Serviciile secrete americane: Moscova nu vrea un conflict direct cu SUA

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 13 aprilie 2021, 19:51 Actualitate | Internaţional


Trupe rusesti in Crimeea
Foto: AFP / Mediafax
Rusia „nu dorește un conflict direct” cu Statele Unite, chiar dacă își va „continua eforturile de destabilizare împotriva Ucrainei”, au estimat serviciile de informații americane în raportul lor anual privind amenințările la adresa Statelor Unite, potrivit AFP.

„Moscova va continua să folosească diverse tactici anul acesta” pentru a încerca să slăbească influența Statelor Unite, să dezvolte noi parteneriate sau să semene diviziuni în tabăra occidentală, indică acest raport al direcției serviciilor de informații americane (DNI) publicat marți, în plină reescaladare a tensiunilor dintre Rusia și Ucraina.

"În fosta URSS, Moscova este poziționată să își sporească rolul în Caucaz, să intervină în Belarus dacă consideră necesar și să continue eforturile sale de destabilizare în Ucraina", au declarat serviciile de informații americane.

Cu toate acestea, „ne așteptăm ca Moscova să caute oportunități de cooperare pragmatică cu Washingtonul, în condițiile sale, și credem că Rusia nu vrea un conflict direct cu forțele americane”, adaugă ei în acest document.

Președintele SUA, Joe Biden, i-a propus marți omologului său rus Vladimir Putin să organizeze o reuniune la nivel înalt "într-o țară terță" în "următoarele luni" pentru a "construi o relație stabilă și previzibilă cu Rusia".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2456 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    Ete fleosc! (Marţi, 13 aprilie 2021, 20:45)

    Luk [utilizator]

    Nimeni nu vrea un conflict direct cu US, nu ne trebuie servicii secrete pentru asta. Problema e ca Ucraina nu-i peste gardul US iar grimasele decrepitului nu-l sperie de dementul de pitic complexat.
    US vrea un conflict direct cu Rusia? Ce zic "serviciile secrete" despre asta? :)))
    • -9 (15 voturi)    
      De ce sa-l sperie? (Marţi, 13 aprilie 2021, 21:42)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      De ce a trebui Biden sa-l sperie pe Putin? Si mai ales pentru cine sa faca asta? Pentru Ucraina? Pe bune? Tu ai face-o?

      Ucraina este astazi un stat foarte corupt pe langa care PSD pare o grupare de incoruptibili.

      Americanii voiau din Ucraina un singur lucru sau mai bine zis in mod special un anumit lucru: Peninsula Crimeea pentru viitoarele bazele militare americane in coasta Rusiei. Sigur ca asta nu vei citi in MSM, dar priveste un pic harta zonei. Din pacate pentru ei, rusii au anticipat ce se poate intampla si cand a aparut contextul favorabil (lovitura de stat orchestrata de fascistii de la Kiev in 2014 cu sustinerea perfida a US si UE si sminteala lor din Donabss), le-au luat americanilor "jucaria".

      Desi mi-as dori ca toata Novarossia (care nu include intregul Donbass) sa se poata exprima pasnic cu privire la apartenenta dorita si daca isi doresc, sa se reuneasca cu Rusia, nu sunt convins ca pentru Rusia ar fi o miscare utila dpdv economic. Donbass este distrus de razboiul civil de acolo. Daca acelasi razboi civil ar incepe si in Novarossia, Rusia ar cheltui resurse uriase pentru reconstruirea zonei. In Crimeea a fost cu totul altceva, deoarece locuitorii au decis democratic reunirea cu Rusia inainte ca fasicistii de la Kiev sa inceapa distrugerea si acolo.

