred ca mai traieste mult, vor avea grija de el serviciile speciale israeliene (care nu prea iarta in astfel de situatii).
    • +2 (2 voturi)    
      clar ca stia ce face: (Luni, 19 aprilie 2021, 15:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      fapta e de cod penal, dar e logica: un arab s-a razbunat pe evrei, iar inainte de crima a strigat clasica urare ,,Allahu akbar" (la fel ca orice terorist inainte de a comite o crima).
      Chiar si asa, odata eliberat nu cred ca mai traieste mult, vor avea grija de el serviciile speciale israeliene (care nu prea iarta in astfel de situatii).
    • +4 (4 voturi)    
      Corect ! (Luni, 19 aprilie 2021, 21:31)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      Daca ar fi strigat Yehova Akbar se putea pune in discutie discernamantul. Sau daca il arunca pe fereastra pe imamul de la moscheea unde se duce la inchinare. Dar asa... stia exact ce face. A aruncat o evreica , pentruca ura musulmanilor este maxima pentru evrei. Justitie timorata, asta este.
  • +15 (19 voturi)    
    bolnav (Luni, 19 aprilie 2021, 13:38)

    IpseAnton [utilizator]

    Bolnav, bolnav, dar poate sa strige „Allahu Akbar” si "Am ucis diavolul"!
    Cum trece efectul drogurilor il declara vindecat si iar ii dau drumul prin curte.
  • +19 (23 voturi)    
    S-a drogat ca să prindă curaj... (Luni, 19 aprilie 2021, 13:46)

    BEDE [utilizator]

    Unii beau ca să prindă curaj, alții se droghează ca să prindă curaj. Era cu gândul să ucidă pe cineva, de preferință evreu sau creștin, iar ca să prindă curaj să o facă s-a drogat. Și atunci, cât de corectă este oare hotărârea tribunalului?
    • -9 (11 voturi)    
      esti pe langa (Luni, 19 aprilie 2021, 14:03)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      De 15 ani isi facea curaj? Ce naiba se intampla dar comentariile duc lipsa logicii elementare.
  • +13 (15 voturi)    
    corectitudinea politica in actiune! (Luni, 19 aprilie 2021, 13:52)

    Crup [utilizator]

    Adica ala ucide cu buna stiinta o batrana pe motiv ca acea batrana era evreica (deci repet, o ucide, nu ii adreseaza ingurii rasiste), iar marea justitie corecta politic hotaraste ca acea crima.... nu poate fi incadrata la penal, fiindca domnul musulman fumase droguri in acea zi!
    Si il interneaza intr-un spital urmand ca medicii sa hotarasca cand e "reabilitat"dpdv medical dupa care ii vor da drumul, curat ca lacrima. Asta poate fi si peste 6 luni!
    Atentie: omul nu aq fost considerat nebun, doar fumase marihuana in ziua crimei.
    Pot sa bag mana in foc ca daca nu era musulman, ci alb, era condamnat pentru multe decenii pentru crima bazata pe ura rasiala. Asa, cum sa-l conddamne pe domnu' multicultural musulman?!
    Unele societati, cum e cea franceza, chiar si-o cer, dar si-o cer rau de tot!
    • +3 (7 voturi)    
      corect (Luni, 19 aprilie 2021, 17:37)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      si uite asa o sa fim mandrii de noi in urmatorii 5-10 ani ca traim in Estul Europei si nu in Vest.

      Asa ceva nu s-a intamplat in Ungaria, Polonia, Romania... oare de ce? deoarece nu am primit imigranti cu milioanele cum a primit Europa de vest care in prostia lor credeau ca si acei imigranti vor fi ca Romanii muncitori, buni la toate, harnici si care cu mici mici exceptii isi vad de treaba lor!

      In schimb cu ce s-au ales Vesticii? Cu o gramada de imigranti care nu vor sa lucreze, stau pe ajutoare sociale si printre ei sunt si teroristi care intra cu Camioanele pe pietonale cum s-a intamplat in Germania, sau comit atacuri armate cum s-a intamplat in Franta sau arunca aeroportul in aer cum s-a intamplat in Bruxel sau comit atacuri armate cu macete cum se intampla in Londra aproape zilnic.

      Iubesc Europa dar imi pare extrem de rau de ce se intampla in acest moment aici si ca avem niste lideri extrem de slabi care nu pot face fata unor amarati de imigranti dapai sa-i faca fata lui Putin sau lui Xi Jinping...
      • -2 (4 voturi)    
        eh (Luni, 19 aprilie 2021, 18:31)

        Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        Dar ai fi primul care ai zbiera daca nu ti s-ar permite dreptul la munca in UE. Adica doar NOI SA NU iar EI SA DA.
        • +5 (5 voturi)    
          prietene (Luni, 19 aprilie 2021, 20:20)

          Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

          Eu munca in Europa??

          Cred ca glumesti, sunt antreprenor in cea mai promitatoare tara in opinia mea, adica in Romania!

