AUDIO Trump i-a cerut unui înalt oficial electoral să „găsească” voturi care să-i asigure victoria în statul Georgia

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 4 ianuarie 2021, 10:59 Actualitate | Alegeri SUA 2020


Donald Trump
Foto: Flickr/ The White House
Președintele american Donald Trump i-a cerut secretarului de stat al Georgiei să „găsească” voturi suplimentare care să-i asigure victoria în cursa prezidențială din statul respectiv, relatează Insider.

Trump a făcut solicitarea în timpul unui apel telefonic de o oră avut cu secretarul de stat Brad Raffensperger, la rândul său un oficial republican, o înregistrare a discuției fiind obținută de jurnaliștii de la Washington Post.

Președintele american l-a avertizat pe Raffensperger că își asumă „un risc major” prin refuzul de a-i da curs solicitării să răstoarne rezultatul votului din Georgia, stat câștigat de democratul Joe Biden cu aproape 13.000 de voturi.

Raffensperger și un consilier juridic din cadrul biroului său au respins în timpul discuției punerea sub semnul întrebării de către Trump a numărării voturilor, informându-l pe președinte că alegerile au fost sigure și că acuzațiile sale privind fraudarea masivă a votului în Georgia sunt false.

Trump, nemulțumit de direcția luată de conversație, a adus în discuție veridicitatea rezultatului final al numărătorii.

„Oamenii din Georgia sunt furioși, oamenii din țară sunt furioși”, a afirmat Trump, adăugând că „știți, nu este nimic greșit în a spune că ați recalculat”.

Raffensperger i-a răspuns că „ei bine, domnule președinte, provocarea cu care vă confruntați este că datele pe care le aveți sunt greșite”.

Mai târziu în cadrul apelului Trump i-a cerut secretarului de stat să îl ajute să micșoreze diferența de voturi dintre el și Biden.

„Tot ce vreau să fac este asta... Vreau doar să găsesc 11.780 de voturi, cu unul mai mult decât avem, deoarece am câștigat statul”, a spus președintele republican.



În timpul conversației Trump a refuzat să renunțe la ideea că ar putea întoarce cumva rezultatul alegerilor din statul respectiv, afirmând în mod repetat că „nu se poate să fi pierdut Georgia”.

„Nu se poate. Am câștigat la o diferență de sute de mii de voturi”, a zis acesta la un moment dat.

Șeful cancelariei Casei Albe, Mark Meadows, și avocata conservatoare Cleta Mitchell au participat de asemenea la conversație, cea din urmă remițând ulterior un comunicat în care i-a criticat pe Raffensperger și cei biroul său.

„[Aceștia] au făcut în ultimele două luni numeroase afirmații care pur și simplu nu sunt corecte și toți cei implicați în eforturile președintelui de a contesta alegerile au spus același lucru: arătați-ne înregistrările pe care vă bazați pentru a face aceste afirmații potrivit cărora numerele noastre sunt greșite”, afirmă comunicatul remis de Mitchell.

Trump a pus din nou sub semnul întrebării rezultatul votului din Georgia duminică, scriind pe Twitter că „Am vorbit ieri cu secretarul de stat Brad Raffensperger despre Comitatul Fulton și fraudarea votului din Georgia”.

„Acesta nu a vrut, sau nu a putut, să răspundă la întrebări precum cele legate de frauda cu 'buletine de vot sub masă', distrugerea buletinelor de vot, 'alegătorii' din afara statului, alegătorii morți și altele. N-are nicio idee”, a adăugat Donald Trump.

Raffensperger i-a răspuns pe Twitter, afirmând că acuzațiile respective sunt false.

„Domnule Președinte Trump, cu respect, ceea ce spuneți nu este adevărat”, a scris acesta, adăugând că „adevărul va ieși la iveală”.


Trump i-a criticat în public de mai multe luni pe Brian Kemp, guvernatorul republican al Georgiei, și pe Raffensperger, cerându-le să susțină afirmațiile sale privind fraudarea masivă a voturilor sau îndemnându-i să întoarcă rezultatul alegerilor prin numirea unor electori care să ignore rezultatul votului popular.

