Congresul american a anulat veto-ul preşedintelui Trump asupra bugetului apărării

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 1 ianuarie 2021, 23:26 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: REX / Shutterstock Editorial / Profimedia
Congresul de la Washington a respins vineri, cu o largă majoritate, veto-ul preşedintelui Donald Trump asupra bugetului apărării, transmit agenţiile internaţionale de presă, citate de Agerpres.

Senatul, unde republicanii lui Trump deţin majoritatea, a adoptat cu peste două treimi din voturi - pragul necesar - acest buget de 740 de miliarde de dolari, în pofida obiecţiilor exprimate de preşedintele în exerciţiu.

La fel a procedat luni şi Camera Reprezentanţilor, majoritar democrată, prin urmare bugetul este definitiv adoptat, iar Donald Trump înregistrează o nouă înfrângere în ultimele zile ale mandatului său.

El refuzase să aprobe textul întrucât acesta nu include abolirea unei legi cunoscută sub numele de „articolul 230”, care protejează statutul juridic al reţelelor sociale, pe care le acuză că sunt părtinitoare împotriva sa. De asemenea, Trump nu a fost de acord cu intenţia ca prin această lege de finanţare a Pentagonului să se redenumească bazele militare care îi onorează pe generalii forţelor confederate, care susţineau sclavia.

„Din păcate, acest text de lege nu include măsuri cruciale pentru securitatea naţională”, „contravine eforturilor guvernului meu de a pune America pe primul loc în ceea ce priveşte securitatea naţională şi politica externă” şi „include prevederi care nu îi respectă pe veteranii noştri şi istoria noastră militară”, a motivat preşedintele Trump în mesajul său oficial către Congres, în care a mai estimat că respectiva lege este un un „cadou pentru China şi Rusia”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


8525 vizualizari

  • -11 (37 voturi)    
    Ce cauta Facebook in bugetul apararii? (Vineri, 1 ianuarie 2021, 23:55)

    Gryphus [utilizator]

    nu vi se pare ciudat ca Facebook si altii au in bugetul apararii un capitol dedicat?
  • -1 (25 voturi)    
    era de asteptat (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 0:01)

    ..13 [utilizator]

    Acu nu stiu ce mai face seful republicanilor din Senat?
  • -15 (37 voturi)    
    Vina este a lui Donald Trump... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 3:10)

    Lucky1 [utilizator]

    ... La prima sa declaratie ca Presedinte a spus ca va asana mlastina coruptiei de la Washington.
    Se pare ca acest mesaj a deranjat pe multi, inclusiv parte din Republicani, care s-au coalizat cu democratii in ceea ce stiu ei mai bine. Iar in final a cazut capul lui Donald.
    • +12 (22 voturi)    
      Daca zici ceva, nu inseamna ca si faci (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 8:00)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Cum sa il voteze lumea altfel, daca nu pe vorbe? La fel e si AUR.

      Deci din cauza unei afirmatii de acum 4-5 ani, lumea s-a mobilizat tocmai acum???
      • +7 (13 voturi)    
        Adevarat (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 12:50)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

        Oricum Trump in patru ani de presedentie nu a facut nimic bun, din contra a reinoit ura fata de populatia afro-americana care va avea efcet pe termen lung. El va fi, de fapt este, motivul declansarii prabusirii Americii ca putere mondiala. Istoria va consemna acest lucru.
      • -9 (15 voturi)    
        Daca zici ceva, nu inseamna ca si faci (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 14:42)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

        ...este o afirmatie gratuita, pe care nici nu o poti demostra.
        Tocmai asta a facut ca Trump sa fie deosebit de politicienii obisnuiti. A facut America Mare din nou (MAGA). Acordurile comerciale cu China, Mexic, Canada, Uniunea Europeana, Dotarea in domeniul Apararii, distrugerea ISIS, si multe altele.
        Parerea mea, si nu numai a mea, este ca Trump a fost obiectul unei uriasei si bine orchestrate campanii desfasurate cu ajutorul mass-media de compromitere a acestuia, de minimalizare pana la completa anihilare a personalitatii. In acest timp postul de Presedinte si Comandant Sef al Apararii acestui Stat a avut de suferit dincolo de limite imaginabile, sfidand ridicolul. Niciodata functia de Presedinte nu va mai fi ce a fost. Congresul, sau un grup select de reprezentanti, va detine puterea efectiva ceea ce va echivala cu un simulacru de putere, fiind stiuta incapacitatea birocratiei de a rezolva probleme operativ.
        • 0 (2 voturi)    
          pai sa revenim la (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 21:28)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

          Coruptie - ce demers a facut Trump pentru a inlatura coruptia?

          stiu doar ca a stimulat coruptia si acolo unde justitia a intreprins masurile corespunzatoare Trump a venit si a gratiat...Adicalea pare cam liber la coruptie...

          Stiu ca a semnat un singur acord comercial cu MExic+Canada, A incercat sa incheie un acord comercial cu China dar au convenit numai asupra unor obligatii reciproce -phase 1 - pe care China nu le-a respectat in 2020 si posibil ca sa nu le mai respecte mai departe.SI orisicum, daca nu ma insel, au durata limitata in timp - 2 ani.

          Trump a semnat destul mai multe executive orders - deci si-a exercitat puterea inclusiv pe cea de Comandant.

          Relatia lui cu presa a fost una dintre cele mai proaste pe care un presedinte a avut-o cu mass-media. Presa nu este pusa sa te laude, presa mereu gaseste probleme pe care sa apese si bine face. Iti place sa nu iti place daca este libertate atunci sa fie si diversitate de opinii.

          este adevarat ca birocratia nu rezolva operativ problemele dar si acolo sunt portite care prin cooperare cu birocratii pot sa fie deblocate si avansa rapid spre a solutiona diferite aspecte.

          Totusi coruptia cred ca a fost ultima sa preocupare iar presa prima desi parea ca acordurile comerciale il preocupa mai mult si mai mult.

          Persoana si locul sunt inca calde - sa mai asteptam un pic, daca se poate.
    • +5 (9 voturi)    
      Trebuia sa inceapa cu Giuliani si Flynn (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 13:31)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Pentru eradicarea coruptiei.
  • -10 (28 voturi)    
    deasupra tuturor (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 8:41)

    albastrele [utilizator]

    Ce sufera romanii de politica din state. Majoritatea nu au vazut america nici in poze dar pareri gramada.
    Parca nu ne placea progresismul, globalismul. Dar stim ce are nevoie fiecare popor din lumea asta. Suntem prea tari noi romanii, dar nimeni nu ne vede, nimeni nu ne aude... not
  • +8 (12 voturi)    
    Wow! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 14:21)

    yol [utilizator]

    L au parasit toti!
    Sunt curios daca si dupa ce o sa se duca la puscarie, si dupa ce va fi parasit de melania si de toti colaboratorii lui (puscariasii gratiati) si chiar sifonat de copii (o sa vedem cand or sa inceapa sa dea vina unul pe altul), fanii lui vor ramane la fel de prosti.
    Mai vb....:))))))))))))))
    • -3 (3 voturi)    
      cateodata... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 17:09)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui yol

      ...il inteleg pe @Mazeta...
      Observand ca este mult spirit inceea ce scrie, l-am intrebat de ce esenta comentariilor sale este negativa fata de majoritatea comentariilor. Mi-a raspuns ca ii place sa faca haz de prostia omeneasca.
      Si, din ce in ce mai mult, imi dau seama ca avea dreptate.
      • +1 (1 vot)    
        si ziceti ca... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2021, 21:34)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        Exista spirit la dansul pe care l-ati numit???