SUA: Camera Reprezentanților a adoptat controversata lege Equality Act menită să protejeze persoanele LGBT de discriminare

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 26 februarie 2021, 11:44 Actualitate | Internaţional


Congresul SUA
Foto: Pierette Guertin / Alamy / Profimedia Images
Camera Reprezentanților a Congresului american a adoptat Legea Egalității menită să protejeze persoanele LGBT, în pofida obiecțiilor venite din partea grupurilor conservatoare, relatează Washington Times.

Equality Act adaugă Legii drepturilor civile din 1964 sexul, identitatea de gen și orientarea sexuală drept categorii protejate împotriva cărora nu se pot face discriminări.

Legea a fost adoptată cu 224 de voturi pentru și 206 împotrivă, 3 republicani votând în favoarea ei.

Președintele democrat Joe Biden a declarat că protejarea persoanelor LGBT va fi un obiectiv prioritar al mandatului său și a semnat în prima zi la Casa Albă un ordin executiv care să combată discriminarea pe baza identității de gen și orientării sexuale.

Criticii Equality Act argumentează că aceasta cauzează îngrijorări serioase pentru comunitățile religioase precum și pentru sporturile practicate de către femei, relatează CNN.

Republicanii sunt în mod special critici față de un articol care stipulează că unui individ nu i se poate refuza accesul într-o toaletă, vestiar sau garderobă pe baza identității sale de gen.

Criticii afirmă că acest lucru ar forța femeile și fetele să împartă aceste spații cu bărbați.

Oponenții legislației afirmă de asemenea că aceasta va facilita participarea bărbaților la sporturi practicate de femei dacă se identifică drept femeie.

Atleții transgender au luptat în ultimii ani împotriva legilor care le limitează participarea la competiții pentru femei din cauza identității lor de gen.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2274 vizualizari

  • +1 (21 voturi)    
    Femeile sa devina barbati (Vineri, 26 februarie 2021, 11:54)

    AndyXXX [utilizator]

    Si sa participe la competitii sportive masculine
  • +1 (23 voturi)    
    ... (Vineri, 26 februarie 2021, 11:56)

    Andrei_Buc [utilizator]

    In come the crazy church people comments in 3..2..1..
  • -3 (15 voturi)    
    Si discriminarea pe baza de pronume (Vineri, 26 februarie 2021, 12:10)

    xolv [utilizator]

    bineinteles.
  • 0 (18 voturi)    
    Flo-Jo (Vineri, 26 februarie 2021, 12:17)

    freestyle [utilizator]

    adica Florence Griffith Joyner. ultima mare campioana americana de atletism, la femei. 21.12.1959 – 21.09.1998. sa nu o uitam niciodata. era femeie. si nu o sa mai fie niciodata una ca ea. celelate vor fi barbati.
    p.s. ma mir ca femeile din sport nu reactioneaza. nu vor mai castiga niciodata nimic.
  • -2 (24 voturi)    
    Ati vazut, fetelor? (Vineri, 26 februarie 2021, 12:24)

    Zapateado [utilizator]

    L-ati votat pe Biden si uite el ce vă face. Vă bagă barbati in toalete. Trump era rau , l-ati dat in gât, l-ati #metoo -it.

    Singura consolare - dar cam palidă- ar fi că bărbatii ăia vor intra si peste Kamala.
  • -2 (24 voturi)    
    INCREDIBIL (Vineri, 26 februarie 2021, 12:33)

    Andrutzu [utilizator]

    cat de tampiti pot sa fie democratii astia americani. Politically correct all the way! Merg pana la capat cu toate aberatiile astea. Sa fii "normal" asa cum ne-a creat Dumnezeu devine un mare dezavantaj in ziua de azi. Daca esti "altfel" devii cumva superior, mai la moda si trebuie sa primesti drepturi in plus...
  • -4 (18 voturi)    
    idiocracy (Vineri, 26 februarie 2021, 12:48)

    BenDover [utilizator]

    SUA a devenit varianta real-life a filmului de acum 15 ani
  • -4 (14 voturi)    
    Mai acum cateva zile ... (Vineri, 26 februarie 2021, 12:50)

    Gigi Kent [utilizator]

    Mai acum cateva zile era articolul cu "pregnant or lactating people". Am inteles ca exista astia queer care se consiera non-binary deci se simt jigniti sa fie considerati femei (sau barbati). Am zis bine ... deci nu mai suntem barbati si femei suntem persoane!

    Pe de alta parte avem feministele care se considera discriminate (normal). Cu cote, toata tarasenia. Sunt fan!

    Si de cateva zile nu mai pot sa dorm din cauza acestei dileme. O persoana din asta cu lactatie / insarcinata poate sa fie in acelasi timp si o feminista discriminata sau nu? Cum poti discrimina ceva ce nu exista?

    Eu (vara) nu dorm ...
  • 0 (16 voturi)    
    pai (Vineri, 26 februarie 2021, 13:12)

    nub [utilizator]

    si femeile de ce nu protesteaza ? eu nu mai particip, si gata, sa alerge singurei trangenderii intre ei, o sa fie o intrecere corecta...
  • +2 (16 voturi)    
    In sfarsit (Vineri, 26 februarie 2021, 14:24)

    mescaline [utilizator]

    Boxul feminin va deveni interesant.
  • -3 (15 voturi)    
    Oare in ce directie vor merge SUA (Vineri, 26 februarie 2021, 16:20)

    Harald2 [utilizator]

    in urmatorii 4 ani, tinand cont ca prioritatile actualei administratii par sa fie niste idiotenii?

    Ce este aceea cercetare, securitate, nivel de trai? Mai importante sunt drepturile LGBT.

    Daca ar fi fost un program de consiliere psihologica pentru aceste persoane, da, as fi inteles ca domnul Biden se gandeste cel putin la domeniul sanatatii; desi chiar si in acest caz, ar fi fost oricum un subiect secundar in comparatie cu marile provocari careia trebuie sa-i faca fata o super-putere.