Charles Michel spune că nu doarme bine noaptea după gafa ”Sofagate” din Turcia VIDEO

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 13:43 Actualitate | Internaţional


Michel, Erdogan si von der Leyen
Foto: Pignatelli/EUC / Zuma Press / Profimedia
Președintele Consiliului European, Charles Michel, spune că doarme rău după incidentul de la Ankara de săptămâna aceasta când șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a fost lăsată fără scaun, ea fiind nevoită să se așeze pe o canapea, a declarat el pentru ziarul german Handelsblatt, relatează Reuters.

Ursula Von der Leyen, prima femeie președintă a Comisiei Europene, și-a exprimat surpriza și a ridicat mâna în semn că nu îi venea să creadă când a descoperit că Michel ocupase singurul scaun disponibil lângă președintele turc Tayyip Erdogan la discuții.

În înregistrarea video cu întâlnirea celor trei lideri, se vede cum, după fotografiile oficiale, Michel şi Erdogan se aşază pe cele două scaune alocate, în timp ce Von der Leyen pare nesigură în legătură cu locul unde ar trebui să se aşeze. Şefa Comisiei Europene a rămas în picioare uitându-se la cei doi, făcând un gest cu mâna dreapta şi părând a spune un "ehm". În cele din urmă, i s-a oferit un loc pe o canapea aflată la câţiva metri distanţă, vizavi de ministrul turc de externe Mevlut Cavusoglu, care ocupă un rang inferior în protocolul diplomatic obişnuit.

”Nu ascund faptul că nu am dormit bine noaptea de atunci pentru că scenele se tot derulează în mintea mea”, a spus Michel pentru Handelsblatt, adăugând că dacă s-ar putea întoarce în timp ar face altfel.



Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9271 vizualizari

  • +5 (19 voturi)    
    Îi face cadou Erdoğan un divan otoman... (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 13:54)

    Nyk1 [utilizator]

    ...confortabil și se rezolvă!
    • +1 (1 vot)    
      Da (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 16:34)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Insa daca va primi un 'divan otoman' confortabil, va asigur ca acesta va include si cel putin o poza [din multe atele] care ii va face sa inteleaga mai bine situatia complicata dintre cele doua parti implicate in acest caz.

      https://thumb-p7.xhcdn.com/a/7R2v-2mzxtIcuucVl8wWXA/000/030/629/147_1000.jpg
      • +5 (5 voturi)    
        A primit divanul, nu l-a primit... (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 19:29)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Da prostanacul n-a avut prezenta de spirit sa-i ofere locul doamnei, iar el sa se aseze pe canapea. Acum cand toata lumea i-a atras atentia ca a gresit, normal ca nu mai doarme bine..
        • -1 (1 vot)    
          Chiar (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 21:18)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

          prostanac !
        • 0 (0 voturi)    
          Insa (Duminică, 11 aprilie 2021, 18:14)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

          Mi-ar fi placut sa stiu daca ati putut vedea poza de la adresa indicata in comentariu.

          Ea este extrem de semnificativa in ceea ce priveste situatia din Europa si - in acelasi timp - poate explica, intr-un anumit fel, situatia doamnelor care prefera sa-si faca o cariera politica...

          Oricum, peste un numar de ani, se va intelege mai bine DE CE Europa - condusa de Angela Mekel - a fost nevoita sa primeasca cateva milioane de imigranti carora le va fi foarte greu sa se adapteze la Cultura si Religia de pe acest continent...
    • -3 (3 voturi)    
      I-a facut deja cadoul. (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 16:57)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      I-a facut deja cadoul.
  • +6 (14 voturi)    
    Il cred (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 13:59)

    beeeeeenar [utilizator]

    il viseaza pe Ercep.. nu intru in detalii
  • +18 (22 voturi)    
    Nu-i nevoie de diazepam (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 14:00)

    utilizator1 [utilizator]

    E de ajuns sa-și dea demisia și sa lase pe unul mai cu co**e. Ne-am saturat de “lideri” incapabili sa aibă o reacție in fata marlanilor.
    • -5 (9 voturi)    
      hahaha (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 15:19)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

      Corect. N-ar fi rau ca Romania sa aiba niste lideri care sa nu mai fie atat de slugarnici fata de jigodiile de la Bruxelles.
  • -5 (11 voturi)    
    Pacat... (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 14:52)

    Gigi Kent [utilizator]

    Pacat ca filmarea e "montata". La secunda 10 mi se pare ca saracul om vrea sa se ridice (sau e macar stanjenit), dandu-si seama de ridicolul situatiei. Nu stiu daca s-a ridicat sau nu dar inteleg motivatia dubla a celor care au taiat filmuletzul fix acolo (feminism si anti-Erdogan).

    Oricum avand in vedere criza vaccinurilor din UE gestionata de doamna in cauza privesc, personal, intamplarea ca fiind nesemnificativa, desi nu stiu daca Erdogan / Turcia erau cei mai potriviti pentru a trimite acest mesaj.
  • +8 (8 voturi)    
    Ce cretin (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 15:24)

    Luk [utilizator]

    Un badaran idiot cu mofturi de spalatoreasa.
  • +8 (10 voturi)    
    a fugit sa prinda loc precum babele in autobuz :)) (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 15:35)

    MhT [utilizator]

    uitati-va cum la inceputul videoului este ultimul si apoi fuge repede sa prinda locul cel mai bun exact precum:

    - o baba care fuge dupa loc in autobuz;
    - un copil care vrea sa prinda loc la geam;
    - unu care se baga in fata la coada la paine
    etc.