Umilită, UE caută o ripostă în fața Rusiei, dar opțiunile par limitate

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 8 februarie 2021, 20:28 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: Alexei Druzhinin / TASS / Profimedia
UE caută un răspuns după umilința la care l-a supus Kremlinul pe șeful diplomației europene în timpul vizitei sale la Moscova, dar statele membre sunt divizate în privința sancțiunilor care ar putea fi adoptate, de teama consecințelor economice și diplomatice, scrie AFP.

Care sunt motivele furiei?

Josep Borrell s-a deplasat la Moscova în perioada 4 - 6 februarie, la invitația Kremlinului, în prima vizită a unui șef al diplomației europene în Rusia începând cu 2017. Oportunitatea deplasării sale a fost contestată de mai multe state membre și politicieni europeni, printre care și Siegfried Mureșan, după arestarea lui Alexei Navalnîi și condamnarea sa la doi ani și opt luni de închisoare. Misiunea spaniolului avea două obiective: reafirmarea cererii de eliberare imediată a opozantului și sondarea voinței de cooperare a Kremlinului. Refuzul acestei cereri și expulzarea a trei diplomați europeni în timpul discuțiilor lui Borrell cu ministrul rus de Externe Serghei Lavrov au arătat că "Moscova refuză dialogul". UE trebuie să decidă consecințele, a afirmat Josep Borrell la revenirea sa la Bruxelles.

Care sunt pârghiile UE în fața Rusiei?


Europenii au o adevărată panoplie de sancțiuni economice la dispoziție pe care le folosesc după anexarea Crimeii în 2014. Măsuri care afectează sectoare precum industria petrolului, băncile și apărarea sunt reînnoite în fiecare an, de atunci. Europenii au vizat de asemenea anturajul lui Vladimir Putin după tentativa de otrăvire a lui Navalnîi cu agentul militar neurotoxic Noviciok. Șase membri ai președinției au interdicția de a intra în UE și averile lor au fost înghețate.

Eficiența acestor măsuri a fost pusă în discuție chiar de Navalnîi, care a recomandat să fie "loviți la portofele" apropiații Kremlinului. Parlamentul European a votat o rezoluție care cere "sancționarea oligarhilor ruși legați de regim, a membrilor gărzii apropiate de președintele Putin și a propagandiștilor activi în media care dețin active în UE".

Eurodeputații cer de asemenea stoparea proiectului gazoductului Nord Stream 2 construit între Germania și Rusia.

Cum se decid sancțiunile europene împotriva Rusiei?


Sancțiunile trebuie să fie propuse de unul sau mai multe state membre iar adoptarea lor cere unanimitate. La acest stadiu, nicio cerere formală nu a fost prezentată. Dar mai multe țări cer o pedeapsă și Germania este printre ele. Moscova l-a expulzat pe numărul trei al ambasadei Germaniei în Rusia, alături de un diplomat polonez și unul suedez. "O poziție dură cu Rusia este singurul limbaj pe care Putin îl înțelege", susține fostul secretar general al NATO, danezul Anders Fogh Rasmussen, într-un interviu pentru La Libre Belgique.

Colaboratorii lui Josep Borrell se vor întâlni marți cu reprezentanții statelor membre în cadrul Comitetului de Politică și Securitate (COPS) la Bruxelles iar Înaltul Reprezentant va informa în aceeași zi Parlamentul European despre rezultatul vizitei sale. O reuniune a miniștrilor Afacerilor externe este planificată în 22 februarie pentru a pregăti o reacție.

Ce marjă de manevră are UE?


"Deciziile vor fi dificile", a mărturisit un ministru de Externe, pentru AFP. "Moscova testează voința și capacitatea UE de a o sancționa și imediat apar divergențele", subliniază un diplomat de la Bruxelles.

Berlinul susține adoptarea de sancțiuni, dar refuză să se atingă de Nord Stream 2. "Este un proiect privat, el vizează securitatea aprovizionărilor Germaniei", insistă Berlinul. Parisul a luat act de acest refuz. Decizia revine Germaniei, a declarat șeful diplomației franceze Jean-Yves Le Drian.

"Banii au început să prevaleze și, la finalul zilei, fiecare stat membru se preocupă mai întâi de interesele sale", se plânge reprezentantul unui stat membru.

Sancțiunile împotriva oligarhilor sunt la fel de dificile deoarece ar trebui să vizeze o infracțiune sancționată de UE și ar trebui să existe siguranța că nu pot fi atacate în fața justiției europene.

Un acord poate fi găsit între cei 27 pentru a sancționa alți membri ai președinției ruse considerați responsabili pentru represiunea împotriva partizanilor lui Navalnîi dar a obține mai mult este dificil, consideră un alt diplomat.

Majoritatea statelor membre nu vor să rupă legăturile cu Moscova și sunt îngrijorate de riscul unei escaladări cu un vecin suspicios, membru al Consiliului de Securitate și putere angajată în mai multe regiuni ale globului unde UE are interese de apărat (Ucraina, Caucaz, Siria, Iran, Libia și Africa).







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


32743 vizualizari

  • +15 (33 voturi)    
    Lol (Luni, 8 februarie 2021, 20:45)

    mitg [utilizator]

    L/a mancat undeva sa se duca ...
  • +10 (26 voturi)    
    Germania, Suedia si Polonia expulzeaza rusi (Luni, 8 februarie 2021, 20:46)

    Kivek [utilizator]

    asta e singura decizie, vor expulza fiecare dintre aceste 3 tari 1-2 diplomati rusi
    • +15 (27 voturi)    
      ///// (Luni, 8 februarie 2021, 22:29)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      orice s-ar propune Ungaria va fi impotriva sanctiunilor
      • +4 (12 voturi)    
        Așa este. (Marţi, 9 februarie 2021, 9:29)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        Ungaria a devenit o Republică Sovietică în
        toată *splendoarea* ei.
        • -1 (3 voturi)    
          a vrut oricum sa o faca din 1919 (Marţi, 9 februarie 2021, 18:24)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

          Noroc cu europenii care ne-au dat unda verde sa lichidam comunistii lui Bela Kun.
  • +14 (36 voturi)    
    Reactie UE vs Rusia (Luni, 8 februarie 2021, 20:46)

    atc [utilizator]

    Cea mai dura masura ar fi sa importe maxim de cantitate de gaze posibil si sa le submineze, astfel, economia(?!).
    • +13 (25 voturi)    
      :))) (Luni, 8 februarie 2021, 21:14)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui atc

      in special germania. le da maxim
      • +2 (30 voturi)    
        nu intelegeti nimic (Luni, 8 februarie 2021, 23:58)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        GERMANIA NU ARE GAZE, Germania importa acuma tot gaz din Rusia doar ca prin Ucraina si la a 3-a mana de intermediari!

        Germania vrea sa elimine intermediarii si sa importe gaz mai ieftin direct din Rusia ceea ce mi se pare logic, Tie iti convine cand cumperi legume sau fructe prin 3 intermediari la pret triplu sau ti-ar convenii sa cumperi direct de la producator la juma de pret!?

        Germania fara Gaz e moarta, intreaga ei industrie depinde de gazul Rusesc!