Acuzațiile lui Trump se învârt în mare parte în jurul voturilor din Comitatul Fulton, care include orașul Atlanta - capitala statului, în care Biden a obținut o victorie covârșitoare.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


16520 vizualizari

  • +41 (53 voturi)    
    Daca mai avea cineva nevoie... (Luni, 4 ianuarie 2021, 11:24)

    TheProphet [utilizator]

    ....de vreo dovada suplimentara ca Trump e sarit de pe fix...Cred ca cei din partidul republican de abia asteapta sa scape de clovnul acesta....
    • +29 (37 voturi)    
      Sosoaca, Vadim, Trump (Luni, 4 ianuarie 2021, 12:00)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui TheProphet

      .
    • +19 (23 voturi)    
      stai ca vine animatrolu (Luni, 4 ianuarie 2021, 17:05)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui TheProphet

      Si iti explica cum trebuie sa intelegi ceea ce a zis trumpy. De fapt, el in marinimia lui, nu vrea toate sutele de mii de voturi, doar cateva, cat sa castige si el alegerile. Ce esti asa rau?

      Era absolut clar pentru toata lumea ca imaginea SUA va avea de suferit cu acest mascarici. Totusi, nu cred ca isi imagina cineva nivelul la care s-a ajuns.

      Si nu, multi republicani o sa moara de gat cu maimutoiul asta. Si o sa-l vedem si la alegerile viitoare. Si o sa continue spectacolul asta grotesc.
      • +11 (13 voturi)    
        omul (Luni, 4 ianuarie 2021, 20:40)

        Contrache [utilizator] i-a raspuns lui justin

        nici macar nu e trolll platit, e pur si simplu nebun. Exact tipul de om care s-a aruncat in aer cu duba din cauza "reptilienilor".
      • -2 (4 voturi)    
        Daca asculti toata convorbirea cam o ora (Marţi, 5 ianuarie 2021, 8:56)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui justin

        Reiese altceva. Dar franturile astea puse in presa sunt deja atata de comune ca imi pare simpatic. Uite aici, titlul este ce este, dar convorbirea este toata.
        https://www.youtube.com/watch?v=AW_Bdf_jGaA
        • +1 (1 vot)    
          Ce reiese? (Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:32)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          O insiruire de "pareri" cum ca ar fi fost masluite alegerile.

          Conlocutorul incearca sa ii explice pentru fiecare in parte ca sunt gresite, ca vorbeste despre alte locuri, ca au fost procese in care s-a demonstrat contrariul, ca nu a votat niciun mort, ca nu e nimic de substanta in toate tampleniile pe care le produce. Si ce sa vezi, trump o tine pe a lui.

          Cireasa de pe tort e ca la final ii spune ca umreaza un proces, proces la care ar putea sa ajunga la inchisoare. Iar apoi, dupa amenintarea asa ii solicita sa gaseasca suficiente voturi cat sa intoarca rezultatul alegerilor.

          Ah! Sa nu uitam ca cel cu care vorbeste este republican!

          Material bun de Al Capone 2, cu trump in rolul principal.
          • -1 (1 vot)    
            Atat Trump cat si avocatii sai (Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:50)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui justin

            cer sa li se dea acces la informatii ce tin de statul in cauza. A se remarca ca vorbeste in prezenta avocatiilor din ambele parti, daca cerea ceva ilegal e ciudat sa iti lasi santajatul sa vina cu avocatu.
            E drept ii cere sa investigheze si sa ofere date despre o parte marunta din acuzatiile aduse, dar Trump nu i-a cerut explicit sa ii caute voturi ci sa infunde la voia lui pe cine vrea astfel incat sa ii dea lui Trump destul si atunci Trump si echipa inchid ochii la restul. E o negociere simpla si in prezenta avocatilor e foarte legala. Pariu ca Trump a dat-o publicitatii!
            • +1 (1 vot)    
              vorbesti prostii (Marţi, 5 ianuarie 2021, 17:23)

              justin [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Cred ca esti inca tanar, nu ar trebui sa fii senil de la varsta asta.

