Disney afișează un avertisment privind rasismul din desenele sale / Dumbo, Peter Pan, Doamna și Vagabondul, printre animațiile vizate

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 16 octombrie 2020, 10:54 Actualitate | Internaţional


Doamna si vaganondul
Foto: Disney
Un avertisment privind conținutul rasist în desene clasice ale Disney, introdus anul trecut, a fost actualizat cu un mesaj mai dur. Când sunt rulate pe platforma de streaming Disney+, desene ca Dumbo, Peter Pan și Cartea Junglei acum afișează un avertisment despre stereotipuri, relatează BBC.

„Acest program include reprezentări negative și/sau maltratarea de persoane sau culturi”, afirmă avertismentul, adăugând că „aceste stereotipuri au fost greșite atunci și sunt greșite și acum”.

Mesajul precizează în loc să înlăture conținutul, „vrem să admitem impactul său negativ, învățăm din el și declanșăm o conversație pentru a crea un viitor mai incluziv împreună”.

Alte desene care afișează avertismentul sunt Pisicile Aristocrate, care arată o pisică ce imită un asiatic cântând la pian cu bețișoare pentru mâncat, și Peter Pan, în care se face referire la indigenii americani cu termenul considerat rasist „redskins” (piei roșii), și Doamna și vagabondul care ar avea mai multe secvențe considerate rasiste și care înfățișează stereotipii culturale.

Disney a adăugat prima dată un avertisment despre rasism în luna noiembrie însă acesta era mult mai scurt, notând că „acest program este prezentat cum a fost creat inițial. Ar putea conține unele reprezentări culturale depășite”.

Unele desene, precum Song of the South (Cântecul Sudului) nu sunt disponibile deloc pe platforma Disney+ fiind considerate rasiste. Acesta este unul dintre cele mai controversate filme Disney și nu a fost niciodată publicat în format DVD în Statele Unite deoarece înfățișează un sclav care ar lucra fericit pe plantațiile de bumbac.

În mod similar și Warner Bros are de mai mult timp un avertisment despre „prejudecățile etnice și rasiale” din unele din animațiile sale.

„Deși aceste desene nu reprezintă societatea de azi, ele sunt prezentate așa cum au fost create inițial, pentru că a o face altfel ar fi la fel cu a pretinde că aceste prejudecăți nu au existat niciodată”, scrie avertismentul Warner Bros.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7947 vizualizari

  • -2 (72 voturi)    
    asa ceva.... (Vineri, 16 octombrie 2020, 11:10)

    unu_de_aiurea [utilizator]

    Ma intreb oare...s-a tampit lumea ?
    • -4 (68 voturi)    
      . (Vineri, 16 octombrie 2020, 11:45)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

      Nu, lumea nu s-a tampit insa companiile nu doresc sa aiba parte de controverse pentru ca sunt evenimente necontrolate care le pot influenta profitul asa ca cedeaza in fata unor jigodii ultravocale permanent ofensate de absolut orice. Asta ne-a adus Twitter si retelele de socializare, vuietul asurzitor al imbecililor.
    • -5 (41 voturi)    
      da! (Vineri, 16 octombrie 2020, 11:48)

      AES [utilizator] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

      !
    • -4 (34 voturi)    
      e doar inceputul (Vineri, 16 octombrie 2020, 13:46)

      xan [utilizator] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

      Peste doi ani povestile astea au sa ti se para parfum.
  • -5 (41 voturi)    
    Noua ordine mondiala (Vineri, 16 octombrie 2020, 11:37)

    Zummm [utilizator]

    .
  • -5 (49 voturi)    
    Au luat-o razna cu totii (Vineri, 16 octombrie 2020, 11:37)

    AndreiBCO [utilizator]

    Vai de urmatoarele generatii
  • -5 (41 voturi)    
    Goebells va trimite felicitari (Vineri, 16 octombrie 2020, 11:43)

    xolv [utilizator]

    dupa un secol
  • -4 (52 voturi)    
    Deja lucrurile au luat-o rau pe aratura! (Vineri, 16 octombrie 2020, 11:51)

    achvp [utilizator]

    Te intrebi unde vor ajunge, cat va mai degenera tendinta asta halucinanta.
    Vom ajunge pana acolo unde stilul de viata normal va fi cel impus de minoritati?
    • -5 (25 voturi)    
      Nu numai, fara idioti utili nu pot dirija (Vineri, 16 octombrie 2020, 12:35)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui achvp

      Dar nimeni nu opreste westul sa-si apere cultura de atacurile dictaturilor estice...
  • -4 (26 voturi)    
    ma intreb care se simte in locul vreunui personaj? (Vineri, 16 octombrie 2020, 12:10)

    richter [utilizator]

    ..si sufera de discriminare si alte chestii imaginare??..mda, psihiatria are (inca,pt. ca "umbla "si la ea sa nu mai dea atatia,,,,)un raspuns. Ma paste o banuiala cumplita : "tabere"-in Germania le spuneau cumva- si "sanatorii", pt.cei normali la cap, care se imputineaza drastic, chiar daca populatia lumii creste -
  • -4 (38 voturi)    
    Arta cere libertate de exprimare (Vineri, 16 octombrie 2020, 12:37)

    Sparafucile [utilizator]

    Iar fara libertate de exprimare nu mai e arta, devine ideologie. Care ideologie ruineaza instantaneu mesajul artistic al unei productii artistice.

    Ce, ideologia comunista iti permitea sa spui ceva rau despre clasa muncitoare?