        Ar mai fi o varianta sa importe din US dupa cum le-a propus Trump, dar Gazul din US obtinut prin fracturare este MULT mai scump decat cel direct din Rusia!
        • +3 (17 voturi)    
          Da' gazele din Norvegia si Olanada si (Marţi, 9 februarie 2021, 7:39)

          Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

          Alte tari, printre care Romania si Grecia, nu sunt bune ?
          Merkel are o singura tinta: sa sustina Rusia cat se poate si apoi sa distruga UE. Este pe drumul cel bun.
        • +3 (15 voturi)    
          Germania are gaze (Marţi, 9 februarie 2021, 8:13)

          mongolul [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

          din Norvegia; poate avea din SUA; poate investi in platformele romanesti din Marea Neagra.
          Germania este negrisorul Rusiei. Pe gratis.
          Multi agenti KGB/FSB pe acolo......
        • +5 (13 voturi)    
          poate sa reia (Marţi, 9 februarie 2021, 8:15)

          mongolul [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

          proiectele de energie atomica......
          De ce le-au oprit?
          Sau centralele pe carbune; are carbune(de caltate) cacalau.
          • -2 (4 voturi)    
            Le-au oprit pentru ca le pasa de mediu. (Marţi, 9 februarie 2021, 11:03)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

            De asta au trecut inapoi pe combustibili fosili.
        • +1 (11 voturi)    
          aze (Marţi, 9 februarie 2021, 8:29)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

          Pentru tine, care vad ca intelegi: Nici ROMANIA. NU ARE AUTOSTRAZI si i-ar prinde bine sa le faca in PPP cu chinezii. Mai ieftin si mai repede. Da' nu e voie de la UE si US, ca chinezii " e rai." Asa si cu rusii;"e rai' pana la afacerile stapanilor din UE, cand " e buni".
        • +7 (15 voturi)    
          Scarface taica, uneori esti infiorator de naiv (Marţi, 9 februarie 2021, 9:29)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

          Daca tu crezi ca proprietarul conductei e tot una cu proprietarul gazului din conducta. Pentru informatia ta, Germania cumpara gaz rusesc la cel mai mic pret din Europa dar atentie, nu are voie sa dea din el si vecinilor.
          Problema nu este daca Germania are sau nevoie de gazul rusesc sau de pret, problema este ca odata finalizat NorthStream 2, Polonia si Ucraina sunt lasate total la mana santajului sovietic.
          E un fel de Ribbentrop-Molotov economic.
          • -2 (8 voturi)    
            tu unde ai fost in ultimii 30 de ani? (Marţi, 9 februarie 2021, 11:08)

            tahomir [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            tu nu stii ca URSS nu mai exista de 30 de ani? Ce tot insisti cu imbecilitatile astea? macar esti platit ptr tonele de tampenii pe care le emiti de fiecare data cand e vorba de Rusia?
            • 0 (8 voturi)    
              Ti-e dor de URSS, nebunaticule! (Marţi, 9 februarie 2021, 14:06)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

              Sincer sa fiu ma doare in c.. cum se numeste tara sau uniunea sau federatia respectiva cata vreme ramane o dictatura imputita care isi ataca vecinii si le fura teritorii. Transnistria, Abkhazia, Donetk si cu voia dumneavoastra Crimeea.
              Contrazice-ma te rog!
              • +2 (2 voturi)    
                crimea... (Joi, 11 februarie 2021, 16:26)

                Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                Crimea a apartinut dintotdeauna Rusiei doar pt o scurta perioada istoric vorbind a apartinut Ucrainei ( la fel cum pt o scurta perioada Transilvania a apartinut Ungariei).

                In Crimea a fost un referendum supravegheat de observatori internationali la care rezultatul a fost 96,77% in favoarea alipirii de Rusia!

                Peste 95% din cetatenii Crimeei se considera Rusi si vorbesc limba Rusa!
        • +4 (12 voturi)    
          gazul american nu e mai scump (Marţi, 9 februarie 2021, 9:32)

          Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

          gazul american nu e mai scump decat cel rusesc. Polonezii au bani pentru el, dar nemtii, nu? Nemtii totdeauna au fost cu rusii de cand cancelar a fost schroder, acum mare sef la o mare firma petroliera din rusia. Nu scrie cu litere mari ca GERMANIA NU ARE GAZE, cat timp ei isi inchid toate minele de carbuni si centralele nucleare. Gemania joaca la 2 capete si ii doare in cot de UE, care e in buzunarul lor. La fel si cu china, care vesic "mustrata" prin cancelariile UE dar care intre craciun si anul nou a primit un cadou frumos de tratat comercial unde UE pierde, ca deobicei (care a trecut sub radar si varat miseleste intr-o perioada cand lumea nu a prea bagat de seama). Deasemenea, ieri a fost o stire ca sectorul auto german a fost salvat de exporturile masive in china
          • +2 (6 voturi)    
            Date please! (Marţi, 9 februarie 2021, 10:08)

            ZVrk [utilizator] i-a raspuns lui Cata_

            Se poate un link undeva sa vad si eu cum LPG-ul american NU este mai scump decat GN (rusesc sau oricare altul)? Eventual costul unui terminal de delichefiere a gazului american (ca nu-l construiesc rusii ca Nord Stream), eventual ceva detalii despre durata sau cantitatea (obligatorie) a importurilor. Multumesc.
    • -1 (5 voturi)    
      o spui de parca (Marţi, 9 februarie 2021, 9:54)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui atc

      importul asta ar fi vreo FAVOARE facuta de Rusia Europei si nu o disperare dupa cascaval in valuta de circulatie internationala, singurul mod prin care mai poti cumpara paina cu ruble tinute in portofel si nu aduse cu geanta de voiaj.
      • 0 (2 voturi)    
        gaze rusesti (Marţi, 9 februarie 2021, 14:03)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

        Chiar trebuie sa explic ironia? Faptul ca cred ca UE le va lua boii de la bicicleta? ( sper sa nu-mi explici ca rusii circula cu Lada Niva si nu cu...).
  • +34 (54 voturi)    
    Elitele birocratice UE (Luni, 8 februarie 2021, 21:11)

    Alex2016 [utilizator]

    Își arata valoarea - niște mediocrități ajunși în funcții stratosferice, plătiți astronomic, rupți de orice realitate concreta, buni sa elaboreze strategii verzi utopice, habarnisme political corecte și alte aberații neoliberale, dar la fel de inutili în lumea reala ca un contabil miop și gras de virsta mijlocie într-o bătaie pe strada.
    • +21 (25 voturi)    
      Birocraţia EU (Luni, 8 februarie 2021, 22:38)

      Tom2 [utilizator] i-a raspuns lui Alex2016

      înseamnă, în general, că atunci când ai ceva greu de făcut... externalizezi.
      Adică faci o licitaţie publică pentru ca cineva din privat să facă un anumit serviciu, iar funcţionărimea doar supraveghează acel contract.
      Cum, la cel mai înalt nivel, nu se pot contracta alţi oameni care să iasă înainte... se cam vede mediocritatea.
    • +15 (23 voturi)    
      exact de aceea a iesit UK din EU (Marţi, 9 februarie 2021, 0:06)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Alex2016

      avem Consiliu European, Comisie Europeana, Parlament European etc !

      O simpla cautare pe google o sa va arate ca Comisia Europeana are 25 000 angajati, Parlamentul European are 6000 iar la Consiliul European nu am gasit date exacte dar banuiesc ca sunt si acolo cateva mii de angajati!