          Imi ajung aici 2-3 mii de euro lunar cat fac cu busniss-ul meu, nu merg sa lucrez pt straini, platesc taxe si impozite in tara mea!
        • +4 (4 voturi)    
          NOI (Luni, 19 aprilie 2021, 21:35)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

          SA DA, pentruca suntem mebrii UE. EI SA NU, pentruca nu sunt membrii UE.
  • +11 (11 voturi)    
    Astia-s prajiti rau,nene (Luni, 19 aprilie 2021, 14:16)

    persuasiv [utilizator]

    auzi,sta ce sta,apoi e reintegrat in societate.
  • +9 (9 voturi)    
    //// (Luni, 19 aprilie 2021, 14:25)

    GemstonePig [utilizator]

    Credeam ca a fost achitat pentru ca e tata cap de familie de 6 copii, ca procurorul avea sosetele puse invers, ca era echinoctiu de primavara dar e foarte bun si argumentul ca era fumat. Liber la dat in cap hăcuit si impuscat dupa cateva fumuri de ganja o pastila de ecstasy sau un tras in vena.
    • +6 (6 voturi)    
      Da, e un precedent (Luni, 19 aprilie 2021, 16:27)

      Mita Beciuklista [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      si pentru justitia germana care se blocase la "acuzatul a avut o copilarie crunta, fara posibilitate de educatie si provine si dintr-o alta cultura" Asa au ajuns crimele de onoare si violurile justificate.
  • +13 (13 voturi)    
    „Allah este mare!” (Luni, 19 aprilie 2021, 14:27)

    stereo [utilizator]

    Zilnic suntem bombardati cu stiri care mai de care bizare. Adica daca tragi pe nas sau fumezi fel de fel de substante de la care nu ai discernamant, poti scapa de inchisoare pentru omor deosebit de grav. Ti se opreste mintea in cap. Este o mare rusine. Nu degeaba emigreaza evreii din Franta.
    • +4 (4 voturi)    
      Pai in Romania (Luni, 19 aprilie 2021, 21:41)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui stereo

      daca bei si ajungi la o alcoolemie la care chiar iti pierzi orice discernamant, daca in acesta stare conduci masina si omori un om, se considera CIRCUMSTANTA AGRAVANTA si te condamnna mai aspru. Nu te elibereaza sub pretextul ca erai intoxicat cu alcool si nu mai puteai judeca. Si e normal sa se procedeze asa. In Franta se ceeaza un precedent foarte periculos.
  • +7 (7 voturi)    
    Ne drogam (Luni, 19 aprilie 2021, 14:44)

    AndreiBCO [utilizator]

    si omoram pe cine vrem, fara consecinte din punct de vedere penal!!
    Dumnezeu e mare, gradina Lui e si mai mare...
  • +6 (6 voturi)    
    Liberte, egalite, defenestrer (Luni, 19 aprilie 2021, 14:59)

    mescaline [utilizator]

    Necredinciosii sa se mute la parter.
  • +5 (7 voturi)    
    deci (Luni, 19 aprilie 2021, 17:27)

    Scarface1000 [utilizator]

    Franta e compromisa, Suedia e compromisa si cred ca si Belgia la fel, urmeaza Germania...

    Au ceva prieteni plecati in Austria de vreo 10 ani si au un copil in clasa 4 sau a 5-a la scoala in orasul Wels si mi-au povestit ca in clasa cu copilul lor sunt 5 copii musulmani si in toata scoala cam 10% copii musulmani si din aceasta cauza nu mai fac brad de Craciun in scoala desi aceast obicei era dintotdeauna in scoala lor.

    si tot ei mi-au povestit ca la o alta scoala din Wels unei profesoare i s-a interzis de catre conducerea scolii sa mai poarte Criuciulita la gat deoarece copii musulmati se simt ofensati de acest simbol crestin.

    Sunt perfect deacord cu egalitate cu fraternitate cu tot dar nu sunt deacord sa avem noi, majoritatea Europenilor drepturi mai putine in tarile noastre decat niste imigranti care au venit pe continentul nostru si nu se pot adapta la stilul nostru de viata!

    Dar nu ei sunt devina si nici noi, devina sunt conducatorii lasi pe care ii are Europa in acest moment si care ne vor duce la pierzanie!

    Exemplu mai jos aveti Suedia, probabil cea mai afectata tara din Europa

    https://www.youtube.com/watch?v=iERLyAxddVE

    https://www.youtube.com/watch?v=-buxV4vfwPA
    • +4 (4 voturi)    
      10% (Luni, 19 aprilie 2021, 21:51)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      impun dorinta lor la 90% ? Ce democratie mai este asta in care o minoritate terorizeaza o majoritate ? Fara a mai socoti ca acea minoritate este oaspete in casa majoritarilor si ar trebui sa se comporte ca niste oaspeti civilizati , cu bun simt. Asta nu pot pricepe eu in nici un chip. Cum ar fi sa-mi vina un oaspete in casa si sa inceapa sa imi faca el regulile in casa , ce sa fac , cum sa fac , ce am voie si ce nu am voie. L-as da afara cu un sut in fund urgent !
  • +6 (8 voturi)    
    As zice ca e prostie, dar e mai mult de atat.. (Luni, 19 aprilie 2021, 17:30)

    Jackson6 [utilizator]

    Daca fac accident cu masina si omor oameni, probabil intru la puscarie. Insa conform cu logica francezilor, daca se descopera ca am fost rupt de beat la volan, in loc sa fie circumstanta agravanta, e circumstanta atenuanta, deci nu patesc nimic, pentru ca eu nu am nici o vina, ci alcoolul "mi-a luat mintile", deci sa-l bage la puscarie pe alcool nu pe mine.