Asaltul asupra Capitoliului: Jake Angeli, „șamanul QAnon”, i-a cerut lui Trump să îl grațieze

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2021, 13:59 Actualitate | Internaţional


Jake Angeli
Foto: Amy Harris / Shutterstock Editorial / Profimedia
„Șamanul QAnon” Jake Angeli, cunoscut după ce a participat într-o costumație bizară la atacul de săptămâna trecută asupra Capitoliului american, i-a cerut președintelui Donald Trump să îl grațieze, relatează The Hill.

Jacob Anthony Chansley, alias Jake Angeli, s-a predat sâmbătă autorităților după ce acestea au emis un mandat de arestare pe numele său pentru participarea la luarea cu asalt a Congresului Statelor Unite de miercurea trecută
.

Avocatul său, Albert Watkins, cere acum grațierea bărbatului, afirmând că clientul său nu a fost implicat în violențele de miercuri și că s-a predat de bună voie autorităților.

„Clientul meu a auzit cuvintele repetate adesea de președintele Trump”, a afirmat avocatul făcând referire la îndemnul lansat de președintele republican ca susținătorii săi să se îndrepte spre Dealul Capitoliului în timp ce legiuitorii numărau voturile exprimate de Colegiul Electoral.

„Cuvintele și invitația unui președinte ar trebui să însemne ceva. Dată fiind maniera pașnică și ascultătoare în care domnul Chansley s-a comportat, ar fi adecvat și onorabil pentru președinte să îi grațieze pe domnul Chansley și pe alți indivizi pașnici care au acceptat invitația președintelui cu intenții onorabile”, a adăugat avocatul.

Chansley a fost pus sub acuzare de autorități pentru pătrundere într-o clădire restricționată, pătrundere prin efracție și tulburare a liniștii publice.

Bărbatul a declarat în zilele care au urmat revoltei că nu vede nimic greșit în acțiunile sale.

„Consider o victorie faptul că am văzut o parte a trădătorilor din funcție adăpostindu-se, punându-și măștile de gaz și retrăgându-se în buncărul lor subteran”, a declarat Chansley pentru NBC News, referindu-se la legiuitorii din Capitoliu.

Mai devreme în cursul săptămânii, mama lui s-a plâns în fața unei instanțe că acesta nu a mâncat din momentul arestării deoarece închisoarea în care este încarcerat nu îi oferă mâncare organică.

„Se simte foarte rău dacă nu mănâncă mâncare organică”, a spus ea.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6074 vizualizari

  • +18 (26 voturi)    
    asta crede ca e ca la pacanele .... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 14:06)

    viziru [utilizator]

    asta crede ca e ca la pacanele .... mai bagi 1 leu mai tragi o data ….. e dus cu pluta rau ….
  • +10 (22 voturi)    
    Lol (Vineri, 15 ianuarie 2021, 14:07)

    mitg [utilizator]

    Sper s-o faca santajatul, doar asa il vor putea pune sub acuzare.
  • -9 (19 voturi)    
    Mai intai sa fie condamnat pentru ceva (Vineri, 15 ianuarie 2021, 14:18)

    animatron [utilizator]

    Presa stangista e in delirul ei obisnuit, de propaganda anti-americana, contra libertatilor si contra a orice nu e "progresist".

    Zisul "saman", un actor, daca nu a savarsit fapte violente (vandalisme sau atacat politisti), va primi amenda pentru ca aintrat fara drept intr-o cladire federala guvernamentala, atat.

    Daca se va incerca incarcerarea unor oameni care au intrat cu steagul american intr-o institutie fara sa faca nimic altceva, va fi clar ca e vorba de represiune politica ca in China comunista, nu de "justitie" !

    Un presedinte in exercitiu poate gratia pe oricine a fost condamnat (inclusiv la pedepse cu moartea).

    E un drept constitutional care nu poate fi "urmarit in justitie", contrar a ceea ce crede adunatura care nu face decat sa injure infantil aiurea.
    • +8 (8 voturi)    
      steagul american nu justifica orice (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:23)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Nu pot comite infractiuni si sa pretind clementa pentru faptul ca am purtat un seag in mana.
      Cat despre gratiere, ce sa zic. Trumpy a abuzat si de asta, evident. Si-a gratiat toti colaboratorii, toate rudele condamnate. Foarte constitutional, deloc moral. Si faptul ca musiu samanul cere gratierea e dovada concludenta ca stie ce-l asteapta daca nu e scapat prin decret prezidential.
      PS: Se simte rau daca nu mananca organic...really???
  • +13 (13 voturi)    
    păi ce să „grațieze”? (Vineri, 15 ianuarie 2021, 14:18)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    a fost condamnat?
    • +5 (5 voturi)    
      Din pacate da, poate fi gratiat (Vineri, 15 ianuarie 2021, 15:25)

      linus_torvalds [utilizator] i-a raspuns lui Fu Thien Zbang

      Am cautat si eu si zice ca poate fi gratiat si inainte de condamnare. Citez din Wikipedia (stiu ca nu se face, dar mai sapati si voi dupa alte surse):