      UK spune ca la Bruxel este "power without accountability" adica pe Junker, Timmermans, Herman Van Rompuy, Donald Tusk si alti conducatori ai Europei noi cetatenii Europei nu i-am ales niciodata pe un buletin de vot si cu toate astea ei ne hotarasc viata noua!
      • -3 (9 voturi)    
        Aberezi ca un postac rus ce esti (Marţi, 9 februarie 2021, 3:33)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        Nu i-ai ales tu personal pe astia, dar ai votat cu partidele care alcatuiesc Parlamentul European.

        Asa ca scuteste-ma de aiurelile anti-UE, in timp ce la tine in Rusia e cea mai oribila dictatura.

        Si de ce vorbesti de Juncker si Tusk, care nici macar nu mai sunt la putere, ramolitule.
        • +7 (11 voturi)    
          Daca spui durerosul adevar esti postac rus? (Marţi, 9 februarie 2021, 10:06)

          omul din castelul inalt [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

          Cum nu va convine ceva, gata dati vina pe rusi. N-are legatura bre cu rusii, asta este realitatea: incompetenta pe bani multi. Le-as da cel mult 1500 de euro la cat ii duce capul.
      • +6 (8 voturi)    
        Alesi nu or fi, dar ii poti da afara? (Marţi, 9 februarie 2021, 9:04)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        Adica e foarte discutabil cat de mult sunt alesi ei de cetatenii pe care cica i-ar reprezenta, dar daca cetatenii sunt satui cum scapa de ei? Cum ii poti reforma? Ca votul cam lasa de dorit.
        • +4 (6 voturi)    
          Nu pot fi dati afara (Marţi, 9 februarie 2021, 10:03)

          omul din castelul inalt [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          decat prin schimbarea statutului functionarului european, iar asta se intampla odata la 7 ani. De asemenea, salariul lor nu poate sa scada, decat sa creasca, pentru ca sunt promovati la fiecare 2-3 ani. Salariul net mediu este de 4200 EURO in institutiile UE. Adica cel mai mic salariu este de 3000 EURO net, iar un sef de unitate ajunge si la 11000-12000 EURO net/luna. Aici nu vorbesc de comisari sau de europarlamentari, ci de functionari simpli cu post permanent. Desigur, tendinta este de a renunta la cat mai mult "staff", insa nu au cum din cauza statutului si sindicatului lor.
      • -3 (5 voturi)    
        fals (Marţi, 9 februarie 2021, 11:46)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        UK a iesit din UE pentru ca au vrut sa santajele UE, dar rusia si-a bagat coada si nu a iesit "stay" cu 51%, a iesit "leave" cu 51%
        si UK si-a luat-o si si-o va lua si mai rau pe viitor... doar ca si UE si-a luat-o!
        marele castigator e rusia
        • 0 (2 voturi)    
          UK vs UE (Marţi, 9 februarie 2021, 14:14)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Daaaa! Dar tu unde erai sa-i lamuresti, pe UK si pe UE ca sunt niste prosti si ca, impreuna, ar
          fi putut fi " win-win" ? Si sa planga rusii de necaz?
    • +2 (4 voturi)    
      Ai dreptate (Marţi, 9 februarie 2021, 9:58)

      omul din castelul inalt [utilizator] i-a raspuns lui Alex2016

      Asta este situatia reala a administratiei de la Bruxelles. Totusi, cetatenii europeni platitori de taxe ar trebui sa stie cam ce se intampla acolo si cam care este salariul net mediu al unui functionar al UE.
  • +21 (35 voturi)    
    . (Luni, 8 februarie 2021, 21:14)

    radukku [utilizator]

    Ce ar fi daca ar fi boicotata implicarea Rusiei in proiectele internationale? De exemplu, Rusia poate fi blocata in cadrul ITER prin interdictia cercetatorilor rusi de a intra pe teritoriul UE si de a avea acces la locatia din Franta. Asta e doar o idee, insa cred ca i-ar face pe rusi sa se gandeasca de doua ori inainte sa deschida gura.
    • -8 (30 voturi)    
      prietene (Marţi, 9 februarie 2021, 0:10)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      Cum sa blochezi cercetatori Rusi cand ei au facut primul vaccin anti Covid din lume Sputnik V care este pe locul 3 ca eficienta si Austria si Germania ce tocmai se pregateste sa-l produca si sa-l foloseasca deoarece vaccinul de la marele licurici vine doar cu portia!

      https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24589204-vaccinuri-austria-calcul-producerea-vaccinului-sputnik-daca-aprobat.htm

      https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24582127-germania-avocatul-european-vaccinului-rusesc-impotriva-covid-19.htm
      • +2 (10 voturi)    
        Acum e clar ca esti postac rus (Marţi, 9 februarie 2021, 3:35)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        Vai ce buna e Rusia cu noi, a creat cel mai tare vaccin, hai sa renuntam repede la libertate si democratie si sa instauram putinism in Romania, cu AUR, sluga Rusiei, la conducere.

        Esti ridicol.
        • +2 (6 voturi)    
          Cenzurarea cercetarii din RUSIA = democratie? (Marţi, 9 februarie 2021, 11:09)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

          Ba chiar il mai faci si postac. Asa doar din istoria recenta doresc sa iti amintesc ca in plin Razboi Rece marile puteri ale lumii colaborau de zor in domeniul stiintific culminand cu ISS.
      • +2 (8 voturi)    
        mdea, cum sa blochezi cercetatorii rusi care (Marţi, 9 februarie 2021, 9:35)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        au inventat Kazaciokul si Noviciokul!
        Ar fi o pierdere mare pentru stiinta mondiala!
      • +1 (5 voturi)    
        postac rus detected (Marţi, 9 februarie 2021, 11:49)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        baiete
        daca ignora niste faze de cercetare pfizeru iesea acu 6 luni...

        rusii pur si simplu au ignorat din testare , atata tot. nu au facut nimic mai repede ca ceilalti, doar ca au taiat din teste!
    • -5 (19 voturi)    
      Mda, doar o idee...dar nefericita rau (Marţi, 9 februarie 2021, 0:10)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      Mda, doar o idee...dar nefericita rau.
      • 0 (4 voturi)    
        a observat cineva (Marţi, 9 februarie 2021, 11:50)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ca majoritatea postacilor psd sunt pro-rusi?!
        • +2 (4 voturi)    
          postaci rusi (Marţi, 9 februarie 2021, 14:29)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          DA, eu. Si ma autodenunt ca fiind unul dintre ei, venit calare pe vaccinul S-put(i)n-ik!
    • 0 (0 voturi)    
      vezi sa nu... (Marţi, 9 februarie 2021, 11:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      UE e facuta pres de polonia, romania sau ungaria pentru ca nu respecta democratia, nu lupta contra coruptiei si UE sta si se uita ca o fiinta traumatizata incapabila sa riposteze... si tu crezi ca o sa le faca ceva rusilor?! sa fim seriosi!
      • -1 (3 voturi)    
        UE (Marţi, 9 februarie 2021, 14:33)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Saraca fata mare ( recte UE), cum e ea violata de ditamai vlajganii (Ro, Pl. si Hung.) O adevarata palma pe obrazul neintinat al democratiei!
  • +21 (27 voturi)    
    razboi rece (Luni, 8 februarie 2021, 21:18)

    levierul [utilizator]

    Exista cateva diferente fata de perioada Razboiului Rece, dar cam putine care sa faca diferenta in favoarea
    Vestului.
    Nimeni nu cauta sa lupte pentru nimeni, nimeni nu mai apara pe nimeni. Rivalitatile de pe facebook sau hotnews sunt absolut nesemnificative.
    Orice limitare a comertului cu Rusia aduce costuri suplimentare in Europa de Vest. Chiar nu e momentul de costuri suplimentare.
    Faptul ca in UE exista si apropiati ai Kremlinului nu face decat sa slabeasca si mai mult politica UE fata de Rusia. Chiar am impresia ca toti incearca sa fie impotriva Rusiei cand voteaza in parlamentul European si pe de alta parte fac tot mai multe intelegeri directe cu Kremlinul, ca tari independente. O prostie a UE, care nu s-a intamplat in cazul Brexit.
    • -2 (4 voturi)    
      UE (Marţi, 9 februarie 2021, 11:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      nu-si poate permite sa piarda rusia...
      d-aia isi si permite putin sa faca fitze...

