Navalnîi afirmă că gardienii încearcă să-l tenteze să renunțe la greva foamei, prăjind pui în fața sa și băgându-i dulciuri în buzunare

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 9 aprilie 2021, 10:39 Actualitate | Internaţional


Alexei Navalnii
Foto: Instagram/navalny
Disidentul rus Alexei Navalnîi a relatat că gardienii coloniei penale în care este încarcerat încearcă să-l tenteze să renunțe la greva foamei prin prăjirea de pui în fața sa, relatează Insider.

Navalnîi a descris situația într-o postare pe Instagram în limba rusă făcută din interiorul închisorii IK-2 din Pokrov unde execută o sentință de doi ani și opt luni de închisoare.

Acesta a intrat în greva foamei la sfârșitul lunii martie din cauza a ceea ce disidentul afirmă că este lipsa asistenței medicale adecvate, denunțând „acte de tortură”.

„Am știut desigur că autoritățile vor dori în primul rând să discrediteze greva foamei și să o batjocorească. Doar primitivismul abordării este surprinzător”, a scris acesta pe Instagram, precizând că se asigură că merge în bucătărie doar când camerele de înregistrări sunt în funcțiune fiindcă televiziunea de stat rusă a descris intrarea sa în greva foamei ca fiind o prefăcătorie.

Navalnîi a relatat de asemenea cum gardienii îl tachinează și gătesc pui în fața sa, încurajându-l să mănânce cu ei și spunând lucruri ca: haide Lex...mmm, ce miros. Renunță, nu vei obține nimic”.

Disidentul a afirmat că la început credea că gardienii doar urmează ordinele dar că apoi și-a dat seama că aceștia „pur și si simplu cred în asta cu pioșenie”, relatând că angajații penitenciarului îi bagă de asemenea dulciuri în buzunare pentru a-l tenta să iasă din greva foamei.

Navalnîi a subliniat din nou că îi este refuzat un diagnostic medical corespunzător, precizând și că nu i s-a dezvăluit rezultatul unei investigații RMN.

Joi, avocații lui Navalnîi au relatat că acesta este în stare gravă, nu-și mai simte mâinile și pierde rapid din greutate dar că nu renunță la greva foamei
.

„Arată rău şi nu se simte bine. Nimeni nu intenţionează să-l trateze aici”, a afirmat avocata Olga Mihailova, precizând că opozantul a slăbit mult: cântăreşte acum 80 kg, faţă de 93 kg când a ajuns în colonia din Pokrov în martie şi 85 la începutul grevei foamei. Navalnîi are o înălțime de 1,89 metri.

Un alt avocat al lui Navalnîi, Vadim Kobzev, a indicat pe Twitter că opozantul pierde „un kilogram pe zi” şi se deplasează cu greu. „Boala progresează în mod clar în ceea ce priveşte pierderea sensibilităţii la nivelul picioarelor, palmelor şi mâinilor”, a scris el.

Aliaţii şi rudele sale au cerut ca opozantul să fie transferat la un spital.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6994 vizualizari

  • +1 (17 voturi)    
    hai na, ma.. (Vineri, 9 aprilie 2021, 10:54)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... si se mai plange ca vor sa-l omoare.
  • 0 (24 voturi)    
    în fiecare zi (Vineri, 9 aprilie 2021, 10:57)

    hobo [utilizator]

    Aștept cu mare nerăbdare ca în fiecare zi sa mai aflu câte ceva despre Navalnai. Cum a dormit, cum se simte, ce a visat. La ce se gândește.
    Multumesc hotness.
    • 0 (10 voturi)    
      asta li se serveste (Vineri, 9 aprilie 2021, 11:42)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui hobo

      de democratita vestica: nevolnicu x 10 / zi + acum chestia cu "bestiile" de rushi care fac manevre pe teritoriul lor, dar la granita, ca uite, saracii de raketi vor da piept (burta, spate) cu ei ...
      - dar despre romanii nostri din democratita de ucraina, NIMIC ?
      - despre rasismul din vestul eu, NIMIC ?
      - despre birocratia din eu si venirurile alea nesimtite / ce fac, NIMIC ?
      - (ma opresc aici)
    • +4 (8 voturi)    
      Momentan aflam (Vineri, 9 aprilie 2021, 12:13)

