SUA: Trump l-a concediat pe oficialul DHS responsabil de securitatea alegerilor

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 18 noiembrie 2020, 10:30 Actualitate | Internaţional


Cristopher Krebs
Foto: CQ-Roll Cal / ddp USA / Profimedia Images
Președintele american Donald Trump l-a concediat pe Chris Krebs, directorul Agenției de Securitate a Infrastructurii și Cibersecuritate (CISA) din cadrul Departamentului de Securitate Internă (DHS) după ce acesta a respins teoriile sale privind frauda scrutinului prezidențial, scrie Business Insider.

„Afirmația recentă a lui Chris Krebs despre securitatea Alegerilor din 2020 a fost profund inexactă, in sensul că au existat nereguli masive și fraudă - inclusiv persoane moarte care au votat, observatori cărora nu li s-a permis accesul în secții, 'defecțiuni' în mașinile de numărare a voturilor care au schimbat voturi de la Trump la Biden, votat după închiderea urnelor și multe, multe altele”, a scris Trump pe Twitter.

„Prin urmare Chris Krebs a fost concediat din acest moment din funcția de Director al Agenției de Securitate a Infrastructurii și Cibersecuritate”, a adăugat președintele american.


Twitter a marcat ulterior postarea lui Trump, notând că aceasta conține afirmații contestate despre alegeri.

La scurt timp după ce a fost concediat, Krebs a răspuns de pe contul său guvernamental.

„Onorat să fi servit. Am făcut-o bine. Apărăm astăzi, în siguranță mâine”, a notat Krebs.

La doar câteva ore înainte de concedierea sa, Krebs a folosit contul de Twitter al agenției sale pentru a respinge afirmațiile lui Trump și ale altor republicani potrivit cărora infrastructura electorală a fost manipulată”.

„În ceea ce privește acuzațiile că sistemele de alegeri au fost manipulate, 59 de experți în securitatea alegerilor sunt în acord unanim, 'în fiecare caz care ne-a fost adus la cunoștință, aceste afirmații s-au dovedit lipsite de substanță sau sunt incoerente din punct de vedere tehnic'”, a afirmat acesta.

Săptămâna trecută agenția condusă de acesta a anunțat că „nu există dovezi că vreun sistem de vot a șters sau pierdut voturi, schimbat voturi sau a fost în vreun fel compromis”, contrazicând afirmațiile lui Trump despre fraudarea alegerilor.

CISA a fost creată în 2018 în urma suspiciunilor privind ingerința Rusiei în alegerile americane, Krebs fiind numit director cu sprijin bipartizan.

În zilele și săptămânile de dinaintea concedierii sale Krebs s-a aflat în fruntea eforturilor Departamentului de Securitate Internă (DHS) de a combate afirmațiile nefondate privind fraudarea alegerilor.

„Alegerile din 3 noiembrie au fost cele mai sigure din istoria americană”, a anunțat DHS într-un comunicat, Krebs notând la rândul său că „America, avem încredere în securitatea votului tău, și tu ar trebui [să ai] de asemenea”.

REFERINȚĂ:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1559 vizualizari

  • +12 (26 voturi)    
    ce ratat razgaiat (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 10:35)

    cristi_an [utilizator]

    inca putin si scapa lumea de el... si poate in urmatorii 4 ani va vizita lumea cealalta
  • +12 (22 voturi)    
    Mare om, mare caracter.... (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 10:45)

    Roby745 [utilizator]

    Perseverenta e însă calitatea lui cea mai mare: cine nu e de acord cu el , ori e incompetent ori e rau intenționat, deci logic ca trebuie dat afara.
  • -12 (26 voturi)    
    Frauda (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 10:53)

    lumi74321 [utilizator]

    O noua declaratie sub juramant a unui lucrator electoral in alegerile din 3 noiembrie descrie o echipa operationala din tabara Biden/Harris in timp ce umplea, in parcarea de langa centrul electoral local din Nevada, sacii cu voturi ilegale.

    https://www.naturalnews.com/2020-11-09-affidavit-biden-harris-nevada-operatives-filling-illegal-ballots.html

    Atunci cand si-au dat seama ca acesta i-a vazut, s-au apropiat unii de altii ca sa nu permita acestuia sa observe ceea ce faceau ei atunci.
    • +5 (11 voturi)    
      .. :))))) (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 11:16)

      gdcos [utilizator] i-a raspuns lui lumi74321

      .. mai tristule, de la poveste unei tanti vazuta si de mine pe Fox, cu unii care scriau ceva pe niste hartii care pareau buletine de vot folosind o masina de campanie a lui Biden ca suport si care au facut zid in fata ei cand s-au apropiat (si tanti nu a vazut nimic - povestit cu gura ei pe FoXXXXX, nu vrajeala asta pusa de tine), am ajuns la asta?! Baloti, mii, milioane de saci de voturi?! :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))
      Mai nene, unul ca tine imi intareste convingerea ca unii inghit orice, dar orice. :)
      • -5 (9 voturi)    
        :))) (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 12:46)

