Donald Trump promite să continue să apere ”măreția Americii” și spune că procesul din Senat a fost ”cea mai mare vânătoare de vrăjitoare din istoria țării”

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 februarie 2021, 23:33 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Profimedia Images / AFP / Brendan SMIALOWSKI
Fostul președinte american Donald Trump, achitat sâmbătă de Senatul SUA, care l-a judecat pentru „incitare la insurgență”, a promis că „va continua” să apere „măreția Americii”, relatează AFP.

„Mișcarea noastră magnifică, istorică și patriotică, Make America Great Again, abia a început”, a reacționat Trump într-o declarație, dându-se încă o dată drept victima unei „vânătoare de vrăjitoare”.

„În lunile următoare, voi avea multe de împărtășit cu voi și aștept cu nerăbdare să continuăm călătoria noastră incredibilă pentru măreția Americii”, a adăugat el.

Mulțumind tuturor senatorilor „care au apărat cu mândrie Constituția”, el a denunțat un proces de punere sub acuzare care a fost în ochii lui doar „o nouă fază a celei mai mari vânătoare de vrăjitoare din istorie”.

„Niciun președinte nu a fost tratat în acest fel”, a spus el, repetând o frază folosită în mod regulat pe tot parcursul mandatului său.
Fostul președinte nu i-a menționat pe cei 7 republicani care au votat pentru un verdict de vinovăție.


Cincizeci și șapte de senatori au votat pentru și 43 împotrivă. Prin urmare, majoritatea de două treimi necesară pentru condamnare nu a fost atinsă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


9866 vizualizari

  • -18 (42 voturi)    
    Presedintele nu e singur, in USA sau in lume (Duminică, 14 februarie 2021, 1:12)

    animatron [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=PNotVJzdrOM

    I will survive - Donald Trump

    Venit din afara clasei politice, fara conexiuni cu nomenklatura politicianista si cu birocratia federala, e un personaj in afara normelor cu care e obisnuit universul ipocrit al politicii si "diplomatiei".

    Donald Trump a avut "indrazneala", spre oroarea asa ziselor "elite", ca spuna ca "imparatul e gol", sa arate cu degetul spre incompetenta si spre coruptia celor care de ani de zile dadeau America pe mana Chinei si care adusesera USA in starea de dependenta (de petrolul arab, de navele spatiale ruse, de importuri din China).

    In primul sau mandat a reusit mai multe decat a facut un Obama in 8 ani:
    -independenta energetica, USA devine exportator net de gaz
    -independenta spatiala, USA are prima "Space Force" din lume
    -distrugerea Statului Islamic pe teritoriile din Siria si Irak, lasandu-i acolo pe turci si rusi fata in fata
    -tratate de pace intre Israel si mai multe tari islamice, ceva de neconceput pana la el.
    -a obligat mai multe tari NATO sa-si respecte angajamentele si a fortat Europa sa-si puna realist problema apararii.
    -a renegociat in avantajul USA acorduri comerciale, dovada ca se putea si nu se dorea.
    -a luat masuri dure contra Chinei comuniste, a blocat finantarea OMS, organizatie onusiana controlata la varf de pro-chinezi.

    E primul presedinte republican, dupa Reagan, care aduce electori noi partidului, peste 11 milioane in plus fata de 2016, inclusiv in randul negrilor si hispanicilor.

    "Votul in plic" si propaganda continua de ura indreptata inca din 2016 contra lui au avut efectul asteptat si stanga si-a propulsat candidatul in cateva state cheie la diferente de 0,..%, mult mai greu decat aratau sondajele mincinoase ale presei obediente.

    Nu e acum momentul pentru investigatii, dar dreapta va avea la un moment dat majoritatea in Congres si atunci va fi alta poveste.

    Stanga nu va renunta, globalistii se tem de Trump, vor incerca in continuare sa elimine orice opozant politic.
    • +22 (32 voturi)    
      este varianta ta de adevar... (Duminică, 14 februarie 2021, 9:00)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      este varianta ta de adevar si ce spui are si fapte obiective. Dar ce nu spui- si este la fel de obiectiv- este faptul ca, prin "măreția Americii" de astazi, cineva poate indemna la o insurectie care se si produce, apoi poate scapa nepedepsit nu fiindca "fapta nu a existat"ci pentru ca a facut alte lucruri bune iar "juratii" se tem de puterea "inculpatului" in fata electoratului.

      Pe acelasi principiu, la alta scara, propaganda FSN si faptele lui Iliescu au fost cel mai bun lucru pentru Romania, nu-i asa? Pentru ca se pot enumera "faptele" care au scos tara din comunism- chiar daca aceasta actiune a fost de fapt un jaf nepedepsit... De fapt, Iliescu insusi spune astazi ca "asa au fost vremurile", ce mai vreti?
    • +16 (28 voturi)    
      Minciuni trumpiste (Duminică, 14 februarie 2021, 10:06)

      jam.jam [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Revolutia gazelor de sist a fost pe timpul lui Obama
      https://apnews.com/article/588d1d2ed42143b6b97a25fa2b7d573e
      Independenta spatiala e butaforie
      Pe vremea lui Obama a fost ucis Bin Laden si tot atunci au fost concepute si incepute planurile de distrugere ISIS
      Tratate de pace intre Israel si tari cu care nu a fost niciodata in razboi - apa de ploaie pentru prostime
      Cresterea bugetelor NATO a fost negcoiata pe vremea lui Obama, Trump nu a avut nici un rol
      A pus tarife americanilor si i-a mintit cu tupeu ca China le plateste, a scos SUA din tratatul de mediu si a vrut sa puna pe butuci OMS ca sa-si ascunda propria incompetenta - 400.000 morti Covid, mai multi decat a facut al doilea razboi mondial

      Votul in plic este constitutional, Trump a pierdut alegerile la o diferenta mai mare decat cea din 2016, respingerea sa a fost inca si mai mare in 2020. A avut un mandat legitimat doar de o minoritate de voturi, insa de un consens rusesc care l-a si propulsat in functia de presedinte.