      Mihai Esemescu [utilizator] i-a raspuns lui hobo

      Exact ce a mancat
    • 0 (10 voturi)    
      asa e ordin (Vineri, 9 aprilie 2021, 12:22)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui hobo

      de la democratita vestica: nevolnicu x 10 / zi + acum chestia cu "bestiile" de rushi care fac manevre la granita pe teritoriul lor, ca uite, saracii de raketi vor da piept (burta, spate) cu ei ...
      - dar despre romanii nostri din democratita de ucracaina, NIMIC ?
      - despre rasismul din vestul eu, NIMIC ?
      - despre birocratia din eu si veniturile alea nesimtite / ce fac, NIMIC ?
      - (ma opresc aici)
    • +3 (5 voturi)    
      Exact (Vineri, 9 aprilie 2021, 12:29)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui hobo

      Cine e si mai ales cu de ajunge pe pagina ziarelor zi la zi? Mai ales cum naiba comunica el din inchisoare feroce ruseasca cu lumea? Inseamna ca e la pension cu telefoane, vizite. Dolce vita.
      Daca n-ar fi agent german probabil ca nu l-am vedea toata ziue pe aici, asa...conteaza.
      PS. Chiar nu me intereseaza de opozitia slaba din rusia. Rusia e ca in anii 90 cu Iliescu. Chiar daca peste ani multi si-au dat seama de greseala de atunci ATUNCI era o relitate si cel mai votat. Asa e si cu putin si ai lui. Asta cu "opozitia e reprimata" e praf in ochi, il doare la basca pe putin...numai cand incurca pe acolo cheama "minerii" lui. Dar per ansamblu, ca si in romania lui 90 80% dintre romani sustineau minerii si vedeau numai "golani" in PU.
  • -2 (6 voturi)    
    gardienii lui Putin (Vineri, 9 aprilie 2021, 11:24)

    levierul [utilizator]

    faptul ca presa occidentala il face pe pacaliciul asta adversarul lui Putin, si ca asta tine la mintile spalate ale romanilor, mi se pare cea mai mizerabila chestiune din ultimii ani. Puneti-va intrebarea: ce stiu despre Navalnii ca sa va iluminati ca de fapt sunteti spalati pe creier
  • +1 (9 voturi)    
    Il chinuie groaznic (Vineri, 9 aprilie 2021, 11:30)

    salvatore [utilizator]

    ... pe agentul asta cu pui prajit, dulciuri si instagram la liber. Dizident adevarat, ce sa mai.
  • -2 (8 voturi)    
    Navalnâi să treacă de Partea Întunecată a Forței.. (Vineri, 9 aprilie 2021, 11:34)

    Nyk1 [utilizator]

    ...iar Putin îl va instrui în calitate de discipol.
    • +5 (7 voturi)    
      Gâlceavă in cer (Star Wars) (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:34)

      VOX. [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Putin: - Aleksei, I am your father!

      Navalnîi: - Noooooooooooooooooooooooooooo!!!!
  • -1 (9 voturi)    
    La ce sa te astepti... (Vineri, 9 aprilie 2021, 11:56)

    Bibishor [utilizator]

    ...de la o societate care nu a depasit secoul XIX in gandire. Spun asta ca sa fiu delicat.
    • 0 (4 voturi)    
      Poate ca esti delicat (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:57)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Bibishor

      ... daca asa iti place sa crezi ca esti, dar cu siguranta esti un tolomac "progresist". :)
      • +2 (2 voturi)    
        ...iar tu un machist... (Vineri, 9 aprilie 2021, 21:15)

        Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        ...care nu este in stare sa faca diferenta intre o societate civilizata care traieste din ce produce si o societate care traieste din ce fura de la vecini...
  • +4 (6 voturi)    
    Dulciuri in buzunare (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:27)

    VOX. [utilizator]

    Nici in Evul Mediu nu aveau metode de tortura atat de sofisticate.