China: Epidemia de bruceloză, ascunsă un an de autorități, s-a extins / Aproape de două ori mai multe persoane infectate

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 5 noiembrie 2020, 17:58 Actualitate | Internaţional


Bacteria brucella
Foto: Science Photo Library / Sciencephoto / Profimedia
Peste 6.000 de persoane din oraşul Lanzhou, capitala provinciei Gansu din nord-vestul Chinei, au fost testate pozitiv pentru bruceloză, a anunţat guvernul local citat de Reuters și Xinhua.

Focarul de îmbolnăviri a apărut după ce o bacterie a fost scăpată anul trecut dintr-un laborator al unei companii bio-farmaceutice care produce vaccinuri pentru animale, autoritățile chineze oferind informații publice despre epidemie doar în luna septembrie a acestui an.

Guvernul a testat 55.725 de locuitori ai oraşului, dintre care 6.620 au avut până în prezent rezultate pozitive la bruceloză, a anunţat guvernul din Lanzhou în cadrul unei conferinţe de presă, potrivit unei informaţii publicate joi de cotidianul Global Times.

Noua cifră arată aproape o dublare a cazurilor - de la 3.245 de rezultate pozitiv la 14 septembrie.

Bruceloza este o boală transmisă de animale sau prin produse de origine animală. În general, nu se transmite de la om la om, însă poate provoca febră, dureri articulare şi dureri de cap.

Unele simptome pot deveni cronice şi nu dispar niciodată. Un laborator public din oraş a folosit în iulie-august 2019 un dezinfectant expirat pentru producţia de vaccinuri anti-bruceloză destinate animalelor, au anunţat autorităţile chineze.

În consecinţă, sterilizarea a fost incompletă iar bacteriile au fost încă prezente în emisiile de gaze ale companiei - uzina bio-farmaceutică din Lanzhou pentru creşterea animalelor.

Gazul contaminat s-a răspândit prin aer până la Institutul de Cercetări Veterinare din apropiere, unde a infectat aproape 200 de persoane, în decembrie anul trecut.

Biroul sanitar din Lanzhou a declarat că bacteria a provenit în general de la oi, bovine şi porci. Laboratorul şi-a cerut scuze anul acesta şi i-a fost retrasă autorizaţia de producţie a vaccinurilor împotriva brucelozei.

REFERINȚĂ:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















42508 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    nu-i nimic (Joi, 5 noiembrie 2020, 18:19)

    Captain Obvious [utilizator]

    mai mutam o fabrica la ei
    • +26 (30 voturi)    
      ... (Joi, 5 noiembrie 2020, 18:37)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Nu-i nimic, OMS o sa-i laude pentru comportamentul exemplar in lupta cu bruceloza.
  • -24 (32 voturi)    
    Bruxeloza... (Joi, 5 noiembrie 2020, 18:27)

    Nyk1 [utilizator]

    ...e o boală de care suferă și UE!
  • -6 (16 voturi)    
    Bruceloză (Joi, 5 noiembrie 2020, 19:28)

    Soarele [utilizator]

    Bruceloza vine de la Bruce Lee.
    Ați auzit vreodată de Chucnorisoză?
    Exact. De aia Chuck Norris >> Bruce Lee.
    :-) :D :-)
  • +11 (15 voturi)    
    Ce propaganda obscena ! (Joi, 5 noiembrie 2020, 19:38)

    Rahan5 [utilizator]

    La chinezi tote bolile contagioase .......scapa din Laboratoare.
    Chinezii nu manca nici lilieci, nu manca pangolini, nu mananca nici marmote (recent) cu ciuma bubonica .
    De fapt toate bolile astea ........... scapa din Laboratoare !.
    Adica nu din focarele de insalubritate din China Continentala, sau din obiceiul chinezilor sa manance ,,orice are 4 pe picioare cu exceptia meselor".
    China pretinde pe ascuns ca europenii sunt un fel de copii de 4 ani carora le spui povesti cu zmei, zane, dragoni, si balauri !.
    Aceasi placa cu ,,coronavirusi scapati din laborator" au rulat-o si in februarie 2020 !.
  • +13 (13 voturi)    
    In comunismul chinezesc (Joi, 5 noiembrie 2020, 23:22)

    Observatory [utilizator]

    și virusul vrea liber
  • +5 (7 voturi)    
    Să-l închiriem pe Rafila. (Vineri, 6 noiembrie 2020, 8:55)

    asavreau [utilizator]

    Că-i tratează Rafila,de nu mai rămâne niciunul.Chinezi,nu viruși.
  • 0 (0 voturi)    
    China (Vineri, 6 noiembrie 2020, 21:51)

    Vruum [utilizator]

    lovește din nou. Dacă a văzut că „2019冠状病毒病” (Covid -19, adicătelea) e prea lent, ea dă de lucru planetei și cu ceva mai „ușor”, că pământenii - alții decât nord-coreenii, rușii, chinezii și încă vreo alți câțiva - nu înțeleg, măi tovarăși, binefacerile unei planete-două sisteme, pe termen scurt, că pe urmă... Lăsând gluma(?) la o parte, e destul de ciudat că sursa încă unei boli transmisibile e tot sub steagul Chinei!