        Nickson [utilizator] i-a raspuns lui gdcos

        sarmanul de tine, daca ai sti sa citesti, te-as sfatiu sa te uiti pe declaratia SUB JURAMANT a unei persoane, care se numeste Melissa Carone, in care se descrie cu lux de amanunte mecanismul de fraudare la sectia de vot la care ea a fost angajata. Apropo, poate cunosti vreun exemplu de vot fraudulos in folosul lui Trump?
        • +3 (5 voturi)    
          Lol (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 16:50)

          jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Nickson

          Mărturia lui madam Carone a fost respinsă la tribunal pe motive de lipsă de coroborare sau dovezi concrete.

          Republicanii au atîtea dovezi de fraudă că au pierdut fiecare din cele 25 de procese intentate pînă acum, și i-au părăsit toate firmele serioase de avocatură. Au rămas numai cu ramolitul de Giuliani, care cere 20 de mii de dolari pe zi dar la tribunal nu știe ce înseamnă "opacitate."
        • -1 (1 vot)    
          .. nu.. (Joi, 19 noiembrie 2020, 17:37)

          gdcos [utilizator] i-a raspuns lui Nickson

          ... dar tu stii vreun exemplu de vot fraudulos in favoarea lui Biden?! Stii tu .. cu hotarare judecatoreasca in spate, nu cu "am vazut la tv". Stii tu cu ceva mai mult decat "jur ca asa era". Ca vor si alde Giuli sa stie, sa stii. Pana una alta nu au nika.
          Mai fratilor, traiti in lumi paralele voi.
          Si vezi ca Melisa e din aia de care zici tu, nu stie sa citeasca instructiuni:

          But when Kenny actually saw the witness claims, he wasn’t impressed. In his Friday opinion, Kenny rejected the Trump campaign’s request, describing one witness affidavit as “rife with speculation and guess-work about sinister motives.”

          "Instead of alleging voter fraud, Judge Kenny said, many of the accusations made by witnesses in fact described routine vote-counting procedures. Had the Republican challengers only attended an optional walk-through training of the site, according to Kenny, they would not have been so alarmed.

          Carone has run into similar problems on her tour of pro-Trump media. In a Thursday appearance on Fox Business host Lou Dobbs’s show, Carone told an odd story about pollworkers not receiving enough meals that left even Dobbs baffled."

          Da, Mellisa nu mancase destul. Explica multe.
          • 0 (0 voturi)    
            Consumul (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 16:28)

            Nickson [utilizator] i-a raspuns lui gdcos

            de "stiri" de la CNN, MSNBC etc. dauneaza grav sanatatii. Incearca sa te abtii si vei simti imediat o ameliorare a perceptiei realitatii.
    • +6 (10 voturi)    
      nu stiam ca la Sapoca (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 11:23)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui lumi74321

      pacientii au acces la internet
    • +6 (10 voturi)    
      Curios lucru... (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 11:44)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui lumi74321

      ... numai in statele in care a castigat Biden s-au produs fraude!

      Voi mai ganditi cu capul vostru???
      • -3 (9 voturi)    
        Da de unde (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 12:39)

        Nickson [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

        sa aiba contestatarii lui Trump mai mult discernamant decat contracandidatul sau, care nici nu-si prea da seama unde se afla si cu cine vorbeste. Trist.
  • -11 (19 voturi)    
    Majoritatea... (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 10:53)

    Gigi Kent [utilizator]

    Majoritatea acuzatiilor de frauda nu au o componenta informatica. In afara de un anumit patch care a fost instalat fix inainte de alegeri si care ar fi "ametit" niste voturi nu am vazut vreo acuzatie in acest sens.

    De aceea, entuziasmul unuia care nu a fost "acuzat" de nimic in a se "apara" e cel putin bizar.
    • +4 (8 voturi)    
      Inseamna ca... (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 11:52)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ... au fost "voturi ilegale" peste tot!
      Si in Texas.
      Eu cred ca acolo a castigat, de fapt, Biden.
      Ce zici?
  • +13 (25 voturi)    
    terminate Trump (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 11:02)

    revo [utilizator]

    si sfarsiti circul odata. Adormiti-l, alta solutie nu exista. Este mai mult decat capiat, este nebun de-a binelea. Partidul ar trebui sa se distanteze si sa ia masuri, altfel se ingroapa odata cu el.
    • +5 (7 voturi)    
      America intra in amnezie totala (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 12:45)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui revo

      la trei zile dupa Trump. Asa a fost, asa va fi...Totul e ca nebunului sa nu-i vina vreo idee de razboi pana nu preda faimoasa valiza.