              Tu te asculti ce zici? Negociere? Pe voturi? Daca voturile acelea chiar exista, nu are nevoie sa negocieze cu NIMENI pentru a le primi. Cu atat mai putin cu REPREZENTANTUL GUVERNULUI, un REPUBLICAN. Un om care e in acelasi partid cu trump, si care, la cea mai mica urma de frauda ar fi urlat. Din pacate pentru trump, un om care pare a avea coloana vertebrala.

              In Georgia s-au renumarat de 3 ori voturile, nu s-au gasit diferente intre masini si voturi fizice, nu se foloseste Dominion, nu sunt voturi de la oameni morti.

              Uite, James Corden o zice cel mai bine: "trump is not even good at being a bad guy" (https://youtu.be/3GGRw7D1tZg?t=154)

              Un lucru e cert, trumptarzii sunt dupa chipul si asemanarea liderului...
    • 0 (0 voturi)    
      TheProfet, nu scapă (Marţi, 5 ianuarie 2021, 11:58)

      oldman_boy [utilizator] i-a raspuns lui TheProphet

      La urmatoarele alegeri, partidul republican tot pe el îl va propune pentru Casa Albă.
  • +29 (37 voturi)    
    Hoțul strigă hoții (Luni, 4 ianuarie 2021, 12:03)

    aqualung [utilizator]

    „Hoțul strigă hoții”. Ce vorbă valabilă pe toate meridianele lumii.

    El urla că ăilalți fură alegerile, când tot el încerca să fure voturi în Georgia. Bine că n-a avut cu cine.
    • +9 (11 voturi)    
      dupa 3 renumarari (Luni, 4 ianuarie 2021, 23:07)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      cred ca orice om normal la cap ii spune pass lui Trumpishor si pretenilor sai.
  • +29 (35 voturi)    
    circ (Luni, 4 ianuarie 2021, 12:08)

    BlueX [utilizator]

    stie cineva sa se mai fi intamplat in USA circul asta la schimbarea de presedinti ? sau doar eu am impresia ca acest personaj a trecut pe la noi, prin orasul LAS FIERBINTI.. s-au balcanizat americanii !!! mai au un pic si ii ajung pe aia din Taiwan Thailanda sa arunce cu papucii in parlament unii dupa altii
    • -1 (1 vot)    
      In 2000. (Marţi, 5 ianuarie 2021, 15:51)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      Dar atunci curtile nu au stat pe tusa.
  • +23 (31 voturi)    
    Draqnea ar fi mândru... (Luni, 4 ianuarie 2021, 12:22)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... de cel cu care s-a fotografiat pentru $200K.

    Raffenspergerele, fă ceva! :D
  • -28 (34 voturi)    
    "ballots under table" e adevarata (Luni, 4 ianuarie 2021, 13:54)

    marian_ulise [utilizator]

    Pentru ca exista filmare in care se vede foarte clar ca sunt mai multe mese mari acoperite cu fata de masa lunga si o tanti incepe sa scoata de sub una din mese "ballots" cu voturi si le baga la masinaria de numarare. Ma tem ca are dreptate in mai multe locuri pentru ca presa asta independenta nu a relatat nimic de acel filmulet, se poate vedea doar la Trump pe Twetter. Este foarte dificil in ziua de azi ca sa te prinzi pe cine sa crezi.
    • +14 (18 voturi)    
      Haha (Luni, 4 ianuarie 2021, 17:16)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui marian_ulise

      Dintotdeauna a fost greu sa te prinzi de ceva daca nu ai folosit capul (si la altceva decat sa protejeze gatul de ploaie). Procese peste procese, fara niciun fel de dovezi, dar daca e pe ciripitoarea astuia, o fi adevarat, nu? Pun pariu ca ai vazut asta si la noi, cand umbla Mosu' cu sacul cu voturi in spinare prin sectia de votare. Doar "s-a dat" si la televizor! Hahaha!!!
    • -10 (14 voturi)    
      ba e foarte falsa (Luni, 4 ianuarie 2021, 19:45)

      catacatalin [utilizator] i-a raspuns lui marian_ulise

      https://www.wsbtv.com/news/politics/georgia-election-officials-show-frame-by-frame-what-really-happened-fulton-surveillance-video/T5M3PYIBYFHFFOD3CIB2ULDVDE/
      in link-ul de mai sus poti vedea rezultatul anchetei facute de oficiali ai statului impreuna cu cativa ziarsti.
      poti vedea cum ajunge masa acolo sau cum containerele cu voturi ajung sub masa
  • +8 (20 voturi)    
    Poor America, caught (Luni, 4 ianuarie 2021, 14:03)

