„Anularea” lui Navalnîi de către Amnesty ridică probleme dar subliniază și capcanele idealizării sale

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2021, 18:35 Actualitate | Internaţional


Aleksei Navalnii
Foto: facebook.com/navalny
Revocarea grăbită și confuză de către Amnesty International a calificativului de „prizonier de conștiință” acordat lui Alexei Navalnîi din cauza a ceea ce organizația afirmă că ar fi „promovarea urii” în trecut de către disidentul rus i-a șocat pe mulți și a evidențiat influența pe care o are presa Kremlinului, scrie Moscow Times.

Se pare însă că o campanie concertată cel puțin parțai de mass-media controlată de Kremlin pentru a atrage atenția în afara Rusiei cu privire la comentarii rasiste și inflamatorii făcute de Navalnîi cu mulți ani în urmă a avut un efect asupra deciziei Amnesty.

O lovitură iscusită în sfera internațională a mass-mediei controlată de statul rus? O greșeală pripită din partea unui ONG cu probleme de conducere și scopuri aflate în conflict? O reorientare cu întârziere asupra opiniilor nu atât de liberale a unuia dintre cei mai apreciați opozanți ai Rusiei? Un exemplu de anulare „woke” dusă la extrem?

Unul dintre motivele pentru care am putea fi șocați de „anularea” lui Navalnîi este că unii dintre noi încă vrem să credem în caricatura de erou pe cal alb care în realitate există doar într-o lume fantezistă din propriile imaginații geopolitice.

Trebuie să ne amintim că, la fel ca orice ONG de succes, Amnesty are un brand puternic datorat, cel puțin în parte, inventării ideii de „prizonier de conștiință” care a devenit sinonim cu prizonier politic.

Nelson Mandela, la fel ca Navalnîi, a fost la rândul său „retrogradat” de Amnesty de la prizonier de conștiință la prizonier politic. O diferență notabilă însă: Mandela a promovat opoziția violentă față de un regim.

Amnesty se confruntă cu ceea ce profesoara de drept Diana Hortsch de la Universitatea George Washington descrie drept un „conflict de drepturi”.

Dacă trecutul lui Navalnîi este văzut ca rasist și naționalist, acest lucru intră în conflict cu agenda publică a Amnesty de a proteja drepturile minorităților etnice și religioase. Însă respingerea lui Navalnîi este contrară agendei mai largi a Amnesty de a proteja drepturile omului.

Campania disidentului împotriva elitelor Rusiei a reînceput când s-a reîntors din Germania, intrând în cea mai nouă fază a unei cruciade profund personaliste, populiste și cu apetență pentru mass-media.


FOTO: Babushkinsky District Court / TASS / Profimedia Images


Efecte negative



Au existat întrebări dacă Navalnîi se va transforma din nou (ținând cont că a fost un cameleon politic de succes) într-un fel de disident de tipul lui Soljenițîn cu care am fost familiari în perioada sovietică.

În fond, imaginea unui prizonier politic - un prizonier de conștiință - de la sfârșitul secolului XX a fost puternic modelată de rezistența intelectuală și principială a unor indivizi solitari din URSS.

După cum notează și avocata pentru drepturile omului și activista Christie Miedema, Amnesty însăși s-a născut din politica Războiului Rece, evitând însă condamnarea unor regimuri drept inumane și concentrându-se în schimb pe drepturile individuale.

Însă progresele în domeniul drepturilor omului adesea nu au venit de la instituții externe sau guverne iluminate ci direct sau indirect de la luptele grele ale mișcărilor politice și sociale de a scoate la lumina zilei puterea necontrolată.

Dat fiind acest lucru, este important de notat că „succesul” recent al lui Navalnîi nu reflectă atât de mult dorința acestuia de a-și avansa propriile ambiții politice ci mai degrabă canalizează nemulțumirile mai profunde și ample din societatea rusă.

Elevarea lui Navalnîi de către mass-media, politicieni și organizațiile pentru drepturile omului a avut atât efecte pozitive și negative.

Pe de-o parte scoate în evidența manipularea procesului juridic în scopuri politice dar în același timp marginalizează și riscă să distragă atenția de la abuzurile suferite de activiști mult mai puțin vizibili decât Navalnîi.

„Anularea” sa îi face pe cei de la Amnesty să arate ca niște nerozi pe toate fronturile.

Dacă o persoană are idei pe care le consideri reprobabile înseamnă acest lucru că ea nu poate fi un prizonier de conștiință? Sau puternicele instituții internaționale pentru drepturile omului cad atât de ușor pradă manipulării directe sau indirecte de către statul rus?

