Jumătate din ruși consideră corectă condamnarea lui Navalnîi (sondaj)

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 5 aprilie 2021, 18:55 Actualitate | Internaţional


Alexei Navalnii
Foto: Instagram/navalny
Aproape jumătate din ruși afirmă că disidentul Alexei Navalnîi a fost încarcerat pe bună dreptate pentru încălcarea condițiilor cauțiunii sale, potrivit unui sondaj independent publicat luni și citat de Moscow Times.

Un sondaj realizat de Centrul Levada afirmă că 48% din respondenți au considerat sentința de doi ani și jumătate care să fie executați într-o colonie penală ca fiind corectă, doar 29% din cei care au participat la sondaj catalogând verdictul ca fiind nedrept.

Disidentul în vârstă de 44 de ani a fost arestat pe aeroport în luna ianuarie la întoarcerea sa din Germania, țară în care a petrecut mai multe luni de recuperare după otrăvirea cu agentul neurotoxic Noviciok despre care Navalnîi spune că a fost executată la ordinul președintelui rus Vladimir Putin.

Uniunea Europeană și Statele Unite au impus sancțiuni împotriva Rusiei ca urmare a arestării și condamnării la închisoare a politicianului de opoziție.

Navalnîi, care a acuzat că este torturat în detenție prin privare de somn, a intrat în greva foamei săptămâna trecută cerând să îi fie acordate îngrijiri medicale corespunzătoare.

Sondajul Levada a arătat de asemenea că rușii sunt la curent cu ultimele evoluții privind încarcerarea disidentului și o scindare generațională puternică.

Jumătate din persoanele cu vârsta între 18 și 24 de ani chestionate au răspuns că Navalnîi a fost încarcerat pe nedrept în timp, procent care a scăzut la doar 19% în rândul celor de peste 55 de ani.

Per total, 82% din participanții la sondaj au declarat că fie au urmărit cu atenție informațiile despre încarcerarea lui Navalnîi, fie au auzit despre aceasta.

Levada a realizat sondajul pe un eșantion de 1.623 de persoane din 50 de regiuni ale Rusiei.

Pe același subiect:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2334 vizualizari

  • -19 (41 voturi)    
    Cuuuum? (Luni, 5 aprilie 2021, 19:01)

    Nyk1 [utilizator]

    Păi în mass-media occidentală ni s-a tot spus că practic toți rușii îl susțin pe Navalnâi, că ar dori să-l dea jos pe dictator și să returneze Crimeea Ukrainei!
    • +7 (21 voturi)    
      Care mass media occidentala? (Luni, 5 aprilie 2021, 19:15)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Tu te uiti numai la minciunile de la Sputnik si RT, cum ti se ordona, tovarase.
    • +4 (12 voturi)    
      Pardon,dictator pe viata (Luni, 5 aprilie 2021, 21:13)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      am auzit ca este un proiect de lege care prevede ca si dupa trecerea lui la walhala,sa raman tot la conducere.... prin placa ouija,placa putler,ceva de genu'.
  • -8 (12 voturi)    
    . (Luni, 5 aprilie 2021, 19:07)

    Sarmat [utilizator]

    Nu-i bai. Astia batrani se duc la groapa. Dar cei tineri sufera mereu.
  • +9 (17 voturi)    
    normal (Luni, 5 aprilie 2021, 19:17)

    Wheelwright [utilizator]

    Sondaj facut de Putin.
    • +1 (1 vot)    
      serios? (Marţi, 6 aprilie 2021, 3:17)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      Cauta si tu levada pe goagal. E anti putin si cu stampila oficiala de "agentura straina"
    • +3 (3 voturi)    
      Nu neaparat (Marţi, 6 aprilie 2021, 8:58)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      astia sunt rusii, daca dictatorul le ofera senzatia de super=putere, il vor sustine pana la moarte. Un tatuc dictaorial dar cu grija fata de mujici, asta au vrut rusii dintotdeauna. Democratie nu a fost niciodata acolo, doar intelectualii sustin asa ceva (si nici ei toti).
  • -2 (12 voturi)    
    anticomunistii din romania, nimic? (Luni, 5 aprilie 2021, 19:28)

    Fyhn [utilizator]

    pe vremuri, dinescu si altii se bucurau ca europa libera si scriitori din vest tineau cu el... acum el zice ceva de navalnii? sau altii? nimic?

    sau doar anti-comunismul lor a fost bun, doar pentru ei s-a putut intervenii... restul nu conteaza... navalnii singur face mai mult decit toti anticomunisti romani luati la un loc, din toate timpurile...
  • +4 (8 voturi)    
    daca propaganda putlerista zice ca ... (Luni, 5 aprilie 2021, 21:23)

    persuasiv [utilizator]

    jumatate...mai mult ca sigur ca nu sunt nici 15%.
  • -1 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 5 aprilie 2021, 21:59)

    [anonim]

    • +2 (4 voturi)    
      Pai, e normal (Luni, 5 aprilie 2021, 23:45)

      DurAndrei [utilizator] i-a raspuns lui

      ca in USA sa fie mai rau, mai ales la puscarie. Acolo totul e mai rau, mult mai bine e in Russia, nu-i asa? De aia majoritatea vor sa emigreze in Russia, n-asa???
  • -1 (3 voturi)    
    Fapte, nu opinii (Marţi, 6 aprilie 2021, 6:25)

    Setalcott [utilizator]

    Si nu ne spuneti care e adevarul?

    in 2014 Navalny was charged and convicted of fraud and embezzlement of a French cosmetic firm and a Russian state-owned timber firm, totalling about $1,000,000. For the first criminal offence he was given a 3½-year sentence and for the second, a 5-year sentence, but both sentences were suspended. On the other hand, his brother who was similarly charged did go to jail. During this probation period Alexei Navalny was to report at regular intervals to police officials.
    Under the laws of the Russian Federation, during Navalny’s five-month stay in Germany, he was on probation for a suspended jail sentence concerning his fraud conviction in 2014. For the last two months of 2020, according to his German doctors, he was fully recovered and in good health. Hence there were no grounds for him not to return to Russia and thereby to abide by Russian laws.
    Near the end of December Russia’s Federal Penitentiary Service warned Alexei Navalny to return immediately from Germany or else face a suspended sentence being made into jail time. He ignored this and returned on January 17. He was detained at the airport and placed in detention.
    At the end of the hearing, he was jailed for parole violations resulting from an earlier embezzlement conviction and sent to serve the remaining 2½ years in a penal colony.
    • 0 (2 voturi)    
      Norme de drept similare si in Romania (Marţi, 6 aprilie 2021, 11:58)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Exact asa este si in dreptul nostru. In anumite situatii instanta iti poate da cu suspendare sau te poate elibera conditionat si va trebui sa te prezinti periodic in fata unui ofiter de probatiune, sa-l numesc asa. Nu o faci, masura eliberarii conditionate se revoca si mergi la puscarie sa executi pedeapsa. Nu cunosc dreptul rus, dar are sens ce spune acest articol si ce au sustinut tot timpul autoritatile ruse in acest dosar. In multe state exista prevederi similare.

      Faptul ca Navalnii e luptator anti Putin n-are nicio relevanta juridical. sistemul de drept al unei tari nu e facut pentru cazul lui X sau Y, ci stabileste un set de reguli aplicabile tuturor in situatii identice.
  • 0 (0 voturi)    
    Jumatate... (Vineri, 23 aprilie 2021, 0:52)

    Dalla [utilizator]

    ... Iar cealalta jumatate inca nu stiu ca vor considera la fel, daca vor fi intrebati de cine trebuie.