      UE a pierdut razboiul cu rusia in momentul in care a luat-o cu eliminarea centralelor nucleare

      de asemenea UE nu e in stare sa potoleasca coruptia din romania, si nerespectarea statului de drept din polonia, ungaria si partial romania. nu au cum sa se lupte cu rusia. pur si simplu politicienii sunt prea prosti (sau cumparati etc)

      rusia probabil si-o va lua, pentru ca inafara de resurse naturale, nu prea mai face altceva, dar pana atunci mai sunt multi ani.
  • +5 (33 voturi)    
    uniunea (Luni, 8 februarie 2021, 21:18)

    hanu [utilizator]

    ar mai putea fi inca salvata. O uniune bazata pe doctrina Europe First, centrista, echilibrata, o uniune adevarata, politica, cu leaderi alesi prin vot direct. Cine nu doreste uniune politica cu dizolvarea granitelor interne sa fie liber sa isi vada singur de drum.

    Dupa parerea mea Franta si Germania ar trebui sa dea tonul dizolvandu-si granitele si devenind nucleul unei adevarate uniuni. Altfel, uniunea se va rupe garantat pentru ca fiecare trage spuza pe turta proprie. Romania nu este nici astazi in Schengen! "Leaderii" nealesi ai uniunii introduc populatii extraeuropene si bat obrazul celor care se opun!

    Bineinteles ca Putin isi permite sa isi bata joc de uniune, dupa atata timp printre siloviki a invatat sa recunoasca slabiciunea. Se simte pe pozitii de forta si reprezentantii uniunii din pacate chiar nu il contrazic nici prin vorba, nici prin fapte.

    Pana una alta, istoria ne-a invatat ca might is right. De ce ar fi de data asta diferit? Sa vedem.
    • +4 (14 voturi)    
      ai perfecta dreptate! (Marţi, 9 februarie 2021, 0:19)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      Romania din 2012 trebuia sa intre in Schengen, o spune UE, Parlamentul European si 26 tari din UE, dar Olanda se opune prin Veto pe motiv ca suntem corupti dar drogangii din guvernul Olandezi nu inteleg ca, coruptia NU ESTE CRITERIU DE A INTRA IN SCHENGEN! CORUPTIA ESTE CRITERIU DE A INTRA IN UE, UNDE NOI SUNTEM DEJA DIN 2007!!! Scrie CLAR pe site-ul UE care sunt conditiile de a intra in Schengen iar coruptia nu e nicaieri pomenita!!!
      Singurul criteriu de a intra in Schengen e sa-ti fie securizate granitele exterioare ale Uniunii/Tarii, lucru pe care noi l-am indeplinit inca din 2012 cand am platit EADS 700 milioane Euro pt securizarea frontierei nord-estice a Romaniei!

      Personal nu-i inteleg pe Olandezi cu ce ii deranjeaza pe ei daca ne desfintam noi granita cu Ungaria? Ce au ei de pierdut? Oricum putem merge in Olanda cand vrem si cati vrem asa corupti cum spun ei ca suntem, nu e ca si cum acuma nu am putea merge in Olanda iar daca intram in Schengen o sa putem!
      • +6 (14 voturi)    
        stai calm (Marţi, 9 februarie 2021, 1:08)

        hanu [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        e populism ieftin si ipocrizie la maxim. Olanda insa se pare ca ne poate bloca. Inca o vulnerabilitate a uniunii, unii sunt mai egali decat altii ...
      • +3 (5 voturi)    
        Olanda (Marţi, 9 februarie 2021, 8:38)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        Cum adica nu-ntelegi? Mai stai putin, o sa privatizeze Citu si portul Constanta cu actiuni olandeze si vom intra si-n Senghen. Tot ca slugi! Ca e misto' sa ai ambele mari porturi de la capetele traseului.
      • +2 (2 voturi)    
        corvetele (Miercuri, 10 februarie 2021, 20:09)

        credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        de la damen,unii cu petromul,unii cu engi,unii cu patriotii,ei cu nimic?veto!
    • -1 (3 voturi)    
      pai (Marţi, 9 februarie 2021, 9:37)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      pana si tu ai adoptat limbajul de lemn,care face patinaj pe creier:''extraeuropene''!!
      de ce dracului nu spui ce sunt cu adevarat?
      ti-e frica ca-ti iau astia dreptul la gandire si exprimare?te leaga si te trimit la canal?

      ue e moarta demult.brexitul o sa grabeasca ingoparea.o sa ramana vestul cu africanii lor iar estul o sa-si faca un intermarium,sprijinit de muricani.
    • 0 (2 voturi)    
      atata timp (Marţi, 9 februarie 2021, 11:53)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      cat UE nu e in stare sa-si faca ordine in interior (polonia, ungaria, romania) distrugerea ei e doar o chestiune de timp...
      adevaru e ca politicienii din UE nu-s cu mult mai brezi decat cei ai nostrii
  • +20 (36 voturi)    
    Germania vrea și nu prea (Luni, 8 februarie 2021, 21:28)

    Koczka [utilizator]

    Dna Merkel, încă la cârma UE și a Germaniei a blocat o inițiativă de suspendare a gazoductului North Stream II. Asta pentru că rușii au știut să mânjească și câteva firme mari din UE. Danemarca a afirmat de mai multe ori că poate suporta pierderile cauzate de aceasta blocare, așa că numai GERMANIA va trebui sa se decidă. Când cârtițele din UE vor fi eliminate din procesele decizionale ,UE va fi mult mai puternica.
    • +5 (11 voturi)    
      Cârtițele nu pot fi eliminate așa ușor (Luni, 8 februarie 2021, 22:45)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Dar ar trebui să se poată vota cu majoritate. Să se elimine posibilitatea de veto.
    • +3 (19 voturi)    
      North Stream 2 (Luni, 8 februarie 2021, 23:35)

      mihai53 [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Posibilul urmas al doamnei Merkel la carma Germaniei a anuntat ca sustine terminarea gazoductului . Atat timp cat economia Germaniei face cat jumate din cea a Europei , are un cuvant greu in luarea deciziilor . Trompetele care fac numai galagie si cand vine o criza se uita la banii Germaniei nu prea conteaza . Si pana la urma , interesul cetatenilor germani este sa beneficieze de gaz ieftin si suficient .
      • -1 (7 voturi)    
        Hai nu mai spune ?! (Marţi, 9 februarie 2021, 7:43)

        Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui mihai53

        Pai atunci sa-l lase pe rusi sa ne ocupe, ca o sa aiba foarte mult gaz ieftin.
        • +1 (1 vot)    
          Rusii (Marţi, 9 februarie 2021, 14:40)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

          "Vezi ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se-ntample!" Basarabia 1940 exact asta a fost!
    • 0 (4 voturi)    
      Cartitele SUNT UE (Marţi, 9 februarie 2021, 9:40)

      Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      toti nostalgicii comunisti sunt la butoane in UE. CAracterul infam al UE deja e la vedere. In UE se cer sanctiuni impotriva Rusiei, dar germania are un mega proiect cu ei. In UE se cer sanctiuni impotriva cinei, dar industria auto germana e salvata de exporturile catre china (stire de cateva zile) si UE face tratat cu china intre Craciun si anul nou in care UE iese total defavorabil. Ce sunt China si Rusia daca nu visele umede ale oricarui mic dictator birocrat?
  • +19 (31 voturi)    
    Pai ce sa faca? O sa le rupă fâșu' (Luni, 8 februarie 2021, 21:35)

    persuasiv [utilizator]

    ca si pana acum.I-au gadilat putin dupa ce au furat Crimeea,o sa-i mai gadile putin si acum.Sa aiba putler de ce rade.Ca prea radea ca prostu',fara motiv.
  • +7 (31 voturi)    
    energie alternativa (Luni, 8 februarie 2021, 21:36)

    RazC82 [utilizator]

    Singura solutie e sa nu mai investeasca in Rusia nicio companie europeana si in 10 ani Europa sa nu mai aiba nevoie de gaze. Lucru destul de greu de altfel, avand in vedere ca nu exista tehnologii alternative competitive in momentul asta, dar nu imposibil daca se investeste in cercetare. La cati bani se dau pe conducte si pe gaze, daca s-ar redirectiona fondurile, nu ar fi chiar imposibil.

    Ca si bonus, scapi si de alte tari cu probleme care depind de petrol si gaze.
    • +11 (17 voturi)    
      ai auzit de petrochimie? (Luni, 8 februarie 2021, 23:58)

      credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      pt asta vor nemtii gazul,nu pt incalzit ca o pot face si cu morisca,si cu panoul,cu biogazul!
      ganditi simplist si habarnist!
      nu faci in EU produsele chimice,le importi din China,ii faci si mai mari!
      Noi,care importam totul si tiparim certificate de trez,vrem 3 randuri de sanctiuni,dar altii care produc,parca ar da 5 kg de produs chimic pe o tona de petrol,iar cand trag linie,balanta este excedentarasi au importat la maxim prod petroliere!
      dar noi care doar facem focul cu el ca nici ingrasaminte nu ne mai place sa facem,luam chiar din BG,am ramas cu CLONTUL MARE ,si cu o datorie ...mica din PIB!
  • +7 (17 voturi)    
    N-au parghii (Luni, 8 februarie 2021, 22:04)

    mescaline [utilizator]

    UE exporta in Rusia produse finite, pentru care au nevoie de piata si importa materii prime, de care au nevoie.

    Pe prafurile astea pandemice nu strici o relatie profitabila pentru fleacuri.
    • 0 (16 voturi)    
      Corect! (Marţi, 9 februarie 2021, 0:25)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      Rusia de bine de rau e o piata de desfacere de 150 milioane de Oameni! Nu risti sa pierzi o piata de desfacere atata de mare pt o persoana, fie ea Navalini sau altcineva!

      Trebuie sa ne ghidam dupa progmatism nu dupa emotie!

      Ok sanctionam Rusia si nu mai exportam acolo dar probabil asa o sa sufere zeci de mii de angajati Europeni ale unor firme care exporta in Rusia diferite lucruri, iar daca lasam lucrurile asa sufera doar un cetatean Rus, respectiv Navalini, care sta 3 ani la bulau apoi va fi liber daca o safie cuminte, daca nu il trimite Putin la Black Dolphin de unde este o singura iesire!
      • -4 (8 voturi)    
        Aberezi grav, postacule (Marţi, 9 februarie 2021, 3:43)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        Care "zeci de mii de angajati europeni"? Asta e cea mai recenta minciuna de la fabrica de troli din Sankt Petersburg?

        Rusia e abia al 13-lea partener comercial al Germaniei.

        Iar Rusia ar fi mai puternica fara Putin, ci cu Navalnii la conducere, fiindca n-ar mai fi o dictatura.
        • +1 (1 vot)    
          esti ..tare (Miercuri, 10 februarie 2021, 20:13)

          credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

          ai o judecata a la trump!felicitari!
  • +21 (29 voturi)    
    Parole, parole........parale, parale...... (Luni, 8 februarie 2021, 22:04)

    Torquemada13 [utilizator]

    Fostul CANCELAR german, Gerhard Schroeder, ESTE președinte al consiliului de administrație al Rosneft (consorţiul controlat de Gazprom), cel mai mare producător de petrol din Rusia și din lume.
    Chiar nu stiati ?
    Sanctiunile or sa curga garla................
  • +8 (26 voturi)    
    ridicol (Luni, 8 februarie 2021, 22:13)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Citam "Banii au început să prevaleze și, la finalul zilei, fiecare stat membru se preocupă mai întâi de interesele sale" Asta e Uniune ? Da ,economica....altceva nu e ...fiecare pentru el si intersele sale si asta vrea Rusia, cu asta ii momeste Rusia pe fiecare la petrol,la gaze, la afaceri cu arme....
    Cat despre Navalnii ar trebui sa nu ne pese atat de tare. Democtratia in Rusia e de fatada , ca si aici, in frumoasa tara condusa si mulsa de baietii cu ochii albastri, dar ne mandrim ca suntem membri UE.
    • -4 (6 voturi)    
      Sa nu ne pese de Navalnii ca asa zici tu? (Marţi, 9 februarie 2021, 3:44)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Mai postacule, intr-o zi Rusia va fi libera de dictatura putinista si atunci unde o sa lucrezi? Cine te mai angajeaza sa minti pentru ei?
      • +3 (5 voturi)    
        Rusia (Marţi, 9 februarie 2021, 14:53)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Nu vrei sa ne dezvalui si ziua aia ? Nu de alta, da' sa nu ne trezim cu o Rusie democrata si sa nu stim ce sa facem cu ea! Ca, vad ca ai informatii.
  • +14 (30 voturi)    
    Pai ce credeau ca o sa faca Borel in Rusia? (Luni, 8 februarie 2021, 22:25)

    Parzivall [utilizator]

    Credeau ca o sa ii tremure gladiolele lui Phuitin de frica lui Borel? Hahahahaha! Ce n-a fost niciodata si ce-a ajuns UE!!!!
  • +2 (20 voturi)    
    UE si UK (Luni, 8 februarie 2021, 23:37)

    ananstef [utilizator]

    ne mai miram ca britanicii au iesit din baltoaca asta calduta numita UE.
    • +2 (6 voturi)    
      Britanicii si-au omorat economia (Marţi, 9 februarie 2021, 3:45)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui ananstef

      Au scazut exporturile catre UE cu 68%.

      https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/brexit/brexit-uk-eu-exports-michael-gove-b1798768.html
    • -1 (3 voturi)    
      aha (Marţi, 9 februarie 2021, 11:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ananstef

      acum laudam un popot idiot care a votat un nivel de trai mult inferior doar ca sa aratam ca UE are probleme....

      dar UE are probleme, dar nu are nici o treaba cu UK,,, acolo au fost "agenturili" vb lui ceausescu...
      • 0 (4 voturi)    
        popor idiot. (Marţi, 9 februarie 2021, 14:56)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        N-ai vrea sa precizezi? E vorba de englezi, cumva?
  • +1 (31 voturi)    
    o simpla intrebaredoar pt cei cu iq peste medie (Luni, 8 februarie 2021, 23:42)

    Scarface1000 [utilizator]

    1) Care este treaba noastra ( a UE si a SUA) sa ne implicam in politica interna a unui stat suveran in speta Rusia!?

