Trump îl critică dur pe un senator republican care se opune contestării victoriei lui Joe Biden

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2021, 0:24 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Brendan Smialowski / AFP / Profimedia
Preşedintele în funcţie al SUA, Donald Trump, l-a criticat vehement, luni, pe senatorul republican Tom Cotton, care a afirmat că nu va susţine eforturile unor colegi din Congres de contestare a validării rezultatului scrutinului prezidenţial, câştigat de Joseph Biden, conform publicaţiei The Hill.

"Cum poţi valida un scrutin când cifrele sunt greşite, în mod verificabil?! Domnule senator Tom Cotton, republicanii au plusuri şi minusuri, dar un lucru este sigur: nu uită niciodată", a afirmat Donald Trump prin Twitter, citează Mediafax.

Senatorul Tom Cotton, considerat potenţial candidat pentru a reprezenta Partidul Republican în scrutinul prezidenţial din 2024, s-a disociat de zeci de senatori republicani care intenţionează să formuleze obiecţii în cursul sesiunii Congresului programată miercuri pentru validarea voturilor Colegiului Electoral Federal privind scrutinul prezidenţial.

Mai mulţi senatori republicani, inclusiv Lindsey Graham, au criticat acţiunile de contestare a procedurii de validare a rezultatului scrutinului prezidenţial. Donald Trump a declarat că republicanii care nu îl susţin fac parte din "Grupul celor care se predau", catalogându-i drept "gardieni ineficienţi ai naţiunii care vor să accepte validarea unor cifre electorale frauduloase".

Unii senatori republicani au exprimat preocupări privind o înregistrare audio în care Donald Trump pare să îi ceară secretarului de stat din statul american Georgia să găsească voturi pentru modificarea rezultatului scrutinului.

Donald Trump nu a recunoscut victoria politicianului democrat Joseph Biden în scrutinul prezidenţial din noiembrie, potrivit Mediafax.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3195 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Opriți nebunul... (Marţi, 5 ianuarie 2021, 2:13)

    Ion B [utilizator]

    înainte să apese pe cine știe ce butoane!
    NB
    Este clar, trăiește un coșmar!
    Nu-i vine să creadă că nu mai este acoperit de imunitate.
    Nu-i vine să creadă că, eventual, trebuie să de-a socoteală la toate mizeriile pe care le-a făcut!
    Cortina cade și spectacolul s-a terminat.
    Cât de penibil poate să piardă, să se manifeste un președinte american, in zilele noastre?
    Bine că pleacă.
    PS
    Interesant cum istoria votului la români, se întâmplă acum la americani.
    Noi l-am votat pe Iliescu ca să nu-l votam pe Vadim.
    Americanii l-au votat pe Biden ca să nu-l voteze pe Trump.
    • -2 (8 voturi)    
      Nu vreau sa par un aparator al lui Trump... (Marţi, 5 ianuarie 2021, 5:21)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      ... dar cred ca

      "Noi l-am votat pe Iliescu ca să nu-l votam pe Vadim.
      Americanii l-au votat pe Biden ca să nu-l voteze pe Trump"

      nici una din cele doua situatii de mai sus nu sunt justificqte si nu trebuiau sa se intample.
      Iliescu un comunist nociv, banuit, si poate pe buna dreptate, de a reprezenta Rusia mai degraba decat poporul roman nu trebuia sa fie niciodata Presedinte indiferent de care alt candidat ar fi fost disponibil la acea data. la fel cu Biden, banuit, si poate pe buna dreptate,de a fi reprezentat interesele propriei sale familii mai degraba decat ale poporului american.
      Trump, caruia ii reprosez totala lipsa de diplomatie si un comportament copilaresc, este totusi un patriot, un dovedit bun om de afaceri care in decursul a 4 ani de iad provocat de democrati cu sprijinul partizan al mas-mediei, a reusit totusi sa ridice economia americana pe culmi nemaintalnite. Biden nu va fi realul conducator ci un manechin manipulat din spate de o eminenta cenusie, si din pacate, cred ca va produce pagube incalculabile pe care prefer sa nu le detaliez aici.
      • +5 (5 voturi)    
        ok boomer (Marţi, 5 ianuarie 2021, 8:56)

        satyr [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        Trump este un dezaxat care ar trebui sa plece de la casa alba si sa se interneze la nebuni, si tu ai pus botul
        • -1 (1 vot)    
          "Trump este un dezaxat..." (Marţi, 5 ianuarie 2021, 19:52)

          Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui satyr

          Esti cumva doctor, ai avut acces la vreun dosar pe teme psihice? Nu crezi ca Statele Unite au un mecanism care sa impiedice punerea in functiune a unui Presedinte intr-un astfel de caz, extrem de grav calificat de tine?

          Ce cred eu, ca afirmatia ta este gratuita, ca dealtfel toate afirmatiile negative facute de deetractorii lui. Fara argumente irefutabile, fara o analiza temeinica care sa demostreze verdictul pe care-l sustii. Asta este o pura tactica de manipulare a opiniei publice care poate servi unui interes particular, in nici un caz interesul public.
          Citeste pe Jean Pierre Beaumarchais - Libretul adaptat de Mozart pentru Nunta lui Figaro - si vezi cum defineste "Calomnia". Este o metoda veche dar eficienta pentru manipularea credulilor, nu si a celor educati.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu cred că trebuie să fi medic să-ți dai seama... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 0:58)

            Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

            că este ceva in neregula cu acest personaj.
            Individul minte cu nonșalanța celui care nu-și dă seama că minte.
            Compasiune nu exista pentru nimeni, cred că nici pentru cei din familia lui.
            Ego-ul lui este imens iar centrul universului este el însuși. Nenumărate exemple ale acțiunilor sau spuselor sale vin să certifice că este un psihopat care clar, nu ar fi trebuit să ajungă acolo unde a ajuns.
            Și NU, America nu are un sistem care să oprească alegerea democrată a unui psihopat in cea mai înaltă funcție din stat.
            Orice alta funcție publică în sistemul american este supusă unui filtru foarte fin care elimina posibilitatea unor astfel de persoane sa ajungă foarte sus (guvern, fbi, CIA, armata...).
            Nu și alegerile democratice pentru președinte, (nici astea perfecte, dar care funcționează de sute de ani) care inca guvernează America.
            Sănătate și un an mai bun.
            • 0 (0 voturi)    
              Mda, s-ar putea sa ai dretate... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 6:38)

              Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

              ..."nu trebuie sa fii medic sa-ti dai seama ca"...
              asa cum nu trebuie sa fii nici inginer sa poti proiecta, cum nu trebuie sa fii literat pentru a scrie carti, cum nu trebuie sa fii fizician pentru a descoperi fenomene noi sau explica inexplicabilul, s.a.m.d.
              Asta este boala poporului roman, ca se pricepe la toate dar, de fapt, nu prea se pricepe.
              Nu am sa intru in alte detalii squ controverse pe tema Trump, imi dau seama de inutilitatea unei asemenea incercari.
              Multumesc pentru urari si-ti doresc un an in care sa incepi a descoperi adevarul despre tot ce te inconjoara.
              • 0 (0 voturi)    
                Sarcasm bine-venit (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 20:50)

                Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

                Tocmai ajunsesem să cred că știu tot despre tot cea înconjoară.
                Mai ales adevărul despre ce este oamenii și ce vrea iei?!
                • 0 (0 voturi)    
                  "Sarcasm bine-venit"... (Joi, 7 ianuarie 2021, 5:06)

                  Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

                  Imi pare rau ca poate am fost prea agresiv dar eram si oarecum enervat de atmosfera.