Orice ar crede cineva despre Navalnîi, anularea sa arată ca o farsă jucată la adresa propriei persoane de către instituțiile din Vest dat fiind faptul că trecutul său este prea puțin sau deloc relevant pentru nemulțumirile sociale și politice pe care campania sa le reprezintă.

REFERINȚĂ:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3494 vizualizari

  • -2 (20 voturi)    
    Lol (Joi, 25 februarie 2021, 18:38)

    mitg [utilizator]

    Amnestia joaca pe bani multi de cand lumea. Pe vremuri era CIA, acum se pare ca s-au reorientat
    • +3 (13 voturi)    
      Victor Alistar (Joi, 25 februarie 2021, 19:29)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Cand ai genii de tipul asta ca reprezentanti intr-o tara europeana poti sa tragi apa dupa AI.
  • +2 (10 voturi)    
    Black or White (Joi, 25 februarie 2021, 18:59)

    RazC82 [utilizator]

    E trist ca niste oameni inteligenti ca cei din Amnesty nu vad si nuantele de gri. Tipul asta de mentalitate, "e alb sau negru", fara sa intelegi de unde vine persoana respectiva, duce doar la o dezbinare si mai mare a societatii.
    • -4 (10 voturi)    
      Amnesty International (Joi, 25 februarie 2021, 20:19)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      a devenit si ea victiva ideologiilor de stanga... si evident ca cineva a profitat recurgand la inventia leftista de "discurs al urii" sa-i puna in sah. Iar cum politically corectness si ideologia in sine e mult mai importanta decat individul (in fond nu exista decat "clasa" si grupul), evident ca au cedat.
  • +6 (20 voturi)    
    Reprezentantul (Joi, 25 februarie 2021, 19:14)

    Luk [utilizator]

    Reprezentantul Amnesty in Romania voteaza cu Savonea de cand a fost numit. Ce sa-ti povestesc...
  • +1 (15 voturi)    
    Fascistul Navalnâi (Joi, 25 februarie 2021, 19:38)

    Nyk1 [utilizator]

    Iată cu cine a defilat în trecut și ce idei a promovat:

    https://www.youtube.com/watch?v=Yba-LJ8clgc

    Amnesty International are perfectă dreptate. Chiar și în Occidentul „trezit” Navalnâi ar fi fost încarcerat dacă ar fi susținut aceleași puncte de vedere ca în videoclipul de mai sus.
    • -4 (14 voturi)    
      Nikălai Nikălaievici acum chiar că m-ați dezamăgit (Joi, 25 februarie 2021, 21:37)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Păi se poate măi tovarăși?! La cât plătește bietul Vladimir Vladimirovici asta e tot ce puteți scoate din voi?!

      Ați mixat put și simplu câteva cuvinte ale lui Navalnîi în care acesta denunță interzicerea unei manifestații cu imagini de la o manifestație a unui grup extremist rusesc și cu discursuri ale ledrilor diverselor grupuri rusești extremiste. Lumina cade diferit. E evident că cele două seturi de imagini n-au nicio legătură una cu alta. Fundalul scenei pe care vorbește navalnîi e complet diferit de cel al scenei de pe care vorbesc toți ăilalți.

      Măi băieți măi! lăsați-o mai moale cu băutura și puneți-vă pe treabă! :)
  • +2 (16 voturi)    
    Fanaticii lui Navalnîi au auzit de nuanțe? (Joi, 25 februarie 2021, 19:55)

    cato [utilizator]

    Amnesty i-a retras lui Alexandru Navalnîi titulatura de prizonier de conștiință pentru niște declarații absolut mizerabile pe care care el refuză să le retracteze. Simplu!
    Este amuzant cum diverși critici ai Amnesty nu prezintă afirmațiile respectivă din cauză că s-ar face ei de baftă.
    Totuși, întrucât ține la nuanțe, Amnesty s-a angajat să lupte în continuare pentru eliberarea opozantului. Dar, din nou, fanaticii lui nu vor prezent acest aspect că nu le mai iese socoteala.
    • -4 (12 voturi)    
      Mai răsfirați tovarăși, mai răsfirați :) (Joi, 25 februarie 2021, 21:46)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Păi luminați-ne Katon Afanasevici ce anume îl face Navalnâi prizonier de conștiință? Ce a declarat acum câțiva ani sau faptul că l-a încarcerat abuziv regimul putlerist?

