Președintele Tanzaniei respinge vaccinurile anti-Covid: „Dacă vaccinurile ar fi fost bune, omul alb ar fi adus vaccinuri pentru SIDA”

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 27 ianuarie 2021, 18:43 Actualitate | Internaţional


John Magufuli
Foto: Flickr
Președintele Tanzaniei, John Magufuli, a declarat marți că țara sa nu are nevoie de măsuri de carantină fiindcă Dumnezeu îi va proteja poporul și că măsuri de precauție precum inhalarea de aburi sunt mai bune decât vaccinurile străine periculoase, relatează Reuters.

Guvernul lui Magufuli a respins în mare parte purtatul de măști și respectarea distanțării fizice, în pofida recomandărilor Organizației Mondiale a Sănătății și a consensului științific privind eficacitatea măsurilor în a preveni răspândirea coronavirusului.

Tanzania nu a mai raportat infecțiile cu SARS-CoV-2 de la jumătatea anului trecut.

„Vaccinurile nu sunt bune. Dacă ar fi fost, atunci omul alb ar fi adus vaccinuri pentru HIV/SIDA”, a declarat Magufuli în timpul ceremoniei de inaugurare a unei ferme din vestul țării.

„Noi tanzanienii nu ne-am încuiat înăuntru și nu ne așteptăm să o facem. Nu mă aștept să anunț niciun lockdown fiindcă Dumnezeul nostru trăiește și El va continua să îi protejeze pe tanzanieni”, a adăugat Magufuli.

Președintele tanzanian a respins și importarea de teste pentru COVID-19, afirmând că acestea au dat rezultate pozitive și când au fost testate pe o capră și un fruct pawpaw, promovând în schimb leacurile tradiționale.

„Vom continua de asemenea să luăm măsuri de precauție privind sănătatea inclusiv inhalarea de aburi”, a precizat acesta.

„Dacă inhalați în timp ce vă rugați lui Dumnezeu, vă rugați în timp ce recoltați porumb, cartofi, să puteți mânca bine și atunci corona nu va intra în corpul vostru. Vă vor speria mult, frații mei tanzanieni, dar ar trebui să fiți fermi”, a adăugat acesta.

Magufuli a declarat de asemenea că vaccinurile ar putea face parte dintr-un complot străin de a fura bogățiile Africii:

„Tanzanienii ar trebui să fie atenți cu aceste lucruri importate. Nu ar trebui să vă gândiți că ei (străinii) vă iubesc mult. Această țară este bogată, Africa este bogată, toată lumea vrea o bucată din ea”.

„Cunosc unii tanzanieni care au părăsit țara pentru a se vaccina în alte țări. Au adus un tip ciudat de corona de acolo. Fiți fermi”, a concluzionat acesta.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5571 vizualizari

  • -12 (26 voturi)    
    sunt multi virusi pt care nu se face nimic (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 18:49)

    Gryphus [utilizator]

    doar vreo 2 oameni au fost vindecati de SIDA pe planeta pamant pana acum

    HPV nu intereseaza pe nimeni sa fie eradicat si multe altele
  • +3 (33 voturi)    
    dar omu negru... (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 18:51)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. asteapta sa-i dea omu alb totul pe tava? mai pune si el mana pe munca sau sta toata ziua cu burta-n sus prin savana?
    • -10 (20 voturi)    
      munca? (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 19:33)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Dupa secole in care au fost pusi la munca de albi, a venit si vremea revansei!
      • +8 (10 voturi)    
        vremea revansei va veni.. (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 19:50)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui atc

        ... in ziua cand trantorul va fi pus din nou la munca. obligat fortat.
  • +9 (19 voturi)    
    mda (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 18:53)

    liviu_ [utilizator]

    inca un idiot care habar nu are cum functioneaza medicina, dar se da destept

    apropos... daca gizaz va protezeaza de covid, atunci cine l-a creat?! tot el? altu mai puternic ?!
    • +4 (16 voturi)    
      Problema e alta (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 19:09)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Decide in numele altora. Nu tu Referendum, nu tu dezbatere publica, nimic.

      Cand iei o decizie ce poate afecta populatia la o scara atat de mare, mai ales dpdv al sanatatii, este foarte periculos cand un om are atat de multa putere incat sa poata face rau cetatenilor care l-au ales.
  • +3 (29 voturi)    
    Dar Omul Negru... (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 18:57)

    Nyk1 [utilizator]

    ...știți voi, cel invocat de arbitrul Colțescu, de ce tot așteaptă să primească chestii gratis de la Omul Alb?
  • +14 (26 voturi)    
    urgent (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 18:57)

    Filbert [utilizator]

    Sexy-sosoaca trebuie numita imediat ambasador in Tanzania!
  • +13 (27 voturi)    
    "omul alb" (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 19:07)

    Cataleya [utilizator]

    Pun pariu ca niciun "om alb" nu are curaj sa declare ca "omul negru" din Tanzania vorbeste prostii!
    Un dictator ticalos ahtiat de putere care isi sfatuieste poporul sa inhaleze aburi de ceai in timp ce se roaga, ca sa scape de COVID.
    (si cand te gandesti ca omul are master in chimie)
    • +5 (15 voturi)    
      a fost coleg la mater... (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 19:29)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      .. cu ceauseasca, codoi.
  • +5 (23 voturi)    
    Asta nu e rasism? (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 19:38)

    consumator2 [utilizator]

    Sau rasismul e intr-o singura directie?
    • -6 (8 voturi)    
      ? (Joi, 28 ianuarie 2021, 2:34)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui consumator2

      si care e rasismul? ca nu vrea vaccin ? ??
      • +4 (4 voturi)    
        rasism (Joi, 28 ianuarie 2021, 8:35)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

        NU. Ci pentru ca se refera la "omul alb"- dispretuitor, nu le-a rezolvat HIV-ul - din perspectiva "omului negru"- destept.
      • 0 (0 voturi)    
        O faci pe prostul? (Joi, 28 ianuarie 2021, 8:51)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

        Spune,că nu înțeleg.A spus careva că numai omul negru trebuie să facă vaccin?
  • -1 (13 voturi)    
    E frate cu Trump? (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 20:53)

    aramos [utilizator]

    La gandire seamana idiotii.
    • +1 (3 voturi)    
      Ba,cu tine. (Joi, 28 ianuarie 2021, 8:52)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui aramos

      Că prea te potrivești la caracter.
  • +4 (4 voturi)    
    folosirea (Joi, 28 ianuarie 2021, 9:34)

    nahir [utilizator]

    expresiei ”omul alb” nu este una rasistă? Sau doar ”ăla negru” folosită de Colțescu este una rasistă?