UE reacționează după arestarea lui Navalnîi: Este ”inacceptabil” / Apel la eliberarea ”imediată”

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 17 ianuarie 2021, 21:50 Actualitate | Internaţional


Charles Michel
Foto: Agerpres/AP
Arestarea opozantului Alexei Navalnîi la sosirea sa în Moscova este ”inacceptabilă”, a spus duminică seară președintele Consiliului European, Charles Michel, făcând apel la Rusia să îl ”elibereze imediat”.

”Reținerea lui Alexei Navalnîi la sosirea în Moscova este inacceptabilă. Cer autorităților ruse să îl elibereze imediat”, a scris Michel pe Twitter.


Șeful diplomației UE, Josep Borell, a făcut și el apel la autoritățile ruse pentru a ”respecta drepturile” lui Navalnîi și cere ”eliberarea imediată” într-un mesaj pe twitter.

”Politizarea sistemului judiciar este inacceptabilă”, adaugă acesta.

Principalul opozant al lui Putin a fost arestat duminică seară de serviciile penitenciarelor la sosirea acestuia la Moscova din Germania, unde a stat după ce a fost otrăvit în vară.

Lituania, membră a Uniunii Europene, a spus duminică că va cere Uniunii Europene să impună rapid noi sancțiuni Rusiei ca reacție la arestarea criticului Kremlinului, Alexei Navalnîi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5051 vizualizari

  • -19 (35 voturi)    
    ??? (Duminică, 17 ianuarie 2021, 21:57)

    srpc [utilizator]

    faptul ca e oponentul lui Putin il scuteste a fi un escroc, delapidator, samd? oengistii "pro-ocidentali" se ocupa des cu asa ceva
    • +13 (23 voturi)    
      Daca era... (Duminică, 17 ianuarie 2021, 22:03)

      expert2 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      un escroc, delapidator etc, nu ar fi avut nici timpul si nici interesul necesare pentru fi oponentul lui Putin.
    • +11 (21 voturi)    
      De unde stii (Duminică, 17 ianuarie 2021, 22:15)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Spui ca e escroc bazându-te fix pe “probele” inventate de Putler :)))
    • +11 (17 voturi)    
      E invers (Duminică, 17 ianuarie 2021, 22:37)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Oponentul lui Putin devine automat puscariabil in Rusia.
  • -15 (23 voturi)    
    Dragnea? (Duminică, 17 ianuarie 2021, 22:20)

    cenzuratul [utilizator]

    Cand a fost arestat Dragnea, nu au intervenit.
    Ne place sau nu statul de drept?
    • +5 (11 voturi)    
      Ce "stat de drept"? (Luni, 18 ianuarie 2021, 0:41)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Parca voi erati cu slogan de "stat paralel". Nu stiti voi ce-i aia "stat de drept" decat daca va explica Antena sau RoamniaTV ce si cum sa ganditi.
  • -9 (23 voturi)    
    De asemenea (Duminică, 17 ianuarie 2021, 22:30)

    ipolitic [utilizator]

    cerem eliberarea imediata a numitului Dragnea Liviu intrucat e in opozitie si e un tip retinut, ceea ce este inacceptabil.
  • -6 (18 voturi)    
    interesant (Duminică, 17 ianuarie 2021, 22:32)

    sile1 [utilizator]

    Daca vroiau sa-l apere ii dadeau azil politic si terminau povestea.

    Asa l-au lasat sa plece ca sa aiba motiv de presiune, de hartza cu rusii.

    Ciudata lume !

    S-ar putea ca a doua oara sa le reuseasca rusilor.
    Ce-or sa faca occidentalii ?......or sa declare razboi Rusiei ?