      A federal pardon can be issued prior to the start of a legal case or inquiry, prior to any indictments being issued, for unspecified offenses, and prior to or after a conviction for a federal crime.[15] Ford's broad federal pardon of former president Richard M. Nixon in 1974 for "all offenses against the United States which he, Richard Nixon, has committed or may have committed or taken part in during the period from January 20, 1969 through August 9, 1974" is a notable example of a fixed-period federal pardon that came prior to any indictments being issued and that covered unspecified federal offenses that may or may not have been committed.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Federal_pardons_in_the_United_States
  • +11 (13 voturi)    
    . (Vineri, 15 ianuarie 2021, 14:19)

    tirolez [utilizator]

    Daca nu il gratiaza, macar sa ii trimita mancare organica.
    Oricum nu il poate gratia pentru ca inca nu e condamnat, iar cand va fi condamnat, Trump va fi doar un civil.
  • +12 (16 voturi)    
    da, da... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 14:39)

    minus [utilizator]

    trebuie gratiat fiind un caz umanitar: hrana necertificata ca fiind organica ii poate sta in gat, cu consecinte fatale.
    Cum sa dispara ultimul om de Neanderthal?
  • +13 (17 voturi)    
    hehe (Vineri, 15 ianuarie 2021, 14:41)

    bogdan1477 [utilizator]

    Trump si-a gratiat prietenii, nu rostimea care a pus botul la "frauda de proportii". Iar acum, cu toate tunurile atintite impotriva lui, sigur nu va avea curajul sa o comita din nou.
  • +13 (17 voturi)    
    Unde au disparut trumpistii? (Vineri, 15 ianuarie 2021, 14:47)

    cato [utilizator]

    Sectiunea de comentarii gemea de trumpisti. Unde s-or fi dus, au fugiti asa repede pe Sputnik?
  • +11 (15 voturi)    
    Poate sa-l roage pe Giuliani sa-l ajute :) (Vineri, 15 ianuarie 2021, 14:50)

    Alui [utilizator]

    https://www.theguardian.com/us-news/2021/jan/14/trump-refusing-to-pay-rudy-giuliani-legal-fees-after-falling-out
  • -10 (16 voturi)    
    VA ROG (Vineri, 15 ianuarie 2021, 15:26)

    idealogul [utilizator]

    Sa imi dati citatul din discursul lui lui Trump in care indeamna la violente si la ocuparea Capitoliului.
    Pun pariu ca nici unul din milionele de Trum-hateri din Romania nu a citit discursul ci a crezut orbeste in afirmatii mass-mediei americane. Care culmea nici ea nu a venit cu nici o dovada concreta ci doar cu un potop de acuzatii.
    Sunt multe alte de spus. Cum ar fi aceea ca o parte a politiei a invitat manifestantii in cladire. Ca era plin de BLM si ANTIFA printre asa zisii suporteri ai lui Trump. Un boss BLM a fost aresta chiar azi.
    • 0 (6 voturi)    
      dacă ai (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      dormit până acuma, du-te și continuăți somnul de frumusețe.
    • +1 (3 voturi)    
      argumente... (Vineri, 15 ianuarie 2021, 19:46)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      bune de prezentat in tribunal. Judecatorii o sa le asculte, fara indoiala. Dar atat!
      Nicun judecator nu va face justitie dupa ce scrie mass-media- care este partinitoare in ambele parti.

      La nivel personal, ma pot intreba cat de fraier as putea fi crezand ca cei filmati sunt BLM si Antifa. Ca si cum cei care atacau Capitoliul nici nu se prindeau ca cei mai agresivi dintre ei sunt BLM! Stii, astia din BLM exact asa arata- cum i-ai vazut la TV atacand Capitoliul.Dar au devenit sofisticati pana la perfectiune!
  • -8 (12 voturi)    
    Nu am auzit de acest personaj pitoresc ! (Vineri, 15 ianuarie 2021, 15:53)

    Cugetator [utilizator]

    Eu nu am auzit de acest personaj, cum nu au auzit probabil nici comentatorii de la acest subiect, care improasca cu ura proletara pe oricine il simpatizeaza pe presedintele inca in functie Trump, desi nu a facut nimic, decat ca probabil a intrat in Capitoliu dupa ce paza s-a retras sau s-a ascuns. Desigur daca acest Jake Angeli ar fi avut culoarea potrivita si ar fi jefuit macar un magazin, ar fi fost primit in BLM si uns erou al luptei pentru democraticul democrat Biden cel destul de invizibil !
  • +4 (4 voturi)    
    Mare fraier Daddy! (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:47)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Da, este OT, dar mi-a placut mult faza cu:
    „Se simte foarte rău dacă nu mănâncă mâncare organică”

    Draknea n-a avut avocati?

    Ar fi fost urgent eliberat din inchisoare, pentru ca la Rahova nu i se poate asigura necesara mancare organica!!!
  • -4 (4 voturi)    
    E un fraier! (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:20)

    Robin_W [utilizator]

    Ar trebui sa ii ceara lui Kamala Harris sa il scoata din inchisoare,
    https://www.washingtonpost.com/politics/2020/09/03/kamala-harris-tweeted-support-bail-fund-money-didnt-just-assist-protestors/
  • +3 (5 voturi)    
    bun avocat mai are (Vineri, 15 ianuarie 2021, 17:27)

    cugetatorul [utilizator]

    Intai da vina pe Trump care l-a instagat sa faca rau si pe urma apeleaza la Trump pentru gratiere; probabil va ramane o buna perioada fara mancarea organica...mama lui trebuia sa-i spuna sa stea acasa in periode tulburi...