      P.S.: Navalnîi a declarat acum câțiva ani că musulmanii din Caucaz ce năvălesc în Rusia sunt la fel de dăunători ca și gândacii. Cine crede că musulmanii sunt buni la casa omului să ridice două deș-te. Ăla eu, ăla eu.
  • +6 (12 voturi)    
    bine de stiut (Joi, 25 februarie 2021, 20:20)

    adieu [utilizator]

    Cei care nu-i cunosc trecutul rasist al lui Navalny poate ar fi bine sa caute pe youtube afirmatiile acestuia vizavi de muncitori din Asia Centrala care veneau la Moscova ,in timpul boom-lui petrolier pentru a lucra pe santierele rusesti pe care ii numea ,peiorativ,muste si gandaci de bucatarie.De asemenea atitudinea sa fata de femeile musulmane era foarte urata.

    Se intampla pe vremea cand Navalny dupa ce partidul Yabloko,liberal,pierduse alegerile prin 2004 si nu mai intrase in Duma (parlamentul rus ) iar el trecuse la miscarea de extrema dreapta intitulata Russia for Russians sperand sa stea in continuare in lumina reflectoarelor.

    A fost dat afara din acel partid pentru ca chiar cei din conducere au considerat comportamentul sau si afirmatiile sale ca fiind rasist-extremiste.

    Asa ca astea au fost argumentele pentru care A.I.si-a revizuit atitudinea fata de el iar cei care incearca acum sa dreaga busuiocul nu fac altceva decat sa se faca de rusine pentru ca faptele sunt de notorietate.
    • -5 (15 voturi)    
      Nu te sfii Adieu Gastonovici. Spune-ne tot! (Joi, 25 februarie 2021, 21:50)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui adieu

      Ce le-o fi căut nebunaticul de Navalnîi femeilor musulmane? Suntem numai ochi și urechi...
  • +5 (17 voturi)    
    Era evident (Joi, 25 februarie 2021, 21:03)

    RoyPeters [utilizator]

    ca fenomenul Navalnyi este o facatura, dar acum e greu sa recunoasca cineva ca a fost on superbluff. S-au bagat bani, s-a urlat, sanctiuni etc...De rasul curcilor!
  • +5 (9 voturi)    
    S-a dat la schimb (Joi, 25 februarie 2021, 23:13)

    FortApache [utilizator]

    Nav a facut puscarie inainte, stia cum e, a fost otravit in chiloti de Putin dar a scapat pe motiv de Novicioc expirat sau chilotii norocosi, alde Putin au zis ca daca se intoarce in Rusia va fi arestat ca a incalcat eliberarea conditionata....el ce faceeee!?!?! Evident, se intoarce sa faca puscarie!?!?

    S-a protestat 2 saptamani slabut, a urmat un val de ingrijorari adresate de diversi lideri pe Facebook, a venit trimisul UE la misto in Rusia si a plecat tot asa la misto, acum dupa dezvaluiri in presa A I face trebusoara asta tot cam la misto....

    Au lasat fraierul la beci , l-au dat la schimb....
  • -1 (3 voturi)    
    gresit ! (Vineri, 26 februarie 2021, 16:08)

    muscha mbanana [utilizator]

    se scrie "MASS-MEDIA " nu mass mediei ! unde-i cultura generala a asa zisilor "formatori de opinie " ?multi spun despre navalnii ca ar fi ciordit bani si ar fi rasist ! e prea bagat in seama degeaba , n-a facut nimic altceva decat mahalagisme si jigniri fara nicio dovada ! unde e disidenta lui , toata ziua se plimba unde visa noaptea si ma intreb de unde bani de avion si hotel ?nu cumva era sponsorizat ?!
  • -1 (3 voturi)    
    adieu (Vineri, 26 februarie 2021, 16:11)

    muscha mbanana [utilizator]

    de la adieu citare :Cei care nu-i cunosc trecutul rasist al lui Navalny poate ar fi bine sa caute pe youtube afirmatiile acestuia vizavi de muncitori din Asia Centrala care veneau la Moscova ,in timpul boom-lui petrolier pentru a lucra pe santierele rusesti pe care ii numea ,peiorativ,muste si gandaci de bucatarie.De asemenea atitudinea sa fata de femeile musulmane era foarte urata.

    Se intampla pe vremea cand Navalny dupa ce partidul Yabloko,liberal,pierduse alegerile prin 2004 si nu mai intrase in Duma (parlamentul rus ) iar el trecuse la miscarea de extrema dreapta intitulata Russia for Russians sperand sa stea in continuare in lumina reflectoarelor.

    A fost dat afara din acel partid pentru ca chiar cei din conducere au considerat comportamentul sau si afirmatiile sale ca fiind rasist-extremiste.

    Asa ca astea au fost argumentele pentru care A.I.si-a revizuit atitudinea fata de el iar cei care incearca acum sa dreaga busuiocul nu fac altceva decat sa se faca de rusine pentru ca faptele sunt de notorietate.
  • +1 (3 voturi)    
    ..... (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 10:27)

    mahnit [utilizator]

    mie mi se pare dubios acest individ