Igor Dodon a sfidat și Curtea Constituțională și a promulgat legea prin care serviciul secret al Republicii Moldova a fost scos de sub controlul președintelui

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 8 decembrie 2020, 18:10 Actualitate | Internaţional


Igor Dodon
Foto: Captura Privesc.eu
Președintele în exercițiu al Republicii Moldova, Igor Dodon, a promulgat marți legea prin care președintele ales Maia Sandu a rămas fără Serviciul de Informații și Securitate, trecut din subordinea șefului în statului în cea a Parlamentului, scrie Jurnal.md. Demersul lui Dodon vine la o zi după ce Curtea Constituțională a suspendat actul normativ.

Informația a fost confirmată pentru Jurnal.md de Carmena Sterpu, purtătorul de cuvânt al președintelui în exercițiu Igor Dodon.

Luni, legea prin care Serviciul de Informații și Securitate a fost scos din coordonarea președintelui Republicii Moldova a fost suspendată de către Curtea Constituțională, după ce deputatul PAS Sergiu Litvinenco a sesizat Curtea, solicitând suspendarea acțiunii legii până la examinarea în fond a sesizării.

Expertul constituțional Nicolae Osmochescu, fost judecător al Curții Constituționale, afirmă că promulgarea legii în situația în care aceasta a fost suspendată de CC este o sfidare „brutală” a Constituției.

"Nu poate să fie așa ceva. Înseamnă că e o încălcare directă a Constituției RM și a hotărârii Curții Constituționale care a decis suspendarea până la examinarea în fond a acestei legi. Consider că e o încălcare brutală a Constituției, cât și a CC, și o demonstrare clară de nerespect față de una din instituțiile fundamentale ale statului care este CC”, a declarat Nicolae Osmochescu, pentru Jurnal.md.

Reamintim că deputații socialiștii împreună cu cei din Partidul Șor au votat săptămâna trecută, în două lecturi, proiectul de lege fără a fi examinat, doar în baza propunerii Comisiei juridice, numiri și imunități. Astfel, președintele-ales Maia Sandu a fost lăsată fără o prerogativă de care a beneficiat președintele în funcție Igor Dodon.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8452 vizualizari

  • -25 (33 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:13)

    Mazeta [utilizator]

    Curtea Constituțională este plină de dorneni puși politic, iar serviciile secrete trebuie să fie subordonate poporului, nu unui politician vremelnic.
    • +22 (24 voturi)    
      Poporului, da (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:31)

      Actros [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dar reprezintă Dodon poporul moldovenesc?

      Reprezintă această șatră de nelegiuiți ruși sau rusofili vreun popor?

      Sub protecția bombelor atomice pe care le dețin, rușii calcă în picioare drepturile omului unde vor ei.

      După 1992, Rusia a semnat un acord de non agresiune cu Ucraina: în schimbul armelor atomice plasate pe teritoriul actual al Ucrainei, Rusia se angaja că nu va ataca Ucraina.

      În 2014, le-a folosit la ceva ucrainienilor acest acord?

      Orice ar fi, istoria ne învață un singur lucru: vine o zi pentru Payback Time.

      Russia, wait your turn!
    • +19 (21 voturi)    
      Amuzant (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:46)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu am vazut comentarii de genul asta cand CCR dadea dreptate lui Bubosel, Ciordache, Dragnea sau oricaruia din PSD in perioada 2016-2019.
  • -18 (24 voturi)    
    He he... (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:16)

    Nyk1 [utilizator]

    Moldova de Est, pământ rusesc! Indiferent ce ar spune AUR și alții ca ei!
    • +9 (9 voturi)    
      Moldova (Marţi, 8 decembrie 2020, 21:17)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Pai, o fi fost pamant rusesc si pe vremea lui Stefan cel mare !?
    • +6 (6 voturi)    
      Normalnâi, în opinia ta... (Marţi, 8 decembrie 2020, 22:41)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ... contează doar ce spune propaganda rusească și ce dictează Imperiul Răului, nu ce vor moldovenii
      • -3 (3 voturi)    
        Se știe ce vor est-moldovenii (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:40)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz Haderach