      Obama i-a lasat pe mana o tara prospera, in doar 4 ani a reusit sa faca praf economia, a lasat cu 3 milioane mai multi someri si sute de mii de morti in urma. Politica externa e praf. A mintit ca alegerile au fost fraudate A incercat o lovitura de stat dupa ce a pierdut alegerile. A fost achitat de complicii lui republicani. Mostenirea sa e dazstruoasa.

      Democratii vor relansa din nou economia, vor creea locuri de munca, vor combate pandemia, vor restabili credibilitatea Americii, asa cum au facut-o mereu in istorie, cu Roosvelt, cu Obama si acum cu Biden.

      Trump ajunge la lada de gunoi a istoriei, ca unul dintre cei mai prosti, corupti, rasisti si incompetenti presedinti pe care i-a avut America, iar republicanii vor sta in opozitie 20 de ani de acum incolo pentru complicitatea lor plina de lasitate care a scufundat America.
    • +14 (16 voturi)    
      Trump nu e singur (Duminică, 14 februarie 2021, 12:01)

      qbic [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Sunt multi nebuni extremisti care se inchina la el. Se vor ocupa procurorii de el, stai linsitit.
  • -12 (34 voturi)    
    Mascarada (Duminică, 14 februarie 2021, 1:26)

    Trojan.H [utilizator]

    Dupa ce au furat masiv alegerile puscariasii lui Biden nu s-au lasat pina n-au apelat si la mascarada asta. Realitatea este ca fac kk pe ei de frica.
    • +13 (19 voturi)    
      ... (Duminică, 14 februarie 2021, 9:34)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      De unde or scoate oameniiastia adevarurile astea absolute (au furat masiv) cind nici o instanta din SUA nu a sesizat tentative de frauda
  • +13 (31 voturi)    
    ok (Duminică, 14 februarie 2021, 2:10)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Tot ce trebuie sa faca pentru a asigura maretia Americii e sa se intoarca inapoi in gaura de unde a iesit si sa ramana acolo pana vine doamna cu coasa.
  • +13 (23 voturi)    
    Parca vad ... (Duminică, 14 februarie 2021, 2:19)

    Eu the first [utilizator]

    ... ca pe 4 martie iar iau cu asalt sustinatorii lu' Trump capitoliul.
  • +12 (32 voturi)    
    Nu, a fost o incercare de a...... (Duminică, 14 februarie 2021, 5:26)

    gigiN [utilizator]

    ... scoate definitiv din politica un nebun
    misogin si narcisist. Pacat ca nu a reusit!!
    • -12 (28 voturi)    
      Pai cine sa reuseasca? Senilul dement? (Duminică, 14 februarie 2021, 6:46)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Pai ala nici nu stie cum il cheama. Spune-i tu, ca e Joe nu Gio-rge!!!
      • +12 (20 voturi)    
        ... (Duminică, 14 februarie 2021, 9:32)

        prio [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        Eu cred ca 'senilul dement" nu ar apasa butonul nuclear dar :"paranoicul" da.
  • +12 (20 voturi)    
    “A face in the crowd” (Duminică, 14 februarie 2021, 10:36)

    Alui [utilizator]

    Vedeti filmula asta de Elia Kazan pe Youtube. Explica cum un simpleton popular ca Trump poate ajunge la putere cu ajutorul televiziunii.
    E distractiv si datator de satisfactt pentru ceilalti simpletoni sa vada ca unul ca ei a ajuns sa conduca tara “cum vor ei”. Problema e ca un simpleton, chiar daca e distractiv pentru ceilalti simpletoni, nu are fundament moral si intelectual sa se poata adapta si accepta cand lucrurile nu merg cum vrea el. Si atunci, va forta lucrurile sa ramana el la putere. Un alt simpleton, Ceausescu nu s-a dat la o parte in a omori oameni ca sa incerce sa se mentina la putere. Nici Trump si sutinatorii lui nu s-au dat la o parte. Imaginati-va ca suporterii lui Trump l-ar fi prins pe Pence sau pe congresmanii democrati in Capitol. Ce credeti ca s-ar fi intamplat? Credeti ca Trump nu si-a dat seama de asta? “Inseamna ca ei sunt mai suparati decat tine” i-a spus Trump unui senator republican care i-a cerut sa dezamorseze situatia.
  • +13 (23 voturi)    
    Ce apara el? (Duminică, 14 februarie 2021, 10:46)

    krank [utilizator]

    Maretia KKK, white supremacy si QAnon.
  • -14 (26 voturi)    
    Pe cine numeste utilizatorul prio paranoic ? (Duminică, 14 februarie 2021, 10:59)

    Cugetator [utilizator]

    Am scris destul despre acest rusinos proces. Acum vreau sa-l intreb pe utilizatorul prio, pe ce se bazeaza cand il numeste pe Trump paranoic gata sa apese pe butonul nuclear ? Eu nu stiu ce razboi a inceput Trump si cred ca nu ai aflat ca iubitii tai Bush Jr. si Barack Husein Obama, au declansat tot timpul razboaie . Si poate ar trebui sa afli ca cel mai cunoscut proces al vrajitoarelor a avut loc in America la Salem , adica relativ aproape de locul de pitire al lui Biden , Wilmington !