    2) Ce ar spune UE ca Rusia sa spuna pe fata cum o face UE la adresa Rusiei care guverne sa pice care sa ramana, pe cine sa alegem pe cine sa dam jos si cum sa ne traim noi viata aici in UE?

    3) Ce ar fi spus SUA daca atunci cand Trump nu recunostea alegerile si sustinatorii lui spargeau Capitoliu, Putin sa fi spus ca Trump e presedinte si alegerile din SUA au fost masluite, sau sa fi spus ca Biden a castigat iar Trump trebuie sa intre la inchisoare!

    Rusia nua scos un cuvant in aceea perioada la adresa SUA si bine au facut deoarece era problema interna a SUA nu a Rusiei sau a Europei!

    Ce ne priveste pe noi ca Navalini ( care este in opinia mea si a multora sustinut si finantat de guvernele vestice) protesteaza, indeamna la rascoale si la revolutie in Rusia!

    Avem noi mai multe probleme ca rusii si suntem de 30 ani democratie! Spitale ard lunar, autostrazi ioc, 7 milioane de Romani au emigrat etc...

    Iar ca sa spun inca ceva sa fiu SIGUR ca imi iau minusuri nu gluma aflati ca Rusul de rand o duce mai bine ca Romanul de rand deoarece pib pe cap de locuitor in Rusia este 11584 dolari iar Romania are 12301 DAR Preturile in Rusia sunt la jumate sau mai mici decat in Romania si anume:

    litru de benzina/motorina la ei e 2 lei la noi 5
    gazul la ei la o casa medie vreo 50 lei lunar iar pe mine la o casa medie ma costa 500-600 lunar
    medicamentele si alimentele la fel, sunt la juma' de pret fata de Romania.

    Ps: dupa terminarea Crizei din 2008 Rusii o duceau aproape dublu de bine decat noi si anume in 2013 ei aveau 16000$ pib/capita iar noi 9500!

    Dar apoi UE,US, Canada, Australia le-a pus sanctiuni economice si le-a scazut economia.

    Ma intreb daca ne-ar pune noua Europa si USA sanctiuni cum le-au pus Rusilor intr-un and sau 2 am fi ca Somalia!
    • -2 (10 voturi)    
      E foarte clar ca esti postac rus (Marţi, 9 februarie 2021, 3:50)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Vorbesti 100% ca propaganda ruseasca.

      1) Care este treaba Rusiei sa se amestece in treburile interne ale Romaniei, infiltrandu-si slugile numite AUR?

      2) Cine e Rusia sa ne spuna noua sa iesim din UE?

      3) Cine e Rusia sa ne spuna noua sa iesim din NATO?

      Pe noi ne priveste ca Navalnii este haituit de gunoaiele putiniste, fiindca Putin trebuie sa plece de la conducere, fiindca e un dictator care isi omoara propria tara, iar poporul rus vrea sa fie liber, a se vedea miile de arestari comise abuziv de criminalii de la OMON.

      Lasa "ce bine o duceau rusii dupa criza din 2008", nu spui nimic despre cat de greu o duc acum.

      Lui Putin nu-i pasa, el are palat de 1.3 miliarde de dolari, pe banii fraierilor ca tine.
      • +6 (8 voturi)    
        Schimbarea stapinului, bucuria nebunului (Marţi, 9 februarie 2021, 15:37)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Cel putin noi, romanii si UE am avut pace cu Putin.

        Ba, mai mult, Putin i-a dat o harta cu Modova intreaga lui Dodon.
        Intreaga, adica incluzind Bucovina de Nord si Odessa.
        Teritorii de care tradatorii nostri (daca nu sunt ai nostri, nu sunt tradatori, prosti suntem noi ca nu am spus lucrurilor pe nume) nici nu mai pomenesc.
    • -3 (7 voturi)    
      Pt cel cu IQ limitat din Tiraspol (Marţi, 9 februarie 2021, 10:12)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Gogule
      1- Rusia nu "se implica" in suveranitatea statelor din jur ci pur si simplu ii invadeaza, creeaza un focar de razboi si apoi sta cu popcornul in mana. Transnistria, Donetk, Nagorno-Karabah, Abkhazia, Crimeea iti spun ceva?
      2- nimeni din UE nu le-a spus rusilor cum sa voteze sau cu cine! N-aveti decat sa-l votati si pe Stalin daca vreti. Tot ce a cerut UE este ca in Rusia opozitia sa fie lasata sa existe macar, nu sa fie haituita si bagata la inchisoare.
      3. ?? a spus vreodata ceva UE/US ceva de alegerile din Rusia? Aaa, te referi la colonia Belarus?
      4- lasane cu PIB-ul per capita, fiindca PIB-ul ala nu se imparte egal la miliardarii rusi cu proprietati in Londra si iahturi la Monaco si mujicul din fundul Siberiei.
      Hai sa ne lamurim, Rusia e un stat neo-fascist dupa orice definitie ai lua-o.
    • 0 (4 voturi)    
      Hai ca m-am enervat (Marţi, 9 februarie 2021, 10:20)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Sputinicila, sanctiunile nu au fost adoptate fiindca li s-a nazarit lu UE?US /Canada ci fiindca nentu Putin a invadta si furat un teritoriu al unui stat vecin suveran incalcand toate tratatele bilaterale si internationale pe care le-a semnat. Crimeea!
      • +1 (3 voturi)    
        zau? (Marţi, 9 februarie 2021, 19:35)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        pai si stapanii tai cum au facut cu Yugoslavia? Sau Libia? Sau Iraq? Sau Siria? Tot asa, au respectat tratatele bilaterale si internationale?
      • +1 (1 vot)    
        nu te enerva tare (Joi, 11 februarie 2021, 16:39)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        96,77% a iesit la referendumul din Crimea in favoarea alipirii la Rusia! Referendum supravegheat de observatori internationali!

        Crimea istoric vorbin a apartinut doar o scurta perioada Ucrainei la fel cum a apartinut si Transilvania de Ungaria!

        Stii cate tari A ATACAT America in ultimii 60 ani? Vreo 70!

        Asa recent sa-ti spun cateva, Yugoslavia, Libia, Irak, Afganistan, Syria ... etc

        Mai vrei?

        Spui ca citez "Tot ce a cerut UE este ca in Rusia opozitia sa fie lasata sa existe macar, nu sa fie haituita si bagata la inchisoare" dar care este treaba noastra mai baiete sa ne intereseze ce fac aia in tara lor???? Sa se otraveaza si sa se bata intre ei pana nu mai pot cu ce ne deranjeaza pe noi ca Navalini e la parnaie?
        Asa cu Putin cum e el macar avem pace!
        In Crimea nu s-a varsat un picur de sange!
  • +1 (17 voturi)    
    Las' că nici nu e așa de neplăcut... (Luni, 8 februarie 2021, 23:43)

    Aleteia [utilizator]

    Cu ce poate fi comparată diplomația UE?