      Este o chestiune destul de delicata. In opinia mea, cea mai buna solutie este ca locuitorii din Novarossia sa se exprime democratic daca vor cu Ucraina sau cu Rusia. Divergente similare au fost clarificate pe cale pasnica de fosta Cehoslovacie, cand s-a decis dezmembrarea tarii respective. Cu privire la Donbass cred ca pentru Rusia ar fi util sa ramana in cadrul Ucrainei, dar cu respectarea unei autonomii locale, astfel incat sa nu fie obligati sa cheltuiasca resurse importante pentru reconstruirea zonei.
      • +1 (5 voturi)    
        Cum debitezi asemenea tâmpenii? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 7:34)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        Americanii nu au vrut niciodată Crimeea. Și nimeni din Europa sua din America nu vrea să invadeze Rusia. Trezește-te! De la Războiul Crimeei, cu excepția nebunului de Hitler, nici o putere occidentală nu a gândit vreodată să cucerească Rusia, cu excepția nebunului de Hitler.Se pune doar problema: cât vrea Rusia - de fapt Putin și generalii ruși - să se extindă. Până unde? Nu cumva ar vrea să aibă sub control toată Europa? Sau, măcar să amenințe toată Europa?
        Ucraina este un stat corupt, da. De acord. Dar Rusia nu este oare la fel de coruptă?
        • -3 (5 voturi)    
          Geopolitica (Miercuri, 14 aprilie 2021, 10:53)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Nu intelegi nimic din geopolitica. Asta o data. A doua ar fi ca eu n-am spus ca NATO/US vrea sa cucereasca Rusia, ci ca ar fi dorit sa pun gheara pe acea peninsula. Nu s-o ia cu japca, ci doar sa-si amplaseze baze militare. Uite ca nu s-a putut.

          Rusia nu vrea sa se extinda nicaieri. S-a unit cu Pen. Crimeea pentru ca asa au decis locuitorii de acolo, pentru a-I salva de la un masacru iminent si pentru a le lua americanilor "jucaria".
        • +2 (4 voturi)    
          Nu ar trebui să-i răspundeți numitului (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:04)

          Rescator [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Nikolai Siktirovici Popov(idicativul dat de Fermă fiind Popescul),pierdeți energie și timp.
          De la primul și până la ultimul cuvânt este
          dictat de ÎNDRUMĂTOR.Vă rog să urmăriți
          consecvența comentariilor lui Popov,din ultimii
          ani,în apărarea regimului siloviko-oligarhic de
          la Moscova și pentru promovarea intereselor
          URSS 2.0.Omuletele și alți troli sovieto-ruși
          care mișună pe aici sunt o amenințare reală
          la adresa securității și apărării Statului Român,
          amenințare rămasă fără un răspuns credibil.
          • -1 (3 voturi)    
            Perspectiva (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:20)

            Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

            Iar motivul pentru care tu insuti nu ai putea fi in schimbul a zece centi pe zi un idiot util in sluba americanilor, este ca ….?

            Cum are cineva o alta parere, cum este trol rus. Ai o intelegere limitata a lucrurilor. Asta o data. A doua ar fi ca aici este un forum. Pe forum nu trebuie sa ne exprimam punctele de vedere? Capitalist, capitalist, dar vad ca tare mult ti-ai mai dori sa institui o politie a gandirii. Si da-i si lupta neicusorule! Taman ca la pasopt. Parol!
  • -1 (7 voturi)    
    Nici rusii, nici americanii (Marţi, 13 aprilie 2021, 20:50)

    Utilizator5 [utilizator]

    Parerea mea e ca nici Moscova nu isi doreste un conflict direct cu americanii, dar nici americanii nu isi doresc cu rusii si in general nimeni nu isi doreste razboi intre marile puteri militare.
    Chiar daca SUA si aliatii ar iesi cel mai probabil invingatori, ravagiile facute de arsenalul nuclear rus in cazul unui razboi total ar insemna zeci sau peste suta de milioane de oameni morti in tarile implicate in conflict, depinde de durata si alti factori.
    Inseamna stagnare economica, sacrificarea catorva generatii de oameni pentru recladirea tarilor afectate si contaminarea planetei.
    Pana una alta ucrainienii si rusii sunt acelasi popor, cu aceleasi radacini doar ca ucrainienii au fost in sfera catolica de influenta a Uniunii statale polono-lituaniene ca Ardealul in Imperiul Habsburgic iar rusii au trait liberi, ca Tara Romaneasca sa zicem. Ucrainienii vorbesc o rusa stalcita cu influente poloneze.
    Dar altfel e ca si cum s-ar bate ardelenii care au limba "ardeleneasca" cu influente unguresti si svabesti cu muntenii cu limba pura. A cui e Sinaia? a Ardealului sau Tarii Romanesti.
  • 0 (8 voturi)    
    Wow! (Marţi, 13 aprilie 2021, 21:48)

    yol [utilizator]

