Cehia: Unul dintre agenții ruși implicați în tentativa de asasinare a lui Skripal a folosit un pașaport moldovenesc cu numele Nicolai Popa

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 18 aprilie 2021, 15:46 Actualitate | Internaţional


Alexander Petrov si Ruslan Boshirov
Foto: Captura Twitter
Poliția cehă i-a dat în căutare pe agenții GRU ce au fost implicați și în otrăvirea lui Serghei Skripal și spune că unul din cei doi agenți ai serviciilor speciale ruse s-a legitimat în Cehia cu un pașaport moldovenesc emis pe numele Nicolae Popa, potrivit Radio Europa Liberă Moldova.

„Persoanele au folosit cel puțin două identități. Prima dată aceștia s-au legitimat cu două pașapoarte rusești cu numele Alexandr Petrov, născut la 13 iulie 1979, și Ruslan Boșirov, născut la 12 aprilie 1978, iar ulterior printr-un pașaport moldovenesc pe numele lui Nicolai Popa, născut pe 18 iulie 1979, și un pașaport al Tadjikistanului eliberat pe numele Ruslan Tabarov, născut 23 octombrie 1975”, se spune în anunțul publicat de Poliția cehă.

Poliția cehă a anunțat sâmbătă că este în căutarea a doi bărbați ce dețin mai multe pașapoarte, inclusiv pașapoarte rusești cu numele Alexander Petrov și Ruslan Boshirov, transmite Reuters.

Anunțul a venit în aceeași zi cu cel al expulzării a 18 membri ai ambasadei Rusiei la Praga, în condițiile în care poliția cehă suspectează că membrii serviciului militar rus GRU au fost implicați în explozia de la un depozit de armament din localitatea cehă Vrbětice în 2014.

La Moscova, purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, a declarat pentru portalul RBK că: „Praga știe foarte bine ce va urma după aceste scamatorii”.

Iar prim-adjunctul comitetului Consiliului Federațiilor pentru relații internaționale, Vladimir Djabarov, a calificat drept „aberații supte din deget” declarațiile făcute la Praga. „Este o situație inventată pentru a-i susține pe americani”, a spus senatorul rus.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















46086 vizualizari

  • +19 (25 voturi)    
    Rusii nu se pot schimba... (Duminică, 18 aprilie 2021, 16:09)

    Lucky1 [utilizator]

    ...cum sunt desconspirati, in loc sa-si ceara scuze, trec la amenintari impertinente, gen „Praga știe foarte bine ce va urma după aceste scamatorii”.
    Nesimtiti...
    • +6 (12 voturi)    
      Normal, cehii au mai patit-o si in 1968! (Duminică, 18 aprilie 2021, 18:15)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Brava Armata Rosie eliberatoare a mai intrat in Praga si in 1968,si putin a lipsit sa nu ne viziteze si pe noi!
      • +2 (2 voturi)    
        O veste buna! (Luni, 19 aprilie 2021, 9:15)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        Se apreca sunt numai partu trolli kremlinisti activi pe HN, deoarce am primit patru minusuri.

        Atenetie, nu am fcut judecata de valoare, nu am zis ca Mujicistanul este rau, doar am mentionat un eveniment istoric, invazia din august 1968!!
      • +1 (1 vot)    
        Ironia soartei! (Luni, 19 aprilie 2021, 15:12)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        Atunci ne-au salvat chinezii.Ciu En Lai primul
        lor ministru a declarat public că o agresiune a URSS
        împotriva României este considerată o agresiune
        împotriva Chinei.Astăzi China și URSS 2.0.=Love.
    • +6 (12 voturi)    
      aveai alte asteptari de la niste javre? (Duminică, 18 aprilie 2021, 18:17)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      aveai alte asteptari de la niste javre?
  • +7 (9 voturi)    
    Mai bine (Duminică, 18 aprilie 2021, 16:25)

    nick24 [utilizator]

    “ Poliția cehă a anunțat sâmbătă că este în căutarea a doi bărbați ce dețin mai multe pașapoarte, inclusiv pașapoarte rusești cu numele Alexander Petrov și Ruslan Boshirov”

    Să-i caute pe cei care le-au dat pașapoartele...
  • -4 (12 voturi)    
    nu sunt prost dar nici destept sunt ca orice ooom (Duminică, 18 aprilie 2021, 16:37)

    anginsan [utilizator]

    but probare humanum est
    dupa/daca o sa-i heituiesc si mai mult pe rusi ca acum
  • +10 (12 voturi)    
    Îmi mai încerc odată norocul aici,poate (Duminică, 18 aprilie 2021, 18:10)

    Rescator [utilizator]

    voi avea succes.Se pune în mod legitim întrebarea:
    Cum de mișună cu atâta lejeritate prin Europa agenții
    Moscovei(GRU,KGB/FSB,SVR) și reușesc să ucidă
    pe cine vor,conform Listei lui Putin!?
    Un posibil răspuns se află în cartea Furtuna Roșie
    apărută și în România în urmă cu câțiva ani.
    Autorul plasează acțiunea în timpul lui Gorbaciov.
    Acesta demonstrează cât de penetrată,cu mult timp
    înainte de acțiune,este Europa Occidentală și NATO,
    de către servicile Kremlinului.Servicile de protecție
    din toate țările europene(inclusiv cele din România)
    dorm adânc în bocanci!
    • +1 (1 vot)    
      Evudent! (Luni, 19 aprilie 2021, 9:13)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Cartea poate fi fictiune, iar DELATIILE (cum?, de cand? prin ce metode?, cine?) desgur ca nu sunt date publicitatii, insa concluzia este inevitabila: da, agentii KBG misuna si actioneaa in voie, DECI Europa si NATO sunt puternic penetrate, iar faimoasele Servicii secrete, nu numai de la noi, "dorm adânc în bocanci!"
  • +1 (1 vot)    
    E mult mai mult in povestea asta (Luni, 19 aprilie 2021, 18:47)

    inmono [utilizator]

    ... decat scriu ziarele din afara Cehiei.

    Fostul ministru al sanatatii Jan Blatny a fost demis la presiunea presedintelui pro-rus Milos Zeman si inlocuit cu un apropiat al acestuia pentru ca a refuzat achizitia vaccinului rusesc, Sputnik 5. Motivul: nu e aprobat de UE. Noul ministru Petr Arenberger ar fi de acord cu achizitia.

    Asa ca s-a scos la iveala incidentul din 2014 despre care se stia cam de pe atunci de catre cine a fost comis si s-au expulzat niste diplomati pentru a bloca negocierile legate de vaccin, iar Zeman sa fie prins in off-side. Asta e versiunea in ziarele din Cehia. Nu s-a aflat acum nimic nou legat de explozie.

    Cehii nu sunt deloc favorabili vaccinului rusesc, e idea lui Zeman si a aripii pro-ruse din parlament sa dea bani Rusiei pe un vaccin neaprobat. Cum a facut de ex. Slovacia care a platit, apoi nu au reusit sa il aprobe, rusii le-au trimis frustrati banii inapoi si acum se cearta cu returnarea vaccinurilor.