    Este ca una care merge să facă rost de lână și vine înapoi tunsă.

    Este ca una care merge să facă rost de vaccinuri și se întoarce cu un test PCR chinezesc care nu funcționează.

    Este ca și paradigma acelei fraze care zice: "se pishe pe noi și spunem că de fapt plouă."

    Putin și banda lui râd cu poftă. Au înțeles că pot continua jocul murdar, pentru că UE nu va avea nici o reacție eficientă ci doar de niște "lovituri" de imagine.
    • +1 (3 voturi)    
      ...UE (Marţi, 9 februarie 2021, 8:56)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Aleteia

      "...UE nu va avea nici o reacție eficientă ci doar de niște "lovituri" de imagine." S,i le-a avut , din plin, date cu tesla-n propriile c...(bip).!
  • +5 (13 voturi)    
    am mai vazut scenariul asta... (Luni, 8 februarie 2021, 23:45)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... Piticu Putin in rolu lu Giovanni si UE in rolul lu Cartianu. "Ca mirosi, ca am vazut ca mirosi"
  • +3 (19 voturi)    
    Nu sanctiunilor! (Marţi, 9 februarie 2021, 0:57)

    Utilizator5 [utilizator]

    Sunt impotriva sanctiunilor. Aceste sanctiuni afecteaza oamenii de rand, rubla se depreciaza, puterea de cumparare scade, viata e mai grea. Dar pentru cine domnilor, doamnelor? Pentru oamenii de rand, ca noi, care au un loc de munca, merg 8 ore la munca, traiesc de pe o zi pe alta si viseaza sa-si cumpere un apartament cu rate pe 30 de ani.
    Sanctiunile acestea lovesc in populatie nu in oligarhi care oricum o vor duce bine si au suficienti bani pentru a trai linistiti toata viata.
    Lupta noastra trebuie sa fie impotriva afacerilor oligarhilor, a coruptiei si nedreptatii nu impotriva oamenilor de rand, care resimt si vor resimti cel mai mult aceste sanctiuni. Ei, oamenii de rand vor duce greul, nu Putin si prietenii.
    • -2 (6 voturi)    
      Sanctiunile de obicei sunt exact pentru oligarhi (Marţi, 9 februarie 2021, 10:18)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

      Si oamenii sistemului.
      Interdictii de calatorie, interdictii la cumparat proprietati in UE, interdictii la afaceri cu UE, etc.
      Pana la omul de rand mai e mult.
      Si apropo de omul de rand, te referi la aia 85% din rusi care il voteaza de 16 ani pe Putin?
  • +2 (16 voturi)    
    un Nihilist de școală noauă (Marţi, 9 februarie 2021, 0:59)

    irys [utilizator]

    ^^expulzarea a trei diplomați europeni în timpul discuțiilor lui Borrell cu ministrul rus de Externe Serghei Lavrov au arătat că "Moscova refuză dialogul"^^
    Este evident că Moscova a refuzat dialogul după discuțiile cu Borrell pt că dacă ar fi refuzat dialogul înainte
    atunci discuțiile n-ar mai fi avut loc.
    Formal, opozantul (Nihilistu) a avut oarece restricții în baza unor legi rusești (de care nu a ținut seamă) iar acum e condamnat de un judecător rus.
    La cererea UE, Cineva (nu spun cine, persoană importantă) ar trebui să ignore (democratic) justiția propriei sale țări, să o declare strâmbă și să-l facă scăpat.
    Cu alte cuvinte:
    ,,Luminăția Ta -Mărite -Tătucule, cu puterile tale dictatoriale (pe care le-njurăm de dimineața până seara și le invidiem) poți face ce vrei și...ce vrem, dă-le-ncolo de marafeturi și fandoseli cu justiția, cu separația puterilor, cu neamestecul în treburile interne și alte prostii
    ce rost are? de ochii lumii? păi lumea suntem noi și numai noi de sute de ani așa că fă un gest dictatorial așteptat de toate democrațiile,
    Luminăți Ta, deportează-l ! Deportează-l în Noua Siberie, la Vancouver.”
  • +1 (23 voturi)    
    Umilire!?! (Marţi, 9 februarie 2021, 1:19)

    FortApache [utilizator]

    Umilire era poate daca nu-l primea pe Borrell la discutii sau nu-i dadeau viza de intrare...el a zis ce a avut de zis, rusii au zis pe ale lor...care-i umilirea?

    Oare umilirea asta este inventata din cauza ca Borrell este socialist si nu PPE? Cam asta este parerea generala.
    • +2 (8 voturi)    
      ei, si tu (Marţi, 9 februarie 2021, 4:01)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      umilirea consta in faptul ca propagandistul Navalnii, n-a fost eliberat din bulau cu temenele
    • -1 (3 voturi)    
      Borell (Marţi, 9 februarie 2021, 9:03)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      "....el a zis ce a avut de zis,...". Esti sigur? Pai, parca ce tocmai " a tacut ... ce a avut de zis.". Sau doar ni s-a parut?
  • +2 (6 voturi)    
    Și unde e umilință? (Marţi, 9 februarie 2021, 5:10)

    galeo [utilizator]

    Că nu prea am înțeles cum a fost umilit liderul european.
    Iar Navalni asta e un nimeni, un fel de instigator Malin Bot al Rusiei pe care nu dau 2 bani.
  • +2 (8 voturi)    
    Nu inteleg de ce ne (Marţi, 9 februarie 2021, 6:56)

    galeo [utilizator]

    Nu inteleg de ce ne freaca pe noi grija de rusi, de ce avem aroganta sa le cerem rusilor sa joace dupa regulile noastre, atata timp cat rusii nu ne cer sa jucam dupa regulile lor. Fiecare sa isi administreze regiunea asa cum vrea.
    • +1 (3 voturi)    
      Rusia (Marţi, 9 februarie 2021, 15:08)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Pentru ca putem!!! ( sa dam din-gura; vezi sa nu ne-auda !)
  • -2 (6 voturi)    
    Daca UE nu ia masuri impotriva Moscovei, (Marţi, 9 februarie 2021, 8:21)

    mongolul [utilizator]

    inseamna ca e un urias cu picioare de lut. Va dispare in scurt timp.
    UE trebuie sa opreasca TOATE schimburile comerciae cu Rusia. Toate. Iar cei care se opun, trebuie eliminati din uniune.
    In caz contrar, pregatiti-va sa cintati prohodul UE. E doar chestie dfe timp.
    (Nu uitati, nu vorbiti de "Putin". Putin e virfu icebergului.Dar ce se vede. E vorba de toata birocratia nationalista, cu visuri imperiale. Si de complexul militar industrial. Poporul rus? Daca nu reactioneaza, isi merita soarta.)
    Masura trebuie sa persiste pina cind se vor da garantii ferme, ca Rusia respecta valorile UE.
  • -3 (5 voturi)    
    Solutii sunt ca sa slabesti ursul (Marţi, 9 februarie 2021, 8:22)

    Coresponedntu [utilizator]