    Pai toata lumea stie ca rusia nu vrea conflict cu sua sau vreo alta putere globala. Cred ca si turcii le rup dintii intr-un conflict direct...
    • -2 (10 voturi)    
      Esti comic (Marţi, 13 aprilie 2021, 22:54)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Esti comic.

      De aia nu li s-a opus nimeni in 2008 in Georgia, in 2014 in Crimea si in Siria. Vezi ca turcaletii sunt cei care cumpara armament rusesc (sistemele S400), nu invers.

      Putin a declarat ca daca ucrainenii vor relua luptele in Donbass atacand civilii rusofoni, Rusia va interveni indiferent daca asta va conduce la un razboi cu Ucraina. Sa vedem cum muta cei de la Kiev.

      Daca rusii sunt atat de slabi, cum de ucrainenii nu i-au scos din Crimeea? Ascult? Nimic? Sa stii ca inca astept. Silentium lugubrum? Cred ca da.
      • +2 (6 voturi)    
        Iar tu (Miercuri, 14 aprilie 2021, 1:09)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        esti un rus comic!
        Uite, nici in transnistria nu se baga nimeni, dar asta stiam cu totii.
        Ucraiana, armenia, georgia, moldova, syria sunt puteti globale pt tine?!?
        Sau asta va spune batausul din curtea scolii, dupa ce talhareste cativa copii mai neajutorati, ca s-a batut cu cei mai buni??!:)))
        Asta e complexul vostru, ca n-ati putut fi si voi o putere globala, ci doar regionala. Va invita lumea prin G-uri de rusine si ca sa nu va mai bateti vecinii.
        Toate cancelariile din lume au observat santajul oe care il faceti. Nu e nicio diferenta intre rusia si coreea de nord.
        • +1 (1 vot)    
          Libertate (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:15)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui yol

          Esti liber sa te minti singur, daca asta te face fericit. Rusia e azi o putere globala dpdv militar si economic. Este suficient sa privesc fara patima harta lumii si inteleg asta numaidecat. Da, iti confirm ca si economic. Vei spune ca doar vand gaze si petrol. Si? Atat timp cat o pot face pe bani frumosi cu diferiti parteneri europeni si asiatici, care-I problema? Si inca ceva, nu exporta doar gaze si petrol :)

          In 1990/1991 americanii s-au dus peste Saddam si l-au scos de barba din Kuwait. Bag de seama ca nu acelasi lucru s-a putut intampla in cazul Ostiei, Abkhaziei, Crimeei si Donbasului.

          G7 pot invita si exclude pe cine vor ei. E jucaria lor, fac ce vor cu ea. Totusi, asta nu sterge cu buretele realitatea sus-mentionata.

          Hai sa nu vorbim de funie in casa spanzuratului. Americanii ce fac atunci cand ameninta companiile din NS2 si pe germane cu sanctiuni pentru gazoductul respectiv? Si asta in conditiile in care discutam de o afecere ruso-germana. Propun sa nu discutam despre santajistul Mondial, ca la final ne da cu virgula.
        • +2 (4 voturi)    
          Observați cât de activ este numitul (Miercuri, 14 aprilie 2021, 11:18)

          Rescator [utilizator] i-a raspuns lui yol

          Nikolai Siktirovici Popov (indicativ de luptă
          proletară-Popescul) în apărarea URSS 2.0.
          și a lui Putin!
  • -7 (9 voturi)    
    Interesant studiu (Marţi, 13 aprilie 2021, 22:09)

    Popescul [utilizator]

    Interesant studiu. Acesta retine ca rusii vor dori sa destabilizeze Ucraina si Belarusul, dar omite sa spuna ca Ucraina insasi a fost destabilizata in 2014. Ce s-a intamplat in acel an? Presedintele Yanukovici ales democratic de poporul ucrainean a fost dat jos pentru ca prefera alianta cu Rusia celei cu UE si NATO. De acolo a inceput totul, dar vad ca raportul serviciilor secrete americane omite sa mentioneze acest "casus belli". Da, Yanukovici era un rusofon declarat, dar acest aspect a fost cunoscut de alegatorii din 2014.