    John M. [utilizator]

    between stupid and grotesque...
  • +29 (33 voturi)    
    Realitate paralela (Luni, 4 ianuarie 2021, 16:05)

    independentu [utilizator]

    Auzi, e clar ca am castigat cu sute de mii de voturi, dar nu mi le gasesti tu, ca altfel iti fac dosar penal?
  • -21 (25 voturi)    
    hehe (Luni, 4 ianuarie 2021, 16:24)

    harapalb [utilizator]

    Haha, hihi, hehe,
    Trump va castiga alegerile.

    Peace.
    • +8 (12 voturi)    
      de aia a tacut ca o mazeta (Luni, 4 ianuarie 2021, 23:05)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui harapalb

      Pret de o saptamana.
  • +19 (25 voturi)    
    un gunoi de om (Luni, 4 ianuarie 2021, 17:05)

    Ahha [utilizator]

    in primul rand, abia apoi dus cu pluta. E incredibil ca un asemenea individ a ajuns presedintele Americii si nu s-a intamplat o catastrofa,
  • +10 (18 voturi)    
    Bietul Trump a luat-o razna ! (Luni, 4 ianuarie 2021, 18:26)

    Dilematic [utilizator]

    Va avea un sfarsit politic dezonorant.
    Pacat !
  • +17 (19 voturi)    
    Pentru o astfel de convorbire telefonica (Luni, 4 ianuarie 2021, 19:55)

    Arizonian [utilizator]

    Trump a fost judecat de congres, cand a presat presedintele Ucrainei sa proneasca o ancheta impotriva lui Biden pe de-a moca. Senatul l-a salvat atunci de la demitere.

    Ce face in convorbirea asta este simplu abuz de putere dovedit. E posibil sa ajunga la mititica dupa alegeri pentru tentativa de abuz de putere, cand nu o sa mai aiba imunitate prezidentiala. Un astfel de comportament este ilegal. inclusiv de catre presedintele SUA.
  • -15 (17 voturi)    
    Frumos (Luni, 4 ianuarie 2021, 22:15)

    wintershadow [utilizator]

    tipic pentru "obiectivitatea" HN si a presei mainstream.
    Fraudele de la alegeri sunt doar "conspiratii" nedovedite in ciuda nenumaratelor dovezi.
    Dar o covorbire telefonica este imediat stire de prima pagina.
  • +6 (10 voturi)    
    Trump nu este nebun este doar periculos (Luni, 4 ianuarie 2021, 23:03)

    ..13 [utilizator]

    Isi joaca rolul pana la capat - el nu are nimic de pierdut doar se mentine in centrul atentiei si isi tine la cald sustinatorii care vor spune si dupa 6 ian 2021 ca este nedrept ceea ce se intampla cu Trump.

    Cine pierde atunci?
    USA si Partidul Republican.

    republicanii ar avea mult mai mult de castigat daca pastreaza ciocul mic, fac acum un joc de glezne pentru ca este foarte posibil sa pastreze/preia controlul in viitorul apropiat daca...

    Mizeriile lui Trump din pacate sunt intretinute si de unii membrii din Cingres - seful Senatului si Ted Cruz sunt capetele de afis.

    Unii afirma ca Partidul republican se va putea rupe in doua, dar cert este ca republicanii in acest moment sunt divizati.

    Trump nu este nebun.
    Un mare circar dar rand pe rand colaboratorii sai onesti o sa il paraseasca si intoarce spatele.
    • +4 (6 voturi)    
      de acord (Marţi, 5 ianuarie 2021, 3:01)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      mai putin faza cu "colaboratorii sai onesti". trump nu are asa ceva, pentru ca oamenii onesti nu au ce cauta in echipa lui, pe el intereseaza numai slugile care ii promoveaza nebunia si minciuna pina in pinzele albe.