Euronews: Trump blochează tranziția și republicanii îl susțin: „Are dreptul să o facă”

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 noiembrie 2020, 0:48 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Profimedia Images
Va fi o tranziție, dar nu va fi pașnică. Donald Trump merge înainte pe drumul său: președintele american în funcție nu intenționează să-i acorde victoria lui Joe Biden și a refuzat până acum să autorizeze demersurile birocratice necesare pentru a începe procesul de tranziție, notează Euronews, citat de Rador.

Trump nu a făcut nicio declarație publică și, ca de obicei, și-a expus gândirea pe Twitter, susținând că încă poate câștiga în Wisconsin și în Georgia. Ministrul american al Justiției, William Barr, a anunțat că va iniția o anchetă cu privire la „acuzațiile relevante” de fraudă electorală. O mișcare care l-a determinat pe procurorul șef al Departamentului de Justiție pentru infracțiuni electorale, Richard Pilger, să demisioneze în semn de protest.

Pilger le-a trimis un e-mail colegilor săi, afirmând că procurorul general întreprinde „o nouă inițiativă importantă, care șterge 40 de ani de politici de neinterferență cu investigații despre presupuse fraude electorale în perioada anterioară a confirmării voturilor de către fiecare stat” și, din acest motiv, a decis să demisioneze.

Trump poate conta pe sprijinul liderilor Partidului Republican, inclusiv pe cel al lui Mitch McConnell, liderul majorității din Senat. „În Statele Unite, toate voturile legale trebuie numărate, în timp ce voturile nelegale nu trebuie să fie”, a spus McConnell, repetând cuvintele pronunțate de Trump în discursul său după închiderea urnelor. „Președintele Trump are tot dreptul să examineze acuzațiile de neregularități și de a evalua opțiunile sale juridice”.

Între timp, președintele ales Joe Biden a început să reunească un grup de experți pentru a gestiona pandemia, imediat ce va prelua funcția, în ianuarie. „Aceste alegeri s-au încheiat, este timpul să lăsăm deoparte partizanatul și retorica ce vizau demonizarea adversarului. Este timpul să punem capăt politizării comportamentelor fundamentale pentru sănătatea publică, cum ar fi purtarea măștii și respectarea regulilor de distanțare socială”, a spus Biden.

Mai este timp până pe 8 decembrie pentru a rezolva disputele. Termenul este valabil pentru renumărarea voturilor în fiecare stat, pentru procesele la tribunal și pentru un eventual recurs la Curtea Supremă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11831 vizualizari

  • -21 (45 voturi)    
    Ce ridicol! (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 2:26)

    Upstanding [utilizator]

    Este ca și cum mi-am cumpărat un teren ca sa-mi construiesc casa, iar un vecin spune ca un metru din lungimea terenului e al lui. Avem înfățișări la tribunal in care fiecare ne confruntam dovezile, dar pana sa se pronunțe judecătorul, vine Cristian Tudor Popescu și zice ca după direcția din care bate vântul, Vecinul meu are dreptate: e terenul lui. Imediat toată lumea ma dojenește ca de ce nu mi-am mutat gardul și nu am cedat terenul. Dar, oameni buni, tribunalul încă nu s-a pronunțat, sentința încă nu a fost dată! CTP poate fi gazetar, pamfletar sau orice, dar nu are autoritate și mai ales competență in speța de față, oricât de mult a-ar iubi el cu vecinul meu.... Nu as fi eu laș și ridicol dacă as ceda terenul înainte ca tribunalul sa se pronunțe?!
    Și, încă ceva, CTP asta (nu ma refer la el neaparat, ci la profilul care îl reprezintă), hai sa nu mai punem atâta presiune pe el chemandu-l sa vorbească pe tot felul de teme (politice, religioase, culturale, sportive etc). De la atâta presiune, începe sa se simtă ca Mafalda...., și când colo, bietul are putina, putina competență.
    • +17 (33 voturi)    
      Neeee (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 8:15)

      VR007 [utilizator] i-a raspuns lui Upstanding

      Nu e deloc așa! Ai un teren al tău (alegerile au hotărât și Dumb a fost de acord cu toate variantele de vot și ca Șef al Administrației a și organizat acele alegeri)) și în pofida evidenței că-i al tău, vine un psihopat deranjat c-a pierdut ce crede doar el că-i aparține și zice că e terenul lui! Nu fă tu sofisme în care-l incluzi și acuzi pe CTP, cum o fac și cântăreții lui Daniel Inchizitorul Sef!
      • -11 (23 voturi)    
        ehe , ce-o sa radem... (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 11:14)

        muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui VR007

        trump merge sigur in al doilea mandat , dovezile de frauda suint clare , au votat si mortii , uni ,chiar de doua ori ! ( tata lui will smith , de exemplu ) Deci , acolo sunt ciordiyori ca si la noi , vezi USR-istii " la treaba "cica aia e democratie si trebuie sa o bagam si la noi , zice ciolanis " ghinion "!
      • -4 (6 voturi)    
        - (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 22:02)

        tomlin [utilizator] i-a raspuns lui VR007

        " ... alegerile au hotărât ..."