    In opinia mea, un rol determinant in situatia actuala a Ucrainei l-au avut NATO si UE, dar nu-mi pare rau, pentru ca altfel nu ar fi fost posibila unirea Crimeei cu Rusia. UE si NATO se vor convinge cat de curand cate parale fac politicienii de la Kiev. Bine, cred ca UE s-a lamurit deja in chestiunea asta.
    • 0 (2 voturi)    
      Cel mai bine (Miercuri, 14 aprilie 2021, 13:02)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

      Товарищ Попов, поезжайте в Москву и пишите в Правдa.
      • -2 (4 voturi)    
        Moscova (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:46)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Am vizitat Moscova si-ti pot confirma ca este un oras fabulous. Foarte frumos este si Sankt Petersburugul. Crimeea are plaje frumoase si este plina de istorie, arta si cultura. Am inteles la "firul ierbii" diferite aspecte privind societatea rusa atat cat mi-a permis timpul in scurta vizita facuta acolo. Prin urmare, prefer sa privesc lucrurile cu detasarea omului care a avut acces si la celalalt punct de vedere, nu doar cel al MSM.

        Tu esti liber sa crezi ce vrei despre orice, insa aceeasi libertate o am si eu.
  • 0 (2 voturi)    
    Lol (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:14)

    yol [utilizator]

    In curand o sa aveti pib-ul ungariei. D-aia se si agita piticul cracanat si vrea neaparat razboi, ca n-are cum sa mai justifice foamea din tara. Cu jumatate din populatie in pragul saraciei tu crezi ca sunteti putere economica?! Pai si romania e peste voi la pib per capita.
    Cand o sa incepa vestul sa renunte la hidrocarburi, va apucati iar de razboi?!:))
    Cine crezi ca va mai avea bani sa va plateasca dictarile?!? Sau tu chiar crezi ce scrii??!!:))))
    • +1 (1 vot)    
      O alta opinie (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:02)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Atunci cand sunt comparate doua economii nationale se foloseste de regula PIB exprimat in puterea de cumparare din mai multe motive. La acest capitol Rusia e pe locul doi in Europa si pe locul sase la nivel Mondial. Deci, comparatia cu Ungaria nu cred ca sta in picioare.

      Sub aspectul saraciei, in anul 2018 ~ 13% dintre rusii se aflau sub pragul national de saracie. In aceeasi perioada Romania puncta undeva la 22%-23%.

      In materie de PIB pe om, daca folosim acelasi criteriu al puterii de cumparare, Romania si Rusia sunt foarte apropiate.

      Ce nu masoara PIB exprimat in puterea de cumparare este calitatea produselor. Asta este adevarat. Una este un ceas mecanic elvetian si alta e un ceas mecanic rusesc. Dar asta nu este valabil in orice domeniu al industriei, in opinia mea.

      Am convingerea ca Rusia poate si ar trebui sa realizeze MULT mai mult in plan economic avand in vedere ce noroc au cu geografia si cu resursele naturale, dar asta e realitatea actuala. Rusii n-au organizarea nemtilor si nici puterea de munca.determinarea chinezilor.

      Am calatorit in primele doua orase mari ale Rusiei si in cateva localitati mult mai mici. Exista diferente clare intre nivelul de trai existent acolo, fara doar si poate. Chiar si asa, nu mi s-au parut batuti de soarta cei din ultima categorie. Mai multi cu care am vorbit mi-au spus ca este in orice caz mai bine decat in vremea lui Boris Yeltsin. Acesta nu cred ca are un corespondent in istoria Romaniei. Multi rusi il detesta visceral pentru debandada din Rusia anilor '90.

      In fine, fiecare dintre noi poate crede orice cu privire la orice subiect in discutie.