Polonia: Avortul din cauza malformațiilor congenitale a fost interzis de Tribunalul Constituțional

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2020, 17:31 Actualitate | Internaţional


Tribunalul Constitutional al Poloniei
Foto: Alexey Vitvitsky / Sputnik / Profimedia Images
Cea mai înaltă instanță a Poloniei a decis că o lege care permite avortul din cauza defectelor congenitale este neconstituțională, limitând și mai mult unul dintre cele mai restrictive cadre legale privind avortul din Europa, transmit Reuters și Associated Press.

Decizia de joi a Tribunalului Constituțional interzice în practică întreruperea sarcinilor în cazul în care defecte congenitale sunt depistate.

Hotărârea a venit după ce o moțiune a fost introdusă de mai mulți parlamentari de dreapta care argumentează că avortul din acest considerent încalcă articolul din constituția poloneză care afirmă că viața fiecărui individ este protejată.

Legea contestată a fost introdusă în 1993 fiind un compromis greu câștigat în țara predominant catolică. După intrarea în vigoare a deciziei Tribunalului Constituțional avortul va rămâne permisibil doar în cazul în sarcina periclitează sănătatea sau viața mamei sau dacă este rezultatul unui viol sau incest.

Restricționarea adițională a avorturilor a fost un deziderat al partidului conservator Lege și Justiție (PiS) încă de când acesta a venit la putere în urmă cu cinci ani însă inițiativele precedente au fost abandonate în urma unor proteste publice masive, potrivit AFP.

Tribunalul Constituțional, a cărui reformare de către PiS a declanșat un conflict cu Uniunea Europeană în legătură cu respectarea statului de drept, este acuzat de partizanat politic în favoarea partidului de guvernământ. Președintele Andrzej Duda s-a pronunțat și el în favoarea noii restricții.

ONG-ul polonez Akcja Demokracja (Acțiunea Democratică) a afirmat că a strâns peste 210.000 de semnături împotriva înăspririi legii dar că mobilizarea pentru proteste a fost îngreunată din cauza pandemiei de COVID-19.

Polonia, o țară cu 38 de milioane de locuitori, a înregistrat anul trecut 1.100 de avorturi, potrivit datelor oficiale, vasta majoritate fiind autorizate din cauza unor malformații congenitale ale fetusului.

Însă ONG-urile pentru drepturile femeilor afirmă că numărul cetățenelor poloneze care apelează la clinici străine sau clandestine pentru o întrerupere de sarcină ar putea ajunge până la 200.000 anual.

Tentative ale guvernării PiS de a înăspri legea avortului au fost abandonate în 2016 și 2018 după ce zeci de mii de persoane au protestat împotriva măsurii
.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5073 vizualizari

  • +13 (25 voturi)    
    Excelent (Joi, 22 octombrie 2020, 18:11)

    panda_rosu [utilizator]

    Ne intoarcem in epoca de piatra
  • +12 (24 voturi)    
    ce regres.... (Joi, 22 octombrie 2020, 18:17)

    cristi_an [utilizator]

    daca ii lasam pe cretinii astia sa isi faca de cap, fiti siguri ca o sa regretam cat de curand!
  • +8 (20 voturi)    
    viitorul Romaniei (Joi, 22 octombrie 2020, 18:24)

    levierul [utilizator]

    daca va uitati la Polonia si Ungaria, va puteti da seama incotro se indreapta Romania.
    Coalitia pentru Familie sa traiasca si sa intre in parlament!
  • -11 (23 voturi)    
    Asa incepe (Joi, 22 octombrie 2020, 18:38)

    Setalcott [utilizator]

    Finlanda anunta triumfal ca a eliminat sindromul Down. Ceea ce vroia de fapt sa spuna e ca a eliminat copiii cu sindrom Down. Sa ne amintim ca asa a inceput si Hitler rezolvarea problemelor: eliminarea indezirabililor cu handicap intr-un indraznet program de eugenie.
    • -3 (5 voturi)    
      Trebuie totuși să recunoști că, măcar parțial... (Joi, 22 octombrie 2020, 19:01)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      ...avea dreptate.

      O societate în care ești condamnat din naștere să fii asistat social (căci în sec. XXI nu mai este posibilă găsirea unor ocupații pentru cei cu retard mintal, nici măcar US Army nu acceptă persoane cu un IQ sub 80) este o societate în care Joe Bideu câștigă alegerile la președinția USA.

      BTW, cu excepția poate a iernii excesiv de întunecate, aș prefera să trăiesc în Finlanda, chiar și sub Sanna Marin, decât în USA sub orice președinte (fie el și God-Emperor Trump).
    • +6 (8 voturi)    
      voi (Joi, 22 octombrie 2020, 20:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      astia cu "pro viata" -> ironic fanaticii religiosi,,, adica aia cu cruciadele si arsul pe rug sunt "pro viata"

      nu stiti decat sa comparati niste chestii care nu au nici o legatura!

