Poliția din Noua Zeelandă a introdus o uniformă cu vălul islamic

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 18 noiembrie 2020, 11:19 Actualitate | Internaţional


Uniforma cu hijab a politiei din Noua Zeelanda
Foto: Instagram
Poliția din Noua Zeelandă a introdus o uniformă cu vălul islamic (hijab) ca opțiune pentru polițistele sale, anunță BBC.

Un purtător de cuvânt al poliției neozeelandeze a afirmat că aceasta urmărește crearea unui serviciu „incluziv” care să reflecte „comunitatea diversă” a țării.

Și alte forțe de poliție din lume, precum Poliția Metropolitană a Londrei și Poliția Scoției au introdus o uniformă cu vălul islamic.

În Marea Britanie Poliția Metropolitană a Londrei a introdus opțiunea în 2006 în timp ce cea a Scoției 10 ani mai târziu.

Poliția din Noua Zeelandă a afirmat că a început să dezvolte o uniformă cu hijab la sfârșitul lui 2018 după ce a primit o solicitare în acest sens de la un ofițer care vizita școli gimnaziale.

Polițista Zeena Ali (foto) va fi prima care va purta noua uniformă, aceasta făcând parte din procesul de creare al ei.

Ali, care s-a născut în Fiji și s-a mutat în Noua Zeelandă când era copil, a declarat pentru New Zeeland Herald că a decis să se alăture poliției după atacul terorist de la Christchurch.

„Mi-am dat seama că este nevoie de mai multe femei musulmane în poliție, care să iasă și să susțină oamenii”, a afirmat aceasta, adăugând că „e extraordinar să pot ieși și arăta Noii Zeelanda hijabul ca parte a uniformei mele”.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2061 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    Cum , si politia din Londra? (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 11:34)

    Zapateado [utilizator]

    Pai in UK o profesoara a fost obligata sa renunte la a mai purta o cruciulita, ca sa nu se simta jigniti elevii musulmani de la scoala. Se stie ca musulmanii sunt nascuti, practic, PREJIGNITI. Dar obiceiurile lor trebuie raspindite, incurajate si respectate. Ei nu trebuie sa le respecte pe ale altora.
  • +14 (20 voturi)    
    Da, noaptea mintii ! (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 11:39)

    Idealistu [utilizator]

    Adica secularizare tovarasi, dar nu pentru musulmani. Tampitii de stanga, care conduc acum Noua Zeelanda, isi vor da seama peste cativa ani, de eroare, dar va fi prea tarziu.
    • +1 (3 voturi)    
      uite-te te rog frumos (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 16:51)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      pe google ce ministru de externe are Noua Zeenlanda si cu asta vei intelege tot ... asa ca indicii pot sa-ti spun ca o cheama Nanaia Mahuta si este tatuata pe fata si pe gura...

      Pacat de aceste tari super-dezvoltate, de la prea mult bine parca incep sa se strice la cap!
  • +9 (13 voturi)    
    E voie cumva... (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 11:41)

    grongobar [utilizator]

    ...si sa porti peste uniforma o cruce mare de exemplu ? Ca optiune care sa reflecte comunitatea diversa zic...
  • +12 (16 voturi)    
    Și islamul câte de incluziv este el? (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 11:53)

    BEDE [utilizator]

    În Arabia Saudită nici nu-ți permite să introduci o Biblie. Plus o serie de reguli extrem de restrictive pentru cine are o cultură europeană. Câți creștini sunt în Arabia Saudită? Păi nu sunt mai deloc pentru că nu li se permite. Dacă unul din Arabia Saudită, născut într-o familie islamică se convertește la creștinism, atunci este ucis.
    De ce oare trebuie ca europenii, americanii și neo-zeelandezii să cedeze față de tâmpeniile pe care islamiștii vor să le impună, când în statele cu cultura dominată de islam nu sunt admise multe obiceiuri europene?
    Dinspre mine, mai bine mort decât islamist. La fel cum mai bine mort decât comunist. 100% contra oricărui totalitarism.
  • +8 (14 voturi)    
    anglo-saxoni (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 11:54)

    Crup [utilizator]

    Obsedati dupa islam. Nu stiu ce sa mai faca albii astia corecti politic sa ii linga mai tare in fund pe noii islamisti adusi masiv in tarile lor in ultimii ani. Cred ca odata cu fiecare suta de mii de islamisti radicali adusi, au orgasme de fericire nationale!
    E un eveniment unic in istoria umanitatii. Probabil peste secole in istorie se va face referire la asta ca oligofrenizarea rasei albe.
  • +7 (13 voturi)    
    Vine cu kit de acid inclus ? (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 12:03)

    xolv [utilizator]

    pentru rudele cu onoarea afectata ?
  • +8 (14 voturi)    
    au voie.. (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 12:15)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. sa iasa pe strada fara barbat? dar la volan?
  • +5 (9 voturi)    
    bravo ma... (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 12:21)

    liviu_ [utilizator]

    si eu daca e sa emigrez din romanica unde kkt ma dus?!
    aparent toate tarile au luat-o RAZNA!!!

    noi cand mergem la ei tre sa respectam regulile lor, cand vin ei la noi ne schimbam ca sa respectam regulile lor...

    WTF?!

    ba ... era bancu ala cu "optimistii invata engleza, pesimistii invata chineza" la cum merg lucrurile o sa trebuiasca sa invatam araba...
    • +1 (7 voturi)    
      Ungaria si Polonia sunt aproape (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 15:22)

      liviu_m [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      si nu au luat-o razna
      • -2 (4 voturi)    
        Au luat-o si ei... (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 16:02)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_m

        ...razna, inca rau de tot dar in alta directie.
  • +5 (9 voturi)    
    induiosator (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 12:33)

    stupidu [utilizator]

    sa bage si o uniforma cu turban pentru indienii sikh :))
    • +4 (6 voturi)    
      și pentru (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 13:34)

      Vruum [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

      pidosnici trebuie neapărat o uniformă ROGVAIV :)))
  • +1 (3 voturi)    
    mda... (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 16:52)

    Scarface1000 [utilizator]

    Uitati-va pe google ce ministru de externe are Noua Zeenlanda si cu asta ve-ti intelege tot ... asa ca indicii pot sa va spun ca o cheama Nanaia Mahuta si este tatuata pe fata si pe gura...

    Pacat de aceste tari super-dezvoltate, de la prea mult bine parca incep sa se strice la cap!
    • 0 (2 voturi)    
      Ulltima frază este corectă, (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 22:49)

      Vruum [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      dar chestia cu ministrul de externe nu. Nanaia Mahuta e maori și... dar mai bine citește asta: www.theguardian.com/world/2020/nov/07/intelligent-clear-and-astute-what-new-zealanders-say-about-nanaia-mahuta&prev=search&pto=aue