Irlanda suspendă vaccinarea cu AstraZeneca pe fondul controverselor privind cazurile de tromboză

de R.P.     HotNews.ro
Duminică, 14 martie 2021, 14:22 Actualitate | Internaţional


Vaccinare cu AstraZeneca
Foto: Liselotte Sabroe / AFP / Profimedia
Irlanda a decis suspendarea temporară vaccinării cu serul produs de Oxford/AstraZeneca, pe fondul problemelor legate de eventuale efecte secundare, informează The Guardian. Decizia reprezintă o măsură de precauție, după incidentele semnalate cel mai recent în Norvegia. Tot mai multe state europene au luat decizii similare, deși Agenția Europeană pentru Medicamente (EMA) transmitea săptămâna trecută că nu există indicii privind o eventuală legătură între problemele medicale apărute la unele persoane și serul produs de britanici.

Comitetul irlandez care gestionează campania de vaccinare a recomandat suspendarea temporară a utilizării vaccinului AstaZeneca, măsura intrând în vigoare imediat. Unul dintre șefii autorității medicale din Irlanda, doctorul Ronan Glynn, a subliniat însă că nu există nicio dovadă care să indice că serul ar putea cauza formarea unor cheaguri de sânge.

Primele relatări legate de cheagurile de sânge dezvoltate de persoane vaccinate cu AstaZeneca au apărut în Austria, informațiile determinând mai multe state europene, printre care și Danemarca, să suspende utilizarea serului, așteptând noi investigații.

Potrivit Guardian, Irlanda a citat un raport referitor la un deces și trei internări în Norvegia.

“Ca urmare a noilor informații primite de la Agenția Norvegiană de Medicamente și după discuții cu Autoritatea Sanitară de Reglementare a Produselor, Comitetul Național de Imunizare a recomandat ca administrarea vaccinului antiCovid AstraZeneca să fie temporar sistată, începând cu dimineața zilei de 14 martie”, a precizat Glynn.

“Această recomandare a fost făcută în urma unui raport al Agenției Norvegiene a Medicamentului privind patru noi cazuri grave de dezvoltare a unor cheaguri de sânge la adulți care fuseseră vaccinați cu serul antiCovid AstraZeneca. (..) Nu există nicio concluzie care să ateste că ar fi vreo legătură înre vaccin și aceste cazuri. Cu toate acestea, acționând pe principiul precauției și așteptând noi informații, Comitetul a recomandat suspendare temporară a programului de vaccinare cu acest ser”.

Milioane de oameni au fost deja vaccinați cu serul AstraZeneca, fără a prezenta niciun fel de efecte secundare semnificative, a precizat autoritatea pentru medicamente din Marea Britanie. Numărul cazurilor de cheaguri de sânge sau hemoragii cerebrale la persoane care au fost vaccinate recent nu este mai mare decât cel anticipat, raportat la numărul populației.

Vaccinările cu AstraZeneca reprezintă 20% din cele 570.000 de doze de vaccin antiCovid administrate până acum în Irlanda, majoritatea celor care au primit acest ser fiind cadre medicale, în condițiile în care, inițial, vaccinul nu era recomandat pentru persoanele în vârstă.

Trei angajați din sistemul sanitar din Norvegia care au primit recent vaccinul anti-Covid AstraZeneca sunt tratați în spital pentru sângerări, cheaguri de sânge și un număr scăzut de trombocite, au declarat sâmbătă autoritățile norvegiene, relatează Reuters.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7491 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    Trust the science! (Duminică, 14 martie 2021, 14:39)

    cenzuratul [utilizator]

    Astia n-au detectat in faza de testare efecte secundare ce survin la 2 zile dupa vaccinare, dar stiu ei sigur-sigur ca in 5 ani nu apar efecte secundare?
    Macar daca era vaccinul rusesc/chinezesc cu probleme, aveam si noi, forumistii HN, o satisfactie!
    • +2 (8 voturi)    
      Nu , e vorba de cel promovat de E U! (Duminică, 14 martie 2021, 15:16)

      Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Normal nu ar trebui vaccinati persoanele tinere, sanatoase. De ce sa inceput vaccinarea cu ei???
  • +10 (24 voturi)    
    Alti teroristi? (Duminică, 14 martie 2021, 14:41)

    lazarus101 [utilizator]

    Din punctul meu de vedere e inconstienta sa nu suspenzi administrarea acestui vaccin pana la finalizarea acestor cercetari.
    Ai nostri se joaca cu viata oamenilor!
    • +4 (12 voturi)    
      Cercetarile dureaza ani intregi (Duminică, 14 martie 2021, 15:08)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      De aceea se zicea initial ca dezvoltarea unui vaccin dureaza intre 5-10 ani. Dar noi nu am avut anii astia la dispozitie in criza in care suntem.
      • +6 (10 voturi)    
        Corect (Duminică, 14 martie 2021, 17:03)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        Insa acum ce facem? Murim cu adevarul in brate?