      ca da mai bine... 1-2 hitler...
      stii cate femei au MURIT din cauza avorturilor ilegale pe vremea lui ceausescu?! nu stii ca nimeni nu stie , dar au fost al dracu de multe!
      • -3 (5 voturi)    
        Nu ai caderea sa dai lectii la nimeni (Vineri, 23 octombrie 2020, 2:34)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Voi omorati copiii care sunt absolut inocenti. Macar aia cu arsul pe rug aveau acuzatii.
    • -2 (4 voturi)    
      Asa (Joi, 22 octombrie 2020, 21:15)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Si ce e rau in asta?
    • 0 (0 voturi)    
      aberatii de pupator de moaste (Vineri, 23 octombrie 2020, 10:07)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Realitatea este ca au eliminat discriminarea fata de persoanele cu sindrom Down. Acelasi lucru e pe cale sa se intample si in UK. Sunt tot mai multe persoane cu sindrom Down care lucreaza, fiind integrati in societate. Lucrul asta, pare de neconceput in Romania, in Polonia sau in alte state in care Dumnezeu este pus inainte de toate.
  • +10 (18 voturi)    
    Ce idioti! (Joi, 22 octombrie 2020, 18:39)

    mirceapanait [utilizator]

    Lumea civilizata tinde catre editarea genelor iar ei interzic pana si dreptul de a avea o viata normala, lipsita de chinuri.
  • +3 (7 voturi)    
    Alt neam pupator de moaste (Joi, 22 octombrie 2020, 18:54)

    holdup [utilizator]

    patriarhat..superior!
  • -10 (16 voturi)    
    Polonezii (Joi, 22 octombrie 2020, 19:09)

    Harald2 [utilizator]

    sunt printre cei mai avansati occidentali la acest capitol.
    De fapt ceea ce face legislatia care permite avortul este sa legifereze uciderea copiilor la initiativa si cu acordul parintilor.

    Romania este si din acest punct de vedere (pentru ca asa a ales) codasa. Apoi ne mai miram ca populatia a scazut in 30 de ani cu 4 milioane de locuitori (da, sunt constient ca o parte dintre ei au plecat dezamagiti de venalitatea politicii romanesti, dar nici altora nu li s-a permis sa se nasca...)
    • +8 (10 voturi)    
      Arata-ne ca iti pasa (Joi, 22 octombrie 2020, 20:20)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      Adopta chiar tu un copil (al altora, evident), cu sindrom Down !!! Sau poate chiar 2-3 !
      Da-ne un exemplu (chiar pe tine), ca sa intelegem cat de bine e sa ai copii cu malformatii!

      Mai vrei?
      Plateste un abonament modic (lunar) la casa de copii, au nevoie de multe chestii, cate si mai cate.
    • +4 (6 voturi)    
      auzi (Joi, 22 octombrie 2020, 20:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      am cateva intrebare:
      1 - cat ai donat pentru copii abandonati (aia normali, aruncati la gunoi de mame)?!
      2 - te-ai oferit voluntari la un spital de boli psihice?! sau la un centru care se ocupa de persoane cu handicap sever?! (stii centrele alea unde ar ajunge astia daca nu ar fi avortati)?!

      daca nu isi recomand sa o faci sau sa TACI DIN GURA !!!

      doneaza si tu niste bani, ofera-te voluntar si apoi latra ba ipocritule!

      habar nu ai despre ce vorbesti... ai auzit si tu la biserica ca sa nu faci avort si repeti ca un papagal! ironic dumnezeu putea sa-i omore unuia toata familia pentru un pariu si e considerat bun ( https://en.wikipedia.org/wiki/Job_(biblical_figure) ). biserica a omorat pana mai ieri tot ce i se potrivea si acum ca nu se mai poate impune prin forta incepe sa latre cu avorturile...

      stii ce s-a intamplat pe vremea lui ceausescu cand s-au interzis avorturile ?! au murit mii de femei in ciuretaje ilegale... dar presupun ca viata alora nu conteaza ca-s pacatoase, nu?!
  • -7 (15 voturi)    
    Daca medicina s-ar concentra pe salvarea vietilor (Joi, 22 octombrie 2020, 19:10)

    Mihai_P1 [utilizator]

    si nu ar mai ucide copiii, am trai intr-o lume mult mai buna. Sunt boli pentru care poate fi obtinut tratament, in loc ca oamenii aia sa fie tratati ca niste deseuri. Si omenirea ar avea multe de invatat din asta.

    Generatiile viitoare ne vor judeca aspru pentru avorturi. Ginditi-va cum sunt vazuti aztecii care sacrificau mii de oameni pentru ca sa rasara soarele.
    • +6 (12 voturi)    
      am trai intr-o lume mai buna (Joi, 22 octombrie 2020, 19:41)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

      daca astia ca tine si-ar vedea de treaba lor!!
  • +7 (11 voturi)    
    ura ura (Joi, 22 octombrie 2020, 20:02)

    liviu_ [utilizator]

    or sa vada si astia cum e cu mii de femei moarte din cauza avorturilor in conditii de 2 lei...

    comunistii nu invata unii de la altii si polonezii nu au invatat nimic de la ceausescu!
  • +9 (11 voturi)    
    ingrozitor (Joi, 22 octombrie 2020, 21:28)

    zgubilitix [utilizator]

    Copilul ala in burta nici nu stie ca exista, nu are "eu", nu are constiinta. Daca ar stii ca iese malformat, ca toata viata va fi aratat cu degetul, ca se va chinui, nu stiu daca ar vrea sa iasa.

    Ce rost are sa dai nastere unei fapturi care va fi chinuita.

    Ce facem si cu traumele emotionale ale parintilor a caror inima se sfasie vazandu-si propriul copil in mizerie.

    Nu zic de costuri sociale, ca poate asta suna cinic.