Trump și-a angajat avocat pentru a-l apăra în dosarul de incitare la violență

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2021, 23:30 Actualitate | Internaţional


Trump
Foto: Captura video
Fostul președinte Donald Trump l-a angajat pe avocatul Butch Bowers, din Carolina de Sud, pentru a-l reprezenta în Senat în procesul în care este acuzat de incitare la violentță, a spus o sursă familiară, scrie Reuters.

Bowers, care are propriul birou de avocatură în Carolina de Sud, nu a comentat imediat.

Bowers a lucrat la Departamentul american de Justiție în timpul președintelui George W. Bush și a areprezentat mai mulți foști guvernatori republicani, potrivit site-ului său.

Camera Reprezentanţilor a votat punerea sub acuzare a preşedintelui în exerciţiu Donald Trump pe 13 ianuarie, acesta intrând în istorie ca singurul preşedinte al Statelor Unite supus de două ori unei proceduri de destituire.

Rezoluția de punere sub acuzare a trecut cu 232 de voturi pentru (222 democrați și 10 republicani), 197 împotrivă și 4 abțineri.

Votul din camera inferioară a legislativului american a declanșat automat un nou proces pentru Trump.
Procesul din Senat ar putea începe săptămâna viitoare.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3666 vizualizari

  • -9 (9 voturi)    
    Si ce mai face Biden? (Vineri, 22 ianuarie 2021, 1:54)

    Luk [utilizator]

    .
  • +7 (13 voturi)    
    Mi-as dori sa fii judecat (Vineri, 22 ianuarie 2021, 6:18)

    John M. [utilizator]

    intr-un tribunal obisnuit, cu jurati obisnuiti, nu in senat. Te asigur, domnule "presedinte" ca te-am trimite la puscarie fara sa clipim pentru infractiunea comisa.
  • +3 (9 voturi)    
    Trump (Vineri, 22 ianuarie 2021, 9:48)

    sergiutales [utilizator]

    A incercat sa distruga America in care s-a afirmat si a strans o avere considerabila.
    Trump a incercat sa distruga America in care a reusit sa ajunga la functia cea mai inalta: presedinte!
    Se impune o pedeapsa pe masura!
    • +2 (4 voturi)    
      Nu, domnule, (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:55)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui sergiutales

      Am fost jurat de 8 ori in 43 de ani.
      Nu o pedeapsa pe masura tradarii sale, ci doar o pedeapsa prevazuta de legile in vigoare si nimic mai mult. Nici ca exemplu si nici sa se invete minte pentru data viitoare ca nu va exista o data viitoare.
      Trump se va intoarce la Washington ca sa fie ingropat la Arlington si atat...
      • 0 (2 voturi)    
        Domnule (Vineri, 22 ianuarie 2021, 19:24)

        sergiutales [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Sunt convins ca aveti dreptate.
        Desigur, nu pot sa cer nimanui sa ia in considerare postarile mele anterioare, care fac inutila interventia dvs.
        Pe de alta parte, intre mine, un individ din Balcani si Justitia Americana, sun vreo 250 de ani de legislatie americana functionala. Totusi, am convingerea ca justitia, dreptatea,ar trebui sa aibe aceeasi semnificatie in orice colt din Lume.
  • +4 (6 voturi)    
    ! (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:20)

    not_you [utilizator]

    Sper ca Butch să fie destul de deștept să ceară banii înainte!
    Altfel riscă să ajungă lângă Rudy pe lista de fraieri... ;)
  • -4 (10 voturi)    
    Nu a instingat la violenta niciun moment ! (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:31)

    Cugetator [utilizator]

    In ziua acea evenimentele au fost prezentate pe larg de toate televiziunile, asa s-a vazut clar ca oamenii care au manifestat la Capitoliu fusesera chemati ca sa sprijine ultima initiativa a republicanilor de a cere verificarea votului. Cand au aflat ca vicepresedintele Pence tradeaza aceasta actiune , au intrat practic fara violenta in Capitoliu, poate si manipulati de cei interesati si nu de Trump. Cele cateva mii de oameni care au ocupat cele doua Camere, fara a produce nimic prea grav, nu erau desigur in majoritate intelectuali de biblioteca, cum nu sunt nici parasutistii ,alpinistii , luptatorii etc . Unii erau desigur ciudati si pitoresti ,dar care este delictul lui Trump ? Sunt convins ca judecatorii care au respins verificarea voturilor din lipsa de probe, bine ascunse de hoti , vor face la fel acum, caci nu pot exista probe ca Trump a facut ceva ilegal , in contra propriului sau interes !
    • +4 (8 voturi)    
      "Cugetatorule" (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:58)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      Du-te si ia un curs de Logica 101 la Cuyahoga Community College din Cleveland, Ohio, si-ti pun o pila "for them to take it easy on you" ca vii din Europa de Est si esti cam sarac la mansarda...
      • 0 (0 voturi)    
        Și țărăniștii i-au adus pe mineri în Parlament (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 17:43)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        și i-au îndemnat să ia cu asalt Palatul Cotroceni în august 1991, la a patrea mineiradă care a dat jos Guvernul roman și l-a mențiinut pe Iliescu la putere. Există înregistrări cu congresul PNȚCD din 1991 cu sala în picioare, fruntașii țărîniști preaenți aplaudînd minerii. Evident, înainte ca aceștia să decidă atacul asupra Parlamentului și Președinției. Dar ce contează detaliile.

        Unii dintre noi au mai văzut filmul de acum. Inclusiv avanpremiera din februarie 1990 (preludiul la a doua mineriaxdă) cînd Guvernul a fost luat cu asalt de demnostranți violenți și anti-democratici ai partidelor istorice.
    • -3 (5 voturi)    
      Ma bucur (Vineri, 22 ianuarie 2021, 19:13)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      Ca mai exista si oameni obiectivi, care cauta adevarul si reusesc sa-l distinga din oceanul de dezinformare.
  • 0 (2 voturi)    
    Pentru utilizatorul John M. (Vineri, 22 ianuarie 2021, 23:04)

    Cugetator [utilizator]

    Nu trebuie sa ma duc in America, ca sa stiu ca foarte multe institutii universitare sunt coplesite de stangism si vad ca a penetrat si in Romania. Eu am relatat ce am vazut si am dreptul la pareri proprii, fara a fi acuzat de unul care nu spune nimic, dar face un atac la mansarda, probabil ca sa dovedeasca ca are asa ceva, ca sa nu-l ploua direct in gat !