        Sunt reactii adverse, cateva tari au suspendat administrarea in ciuda insistentelor OMS...e clar ca ceva nu e bine cu Astra-z.

        Sa fiu sincer, nu dau 2 bani pe ce zice OMS, de multe ori a gafat in pandemia asta, m-as ghida dupa reactii adverse si daca as fi UE l-as suspenda ieri...chiar daca EMA zice ca OMS si invers.

        As mai face ceva, as renunta definitiv la "opiniile" lui Citu de genul "teroristii" si as copia Ungaria care cumpara vaccinuri si de la UE si de la restul Lumii (sputnic si sinovac) si as aplica planul de vaccinare intensiv cum au facut Israel, Rusia, China (vine si USA din urma) care au ajuns la 70% populatie vaccinata in termen Record.
  • +6 (12 voturi)    
    Pai cum e mai bine? (Duminică, 14 martie 2021, 14:49)

    Zapateado [utilizator]

    Sa scape oamenii cu viata chiar fara dovezi sau sa moara fara dovezi?

    Agentia aia EMA e populata numai cu iresponsabili? Vreo minte mai lucida nu se gaseste pe acolo?
  • +5 (19 voturi)    
    UE-Astra-Z (Duminică, 14 martie 2021, 15:02)

    FortApache [utilizator]

    UE ar trebui sa suspende Astra de la vaccinare, este clar acum ca sunt probleme, in fiecare zi cate o tara ia decizia de suspendare.

    Oricum oamenii nu mai vor sa se vaccineze cu Astra datorita neincrederii....foc fara fum nu exista...
  • +1 (13 voturi)    
    EMA si OMS (Duminică, 14 martie 2021, 15:28)

    John_Re [utilizator]

    birocrati rupti de realitate.

    deci, in final, scapa fiecare cum poate.
  • +2 (10 voturi)    
    Un prim pas in a exclude vaccinarea?? (Duminică, 14 martie 2021, 15:57)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    Daca nu ar fi lobyul gras cu siguranta ca asa ar fi!!!
  • +5 (17 voturi)    
    Deci, (Duminică, 14 martie 2021, 16:53)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    eșantionul de testare este populația civilă. Un experiment la scară globală realizat fără acordul individului.
    • +1 (7 voturi)    
      Toate vaccinurile sunt in faza de testare, (Duminică, 14 martie 2021, 19:11)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui doar_un_mesaj

      unele cu tehnologie noua, ARN mesager, altele cu vechea tehnologie, cu virusi adormiti sau atenuati, asa ca da, suntem cobai umani dar noi putem macar sa spunem da sau nu fata de cobaii din laboratoare!
  • -1 (7 voturi)    
    nemernici precum CTP o tin pe a lor (Duminică, 14 martie 2021, 19:01)

    alfa1 [utilizator]

    in continuare. Acum e explicabil de ce a votat si cu iliescu....
  • -2 (6 voturi)    
    Aprobate pe "repede inainte! (Duminică, 14 martie 2021, 19:38)

    mike123 [utilizator]

    FAPT: Toate vaccinurile anti-COVID existente au fost aprobate pe "repede inainte" in "conditii exceptionale" (sic!), sarindu-se etapele normale care guverneaza procesul de aprobare. (less comprehensive data than normally required)
    In lipsa unor date clare de eficacitate si fara sa existe studii asupre efectelor adverse, "surprize" negative pot sa apara.
    FAPT: Fiecare persoana care primeste vaccinul (oricare din ele) semneaza pe propria raspundere ca a luat la cunostinta ca acel vaccin a fost aprobat in conditii exceptionale!!!!
    FAPT: Sint doua tipuri de vaccinuri:
    1) Vaccinurile asemanatore celor traditionale, unde virusul care ti se injecteaza nu e cel real ci cel asemanator construit artificial in laborator.
    2) vaccinurile mRNA de la Pfizer si Moderna iti pun un fragment de informatie in celule astfel incat celulele sa produca proteine asemanatoare virusului sars cov2.
    La primul tip de mai sus, (vaccinuri traditionale) reactiile adverse pot si apar aproape imediat - probleme gen AZ - dar la cele din categoria a 2-a reactiile adverse pot aparea si pina la un an distanta, dar in lipsa unor studii de lunga durata este greu de apreciat! (IPOTEZA)