Navalnîi îl acuză pe Putin: „Nu am îndoieli, a ordonat să fiu otrăvit”

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 17 decembrie 2020, 0:47 Actualitate | Internaţional


Aleksei Navalnîi
Foto: Wikipedia
„Nu am îndoieli că Putin a ordonat să fiu otrăvit”, a declarat Aleksei Navalnîi, avocat și oponent al lui Vladimir Putin, într-un interviu acordat cotidianului italian La Repubblica, la trei luni după ce a părăsit Spitalul Charité din Berlin, unde a rămas mai bine de o lună și s-a zbătut între viață și moarte, relatează miercuri postul Rai News, citat de Rador.

Astăzi, mulțumește „Europei pentru solidaritate” și explică motivele convingerii sale. „Când am părăsit spitalul, nu am avut nicio îndoială că otrăvirea fusese comandată de Putin. M-am bazat pe un fapt foarte simplu: Noviciok este cel mai toxic agent neurotoxic inventat vreodată de om, iar pentru producerea sa este necesar un laborator de stat. Moscova a declarat în 2017 că și-a distrus armele chimice. Deși, oficial, Noviciok nu mai există în Rusia, ar putea fi fabricat într-un laborator secret sub ordinele directe ale lui Putin”, a spus Navalnîi.

„Putin vrea să fie țarul Rusiei. Nu îi plac adversarii. Și consideră organizația noastră și pe oricine denunță corupția drept un pericol. El crede că prin uciderea mea va distruge organizația mea. Otravirea mea nu este prima și nu va fi ultima”, a continuat Navalnîi.

„Putin a venit la putere în urmă cu 20 de ani. De prea mult timp. Ar înnebuni pe oricine. El crede că poate face orice vrea”, a mai spus Navalnîi. De asemenea, „nu există investigații în Rusia. Este un basm. Nu au investigat nici măcar după cele 18 zile de comă ale mele”.


Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2610 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    Aleksei Navalnîi e mort demult (Joi, 17 decembrie 2020, 1:51)

    Argon [utilizator]

    Nu exista nici o dovada ca Aleksei Navalnîi ar mai trai. Apar periodic știri cu pretinse declarații ale sale. Avem de-a face cu un război psihologic ieftin. Rusia nu ar fi permis transportarea sa în străinătate dacă știa ca va supraviețui.

    Citat:
    "Navalnîi îl acuză pe Putin: „Nu am îndoieli, a ordonat să fiu otrăvit"
    • +4 (4 voturi)    
      pe asta ai vazut-o ? (Joi, 17 decembrie 2020, 8:36)

      micul_licurici [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      Navalny explica cum a fost otravit.

      https://www.youtube.com/watch?v=smhi6jts97I&t=3s
    • +3 (3 voturi)    
      Alt lume (Joi, 17 decembrie 2020, 10:15)

      Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      Traiesti in alta lume si nu realizezi ca asa este...
    • +2 (2 voturi)    
      Nu esti real (Joi, 17 decembrie 2020, 11:36)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      cred ca esti un robotel cu stecherul infipt in Moscova.
      Altfel as zice ca esti mort de mult sau ca ai trait degeaba.
  • -5 (7 voturi)    
    Hai sa meditam! (Joi, 17 decembrie 2020, 1:53)

    Alex_capsunar [utilizator]

    Noi ne plangem ca nu avem democratie! Iata un stat pretins democratic, cu alegeri libere la fiecare 4 ani.. 6 ani - dupa cum decide Putin. Au existat asasinate politice la noi? Nu, eventual doar cateva condamnari la 5 ani, din care se iese dupa 1 an cu 3 carti scrise si buna purtare. Deci Rusia e mai rea ca noi, nu este un stat democratic! Ba ne-a mai si ocupat teritorii...

    Atunci cu cine sa tinem? Pai daca nu cu Rusia, atunci cu USA. Ok, hai sa analizam. USA impun sanctiuni impotriva statelor teroriste; dar oare ce inseamna state teroriste? Va raspunde tot USA: state care fabrica arme de distrugere in masa. Adica? Adica bombe atomice sau arme chimice... Ups: dar USA nu doar ca fabrica bombe atomice si arme chimice, dar deja le-a fabricat si lansat si se mai si lauda ca mai au altele si mai puternice!!!! USA sunt singura natiune care a lansat bomba atomica, adica o arma de distrugere in masa, si a si efectuat sute de teste pentru perfectionarea unor noi versiuni. Atunci intreb: este corect ca USA sa sanctioneze tarile care incearca sa dezvolte bomba? Mai ales unele care au un scop strict defensif, precum Iran?
  • -6 (8 voturi)    
    hopa.. (Joi, 17 decembrie 2020, 2:22)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ..ai prins glas tocmai acum? cam puternic ceaiul ala :))
  • -4 (4 voturi)    
    A nu avea indoieli e una (Joi, 17 decembrie 2020, 2:51)

    MAGArusul [utilizator]

    A avea dovezi e alta. Si, culmea, nu se exclud reciproc.
  • +2 (6 voturi)    
    la fel și împușcarea lui Nemțov. (Joi, 17 decembrie 2020, 6:28)

    IancuJianu [utilizator]

    Tot cu ordin ”de sus”.