    Hai s-o vedem si pe asta !
    • +3 (7 voturi)    
      Te faci că nu înțelegi? (Luni, 18 ianuarie 2021, 6:56)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Azil politic i-ar fi dat dacă el ar fi cerut. Dar Navalnîi însuși a vrut să se întoarcă în Rusia special pentru ca rușii de rând să nu zică cum că i-a trădat, că a fugit la mai bine, ci să fie convinși că el nu este un hoț, ci unul care vrea să schimbe regimul lui Putin și să facă să fie democrație în Rusia.
      Văd că are șanse slabe. Nu de alta, ci pentru că Putin este susținut de generalii care vor să aibă o armată puternică și să mențină Rusia în principal ca stat militarist. Da, militarist nu pentru că ar avea cheltuieli militare mai mari decât USA sau China, ci pentru că cheltuielile lor militare sunt mari raportate la populația țării și raportate le PIB. Dar, deh, ca să fie unii generali trebuie să aibă peste ce armată să fie generali și să fie prezentată populației situația ca și cum Rusia ar fi mereu amenințată, deși nici un stat din Europa, nici USA nu ar invada teritoriul Rusiei. Dacă ar fi să-și pună probleme că i-r invada cineva, aceia ar fi doar chinezii... Ba, dimpotrivă, militari ruși luptă în Ucraina și Rusia a ocupat Crimeea și nu ar vrea s-o lase...
      • +1 (1 vot)    
        Mai ai... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 20:18)

        sile1 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        multa propaganda proasta de raspandit pe aici ?

        Stiai ca Navalnyi se bucura de increderea a doar 2% din randul alegatorilor rusi ?..asadar care rusi sa zica ca i-a tradat ?...aia 2% ?

        Poate ne indici si noua sursele tale din care sa rezulta ca cheltuielile militare ale Rusiei sunt mai mari raportate la populatia tarii si la PIB ?

        Stiai ca atunci cand Gorbaciov a semnat intelegerea cu Reagan in 1990 acesta a promis ca trupele NATO nu vor inainta niciun inch catre granita Rusiei ? Ce-a urmat apoi ? Rusia a fost inconjurata de baze Nato pana la granita ei !

        Stiai ca Rusia a propus sa fie acceptata in Nato inca din anii '90 ,ani de mare deschidere in politica ruseasca, dar cererea nu i-a fost acceptata?
        De ce ?...pentru ca in felul acesta ar fi disparut un "inamic" de care avea mare nevoie complexul militaro-industriala al Americii pentru a justificata cheltuielile militare enorme sustinute din banii contribuabilului american.

        Nu ti se pare normal ca ea sa fie ingrijorata si sa-si ia masuri printr-o inarmare corespunzatoare ?

        Ma amuza cei care cred ca daca Putin nu va mai fi Rusia isi va schimba atitudinea.
        Rusia a fost ,este si va fi o mare putere pentru ca nu accepta sa-i dicteze altii comportamentul oricat nu le-ar place unora acest lucru .

        In concluzie ,pune mana si citeste mai mult si din toate directiile ca sa pricepi pe ce lume traiesti si renunta la a mai fi doar o flasneta !
  • -1 (17 voturi)    
    Cum ar fi ca Putin... (Duminică, 17 ianuarie 2021, 22:41)

    Nyk1 [utilizator]

    ...să ceară eliberarea imediată a lui Assange, sau a militantului catalan pentru independență Oriol Junqueras?
  • +6 (16 voturi)    
    Intre timp Germania face North Stream (Duminică, 17 ianuarie 2021, 22:47)

    Gryphus [utilizator]

    l-ati auzit pe ministrul de externe german, fanaticul globalist Heiko Maas sa comenteze ceva? Nu, tace
  • -1 (7 voturi)    
    decat (Duminică, 17 ianuarie 2021, 23:18)

    martel55 [utilizator]

    astfel de apeluri ipocrite, un mai bin4e da Germania un exemplu si renunta la contractul de miliarde cu Putin pentru North Stream (si 1 si 2)?
    • +1 (1 vot)    
      Ma bucur ca n-au pierit (Luni, 18 ianuarie 2021, 8:45)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      toti visatorii din lumea asta lacoma si cinica, in goana ei dupa bani.
  • +6 (6 voturi)    
    planurile A, B, C... (Luni, 18 ianuarie 2021, 3:43)

    Filbert [utilizator]

    Sper ca a dezvoltat imunitate la virusi si novichok si ca are un plan, poate ceva similar cu venirea lui lenin, sprijinita tot de Germania, din Elvetia in 1917, glumind un pic... Altfel nu cred ca iese din puscarie pina nu dispare putin, cel mai repede, ca poate vine unu' mai rau ca putin...