    1, Calendar clar de aderare la UE a tarilor candidate din din Balcani in prim val si ulterior, a Moldovei, Georgiei si Ucrainei. Termen, max 5 ani, cu targeturi obligatorii de indeplinit ca in cazul Romaniei, infiintare PNA-DNA, progrese in lupta impotriva coruptiei, reforme economice, adminstrative.
    2. Intarirea parteneriatului transatlantic bazat pe 3 poli, UE, SUA si Canada, o supra-uniune transatlantica, economica, militara, cu piata comuna , valori democratice comune, standarde economice comune etc, care sa poata sa preia initiativa la nivel mondual in fata amenintarilor Chinei si Rusiei. Chiar si asa va fi dificil avand in vedere ca populatia UE, SUA , Canada la un loc abia daca atinge jumatate din populatia Chinei.
  • -3 (7 voturi)    
    multi rusi au ramas in tara asta (Marţi, 9 februarie 2021, 8:42)

    GNG [utilizator]

    Citesc ce s-a scris si ma ingrozesc! Multi rusi au ramas in tara asta si mai sunt si platiti regeste sa debiteze pe forumuri. Daca vrem sa rupem pisica trebuie sa-i adunam pe toti, cu catel si purcel, pana la stranepot, sa le luam bilet dus catre patron! Dupa aceea putem sa ne gandim sa construim un viitor. Si noi si UE, ca peste tot este plin de rusi, astia s-au inmultit mai rau ca rozatoarele. Din istorie am invatat ca statul Rus a fost pus pe cuceriri inca de la formare si nu a pierdutacest obicei niciodata, pentru asta trebuie sa-i multumiti lui Churchill, pentru a se apara a facut pact cu diavolul si a dat apa la moara lui Stalin, de aici impartirea Europei si dominatia comunismului aproape 50 ani... Voi credeti ca Stalin a fost comunist, el a folosit doctrina pentru a sta la putere, comunistii au folosit numele de comunism fara sa stie ce inseamna, doar pentru a justifica mentinerea dictaturii, in realitate dictatura prostimii si incapabililor...
    • 0 (4 voturi)    
      dar de ce doar atat? (Marţi, 9 februarie 2021, 9:41)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui GNG

      De fapt ai cam vrea sa ii adunati si sa ii trimiteti direct in lagare de exterminare. Pui de legionar ce esti!
      • 0 (2 voturi)    
        singurele state din Europa (Marţi, 9 februarie 2021, 14:19)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Care isi baga opozantii la puscarie sunt Rusia si Belarus.
        Nu stiu cum se numeste asta in psihologie dar proiectezi asupra celorlalti propriile obiceiuri.
        Sa revenim la eticheta de legionar, faptul ca si baga opozantii la puscarie il face pe Putin un fascist?
        Radio Erevan raspunde:
        NU, simplul fapt ca isi aresteaza opozantii nu il face fascist dar impreuna cu controlul cvasi total asupra economiei, cu revendicarile teritoriale si razboaiele duse impotriva vecinilor, da , face din Rusia un stat fascist,
        • +3 (5 voturi)    
          Mai sunt... (Marţi, 9 februarie 2021, 16:38)

          FortApache [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Spania, Italia, Romania, astea imi vin in minte acum iar peste ocean deja USA se depaseste pe sine pe zi ce trece (Trump vs restul lumii "democrate").
  • -5 (5 voturi)    
    Lecțiile trecutului (Marţi, 9 februarie 2021, 8:49)

    Omics [utilizator]

    Comunismul a căzut pentru că Republica Federală a Germaniei colabora din greu cu fostul CAER și a permis o anumită devoltare economică fostelor țări socialiste care dezvoltare a determinat grave crize politice.

    Asta înseamnă azi ridicarea oricăror sanțiuni în colaborarea cu Rusia și o critică fermă a derapajelor regimului Putin. Nu mai e nicio problemă ca informația occidentală să ajungă în Rusia.
  • +3 (3 voturi)    
    Ghici cine se va opune (Marţi, 9 februarie 2021, 9:39)

    irdeto [utilizator]

    Incepe cu Or si se termina cu ban.
    • +1 (1 vot)    
      nici nu o sa se ajunga acolo (Marţi, 9 februarie 2021, 11:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui irdeto

      UE nu-si permite sa se puna rau cu rusia...
      s-a dus dracu gazu si nu numai daca ne certam cu aia...
    • -1 (3 voturi)    
      Or- ban (Marţi, 9 februarie 2021, 15:15)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui irdeto

      Si- ncepe cu Lud..si se termina cu.. ovic ?! ( sic -a)
  • +2 (8 voturi)    
    UE umilita ... (Marţi, 9 februarie 2021, 10:04)

    ZVrk [utilizator]

    Un singur lucru nu am auzit din partea umilitei UE. A contestat cineva de la UE ca cei trei "diplomati" ar fi participat la mitingurile neautorizate?
    Pai daca pretindem ca vrem respectarea legii, cum ramane cu activitatea "diplomatica" a celor trei?
    • +1 (1 vot)    
      demonstranti (Marţi, 9 februarie 2021, 15:17)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui ZVrk

      Pai nu, ca aveau vesta rosie, care aduce noroc, imprumutata de pe plaiurile mioritice.
  • +1 (3 voturi)    
    raspunsul e simplu: (Marţi, 9 februarie 2021, 11:42)

    liviu_ [utilizator]

    NU MAI IMPORTATI GAZE si altele de la rusi!!!

    se poate?! NU pentru ca merkel si altii au tinut mortis sa renunte la centralele nucleare!
  • 0 (4 voturi)    
    Meschinarie (Marţi, 9 februarie 2021, 11:57)

    comentacu [utilizator]

    In realitate, UE una spune si alta fumeaza. Germania se injura pe fata cu Rusia iar in privat, Merkel ii trimite lui Putin emoticoane cu inimioare.
    Ca sa clarificam treaba.
    Rusia e o putere militara si energetica. Mai are divizii puternice de hackeri si psihologice.
    Avantajul lor este ca sunt intr-un feudalism modernizat ca societate condusi de un tar.
    Ca PIB, si sunt comparabili cu ...Olanda. Restul e doar manipulare. Plus coruptie (inclusiv in UE) si interese obscure.
    • +2 (2 voturi)    
      pune si tu mana pe un google (Marţi, 9 februarie 2021, 15:13)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      Si vezi ca Rusia e pe locul 11 mondial la PIB (GDP), in valoare absoluta. Olanda are cam jumate cat ei.
      Pe cap de locuitor e alta treaba, normal, ca tarile mici dau clasa cam la toti.
      • -3 (3 voturi)    
        si cat (Marţi, 9 februarie 2021, 17:27)

        mongolul [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        din PIB-ul asta e obtinut in urma exploatarii petrolului si gazelor?
      • -2 (4 voturi)    
        zici tu? (Marţi, 9 februarie 2021, 18:55)

        comentacu [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Asa ti-au spus sefii tai?
  • +1 (3 voturi)    
    e (Marţi, 9 februarie 2021, 14:34)

    PMMarian [utilizator]

    Diplomatii NU au voie sa participe la nici un fel de miting in tara gazda!!
  • -3 (3 voturi)    
    s-a activat FSB... (Marţi, 9 februarie 2021, 17:30)

    mongolul [utilizator]

    dau cu minus la tot ce nu le convine; cam multi rusnaci pe reteaua asta...