        ce institutie este "alegerile" sa hotarasca ?
    • -15 (29 voturi)    
      da.. dar vecinul tau a dat spaga la CTP.. (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 8:19)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Upstanding

      ... si are o platforma si o trompeta care manipuleaza opinia publica cum vrea.
    • +19 (23 voturi)    
      CTP?? (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 8:43)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui Upstanding

      Nene, you've got an obsession.
      lasa teveul, uita-te 5-10 minute la stirile TVR de la 14.0, eventual seara tot atat la 19.
    • +9 (11 voturi)    
      *pe care (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 10:12)

      BIM15 [utilizator] i-a raspuns lui Upstanding

      ...profilul care îl reprezintă
    • +4 (8 voturi)    
      O comparație asemănătoare cu ce ați oferit: (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 16:42)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Upstanding

      Un bou e un câine care mâncă iarbă în loc de oase.
  • +13 (29 voturi)    
    Astia distrug America (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 9:36)

    cabora [utilizator]

    Psihopatul Trump si cu sclavetii conservatori fascisti.
    • -13 (17 voturi)    
      ramane de vazut (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 11:23)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui cabora

      daca se distruge, au distrus-o toti cei dinainte, putin cate putin. Peeseedee-ul lor.

      Trump si gasca lui vor merge pana la capat, inclusiv provocand razmerita, tocmai ce a schimbat seful pentagonului.
      • +12 (14 voturi)    
        No American under oath (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 12:19)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

        will ever fire upon his countrymen, no matter who gives the order.
  • +9 (13 voturi)    
    Trump isi exercita dreptul constitutional (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 12:56)

    Dilematic [utilizator]

    de a se adresa Justitiei, contestand nereguli in procesul electoral.
    Acest drept il are pana la 14 decembrie, data Conventiei Electorale a SUA, care se pronunta prin vot majoritar privind persoana care a castigat alegerile si devine Presedinte al SUA.
    Dupa care, Donald Trump se conformeaza si incep procedurile tranzitiei pana la 2O ianuarie, cand presedintele ales depune juramantul si se muta la Casa Alba.
  • +12 (22 voturi)    
    Regulile nu se schimba in timpul jocului (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 13:15)

    BIM15 [utilizator]

    Regulile s-au stabilit cu mult inainte de alegeri si permit votul prin corespondenta, pe langa celelalte metode clasice. In contextul pandemiei numarul celor care au votat prin corespondenta a crescut de peste 3 ori fata de 2016. Deci si in 2016 s-a votat prin corespondenta si atunci nu a fost nicio problema. Din aceste voturi marea majoritate e a lui Biden care si-a indemnat alegatorii (din marile orase, mai educati) sa voteze anticipat si prin corespondenta, pt a evita aglomerarea centrelor de votare in ziua votului. In schimb Trump, anticipand aceasta situatie, si-a indemnat alegatorii (mai putin educati, america rurala) sa voteze in centrele de votare, fara sa-i pese de riscul infectarii cu covid.

    Singura problema este ca acum Trump pierde si vrea sa schimbe regulile in timpul jocului. Acuza fraude (pentru care nu are dovezi) cu voturile prin corespondenta, si eventual ar vrea sa fie anulat un numar suficient de voturi care sa-i faciliteze victoria in 3,4 state cheie, si astfel sa intoarca rezultatul in favoare lui.
    Probabil planul este sa ajunga cumva la Curtea Supreama, unde are majoritate de 6 la 3, si astfel sa obtina o decizie favorabila, chiar si in lipsa unor dovezi.

    Trump si-a construit narativul fraudei in lunile de dinaintea alegerilor, si chiar a actionat administrativ in acest sens, a redus bugetul postei in conditiile in care toata lumea se astepta la un record de voturi prin corespondenta. Pentru cine are mintea la el este premeditare...pentru restul oricum nu conteaza.
    • -11 (17 voturi)    
      - (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 14:54)

      tomlin [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

      "... pentru care nu are dovezi ..."

      Ti-a spus el sau asa vrei sa fie ?

      Bey, cata ura ai luat de la Bas, eu ma bucur, purtati pedeapsa in voi !
      • +4 (10 voturi)    
        fact checking (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 16:02)

        BIM15 [utilizator] i-a raspuns lui tomlin

        Stiu ca e pierdere de vreme dar informeaza-te putin
        https://www.bbc.com/news/election-us-2020-54811410, e doar un exemplu de fact checking...sunt multe alte institutii media respectabile care fac analize, dar Trump deja acuza o conspiratie fake-media & big tech impotriva lui...
  • +6 (8 voturi)    
    Lol (Miercuri, 11 noiembrie 2020, 20:05)

    HP [utilizator]

    Care sunt voturile "ilegale" ?

    Cumva cele exercitate in termen, adica pana in ziua alegerilor, dar numarate ulterior ?

    Alea sunt legale toata ziua.