        Niciodată vreun partid unionist nu a luat mai mult de 5% la alegeri în Moldova de Est.
        • +2 (2 voturi)    
          Vor cumva unirea cu Rusia? (Joi, 10 decembrie 2020, 13:58)

          MuaddibAtreides [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Pentru că asta sugerezi, yefreytor Постак, spunând că Basarabia e oământ rusesc
  • -10 (14 voturi)    
    zxzxzxz (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:49)

    solar [utilizator]

    Am folosit ocazia internetului și am comentat de multe ori PROBLEMA BASARABIEI și primejdiile uriașe pt ROMANIA ce vind spre NOI ! De 30 de ani guveranți, opinie publică, societate civilă si MASS MEDIA s-au făcut că plouă și au tratat cu nepăsare situațiile din acea REPUBLICĂ MOLOTOVA ! Nicio problemă ! De acum incolo o vom face cu toții .Si toți vom da măsura lucrurilor din noi înșine. Iar perspectiva va fi /este deja SUMBRĂ .
  • -14 (14 voturi)    
    Intrebarea e de fapt cine da banii? (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:49)

    LiviuX [utilizator]

    Deci cine plateste aceste servicii? Parlamentul sau Presedintele? Ca e normal sa asculti pe cel care te plateste, ala iti asigura traiul, ca daca nu-l asculti nu te mai plateste si gata, nu mai conteaza in a cui subordine esti pe hartie.
    • +15 (15 voturi)    
      adica taxele oamenilor... (Marţi, 8 decembrie 2020, 19:01)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      adica taxele oamenilor care au votat clar un presedinte nou...
      • -3 (5 voturi)    
        Recunosc ca poate nu am fost clar... (Marţi, 8 decembrie 2020, 20:42)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Nu e vorba de provenienta banilor, nu Presedintele si nici Parlamentul nu da bani din buzunarul propriu ci evident ca banii provin din taxe. Problema e cine semneaza pentru stalele de plata. De ex la servici la mine sefii directi hotarasc cat iau eu si contabilul sef semneaza pentru scoaterea banilor din banca (ca sa zic asa). In banca fiind depusi de clienti. In cazul de fata, banii intra in contul bancar al serviciilor fiind depusi de cineva. Problema e cine depune acei bani: Presedintele sau Parlamentul. De asta am spus ca asta conteaza, mai ales in cazul de fata. Degeaba presedintele da un ordin serviciilor, daca parlamentul se supara si nu vireaza banii serviciile raman fara bani si atunci vor asculta de parlament. Sau invers, daca parlamentul da un ordin iar presedintele se supara si nu vireaza banii se intampla acelasi lucru: ramanand fara bani vor asculta de cel care le da banii, indiferent cine e pe hartie seful. Poate acum e mai clar ce am vrut sa spun...
  • +12 (12 voturi)    
    OK (Marţi, 8 decembrie 2020, 19:02)

    vasile-roaita [utilizator]

    Acum nici serviciile secrete nu trebuie sa asculte de ordinele lui Dondon din moment ce legea este neconstitutionala.
  • +9 (9 voturi)    
    Ei nu au lege impotriva celor ce nu respecta Con- (Marţi, 8 decembrie 2020, 19:49)

    UnOarecare [utilizator]

    stitutia?
    • +4 (4 voturi)    
      Pai legile sunt sub Constitutie (Marţi, 8 decembrie 2020, 22:07)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Asa ca daca nu respecta Constitutia, deci legea suprema, de ce ar respecta legile??
  • +11 (11 voturi)    
    Dodon se vrea bătut în cuie . (Marţi, 8 decembrie 2020, 20:16)

    asavreau [utilizator]

    Pe cruce.Nu a înțeles,el se închină la maica Rusia,nu maica Rusia la el,nici dacă-i bătut în cuie pe cruce.