    Ideologia nazista permitea cuiva sa-si exprime indoiala ca Hitler va pierde razboiul?

    Traim in plina dictatura a PREJIGNITILOR.
  • +7 (35 voturi)    
    nu prea sunt minoritati.... (Vineri, 16 octombrie 2020, 13:01)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    daca adunate, de fapt sunt majoritati...

    Ti se pare in regula sa razi de cineva ca e handicapat. Pana ai tu un accident si devii handicapat/cu dizabilitate, chiar temporara. Sau de glumele rasiste cu romi, negri, evrei. Sau de cele etnice, cu maghiari. Pana ai prieten(a) de etnie. Sau de poantele cu blonde. Pana te vopsesti blond(a). Pana nu esti vizat, logic, "ce mare lucru am zis, boss?. E o minoritate, cum sa ne impuna ei regulile?"

    Baiu e ca daca le aduni: blondele, varstnicii, lgbtq, cei cu dizabilitati, evreii, negrii, romiii etc, vor alcatui de fapt cvasimajoritatea.
    Deci nu e vorba de nicio "dictatura a minoritatilor", ci de educatie, bunsimt si ...empatie. Ca daca ai face un minim efort sa te pui si in pielea celuilalt, nu ti s-ar mai parea "funny".
    Cam asta e ideea cu aceste stereotipuri culturale "depasite". Dar, repet, pt asta ai avea nevoie de empatie. Daca o ai, bine, daca nu si esti putin sociopat, ramai incremenit in mirarea ta ca "lumea se tampeste".

    Sau, macar sa fii putin ...crestin, ca daca te referentiezi la invataturile Noului Testament si e suficient- sa nu judeci si sa nu etichetezi....
    • -5 (31 voturi)    
      Acum serios, (Vineri, 16 octombrie 2020, 14:04)

      GNG [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Daca gasesti continut rasist in desenele animate atunci este o problema, o mare problema. Eu zic sa scoata din vocabular cuvintele mentionate si sa se interzica utilizarea lor ca lovim in ... in ce? Adica ce sa inteleg, maghiarii nu mai sunt maghiari? Dar ungurii sunt unguri? Blondele nu sunt blonde, bine aici sunt bancuri, precum bancurile cu Bula, Itic, Ion si Maria, etc. Acum ce facem, nu folosim cuvintele Ion si Maria ca se fac bancuri pe seama lor???
      • +7 (27 voturi)    
        le scoti din context si rastalmacesti... (Vineri, 16 octombrie 2020, 15:26)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui GNG

        daca glumele cu maghiari se refera la ceva specific lor si te iei de ele, da, pentru un maghiar poate fi ofensator, sa se simta jignit, umilit. Desi noi avem mai putin glume cu maghiari, ci mai mult cu romi si evrei.

        Ti se pare in regula sa faci asta? exista, desigur, umor care nu trebuie musai sa jigneasca. Poate nu e asa comic/amuzant cum ar fi cele cu ofense, dar asta nu inseamna ca trebuie perpetuate.
        E drept, noi suntem invatati cu tot felul de bancuri si nu ne gandim in momentul in care le auzim /citim ca sunt ofensatoare, pur si simplu prima reactie e evident de amuzament, da, e omeneste asta, insa una peste alta, unele pot fi si "triggering" un fel de "bullying" cultural, etnic, rasist, sexist, etc.
        • -7 (21 voturi)    
          Ofensat in locul victimei ofensei (Vineri, 16 octombrie 2020, 17:58)

          xulescu28 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          E greu sa mai deschizi gura fara sa ofensezi pe cineva care sa faca parte dintr-o categorie sociala: ungur, rom, evreu, oltean, moldovean, blonda etc..

          Evrei au si ei glumele lor, stereotipurile lor pentru non-evrei (goyim).
  • -3 (25 voturi)    
    Mesaj la Mulan? (Vineri, 16 octombrie 2020, 14:09)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    La Mulan afiseaza un mesaj de avertisment despre atitudinea pro-China comunista de care filmul este legat?

    La filmele amintite mesajul privind stereotipurile rasiste trebuie insotit de un mesaj privind stereotipurile anti-rasiste.
  • +4 (18 voturi)    
    un nou succes trumpist (Vineri, 16 octombrie 2020, 20:46)

    albik [utilizator]

    de asta l-ati ales mai prapaditilor? Progresismul merge mai departe si nu da doi bani pe Trump si pe acolitii lui.
    • -1 (13 voturi)    
      Trump for the win (Vineri, 16 octombrie 2020, 22:51)

      xulescu28 [utilizator] i-a raspuns lui albik

      Dispretul oamenilor obisnuiti fata de politicile progresiste, de corectitudine politica si de cenzura pe criterii absurde de "hate speech" (concept abstract definit pe baza gradului identitar de victimizare) si-a adus si el aportul la alegerea lui Trump. GG
      • +1 (5 voturi)    
        Bla bla bla (Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 10:06)

        cuculea [utilizator] i-a raspuns lui xulescu28

        "Sunt rasist si l-am votat pe Trump pentru ca e rasist ca si mine" ar fi fost explicatia onesta, dar trumptarzii sun la fel de mincinosi ca si zeul lor de carton la care se inchina. Pregatiti-va sa-l adorati la puscarie unde o sa ajunga
        • 0 (0 voturi)    
          rasist, trumptarzi, zeu (Duminică, 18 octombrie 2020, 21:35)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cuculea

          Aveti o imaginatie foarte limitata si in cazul asta aruncati asupra celorlalti exact modul vostru de gandire.